Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Renault Scenic I 1.9dti 2003r. - Nierówna praca po odpaleniu i szarpanie

aragorn07 26 Aug 2019 17:22 4710 5
    aragorn07
    Level 10  
    Witam,

Mam następujący problem z Renault Scenic I 1.9dti 2003r. Po odpaleniu silnika po dłuższym postoju (8-10 godzin) obroty falują chwilę, po czym uspokajają się - tak jak w filmie poniżej. Gdy silnik jest ciepły problemu nie ma.

Ma to miejsce zarówno latem, jak i zimą (zimą zwykle kręci dłużej). Ponadto w trakcie hamowania, gdy obroty zejdą poniżej 2000, auto zaczyna "poszarpywać". Przy stabilnej jeździe nie ma problemów.

Zaczęło się to mniej więcej rok temu, w tamtym czasie wymieniany był rozrząd, filtry, zregenerowano rozrusznik oraz założono nową masę na silniku.

Z takiej podstawowej diagnostyki - po podłączeniu do komputera nie pokazuje żadnych błędów (za wyjątkiem tego widocznego na filmie - czujnik ABS). Z ciekawości zmierzyłem napięcia na akumulatorze: wyłączony 12,7 V, po odpaleniu i obciążeniu 14,3 V.

Poniżej zdjęcie silnika - ponoć to 1.9 dti, mimo że na osłonie jest 1.9 dci.

Renault Scenic I 1.9dti 2003r. - Nierówna praca po odpaleniu i szarpanie

Silnik ma też od zawsze pewien feler - mocno szarpie przy ruszaniu na "jedynce".

Jeśli ktoś spotkał się z podobnym problemem i ma pomysł na jego rozwiązanie, będę wdzięczny za pomoc :)
    polonez15
    Level 33  
    1. Zapowietrzony układ paliwowy.
    2. Świece żarowe { paliłby dobrze latem}
    3. To jest poczciwe dTi.
    aragorn07
    Level 10  
    polonez15 wrote:
    1. Zapowietrzony układ paliwowy.
    2. Świece żarowe { paliłby dobrze latem}

Hm, co do świec to jestem pewien, że były wymieniane jeszcze przed rozrządem. Mimo wszystko sprawdzę w jakim są stanie i ewentualnie czy dochodzi prąd.

Co do odpowietrzania to też zerknę w weekend, przy okazji może wymienię filtr paliwa, bo nie był ruszany od dłuższego czasu.
    zibi999
    Level 16  
    Spotkałem się że falowanie na liczniku kiedyś było spowodowane z winy alternatora , wspomniałeś że masa była zmieniana sugeruję się przyjrzeć temu .

Miałem takie cuda z almerą .

Czemu nie gaśnie kontrolka Servi ?
    aragorn07
    Level 10  
    zibi999 wrote:
    Spotkałem się że falowanie na liczniku kiedyś było spowodowane z winy alternatora , wspomniałeś że masa była zmieniana sugeruję się przyjrzeć temu .

Miałem takie cuda z almerą .

Czemu nie gaśnie kontrolka Servi ?

Zerknę, masa była robiona przy okazji naprawy rozrusznika.

Serwis świeci się z powodu jednego z czujników ABS - jest do wymiany.
    aragorn07
    Level 10  
    Ostatecznie okazało się, że wymagana była regulacja pompy paliwa.