Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci

30 Mar 2019 18:21 1473 10
 • Level 5  
  Witam ostatnio zauważyłem że w lampie tylnej LED (3 miesięcznej) podłączonej do zasilania AC 12V w motorowerze 3 z 6 led słabo świecą na pozycji jak i na stopie. Lampa wyposażona jest w diodę prostownicza, która ma opór 650Ω i 2 rezystory po 50Ω i 460Ω, wszystkie diody sprawdziłem miernikiem i świecą lecz jedna odrobinę słabiej. Co muszę zrobić aby naprawić ta lampę?
  Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci
 • Level 8  
  Diody w teorii nie mają właściwości rezydencyjnych, 650Ω to chyba masz na myśli spadek napięcia. Za mało informacji jak podłączone są te diody szeregowo czy równolegle a może tak i tak być. Sprawdzanie miernikiem to nie jest dobry sposób sprawdzania ledów ale w przypadku czerwonych jest to jeszcze dopuszczalne.
 • Helpful post
  Level 43  
  raiderr wrote:
  wszystkie diody sprawdziłem miernikiem i świecą lecz jedna odrobinę słabiej. Co muszę zrobić aby naprawić ta lampę?
  Najprawdopodobniej ta która świeci słabiej ogranicza prąd dla pozostałych w szeregu.
  Musiałbyś mieć dokładnie tego samego typu LED by zastąpić tą uszkodzoną.

  lol you wrote:
  Diody w teorii nie mają właściwości rezydencyjnych
  ???
 • Level 38  
  Oczyść płytkę z tyłu - bo słabo widać i mogą być zwarcia na brudzie :?: i jeszcze raz wstaw zdjęcie.
  Prawdopodobnie musisz wymienić słabiej świecące diody na nowe.
  Lampa jest na 12V - przy wyższych napięciach wzrośnie prąd płynący przez diody, także sprawdzić napięcie z instalacji.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2511271#2511271
  Zwiększyć wartość rezystorów ? Dodać kondensator/y ? Zmniejszyć na stałe napięcie dodatkową diodą, lub dwoma ?

  Lampa świeci/ła słabiej - przez rezystor 460 ohm, pozycja, a na stopie mocniej przez 50 ohm stop ?
  Czy pół lampy świeci/ło pozycją, a pół na stopie ?
 • Level 5  
  Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci Wcześniej wszystkie 6 diód świeciło światłem pozycyjnym przez opornik 460, a na stopie wszystkie świeciły mocniej przez opornik 50, teraz 3 sztuki świecą prawidłowo tak jak było, a pozostałe 3 niezależnie czy to stop czy pozycja lekko się świecą, z daleka są niewidoczne
 • Level 38  
  Te słabiej świecące nie są czarniejsze od innych, świecących normalnie ? Jedna z nich ?
  Ledy psują się od zbyt dużego prądu przez nie płynącego.
  W takim statycznym układzie, tylko rezystory zmniejszają prąd diodom, ale jeśli wzrośnie napięcie zasilania np do 14V, to będą zmniejszać na tym samym poziomie, jak gdyby zmniejszały przy 12V.
  Wzrost napięcia, to większy prąd na diody, a te tego nie lubią, i się degradują, przepalają - psują.
  "Chinina" może nie zapewniać bezpiecznych wartości tego prądu, nie ma zabezpieczenia przed przepięciami mogącymi uszkadzać diody, same diody, układ może pracować na granicy bezpiecznych wartości prądu dla diod. Są obliczone na 12V, a w instalacji może pojawić się większe napięcie > i prąd.
  Dlaczego nie ma lamp LED na np 15V, tylko są na 12V, skoro większość czasu pracują na napięciu ok 14V które zapewnia alternator w samochodzie, nawet do tych przysłowiowych 14,6V ?? Raz "spisek", raz badziewna konstrukcja. Jak zapłacisz, tak masz. + zmiany napięcia w instalacji, i efektem tego lecisz po nowe lub naprawiasz stare. Producent zwykle jest do przodu w obu wypadkach - musisz coś kupić.
  Zwykłe żarówki nie są tak czułe, i nie wiem czy dobrze zrobiłeś wymieniając je na ledy.

  Masz uszkodzonego leda, a może więcej, jak czyszczenie "na zwarcia" nie pomogło.
  398216 Usunięty wrote:
  Najprawdopodobniej ta która świeci słabiej ogranicza prąd dla pozostałych w szeregu.
  Musiałbyś mieć dokładnie tego samego typu LED by zastąpić tą uszkodzoną
 • Level 5  
  W motorowerze regulator napięcia ogranicza napięcie do ok.11,7v, więc te ledy nigdy nie widziały więcej niż 12v. Z lampy byłem zadowolony bo dawała mocne światło, pomimo że ma tylko 1,1w/0,2w. Trudno, że tak krótko wytrzymała, ale spróbuję wymienić tą diodę słabsza i zobaczymy, tylko ciekawe czy znajdę taka z takimi samymi parametrami.
 • Level 43  
  raiderr wrote:
  W motorowerze regulator napięcia ogranicza napięcie do ok.11,7v, więc te ledy nigdy nie widziały więcej niż 12v.
  Tyle tylko, że LED nie jest zasilany napięciem a prądem, a ten ograniczany jest przez rezystor (Ten o większej wartości do światła pozycyjnego, a ten o mniejszej dla stopu). Wystarczy, że chińczyk założył nieco za duży prąd (mniejszy niż by to wychodziło z obliczeń opornik) i prąd popłynie większy - na tuyle, ze LED świecić będzie zdecydowanie jaśniej, ale i przy tym krócej. LED'y nie "lubią" za dużego prądu, ani za dużej temperatury - sam opornik to najbardziej infantylny sposób ograniczenia prądu, który nie sprawdza się np. przy długotrwałej pracy LED'a w duzej temperaturze. A że im większy prąd tym większa temperatura.... No i dochodzi do tego jeszcze możliwość trafienia się bubla w serii - jakaś dioda moze mieć nieco inne parametry, jakieś zanieczyszczenia w strukturze itp co wpływa na jej żywotność niezależnie od wspomnianych wyżej czynników temperaturowo-prądowych.
  Po prostu musisz wymienić uszkodzoną i tyle. Żarówki też się przepalały i trzeba było je wymieniać, tyle, że przeważnie częściej....
 • Helpful post
  Level 34  
  To diody SuperFlux 3mm.
  Do kupienia wszędzie.
  Jeśli rzeczywiście winna jest któraś z diod, to polecam kupić i wymienić wszystkie, bo rozbieżności w odcieniach kolorów są czasami masakryczne.
  Pozdrawiam.
 • Level 5  
  Lampa już naprawiona. Wystarczyło wymienić tą 1 diodę co słabiej świeciła pod miernikiem. Kupiłem identyczną diodę (super flux 3mm), kąt świecenia też 40' i odcień światła identyczny. Lampa złożona i uszczelniona. Dzięki za pomoc wszystkim.
 • Level 5  
  Lampa już naprawiona. Wystarczyło wymienić tą 1 diodę co słabiej świeciła pod miernikiem. Kupiłem identyczną diodę (super flux 3mm), kąt świecenia też 40' i odcień światła identyczny. Lampa złożona i uszczelniona. Dzięki za pomoc wszystkim.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Wymiana uszkodzonej diody LED.

  Lampa tylna LED połowa diód słabo świeci