Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda

noidemm 05 Feb 2019 11:20 1074 21
 • #1
  noidemm
  Level 22  
  Witam.
  Posiadam auto Opel Astra z silnikiem 1.4 60 km silnik C14NZ z instalacją LPG Autronic AL700. Auto zaczęło dużo palić, w granicach 16 litrów LPG na 100 km. Instalacja była regulowana programem AMON, kalibracja przebiegła bez problemu, choć za pierwszym razem wyskoczył błąd sondy lambda.
  W jaki domowy sposób można zdiagnozować sonde, czy może ona być odpowiedzialna za tak wysokie spalanie??
  Przewody nowe, świece nowe, kopułka i palec też wymienione.
  Pozdrawiam
 • #2
  Tumiwisizm
  Level 28  
  Jeśli sonda lambda jest uszkodzona to nie odprowadza sygnału do sterownika. Jeśli chodzi o wysokie spalanie to tak, jedną z przyczyn może być właśnie sonda.
 • #3
  Michał_74
  Level 24  
  Witam.
  Jest gdzieś na forum schemat testera sond lambda zrobić i podłączyć go. Mi w fordzie mondeo MKII 1,6 16V sonda ulegała doziemieniu po około 15 minutach pracy. i zwarta była przez około 10 minut. i tak w koło.
  Pozdrawiam.
 • #5
  noidemm
  Level 22  
  Problemy zaczęły się od czujnika położenia przepustnicy. Zakupiłem nowy lecz okazał się fabrycznie wadliwy. Kupiłem na szrocie całą przepustnicę razem z czujnikiem i silnikiem krokowym. Przełożyłem. Obroty się uspokoiły, błąd zniknął. Pojechałem na regulację LPG, adaptacja została przeprowadzona i auto zaczęło dużo palić.
  Wieczorem podłącze AMONa pod instalację i nagram co się dzieje przy przeprowadzaniu adaptacji LPG.

  Dodano po 12 [godziny] 42 [minuty]:

  Witam.
  Przeprowadziłem kalibracje w AMON video poniżej.
  Wcześniej pogrzebałem pod maską i udało zlokalizować się uszkodzony wężyk od mapsensora. Po skróceniu go o pęknięcie silnik pracuje równiej.
  Dorzuce jeszcze scriny ustawień samego sterownika.
  Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda Astra F 1.4 - Wysokie spalanie LPG, uszkodzona sonda

  https://youtu.be/qZDwWEBRlmY
 • #7
  noidemm
  Level 22  
  Przy kalibracji wykrywa TPS i jest chyba on podłączony (nie sprawdzałem), lecz różnice napięć przy otwieraniu i zamykaniu przepustnicy są znikome więc odznaczyłem opcje TPS.
 • #8
  enhanced
  Level 43  
  Nagraj video z amona na benzynie (luz i ze 2/3 tys obrotów na chwile) tak samo po przełączeniu na gaz (luz i 2/3 tys obrotów).
  TPS włączony bo bez tego w ogóle to nie ma sensu - no chyba że TPS jakiś lipny ale zobaczymy co w głównym oknie amona (monitor) będzie widać.

  Ta kalibracja to taka z grubsza - faktycznie trzeba ustawić maks otwarcie podczas jazdy a jedynie można z luz ustawić tak żeby napięcie na lambdzie falowało a nie stało na bogato.
 • #9
  psooya
  Level 38  
  enhanced wrote:
  Co ty TPS nie masz podłączonego? Czujnik temperatury też się przydaje ale bez TPS to jest tragedia.

  Z TPSem jest jeszcze gorzej i grozi wybuchem przy dodaniu gazu. Często na wolnych gazu jest zdecydowanie za dużo, a po lekkim dodaniu robi sie kilkadziesiąt kroków za ubogo i następuje buuum.
  Sonda sprawna więc możliwe, że za krótko ją grzałeś po odpaleniu silnika. Pamiętaj to sonda 1 przewodowa, rozgrzewanie trwa wieczność.
 • #10
  maiami
  Level 23  
  Kiedy wymieniałeś filtr powietrza?
 • #11
  noidemm
  Level 22  
  Szczerze, to nie pamiętam kiedy wymienialem filtr powietrza. Muszę tam zajrzeć. Poprawiałem też ostatnio uszczelkę pod obudowę gaźnika, lecz orginalnej nie mogłem dostać i wrzuciłem tam oring. Pytanie czy jak zatkam dolot powietrza to czy motor powinien zgasnąć. U mnie się dławi lecz nie gaśnie.
 • #13
  noidemm
  Level 22  
  Astra oczywiście na monowtrysku, ale w tytułach przedmiotu uszczelki jest napisane: uszczelka obudowy gaźnika ;-)
 • #14
  Tumiwisizm
  Level 28  
  noidemm wrote:
  Pytanie czy jak zatkam dolot powietrza to czy motor powinien zgasnąć. U mnie się dławi lecz nie gaśnie.
  Nie, nie zgaśnie choć teoretycznie powinna. Sprawdzałem u siebie.
 • #15
  psooya
  Level 38  
  Dolot do filtra super szczelny być nie musi, natomiast od filtra już musi i zatkanie wcale nie musi spowodować zatrzymania pracy. W moim gruzie airbox ma dziurkę okolo 2mm przed filtrem a sama rura zimnego powietrze do airboxa nie jest niczym uszczelniona tylko włożona luźno w boxa.
 • #16
  noidemm
  Level 22  
  Czyli od airboxa do silnika musi być szczelny?? U mnie na wężu idącym od airboxa do silnika brakuje opaski zaciskowej (rura lużno siedzi). Czy tam musi być szczelnie??
 • #18
  noidemm
  Level 22  
  Dobrze ale tu MAFu nie ma, więc nawet jak będzie nie szczelnie nie powinno to wpływać na obroty i prace silnika??
 • #21
  noidemm
  Level 22  
  Na paliwie nie jeżdże, głównie na LPG.
 • #22
  maiami
  Level 23  
  noidemm wrote:
  Na paliwie nie jeżdże, głównie na LPG.


  Warto by było to zweryfikować aby wiedzieć gdzie szukać przyczyny, czy po stronie LPG czy po stronie auta.