Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa lutownica "transformatorowa" na baterie

11 Lip 2019 11:36 201 5
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie.
    Zamierzam zbudować lutownicę na baterię. Na rynku są do kupienia gotowe lutownice na baterie 9W, dla mnie trochę za mało ;)
    Na razie w planie mam zasilać ją pakietem baterii li-ion 4s z zabezpieczeniem BMS, napięcie nominalne 14,4V. Oczywiście ogniwa wysokoprądowe. Pakiet idealnie mieści się do środka.
    Obudowa standardowa Bezprzewodowa lutownica "transformatorowa" na baterie

Wstępne obliczenia:

Największym dla mnie problemem jest znalezienie odpowiedniego drutu oporowego na grot.
    Idealny był by 100ohm na 1metr grubość 1,5mm2

Czy mógłby ktoś coś polecieć?
    Dziękuję za każdą radę, pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    A nie lepiej kupić lutownicę gazową?. Posiadam takową i nic nie trzeba ładować mała butelka z gazem i jak się gaz skończy, to kilka sekund i masz zbiorniczek pełny, a jak masz słabą lub rozładowaną baterię to lipa. Dodatkowo grot jest wytrzymały i w komplecie masz palnik i gorące powietrze. Osobiście nigdy bym nie zamienił lutownicy gazowej na na baterie. Nie wspomnę o wadze takiego ustrojstwa z bateriami. Jeszcze wchodzi kwestia utrzymywania temperatury na tym samym poziomie przez dłuższy czas.
    Ja posiadam taką, jak to kolegę interesuje. Pozdrawiam

• Pomocny post
    Poziom 31  
    Żaden drut oporowy się nie nada ponieważ żaden nie złapie cyny. Trochę się zapętliłeś w kombinacjach. Albo kup sobie w sklepie zwykłą lutownicę kolbową 12V 40W i zasil z swojego pakietu 4S (powinna około godziny podziałać non stop) albo poszukaj na elektrodzie (był taki projekt) lutownicy transformatorowej zasilanej bateryjnie. Tam autor nawinął transformator impulsowy, zbudował układ kluczujący i zasilił z uzwojenia wtórnego normalny, miedziany grot.
  • Poziom 15  
    Faktycznie nie wziąłem pod uwagę że do drutu oporowego nie przyklei mi się cyna. Mój piękny plan poszedł w las ;)
    Brałem pod uwagę lutownicę na gaz. Są też i minusy takiej lutownicy, bardziej trzeba uważać żeby czegoś przy okazji nie spalić, np w aucie jak nie ma gdzie jej odłożyć. Ale też są i plusy, szybkie ładowanie gazem, dodatkowo można grzać np termokurcze.
    Ciekawy pomysł z tą lutownicą kolbową na 12V. (Muszę się przekonać do lutowania lutownicami kolbowymi).
  • Poziom 19  
    pietrek345 napisał:
    Faktycznie nie wziąłem pod uwagę że do drutu oporowego nie przyklei mi się cyna. Mój piękny plan poszedł w las ;)
    Brałem pod uwagę lutownicę na gaz. Są też i minusy takiej lutownicy, bardziej trzeba uważać żeby czegoś przy okazji nie spalić, np w aucie jak nie ma gdzie jej odłożyć. Ale też są i plusy, szybkie ładowanie gazem, dodatkowo można grzać np termokurcze.
    Ciekawy pomysł z tą lutownicą kolbową na 12V. (Muszę się przekonać do lutowania lutownicami kolbowymi).

Zgadza się, też miałem obawy o spalenie czegoś w aucie lecz wszystkie osprzęty wraz z lutownicą są spakowane w metalową puszkę (skrzynkę) i podczas lutowania przewodów w aucie rozgrzaną lutownicę kładłem na tejże właśnie pokrywie metalowej i nic się nie stało z autem. Ta lutownica tak szybko się nagrzewa, że pomiędzy lutowaniami po prostu ja gasiłem. Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

Z lutownicami na baterie daj dobie spokój, jak już chcesz to kup sobie kolbę na 12V i podpinasz pod zapalniczkę. Jak chcesz coś lutować koło silnika, to wykonaj sobie dodatkowo przejściówkę gniazdo zapalniczki połącz z krokodylkami za pomocą krótkich kabelków i będziesz miał kompatybilne, czy lutujesz w kabinie samochodu to podpinasz bezpośrednio pod zapalniczkę, jak chcesz w komorze silnika coś polutować to podpinasz swoją przejściówkę i krokodylkami bezpośrednio pod akumulator się wpinasz. Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Było w DIY.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3134814.html
    na 12V, wykonanie paskudne, ale jak się postarasz to można zrobić coś normalnego.

Taka luźna myśl: jakby do grota w takiej transformatorówce zgrzać drut z innego materiału i zrobić stabilizację temperatury z użyciem powstałej termopary, mogło by powstać fajne narzędzie.