Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dobór przekroju kabla dla prądu stałego

mlewan 07 Mar 2019 10:55 14358 44
    mlewan
    Level 20  
    Mam lodówkę samochodową 12 V DC; 8 A. Chciałbym pociągnąć do niej spory kawałek instalacji, bo aż 120 m. Jaki przekrój kabla dobrać? Szukałem sporo po sieci, różne kalkulatory mi w ręce wpadły, ale wyniki wahają się od 1 do 6 mm kw. Mógłby mi to ktoś jednoznacznie wyjaśnić? Z góry dziękuję :)
  • Helpful post
    alekt77
    Level 37  
    Jakie jest minimalne napięcie przy którym lodówka będzie pracowała? 11V, 10V? Weź z tabel dla przewodów o różnych przekrojach rezystancję 1mb przewodu, policz rezystancję przewodu dla 240mb długości (2x120m), pomnóż przez 8A, będziesz miał spadek napięcia na przewodzie, odejmij od 12V i sprawdź czy ta wartość jest powyżej tego minimalnego napięcia pracy lodówki, weź przewód o przekroju trochę większym niż wyszedł w obliczeniach (tak na wszelki wypadek i na straty na wtykach).
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 39  
    mlewan wrote:
    Jak nie wylecę do piaskownicy to będzie cud :)

Mam lodówkę samochodową 12 V DC; 8 A. Chciałbym pociągnąć do niej spory kawałek instalacji, bo aż 120 m. Jaki przekrój kabla dobrać? Szukałem sporo po sieci, różne kalkulatory mi w ręce wpadły, ale wyniki wahają się od 1 do 6 mm kw. Mógłby mi to ktoś jednoznacznie wyjaśnić? Z góry dziękuję :)

Tak na szybko:
    120 m odległości, więc 240 m przewodu, na którym przy 8 A wystąpi pewien spadek napięcia.
    Jak użyjesz przewodu o przekroju 2,5 mm2 to rezystancja przewodu o długości 240 m wyniesie 1,6 Ω

R=ρ⋅L/S
    R=0.0168⋅240/2,5
    R = 1,6 Ω

Zatem dając taki przewód i przepuszczeniu przez niego 8 A powstanie na nim spadek napięcia U=I*R czyli 8 A x 1,6 Ω = 12,8 V

Dasz radę wyciągnąć z tego wnioski?
    :)
  • Helpful post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    mlewan wrote:
    Mam lodówkę samochodową 12 V DC; 8 A. Chciałbym pociągnąć do niej spory kawałek instalacji, bo aż 120 m. Jaki przekrój kabla dobrać? Szukałem sporo po sieci, różne kalkulatory mi w ręce wpadły, ale wyniki wahają się od 1 do 6 mm kw.

Nie wiem skąd te wyniki? Są błędne.
    Jeżeli chcesz przy 12V, przesłać 8A prądu stałego na odległość 120 metrów to teraz uważaj: Potrzebujesz przewodu o przekroju minimum 25mm2.

Jeśli chcesz wiedzieć jak rozwiązać ten problem to pytaj. Napisz skąd bierzesz zasilanie i dlaczego tak długi kabel. Generalnie co kombinujesz? :-)
    mlewan
    Level 20  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Napisz skąd bierzesz zasilanie i dlaczego tak długi kabel. Generalnie co kombinujesz? :-)

Zasilanie biorę z 230 V AC, problem z tym, że to mokre środowisko, gdzie kręci się dużo ludzi (basen). Jest gdzie ułożyć kabel, ale generalnie wszędzie mokro i dużo ludzi. Jeśli nie mają być prowadzone prace budowlane (a nie mają) to w grę wchodzi tylko napięcie bezpieczne.
  • Helpful post
    alekt77
    Level 37  
    mlewan wrote:
    I czy ta tabela jest miarodajna?

Tutaj: Link masz kalkulator, możesz przeliczać dla różnych założeń
  • Helpful post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    Jeżeli zastosujemy najbardziej ostre kryterium napięcia bezpiecznego to można max dać 30V. Wtedy można zejść z przekrojem do 6mm2.
    Czyli montujesz zasilacz 230V / 24V DC na początku kabla, a przy lodówce przetwornicę obniżającą napięcie do 12V.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Napięcie_bezpieczne#Wartości_napięć_dotykowych_dopuszczalnych
  • Helpful post
    zworys
    Level 39  
    24V też jest napięciem bezpiecznym. Tyle że połowa tego napięcia byłaby wytracona na ciepło w kablu. Dalej - te 8A lodówka pobiera ciągle czy okresowo? Sądzę że okresowo więc taki prosty sposób odpada bo przy mniejszym poborze prądu na lodówce pojawi się np 19V i to może być zabójcze dla lodówki. Należałoby na końcu kabla zastosować przetwornicę która podawałaby pewne 12V na lodówkę przy zmianach obciążenia. Nie wiem czy nie taniej byłoby zastosować zestaw panel solarny + sterownik + akumulator 12V.
  • Helpful post
    alekt77
    Level 37  
    W związku z tym że lodówka pewnie nie bez przerwy pobiera 8A to sprawa się komplikuje bo napięcie na końcu kabla od strony lodówki będzie zmieniać się w dość szerokim zakresie.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    Koledzy @zworys i @alekt77 zwróćcie uwagę, że na końcu kabla zaproponowałem przetwornicę obniżającą napięcie do 12V. Czytajcie całość, ze zrozumieniem.
    zworys wrote:
    Nie wiem czy nie taniej byłoby zastosować zestaw panel solarny + sterownik + akumulator 12V.

Wątpliwe.
    anchilos
    Level 35  
    Jeżeli zastosujemy najbardziej ostre kryterium napięcia bezpiecznego to można max dać 30V.
    48VDC jest stosowane powszechnie jako napięcie bezpieczne nawet przy bezpośrednim kontakcie (patrz wózki jezdniowe ) . Rozwiązanie . Przetwornica 230VAC/ 48VDC , po drugiej stronie przetwornica step down na 12VDC z prądem ciągłym przynajmniej 12A (mniejsze nagrzewanie )
  • Helpful post
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    anchilos wrote:
    48VDC jest stosowane powszechnie jako napięcie bezpieczne nawet przy bezpośrednim kontakcie (patrz wózki jezdniowe )

Czy wózki jezdniowe jeżdżą w basenie?
    Czytałeś co napisał autor? Tutaj:
    mlewan wrote:
    problem z tym, że to mokre środowisko, gdzie kręci się dużo ludzi (basen). Jest gdzie ułożyć kabel, ale generalnie wszędzie mokro i dużo ludzi.

48V DC może i by można zastosować, ale to wymaga głębokiej analizy. Ja bym w ciemno tego nie proponował.
  • Helpful post
    anchilos
    Level 35  

Czy Autor ma zamiar puścić gołymi drutami przez basen? Czy użyje odpowiedniego przewodu - kabla zakopanego w ziemi ?. Raczej druga wersja. Pozdrawiam wszystkich . A propos

Na Cyprze jeździły . Kierowane przez nasze tzw. "elity". jeszcze raz pozdrawiam.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    mlewan wrote:
    Jak nie wylecę do piaskownicy to będzie cud
    Dlaczego ? Każdy ma prawo pytać na Elektrodzie. W dziale elektryka dla każdego.
    Lodówka - napięcie max.15V bo takie napięcie może być na akumulatorze samochodowym.
    Minimalne napięcie na lodówce należy przewidywać 11,5V.
    To są dane wyjściowe do obliczeń.
    Ale z czego chcesz to zasilać ?
    Musisz zakupić zasilacz stabilizowany DC 15V 10A-15A.
    15V- 11,5 V = 3,5V
    3,5V /8A = 0,437Ω
    0,437Ω/ 240= 0,0018 Ω /m
    Przekrój żyły to 12 mm²
    Potrzebny jest przewód o przekroju żyły 16mm2.
    To wystarczy na prąd przy rozruchu silnika ok. 11,6 A.
    mlewan
    Level 20  
    anchilos wrote:
    Czy Autor ma zamiar puścić gołymi drutami przez basen?

Raczej nie, kabel zmierzam ułożyć na gzymsie 2 m nad gruntem w rurce osłonowej. Na pewno będzie mokro.
    alekt77
    Level 37  
    Czytajcie całość, ze zrozumieniem.

Czytam, co nie zmienia faktu że kłopotliwe jest znalezienie przetwornicy z szerokim zakresem zmian napięcia na wejściu. Zalazłem w sieci np. coś takiego: Link
    Pracuje od 15V napięcia wejściowego więc przy zasilaniu nie mniejszym niż 24V DC po pierwotnej stronie kabla można byłoby się pokusić o zastosowanie kabla 4mm² co jest już w miarę rozsądnym wymiarem.
  • Helpful post
    zworys
    Level 39  
    zwróćcie uwagę, że na końcu kabla zaproponowałem przetwornicę obniżającą napięcie do 12V. Czytajcie całość, ze zrozumieniem.

Kiedy pisałem swój post Twój jeszcze nie był widoczny. O przetwornicy też wspomniałem.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    alekt77 wrote:
    Czytam, co nie zmienia faktu że kłopotliwe jest znalezienie przetwornicy z szerokim zakresem zmian napięcia na wejściu.

Trudne? :-) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434421.html

Dodano po 3 [minuty]:

Albo: https://sklep.avt.pl/zasilacz-regulowany-winners-xl4016-max-10a-35v.html

Dodano po 5 [minuty]:

Co nie zmienia faktu, że prawdopodobnie najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem może się okazać lodówka kempingowa zasilana gazem:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodziarka#Chłodziarka_absorpcyjna
    alekt77
    Level 37  
    Trudne? :-)

Może nie tak bardzo :D
    Gdybyś przeczytał dokładnie mój post #17 z przed mniej więcej godziny to zobaczyłbyś że znalazłem w sieci coś odpowiedniego i w gotowej obudowie za ok. 73 zł (brutto)
  • Helpful post
    anchilos
    Level 35  
    anchilos wrote:
    8A 70W)"

mlewan napisał:
    Mam lodówkę samochodową 12 V DC; 8 A
    12x8=?W :D
    alekt77
    Level 37  
    anchilos napisał:
    Jednak trudne. "maksymalne obciążenie 10A (obciążenie ciągłe do 8A 70W)"

mlewan napisał:
    Mam lodówkę samochodową 12 V DC; 8 A

:-)

8A x 12V = 96W > 70W :cry:
  • Helpful post
    mar_uda
    Level 23  
    Może warto, aby autor napisał o jaką lodówkę chodzi.
    Są takie modele, w których chłodzenie następuje przy wykorzystaniu ogniwa Peltiera. Nie występuje więc zwiększony prąd rozruchowy, a wrażliwość na zmiany napięcia jest mniejsza. Można wtedy dobrać zasilacz o odpowiednio większym napięciu i przetwornica nie będzie konieczna, a i przekrój przewodu będzie mógł być mniejszy.
  • Helpful post
    acso
    Level 2  
    A może dwa transformatory 230/24V ?
    Jeden na początku kabla, a drugi na końcu.
    Prąd ok 4A da spadek napięcia ok 6,5V przy przekroju przewodu 2,5mm2.
    Drugi transformator podłączony do przewodu uzwojeniem wtórnym
    powinien dać na pierwotnym ok 165V.
    Z takim napięciem większość zasilaczy impulsowych 12V poradzi sobie bez problemu.
  • Helpful post
    freebsd
    Level 39  
    Może zrobić coś takiego: transformator 1:1 i do tego przewód na 230 V ziemny (mimo, że położony na gzymsie)?
    W tym wątku elektrycy obeznani z normami powinni mieć decydujący głos :-)
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 39  
    Generalnie mamy konsensus: trzeba podwyższyć napięcie na początku kabla i obniżyć na końcu (przy lodówce).
    Można też nie układać kabla i zamiast tego zastosować lodówkę zasilaną gazem z butli.
    Wybór należy do autora tematu.

Ale tu nie ma żadnego wyboru, bo autor już ma lodówkę! Poczytaj w pierwszym poście. :)