Witam
Przypadkiem znalazłem się na tej stronie w dziale DIY i od razu się napaliłem na zrobienie własnych kolumn. Wiele razy przeglądałem wasze konstrukcje i czytałem opinie. Wreszcie się zdecydowałem i oto co chce zrobić:
Dwie kolumny w każdej cztery głośniki. Wybrałem przetworniki Tonsila oraz Tesli a konkretnie:
GŁOŚNIKI Tesla 2x ARN 226-07/4 NISKOTONOWY 2 x 4om = 8om
GŁOŚNIK Tesla ARP 150-00/ ŚREDNIOTONOWY 8om
GŁOŚNIK Tonsil GDWK 9/120 WYSOKOTONOWY 8om
Cała kolumna ma składać się z dwóch części pierwszej przeznaczonej na dwa ARN-y i drugiej na ARP-ka i GDWK. I będzie miała wymiary 155/25/30 wys/szer/gł w cm dlatego taka wysoka że chcę aby była jak najwęższa a w końcu odpowiednią ilość litrów musi mieć. Do budowy kolumny chce użyć płyty wiórowej (chyba) o grubości 18mm.Poszczegulne płyty mają być skręcane wkrętami do drewna co 5 do 10 cm, klejone wikolem lub innym klejem do drewna i od środka uszczelnione sylikonem. Jak wcześniej pisałem kolumna będzie miała dwie komory. Pierwsza w której będą umieszczone 2 ARN-y będzie to obudowa bass-relleks i będzie miała pojemność 69,3 litrów brutto czyli bez odejmowania objętości głośników, wzmocnień itp. BR będzie strojony na 35Hz czyli będą dwie rurki o długości 15,34 cm i średnicy 6 cm. Część ta będzie wytłumiona watoliną w następujący sposób podobno sprawdzony kolega bawił się z wytłumieniem przez 2 tygodnie i uzyskał najlepszy efekt przy tłumieniu następującym tył gąbka 4 cm, dół i góra 1cm, po bokach b. mało watoliny. Myślę że nie trzeba zastosować ze trzy wzmocnienia dla samej tej części a podstawowym wzmocnieniem będzie płyta oddzielająca głośniki niskotonowe od dwóch pozostałych. ARN-y będą połączone szeregowo. I wtedy efektywność dwóch ARN-ów zwiększa się o 3 dB więc oba będą miały razem 91dB. Druga część będzie miała 27,7l brutto będzie zamknięta i wytłumiona w całości watoliną nie tylko na ścianach.. Głośnik ARP ma 91dB i chcę go stłumić o jakieś 3dB a GDWK 94dB o 6dB dlatego że wyczytałem na forum że te dwa głośniki zagłuszały ARN-y a ja lubię dobry bas (słucham techno).Głośniki będą dokręcone śrubkami po to by w razie awarii mieć dostęp do środka. No i to co mi zostało to zwrotnica nie wiem jeszcze jaka. Do połączenia niskotonowych z zwrotką użyje kabli z miedzi beztlenowej o grubości 4mm2 a ARP i GDWK o grubości 2,5mm2.A teraz parę pytań i proszę o odpowiedź bo nie chce zmarnować kasy:
Co sądzicie o tym planie jakie są wasze opinie?
Co jest źle?
Jak zrobić tłumiki?
Jaka zwrotka będzie najlepsza i z kąt ja wytrzasnąć?
Gdzie mogę dostać te przetworniki najtaniej?
Pozdrowienia
Przypadkiem znalazłem się na tej stronie w dziale DIY i od razu się napaliłem na zrobienie własnych kolumn. Wiele razy przeglądałem wasze konstrukcje i czytałem opinie. Wreszcie się zdecydowałem i oto co chce zrobić:
Dwie kolumny w każdej cztery głośniki. Wybrałem przetworniki Tonsila oraz Tesli a konkretnie:
GŁOŚNIKI Tesla 2x ARN 226-07/4 NISKOTONOWY 2 x 4om = 8om
GŁOŚNIK Tesla ARP 150-00/ ŚREDNIOTONOWY 8om
GŁOŚNIK Tonsil GDWK 9/120 WYSOKOTONOWY 8om
Cała kolumna ma składać się z dwóch części pierwszej przeznaczonej na dwa ARN-y i drugiej na ARP-ka i GDWK. I będzie miała wymiary 155/25/30 wys/szer/gł w cm dlatego taka wysoka że chcę aby była jak najwęższa a w końcu odpowiednią ilość litrów musi mieć. Do budowy kolumny chce użyć płyty wiórowej (chyba) o grubości 18mm.Poszczegulne płyty mają być skręcane wkrętami do drewna co 5 do 10 cm, klejone wikolem lub innym klejem do drewna i od środka uszczelnione sylikonem. Jak wcześniej pisałem kolumna będzie miała dwie komory. Pierwsza w której będą umieszczone 2 ARN-y będzie to obudowa bass-relleks i będzie miała pojemność 69,3 litrów brutto czyli bez odejmowania objętości głośników, wzmocnień itp. BR będzie strojony na 35Hz czyli będą dwie rurki o długości 15,34 cm i średnicy 6 cm. Część ta będzie wytłumiona watoliną w następujący sposób podobno sprawdzony kolega bawił się z wytłumieniem przez 2 tygodnie i uzyskał najlepszy efekt przy tłumieniu następującym tył gąbka 4 cm, dół i góra 1cm, po bokach b. mało watoliny. Myślę że nie trzeba zastosować ze trzy wzmocnienia dla samej tej części a podstawowym wzmocnieniem będzie płyta oddzielająca głośniki niskotonowe od dwóch pozostałych. ARN-y będą połączone szeregowo. I wtedy efektywność dwóch ARN-ów zwiększa się o 3 dB więc oba będą miały razem 91dB. Druga część będzie miała 27,7l brutto będzie zamknięta i wytłumiona w całości watoliną nie tylko na ścianach.. Głośnik ARP ma 91dB i chcę go stłumić o jakieś 3dB a GDWK 94dB o 6dB dlatego że wyczytałem na forum że te dwa głośniki zagłuszały ARN-y a ja lubię dobry bas (słucham techno).Głośniki będą dokręcone śrubkami po to by w razie awarii mieć dostęp do środka. No i to co mi zostało to zwrotnica nie wiem jeszcze jaka. Do połączenia niskotonowych z zwrotką użyje kabli z miedzi beztlenowej o grubości 4mm2 a ARP i GDWK o grubości 2,5mm2.A teraz parę pytań i proszę o odpowiedź bo nie chce zmarnować kasy:
Co sądzicie o tym planie jakie są wasze opinie?
Co jest źle?
Jak zrobić tłumiki?
Jaka zwrotka będzie najlepsza i z kąt ja wytrzasnąć?
Gdzie mogę dostać te przetworniki najtaniej?
Pozdrowienia