Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wydajność paneli fotowoltanicznych dla budowanego domu jednorodzinnego

dawidr 11 Oct 2019 11:21 495 8
    dawidr
    Level 10  
    Witam,

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Na wiosnę przyszłego roku planowałem zamontować panele fotowoltanicznę jednak spotkałem się z opinią iż położenie mojego domu może nie być optymalne pod fotowoltanikę. Dom posiada dach dwuspadowy i jest usytuowany jak na poniższym rysunku (czerwony prostokąt). Nie jest to idealnie na południe...
    Panele spełnią swoją rolę przy takim ułożeniu? Wydajność nie będzie za niska?

Wydajność paneli fotowoltanicznych dla budowanego domu jednorodzinnego
    ^ToM^
    Level 40  
    dawidr wrote:
    Dom posiada dach dwuspadowy i jest usytuowany jak na poniższym rysunku (czerwony prostokąt). Nie jest to idealnie na południe...
    Jaka jest opłacalność montowania paneli fotowoltanicznych w tym przypadku? Jest sens? Spełnią swoją rolę?

Moim zdaniem masz całkiem dobrą orientację budynku pod kątem PV. Będzie to działać.
    Natomiast ja pytasz czy jest to opłacalne, to co powiem, iż moim zdaniem nie jest. Przy dzisiejszych cenach prądu nie ma to zupełnie sensu. No chyba, że masz dużą dotację np. z gminy na poziomie 50-70%. Wtedy tak. W takiej sytuacji to po prostu masz panele za połowę czy nawet 30 % ceny.
    Myślę, że jak prąd podrożeje na 2 zł za kWh to PV staną się opłacalne prawie w każdym przypadku po cenach dzisiejszych instalacji PV czyli 4-5 tyś za kW mocy zabudowanej.

Moim zdaniem, zamiast wydawać 20 tyś zł na PV lepiej to zainwestować w 2x grubszą izolację budynku. Wtedy zabawa w PV straci kompletnie sens. :)
    Jak budynek nie będzie tracić ciepła, to ilość prądu jaka jest potrzebna na miesiąc to 100-200 zł w zależności od liczby mieszkańców. Rocznie da to 1200-2400 zł więc taka instalacja będzie się zwracać około 10-15 lat biorąc po uwagę że może trzeba będzie jakiś panel wymieć, falownik się uszkodzi po gwarancji - co spokojnie może się przez tak długi czas zadziać. Sam sobie odpowiedz czy ma to sens. :)
    dawidr
    Level 10  
    Izolacja będzie odpowiednia, 20cm steriopianu od zewątrz, na dachu pinaka PUR, trzy-szybowe okna oraz okna dachowe. Normalne okna - ciepły montaż, okna na dachu z dodatkowymi kołnieżami uszczelniającymi. W domu wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
    Jeżeli mam w tym momencie wydać 20-30 tys na PV i już nigdy nie płącić rachunku za prąd to jestem to w stanie zrobić. Tymbardziej, że:
    - myślę o pompie ciepła która w zimie pewnie użyje grzałki elektrycznej
    - dom ma wentylację mechaniczną, może czasami odpalić się elektryczna nagrzewnica
    - za 5 lat samochody elektryczne będą dużo bardziej popularne i może takiego będe posadał

Bardziej chodzi mi o to, czy panele spełnią swoje zadanie przy tak usytuowanym budynku.
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 40  
    Chyba nie da się obecnie zrobić tak, że założysz PV i nie będziesz nigdy płacił za prąd.

dawidr wrote:
    I
    Bardziej chodzi mi o to, że panele spełnią swoje zadanie przy tak usytuowanym budynku.

Spełnią. Dasz po obu stronach dachu i będzie działać.
  • Helpful post
    Maly
    Level 31  
    Panele wtedy można dać nie płasko na dachu, tylko pod pewnym kątem skierowanym na wschód / zachód - polepszy to sprawność całego układu.
    umcus
    Level 16  
    Jeśli dach jest dwuspadowy, to nie ma możliwości zmiany kąta paneli. W tym przypadku, przy dachu skierowanym na północny wschód - południowy zachód, na stronę płn-wsch chyba nie warto dawać paneli (chodzi o uzysk vs koszty inwestycji). Lepiej dać tylko na stronę płd-zach, ewentualnie może będzie miejsce na ziemi?
    Co do rachunków, to trzeba ponosić koszty abonamentu, a być może w niedalekiej przyszłości tzw. opłatę mocową od falownika (była proponowana stawka 5,54 zł od 1 kW). Więc bez opłat się nie da.
    Co do opłacalności - to każdy liczy po swojemu. Zakładanie PV ma na celu zmniejszenie kosztów i tak już nieopłacalnej "inwestycji" (czyli domu) ;) Jeśli ktoś stawia dom za 500 kpln, to wydanie 30 kpln na PV nie stanowi już drastycznej różnicy. Natomiast wybudowanie domu zbliżonego do pasywnego jest albo sporym wyzwaniem (logistyka+własny czas) albo kosztownym. A jak ktoś chce wybudować dom o bryle tradycyjnej a nie nowoczesnej, i chce mieć dom pasywny, to już się robi grubsza sprawa. W takim przypadku często lepiej właśnie dać PC + PV.

Reasumując, PV da radę, ale w miarę możliwości nie dawałbym paneli po stronie płn-wsch. Chyba, że miejsca na działce oraz stronie płd-zach brakuje.
    malinabend 1
    Level 22  
    A mnie się opłaca sam robiłem więc połowa kosztów
    Przez 4 miesiące wyprodukowały 3500kwh sam przelicz ile to kasy
    Oczywiście bez pseudo dotacji
    Zwrot max 4 - 5 lat możliwe 3 lata
    Jak podrożeje
    10 tyś kwh tyle da na rok x tylko 0,50 gr kwh 5 tyś na rok
    Trzeba podejść do tematu jako inwestycja na emeryture :D
    Jak dom dobrze docieplony to CO wspomoże z wiosny i jesieni
    Zwrot jeszcze szybszy grzałka w kocioł :D
    Wrzesien listopad marzec kwiecień bez dymu