Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poprawienie istniejącej instalacji DVB-T- wiele odbiorników

mart3112 14 Apr 2019 17:29 1086 12
Computer Controls
 • #1
  mart3112
  Level 9  
  Witam,
  musiałem podłączyć w domu wielorodzinnym większą ilość odbiorników. Niestety przed rozpoczęciem prac nie odrobiłem lekcji i finalnie okazało się, że obraz w telewizorach ma zakłócenia oraz nie odbiera głównie MUX3 (kanały TVP). Czasami zakłócenia są na innych MUXach.

  Zaczynając od początku, załączyłem schemat bieżącej instalacji oraz lokalizacja anteny z nadajnikiem.

  Poprawienie istniejącej instalacji DVB-T- wiele odbiorników
  Poprawienie istniejącej instalacji DVB-T- wiele odbiorników
  Głównym problemem jest podłączenie wielu odbiorników oraz odległość od anteny. Maksymalna odległość telewizora to ok. 30-40 m od anteny.

  Etapy instalacji:
  Antena: Telmor ASR Classic LTE
  1) rozgałęźnik Evology z 4 wyjściami(jedno wolne)
  2) rozgałęźnik Stv 1782 A (na wyjściu do TV zasilacz antenowy)
  3) rozgałęźnik Stv 1782 A
  4) stary rozgałęźnik 5-900 mHz (na wyjściu do TV zasilacz antenowy, wszystkie MUXy działają)

  Odległość od nadajnika (Raszyn/Warszawa) ok. 9 km. Możliwymi punktami zakłóceń może być maszt GSM ok. 400-600 m od domu oraz kilka drzew.

  Na odbiornikach jakość sygnału waha się głównie w granicach 60-80, czasami schodzi do 40. Na MUX3 jest brak sygnału lub bardzo niski 0-20. Anteny pokojowe zazwyczaj nie mają problemu z jakością sygnału.

  Po lekturze wiem, że:
  1) nie sprawdziłem jakości rozgałęźników oraz straty sygnału
  2) nie zamontowałem opornika na wolnym wyjściu
  3) wystarczająco dobrze nie zarobiłem kabli

  Problem może wynikać z:
  Podłączenia zasilaczy lub wzmacniaczy. Testowo zamontowałem dodatkowy wzmacniacz przed pierwszym rozgałęźnikiem, ale przy tej konfiguracji jakość się tylko pogorszyła.
  Nie jestem pewny, ale do zmiany mogą być rozgałęźniki na nisko stratne oraz zakup opornika.

  Z góry dziękuję za pomoc i sugestie w poprawie instalacji.
 • Computer Controls
 • #2
  _kli_
  Level 39  
  mart3112 wrote:
  1) rozgałęźnik Evology z 4 wyjściami(jedno wolne)
  2) rozgałęźnik Stv 1782 A (na wyjściu do TV zasilacz antenowy)
  3) rozgałęźnik Stv 1782 A
  4) stary rozgałęźnik 5-900 mHz (na wyjściu do TV zasilacz antenowy, wszystkie MUXy działają)

  Po co tyle tych rozgałęźników? Nie da się tego poprowadzić inaczej (prościej)?
  Po co dwa zasilacze?
  mart3112 wrote:
  Antena: Telmor ASR Classic LTE
  mart3112 wrote:
  Odległość od nadajnika (Raszyn/Warszawa) ok. 9 km.

  Podejrzewam że sygnał jest tak mocny, że dopiero na telewizorach 5 i 6 jesteś w stanie coś odebrać, po tym jak instalacja wytłumi sygnał o ok. 30 dB.
  mart3112 wrote:
  Telmor ASR Classic LTE

  Jeżeli jest to antena ASR CLASSIC LTE PROTECTED SAW, to może ona pracować także bez zasilacza. Odłącz zasilanie i sprawdź efekt.
  mart3112 wrote:
  wystarczająco dobrze nie zarobiłem kabli

  Jednym z podstawowych warunków poprawnego działania instalacji jest wykonanie dobrej jakości połączeń.
 • #3
  zworys
  Level 39  
  https://www.abctech.pl/wzmacniacz-antenowy-aws-1144-1315db-p-1488.html
  Warto byłoby zastosować taki wzmacniacz-rozdzielacz, ustawić wzmocnienie tylko na tyle by kompensowało tłumienie kabli a na najkrótszym odcinku zastosować rozgałęźnik pasywny żeby zapewnić podłączenie wszystkich TV.
 • #4
  mart3112
  Level 9  
  _kli_ wrote:
  Po co tyle tych rozgałęźników? Nie da się tego poprowadzić inaczej (prościej)?
  Po co dwa zasilacze?

  Zasilacze mogą być rzeczywiście zbędne. Rozgałęźniki są poprowadzone do kolejnych telewizorów. Żeby nie ciągnąć kilku kabli przez piętro i długi hol podłączyłem jak na schemacie rozgałęźnik => TV i kabel do kolejnego rozgałęźnika.

  _kli_ wrote:
  Jeżeli jest to antena ASR CLASSIC LTE PROTECTED SAW, to może ona pracować także bez zasilacza. Odłącz zasilanie i sprawdź efekt.


  To jest dokładnie antena, którą posiadam.


  Jutro postaram się poprawić wszystkie połączenia jak powinny wyglądać oraz odłączę zasilacze.

  Nie spodziewałem się, że sygnał może być za mocny. Przez połączenie szeregowe podejrzewałem duży spadek sygnału dlatego zastosowałem dwa zasilacze dodatkowe.
 • Computer Controls
 • #5
  LeDy
  Level 43  
  Daj jeden zasilacz z regulacją i będziesz mógł zmniejszyć sygnał jak zbyt mocny.
 • #7
  mart3112
  Level 9  
  DiZMar wrote:
  Poczytaj ten temat.


  Dzięki sprawdzę jeszcze jak LeDy napisał żeby podłączyć bezpośrednio jeden telewizor. Możliwe, że u mnie dochodzi problem anteny GSM.

  Następnie zobaczę Twój patent z kondensatorem.

  Dodano po 3 [minuty]:

  LeDy wrote:
  Daj jeden zasilacz z regulacją i będziesz mógł zmniejszyć sygnał jak zbyt mocny.


  Kilka razy na forum widziałem polecany ten: AWS-1143. Regulacja w nim będzie wystarcająca żeby obniżyć siłę sygnału?
 • #8
  LeDy
  Level 43  
  To nie jest takie samo (AWS) jak zasilacz z regulacją napięcia ale lepiej jak jest regulacja niż jej nie ma.
 • #9
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Każdy małostratny rozgałęźnik dwukrotny typu; we1<wy2 osłabia sygnał o ok.4dB. tj. o 3dB w wyniku podziału mocy sygnału na dwa wyjścia i 0.5÷1.0dB strat na elementach rdzenia transformatora, w wyniku "szczątkowego" niedopasowania impedancji i/oraz tłumienia sygnałów echowych(odbitych) wynikających z tego niedopasowania.
  Powinien to jednak być firmowy wyrób o odlewanej obudowie z odpowiednią homologacją np. telmor, nie blaszany "badziew z pchlego targu".

  U pana, (w podanym układzie), tłumienie sygnału pomiędzy wejściem na pierwszy rozgałęźnik a wyjściem z ostatniego wyniesie co najmniej A= 4dB+4dB+4dB+4dB Plus 6dB (tłumienia na przewodzie koncentrycznym o długości np. 30m x 0.2dB=6dB
  Razem 22dB tłumienia mocy sygnału.


  Tak się nie robi podziału sygnału RTV(w,cz.) bo na kolejnych wyjściach z rozgałęźników uzyskujemy duże różnice mocy sygnału.
  Układ przewodów rozgałęźników i odgałężników w prawidłowo zaprojektowanej sieci rozprowadzajacej sygnał do wszystkich odbiorników powinien zapewniać poziomy sygnałów na wszystkich wyjściach nie różniące się od siebie o więcej niż 3dB.

  Oprócz zapewnienia równego podziału mocy (przy możliwie najniższych stratach sygnału użytecznego) układ rozdzielczy powinien zapewniać w każdym punkcie sieci dopasowanie impedacji 75Ω pomiędzy elementami rozdzielczymi, przewodem koncentrycznym, wejściami antenowymi odbiorników R i TV.

  Dodatkowo, układ sieci i dobór rozgałęźników, odgałęźników, gniazd antenowych naściennych i długości przewodów przyłączających powinien zapewniać odpowiednio wysokie tłumienie "przenikowe" ewentualnych zakłóceń wytwarzanych przez odbiorniki R i TV pomiędzy wszystkimi wyjściami sieci, aby nie powodowały przenikania zakłóceń powodujących pogorszenie jakości odbioru na innych odbiornikach R i TV.
  Tłumienie całkowite tzw. "przenikowe" (odgałęzienia,zaporowe,przeciwzakłóceniwe) sieci powinno wynosić co najmniej 44dB dla każdych dowolnych dwóch wyjść.

  Dla tego małe sieci rozdzielcze najłatwiej jest wykonywać jako przelotową-odgałęźną za pomocą odgałęźników przelotowych1,2,3-krotnych lub w układzie odgałęźnej-gwiazdy z odgałęźników 8,10,lub 12-krotnych ze stopniowanym poziomem mocy wyjściowej na poszczególnych wyjściach w celu skompensowania różnych strat tłumienia sygnału na poszczególnych przewodach antenowych o różnych długościach od odgałęźnika do odbiornika TV.
  W pana przypadku zamiast posiadanych rozgałęźników, należy dobrać odpowiednie przelotoweodgałeźniki 1, 2 względnie 3 wyjściowe aby uwzględniając tłumienie przelotowe i tłumienie wyjść odgałęźnych oraz sumaryczne tłumienia poszczególnych odgałęźników i tłumienia poszczególnych odcinków przewodów koncentrycznych uzyskać zbliżone tłumienia sygnału użytecznego na wszystkich wyprowadzeniach do odbiorników TV Δ≦(3dB)
  Dobór odgałęźników zaczynamy od ostatniego, (tego na" końcu sieci rozdzielczej" ,najdalszego od anteny i ewentualnego wzmacniacza). Do obliczeń zakładamy, że całkowite tłumienie sygnału pomiędzy anteną a każdym wejściem antenowy odbiornika TV powinno mieścić się w zakresie 26÷32dB co ułatwi obliczenia ręczne.
  Wszelkie wolne wyjścia odgałęźne lub przelotowe obciążamy rezystorem F 75Ω.
  Sprawny separator napięcia w prowadza dodatkowo 3dB tłumienia.
  https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-elementy-sieci-odgalezniki,4438.htm?showall=1

  Polecam wszystkim panom lekturę zasad projektowania sieci rozdzielczych z biblioteki dipol.com
  link do; Podstawy projektowania instalacji zbiorczych TV
 • #10
  mart3112
  Level 9  
  Jerzy Cieślański wrote:
  Dla tego małe sieci rozdzielcze najłatwiej jest wykonywać jako przelotową-odgałęźną za pomocą odgałęźników przelotowych1,2,3-krotnych lub w układzie odgałęźnej-gwiazdy z odgałęźników 8,10,lub 12-krotnych ze stopniowanym poziomem mocy wyjściowej na poszczególnych wyjściach w celu zkompensowania różnych strat tłumienia sygnału na poszczególnych przewodach antenowych o różnych długościach od odgałęźnika do odbiornika TV.
  https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-elementy-sieci-odgalezniki,4438.htm?showall=1


  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Przed zakupem kolejnych podzespołów (odgałęźników) jestem w stanie sprawdzić, czy na pewno problemem jest za mocny sygnał?
 • #11
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  W tak bliskiej odległości (9km)od RTCN-Raszyn-Łazy ta antena powinna dobrze działać w wersji pasywnej bez dodatkowego wzmacniania sygnału. Czyli z odłączonym zasilaniem przedwzmacniacza antenowego w antenie ,o ile rzeczywiście pana model ma układ tzw. by-pass umożliwiający małostratne przepuszczanie sygnału przez nie-zasilany przedwzmacniacz w puszce antenowej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć pracochłonnej, w tym typie anteny, zamiany zwykłego (bez by-pass) przedwzmacniacza antenowego na symetryzator antenowy firmy telmor dedykowany do tej anteny
  W wersji dla pojedynczego telewizora,prawdopodobnie może być konieczne zastosowanie dodatkowego tłumika sygnału o wartości tłumienia 20dB lub 30dB.
  W wersji ze zmodyfikowaną siecią rozdzielczą, w której całkowite tłumienie sygnału będzie wynosić dla wszystkich wyjść ok.26÷32dB dodatkowy tłumik nie powinien być zapewne konieczny.

  Najłatwiej sprawdzić to przez podłączenie tylko jednego telewizora pojedynczym bezpośrednim przewodem antenowym pomijającym chwilowo dotychczasowy układ rozdzielczy w pana domu.

  Na ogół przydaje się do tego druga osoba do pomocy
  Próby należy przeprowadzić zarówno przy włączonym zasilaczu antenowym jak i przy wyłączonym zasilaczu antenowym.
  Osłabienie sygnału z anteny do prób można również uzyskać przez jej częściowe odwracanie od bezpośredniego kierunku na nadajnik RTCN-Raszyn-Łazy lub przez częściowe wyjęcie wtyczki przewodu antenowego z gniazda antenowego w telewizorze i zbliżanie jej lub oddalanie od gniazda w zakresie 1÷10mm przy jednoczesnym obserwowaniu jakości obrazu telewizyjnego oraz przybliżonych wskaźników sygnału w menue strojenia TV.
  Jest to jednak kłopotliwa zabawa, lepszy byłby jednak dostęp do miernika antenowego i lub regulowanego tłumika antenowego.
  link do; tłumik antenowy


  W ostateczności pozostaje pomoc płatnego montera z odpowiednim oprzyrządowaniem pomiarowym.

  Problemem w ocenie jakości sygnału, w technologii cyfrowej DVB-T dla nie przygotowanej teoretycznie i praktycznie osoby jest fakt, że zarówno zbyt słaby jak i zbyt silny sygnał oraz zakłócenia radioelektroniczne od zapłonów samochodowych, iskrzeń sieci energetycznej, nadajników BTS-LTE jak i domowych modemóww LTE na ekranie odbiornika TV są podobne i trudne do odróżnienia bez dodatkowych danych z profesjonalnego miernika antenowego.

  Specjalistą i dystrybutorem od sprzętu telmora w okolicach Warszawy może być np. Legionowski Tels
  https://tels.pl/pl/

  Ps.
  Jeszcze o rozgałeźnikach i odgałęźnikach sygnału DVB-T, link;
  https://www.dipol.com.pl/rozgalezniki_i_odgalezniki_bib65.htm


  Po przejrzeniu oferty sklepów internetowych, które jeszcze kilka lat temu sprzedawały odgałęźniki profesjonalne,tj. z homologacja, przeznaczone dla sieci kablowych, z pełnym opisem parametrów elektrycznych, okazuje się, że nawet tam trudno takie spotkać. Co najwyżej pojedyncze egzemplarze i w nie pełnej ofercie wszystkich wartości tłumienia danego typu odgałęźnika
  Nawet dipol.com sprzedaje odgałęźniki (ang.:taps,niem.: abzweiger) w specyfitacji których nie podaje się tłumienia przenikowego pomiędzy odgałezieniami (Isolation: tap - tap) oraz pomiędzy odgałezieniami a wyjściem przelotowym (Isolation; out - tap),co świadczy... no właśnie..:jakość oferty "schodzi na psy" ze względów ekonomicznych

  Linki do katalogów profesjonalnych odgałęźników;
  https://www.telmor.pl/content/download/5298/47207/file/PCT-IT1Wxx%20karta%20katalogowa.pdf
  http://www.instalsat.pl/files/HTT%201,%202,%203,%204,%206,%208.pdf
 • #12
  mart3112
  Level 9  
  Podłączyłem dzisiaj TV bezpośrednio pod antenę. Jakość programów była zdecydowanie najlepsza. W takim razie najwidoczniej problemem nie był za mocny sygnał.
  Problem z jakością obrazu był tylko na niektórych stacjach tematycznych moc/jakość:
  Główne stacje praktycznie 100/100
  TTV (MUX1) 90/50
  Główny problem był z MUX8:
  TVP Sport HD, Rozrywka i inne 26/0

  oraz co dziwne TV4 (MUX2) 30/0
  TVP, Polsat, TVN 90-100

  W takiej sytuacji możliwe jest, że jednak problemem jest słaba jakość rozgałęźnika lub strata/ szumy sygnału na kablu?
 • #13
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Widzę,z powyższej wymiany informacji, że jeśli chce pan rozwiązać problem samodzielnie z pomocą specjalistów z forum to niezbędne jest poznanie podstaw techniki antenowej.
  Polecam historyczny poradnik antenowy J.Batora z 1981r.
  Do ściągnięcia w PDF z forum elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

  Bez podstaw, pewnych tutejszych porad i pytań, pan nie zrozumie lub je zignoruje. To z kolei może i rytować "poradzaczy" i zniechęcać do kontynuowania porad.
  Nie zawsze doradzający mają dość czasu i kompetencji andragogicznych aby przy doradzaniu jednocześnie pełnić rolę edukacyjną.

  W skrajnych przypadkach chęć doradzania bez odpowiedniego zrozumienia w kwestii nazewnictwa technicznego pomiędzy pytającym a doradzającymi z własnego doświadczenia, na zasadzie wymieniania różnych możliwych przyczyn może przybierać mylące pozory wręcz umyślnej straty czasu lub zabawy cudzym kosztem... :wink:

  Nie wiemy czy antena odbiorcza o której pan pisze zamocowana jest prawidłowo tj. na zewnątrz budynku i od strony nadajnika RTCN Raszyn-Łazy,minimum 10m nad poziomem ziemi.

  Przy tej odległości 9km, z (takiego) prawidłowego miejsca zamocowania pańskiej anteny zapewne widoczne są (w nocy) czerwone światła ostrzegawcze masztu RTCN-Raszyn-Łazy i antena odbiorcza(tu ASR-telmor) powinna być lekko uniesiona do góry (skierowana osią poziomą nośnika z czarnego lub szarego plastiku w stronę tych świateł na maszcie)

  W takiej sytuacji, ze słabym sygnałem nie powinno być problemu o ile nie ma zwarcia pomiędzy oplotem a żyłą środkową przewodu koncentrycznego np. w miejscu wadliwie "zarobionych" złączF- końcówek antenowych.

  Duże,nieproporcjonalnie zależne od częstotliwości fali nośnej osłabienie sygnału może też powodować typowy przedwzmacniacz antenowy, mocowany w puszce antenowej (tu, plastikowa kula w ASR-telmor), jeśli nie jest on zasilany z zasilacza antenowego.
  Ewentualny brak zasilania może być spowodowany zwarciem dla prądu stałego(DC) na nieprawidłowo "zarobionych"złączach-F lub rozgałęźniku,(rozgałęźnikach) nie przeznaczonych do transmisji prądu stałego w celu zasilenia przedwzmacniacza antenowego w puszce (tu w kształcie kuli) antenowej.

  Jeśli jest to wersja anteny ASR-telmor z przedwzmacniaczem typu by-pass to odłączenie zasilacza pozwala na prawidłowy odbiór silnych sygnałów, bez konieczności zastąpienia przedwzmacniacza antenowego symetryzatorem antenowym z telmora, dedykowanym do tej anteny.

  My nie wiemy na pewno np. czy ma pan antenę ASR ze zwykłym przedwzmacniaczem, czy z przedwzmacniaczem z funkcją by-pass czy może z symetryzatorem antenowym.

  Przedwzmacjacz antenowy z funkcją by-pass po odłaczeniu zasilania (zasilacza antenowego) pracuje jakby był symetryzatorem.

  Nie wiemy czy pan to wie, wiec sama informacja o jakości sygnału którą pan podaje w ostatnim poście nadal jest nieprecyzyjna i nie pozwala dokonać oceny na odległość.
  Czy pan to może sprawdzić samodzielnie, na przykład na opakowaniu lub dopytać w sklepie?

  Do oceny sygnału warto podłączyć telewizor z pominięciem wszystkich rozgałęźników.
  W tym układzie:
  Sprawdzić odbiór z podłączonym zasilaczem antenowym oraz bez włączonego zasilacza antenowego.
  Sprawdzić multimetrem czy do złącza F przy samej antenie ASR-telmor dochodzi napięcie zasilania12V=DC(prądu stałego) z zasilacza antenowego.
  Sprawdzić multimetrem czy nie ma zwarcia na antenowym przewodze łączącym antenę z TV, -oczywiście po odłączeniu tego przewodu od złącza F przy antenie ASR i od zasilacza antenowego.
  Można przy okazji sprawdzić też multimetrem czy obecny układ rozdzielaczy i przewodów przewodzi prąd stały z zasilacza antenowego lub czy nie posiada zwarcia dla tego prądu DC(stałego)
  Chwilowo pomijam tu konieczność zmiany układu rozdzielaczy opisaną w poprzednich postach
  na przelotowy układ ogałęźników lub gwiaździsty układ z jednym odgałęźnikiem wielokrotnym- o stopniowanym tłumieniu wyjść, zapewniający na wszystkich wejściach antenowych TV poziom sygnału ±3dB
  W praktyce taki układ rozdzielczy będzie posiadał (w zależności od dobranej konfiguracji odgałężników i antenowych przewodów łączących z TV),dla każdego z wyjść ok.25dB÷30dB tłumienia przelotowego z dopuszczalną maksymalną różnicą poziomu sygnału ±3dB pomiędzy poszczególnymi wyjściami. A tłumienie (odsprzężenia),antyprzenikowe pomiedzy odgałęzieniami na poziomie minimum 44dB.

  W tak bliskiej odległości od nadajnika RTCN zbyt silne sygnały mogą uniemożliwiać prawidłową pracę przedwzmacniacza antenowego tj.bez zagrożenia przesterowaniem tego uproszczonego układu wzmacniającego.

  Innymi słowy pomimo silnego sygnału DVB-T uzyskiwanego na antenie, korzystniejsze dla zapewnienia ewentualnej potrzeby wzmocnienia sygnału w celu zrównoważenia strat sygnału w sieci rozdzielczej na poziomie 25dB÷30dB, może być zastosowanie anteny pasywnej czyli z symetryzatorem antenowym (i bez zasilacza antenowego) plus wzmacniacz budynkowy.

  Wzmacniacz taki ma odpowiednio rozbudowany układ elektroniczny,odporny na powstawanie i wytwarzanie zakłóceń sygnału wynikających ze zbyt silnych sygnałów użytecznych (jak i z sygnałow zakłócających i powodujących powstawanie zniekształceń sygnału w procesie ich wzmacniania) na wejściu wzmacniacza oraz zakłóceń zewnętrznych wnikających do układu wzmacniacza przez obudowę i układ zasilania wzmacniacza.
  W przypadku posiadania już zakupionej anteny z przedwzmacniaczem z funkcją by-pass antena (dla w.w. układu ze wzmacniaczem budynkowym) powinna pracować bez zasilacza tego przedwzmacniacza czyli w opcji by-pass.

  ps.
  Jednocześnie silne sygnały DVB-T z bliskiego RTCN,powinny być (teoretycznie) wystarczająco "odporne" na zakłócenia ze strony stacji bts-LTE800MHz, od modemów domowych LTE-UMTS i inne zakłócenia radioelektroniczne pochodzenia przemysłowego, "iskrzeń" sieci energetycznych, "nie odkłóconych" układów zapłonowych silników "iskrowych" itp.