Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Whirpool CB261W - Chłodziarka praktycznie nie chłodzi, zamrażarka tak.

04 Kwi 2019 20:10 378 10
  • Poziom 15  
    Przy termostacie ustawionym na 7 chłodziarka schładza do 15°C.
    Na co dzień termostat ustawiony jest na 5°C i chyba ma problemy z załączaniem chłodzenia. Nie potrafię powiedzieć (lodówka u rodziców), przy jakiej temperaturze w chłodziarce i co jaki czas termostat załącza chłodzenie, a z tego co mi mówili, w nocy chłodzenie uruchamia się samo.

Wiem jedno, że po ok 15-:-20 min od wyłączenia chłodzenia po trąceniu dłonią w ściankę lodówki chłodzenie startuje. Czas chłodzenia to ok 20 min. Poczytałem podobne tematy, ale pewności nie mam czy to jest wina termostatu. Poprosiłbym o przypuszczalną diagnozę?

Wstępnie rozkręciłem przedni panel z pokrętłem do termostatu aby sprawdzić jak to wygląda i ewentualnie przymierzyć się do wymiany termostatu. Chciałem na próbę wyciągnąć o kilka centymetrów termostat, ale napotkałem na opór i zrezygnowałem. Wygląda na to, że aby wymienić termostat trzeba zdemontować sufit lodówki.

Termostat zastosowany w lodówce ma symbol A13 0643 A316 i kosztuje ponad 100 zł. wg. tabeli, którą znalazłem w temacie Link termostat ma 160 cm. Na tę chwilę nie wiem jakiej długości termostat jest w tej lodówce. Wiem, że przy pokrętle jest zwinięty na sprężynę o średnicy 5-:-6 cm. (trzy zwoje), czyli ok 20 cm. zapasu. Jeżeli będzie to konieczne, chciałbym zastosować jakiś tańszy zamiennik, ale nie wiem jaki mógłbym zastosować, o ile centymetrów mógłby być krótszy lub dłuższy, no i w jakim zakresie temperatur mógłby się zmieścić aby lodówka pracował prawidłowo?

Oryginalne zakresy to: +4,5/-30°C; +4,5/-16°C, pierwsze zimno (max pokrętło chłodzenia), drugie ciepło (min pokrętło chłodzenia).

I jeszcze jedno, zamrażarka mrozi, z tą różnicą, że oszronienie występuje tylko na elemencie chłodzącym między dwoma pojemnikami, a wcześniej również nad górnym pojemnikiem zamrażarki. Może jest coś pozatykane i trzeba by ją raz na jakiś czas odmrozić przez min 24h, jak ktoś napisał w innym temacie?

Poproszę podpowiedzi w sprawie namierzenia usterki i z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 21  
    Mało czynnika moim zdaniem:)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    nemko napisał:
    Wiem jedno, że po ok 15-:-20 min od wyłączenia chłodzenia po trąceniu dłonią w ściankę lodówki chłodzenie startuje. Czas chłodzenia to ok 20 min
    Jeśli sprzęt znajduje się w pomieszczeniu gdzie temperatura jest wyższa niż 17°C należy wymienić termostat.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    nemko napisał:
    jeszcze jedno, zamrażarka mrozi, z tą różnicą, że oszronienie występuje tylko na elemencie chłodzącym między dwoma pojemnikami, a wcześniej również nad górnym pojemnikiem zamrażarki.

Aby wykluczyć ubytek czynnika chłodniczego sprawdź czy oszronienie elementóch chłących (parownika) zamrażarki jest roównomierne oraz czy skraplacz (to czarne z tyłu, o ile jest?) ma też w miatę równą temperaturę.
    Puknięcie zączające lub wyłączsjące sprężarkę może świadczyć o uszkodzeniu termostatu, jak pisał zibi1971 lub o tym, że parownik nie osiąga temperatury wyłączenia termostatu.
    Pasuje też sprawdzić czy tylna ściana wnętrza chłodziarki chłodzi równomiernie.
    Może być i tak, że prawie wszystko jest niby ok a chłodziarka słabo chłodzi. Mam taką lodówkę "do doktoryzowania się" i nie mogę potwierdzić ani wykluczyć hipotezy, że parownik chłodziarki nie dostaje ciepła z jej wnętrza na skutek zwiększonego oporu cieplnego. Podejrzewam powietrze między płytą parownika a tylną ścianą chłodziarki???
  • Poziom 15  
    Dzięki Panowie za cenne rady :)
    Zamiast odpowiadać wszystkim selektywnie spróbuję odpowiedzieć jednocześnie dalej pytając ale globalnie.

Może zacznę tym razem zacznę od zamrażalnika z dwom pojemnikami.
    Na zdjęciu widać oszroniony parownik, który rozdziela dwa pojemniki i jest on oszroniony równomiernie.
    Na samej górze chyba jest drugi parownik (poprawcie mnie jak się mylę), który znajduje się tuż pod sufitem zamrażarki i jest on jak widać czysty.
    Właśnie sprawdziłem temperaturę w zamrażalniku w dolnym pojemniku, i na tę chwilę jest 0 stopni.
    Niestety ale na tę chwilę jest wynik nie miarodajny, gdyż mama złapała się rano za rozmrożenie i z mierzeniem trzeba by poczekać.

Odnośnie tylnej ścianki w chłodziarce, to ciężko jest mówić o jej równomiernym schładzaniu, bardziej pasuje tu określenie że ma stałą temperaturę zbliżoną do temperatury ścianek bocznych, co daje w efekcie te +15 stopni w chłodziarce bez względu na to czy lodówka jest po cyklu chłodzenia czy w przerwie między nimi.

Prosiłbym o rozjaśnienie kwestii ewentualnego powietrza między płytą parownika a tylną ścianką chłodziarki?
    Jak to sprawdzić?

Sprawdziłem też temperaturę kratownicy odprowadzającej ciepło na zewnętrznej stronie tylnej ścianki lodówki. W przybliżeniu było podczas schładzania 33 stopnie Celsjusza.

Ma też pytanie skąd czerpie informacje o temperaturze termostat?
    Domyślam się że jednak z chłodziarki, bo to ona jest najczęściej narażona na wzrost temperatury spowodowany częstym otwieraniem drzwi.
    Lodówka Whirpool CB261W - Chłodziarka praktycznie nie chłodzi, zamrażarka tak.
  • Specjalista AGD
    Kolego nemko sprawa u ciebie jest prost
    Jeśli lodówka pracuje cały czas to masz problem z gazem, natomiast jeśli się włącza i wyłącza to problem z termostatem.
    Nie kombinuj tylko skup się na tym co ci napisałem
  • Poziom 15  
    zibi1971 napisał:
    Kolego nemko sprawa u ciebie jest prost
    Jeśli lodówka pracuje cały czas to masz problem z gazem, natomiast jeśli się włącza i wyłącza to problem z termostatem.
    Nie kombinuj tylko skup się na tym co ci napisałem

Tak, włącza się i wyłącza. Na tę chwilę znam czas chłodzenia, ale nie wiem co ile minut się załącza. No i wiem że chłodziarka nie chłodzi.
    Zgodnie ze wskazówką kupię nowy termostat i dam znać co wyszło.
    Jeszcze raz dzięki :)

Ps. Jeszcze jedno pytanko zanim zamówię nowy termostat. Chciałbym mieć 100% pewności że lodówka pracuje prawidłowo.
    Aby pominąć termostat należy zewrzeć ze sobą dwa kabelki w kolorze czarnym i brązowym?
    Załączam foto połączeń z termostatem.
    Lodówka Whirpool CB261W - Chłodziarka praktycznie nie chłodzi, zamrażarka tak.
  • Poziom 15  
    zibi1971 napisał:
    Kabelki na termostacie są opisane numerami, połącz 6 i 4
    Odpaliłem lodówkę z pominięciem termostatu na 8 godzin. Z 20°C w chłodziarce uzyskałem 11°C termometrem pokojowym lub 9°C z miernika elektronicznego, które po dwóch godzinach się nie zmieniło. W zamrażarce panuje temperatura ok -13°C do -14°C.

Moja wcześniejsza informacja o temperaturze 0°C w zamrażarce była najprawdopodobniej błędna, bo mierzona termometrem pokojowym cyfrowym, który najprawdopodobniej jest w stanie pokazywać tylko do zera stopni. Czy czas uruchomienia chłodzenia w lodówce bez termostatu na 8 godzin był wystarczający aby wyciągnąć dalsze wnioski, nie osiągnąłem 7°C, czyli górnej granicy temperatury? Czy to oznaczałoby, że ubytek czynnika chłodzącego, czy może powinienem dalej ją chłodzić bez termostatu?
  • Poziom 15  
    Po dłuższej przerwie spowodowanej ważniejszymi sprawami, wracam do tematu z podziękowaniem dla Wszystkich którzy poświecili swój cenny czas i udzielili mi cennych rad, z których to skrzętnie skorzystałem.
    Po wymianie termostatu lodówka śmiga jak nowa :)
    Specjalne podziękowania za trafne diagnozy dla Kolegów zibi1971 i Arcus1977 :)