Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł radiowy odbiornik i nadajnik jaki zastosować?

24 Lis 2019 21:17 249 14
 • Poziom 3  
  Witam
  Mam pytanie jaki odbiornik i nadajnik można by było zastosować, żeby wydobyć z niego sygnał niski lub wysoki w zależności co się pojawia po wciśnięciu w nadajniku, żeby był zasięg przez żelbetonowe ściany 2 piętra nizej. Myślałem o dzwonku bezprzewodowym tylko nie wiem jak z nadajnika przycisku wyjść kablami żeby pod kontaktron to podłączyć i do odbiornika, żeby złapać sygnał, a potem ten sygnał(impuls) wysteruje sobie na inne urządzenie żeby coś mi załączyło.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Brendy8606 napisał:
  nie wiem jak z nadajnika przycisku wyjść kablami żeby pod kontaktron to podłączyć


  To akurat nie wydaje mi się trudne, bo jest przycisk i gdzieś na jego styki dolutowuje się przewody do kontaktronu. Kwestia rozebrania obudowy i wybrania punktów do dołączenia się.

  Brendy8606 napisał:
  i do odbiornika, żeby złapać sygnał, a potem ten sygnał(impuls) wysteruje sobie na inne urządzenie żeby coś mi załączyło.


  Tu akurat przydatne są takie dzwonki bezprzewodowe, które posiadają na odbiorniku diodę zaświecająca się kiedy dzwoni (nie jestem pewien czy wszystkie mają, to trzeba rozpoznać temat). W takim wypadku wygodnie jest podpiąć się do końcówek tej diody i podłączyć zwykły transoptor od strony jego wejścia (LED). I wtedy drugą stronę transoptora czyli fototranzystor (plus ewentualnie opornik obciążający) można klasycznie włączyć w jakiś układ logiczny. Kwestia czy dzwonienie ma być stanem niskim czy wysokim, nie jest problemem bo zależy tylko od konfiguracji podłączenia wyjścia transoptora (do plusa lub do masy).
  Użycie transoptora jest bardzo wygodne, bo nie trzeba rozpoznawać konstrukcji odbiornika i poziomów napięć w nim, tylko prosto dopiąć się do końcówek LED, którą widać. Również w tym wypadku nie ma kłopotów by ewentualnie zasilać odbiornik z układu którym będzie sterował.

  Generalnie jest tylko pewna niewiadoma czy taki nadajnik od dzwonka będzie miał zasięg z tej skrzynki i przez te ściany. Ale to tylko doświadczalnie da się ustalić.
 • Poziom 3  
  Dziękuję za szczegółowa odp. Chcę kupić dzwonek bezprzewodowy w sklepie i przetestować w razie czego mogę zwrócić. Czyli jak kupie dzwonek, że po wciśnięciu zapali się dioda na odbiorniku to mogę zastosować taki transoptor? Na obudowie jak jest kropka, od lewej od góry jest + - i po prawej od góry kolektor, emiter?
  Żeby mieć sygnał dodatni to jak musiałbym to podłączyć?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Brendy8606 napisał:
  Żeby mieć sygnał dodatni to jak musiałbym to podłączyć?


  Tu masz taki szkic z dwoma wariantami aktywnego stanu na wyjściu:

  Moduł radiowy odbiornik i nadajnik jaki zastosować?

  Numeracja pinów transoptora:

  Moduł radiowy odbiornik i nadajnik jaki zastosować?

  Transoptory najlepiej z literką C lub D na końcu (mają większą przekładnię prądową).
 • Poziom 3  
  rb401 dziękuję za schemat teraz już będę wiedział jak się za to zabrać bardzo mi pomogliscie, oczywiście w podziękowaniu daje pomógł. Właśnie chcę wysterowac na 5V do przerzutnika CD4011 ten impuls. Byłem w sklepie sprzedawca spr mi kilka dzwonków bezprzewodowych, ale w tamtych nie było diody żeby na obudowie było widać po wciśnięciu z nadajnika świeci jeden miał diodę, ale cały czas się Świeci lekko przygasala po wciśnięciu będę szukał dalej bo myślę że dzwonek z zasięgiem sobie poradzi. Czyli transoptor PC817C kupić?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Brendy8606 napisał:
  Byłem w sklepie sprzedawca spr mi kilka dzwonków bezprzewodowych, ale w tamtych nie było diody żeby na obudowie było widać po wciśnięciu z nadajnika świeci jeden miał diodę, ale cały czas się Świeci lekko przygasala po wciśnięciu będę szukał dalej bo myślę że dzwonek z zasięgiem sobie poradzi.


  Przy tych dzwonkach zwróć uwagę na ważną kwestię, że obecnie występują różne rodzaje ich konstrukcji i nie każda podejdzie do Twojego projektu.

  Od strony nadajnika istnieją warianty tzw. bezbateryjne, gdzie sam przycisk jest jakby powiedzieć prądnicą zasilającą nadajnik. Ten typ Ci się nie przyda, bo nie podłączysz kontaktronu (przynajmniej w prosty sposób j/w) i i tak by trzeba jakoś dołączyć baterię. Ale to wymagało by rozpracowania konstrukcji.
  Trzeba szukać taki typ, który wymaga obecności baterii w nadajniku i jego przycisk to zwykły styk (czyli odpadają te które mają przycisk tzw. dotykowy). Baterie i tak starczą na bardzo długo, bo prąd jest pobierany tylko w chwili gdy naciśnięty jest przycisk (kontaktron).
  Taki typ jest historycznie starszy i powinien być tańszy niż te bezbateryjne, ze względu na mniejszy komfort. Ale Tobie właśnie taki by pasował.


  A od strony odbiornika też istnieją dwa główne warianty konstrukcji. Zasilany z baterii (przenośny) i zasilany z sieci. Te zasilane z sieci mogą mieć diodę świecącą cały czas, jak zauważyłeś, czyli jeśli nie ma drugiej diody, to też łatwo się nie przystosuje do Twoich wymagań. Czyli raczej trzeba szukać wśród takich dzwonków które mają odbiorniki bateryjne.
  Bo i tak mając dostępne te 5V, możesz w łatwy sposób, zamiast z baterii, zasilić ten odbiornik z Twojego układu z użyciem prostego stabilizatora na napięcie dwóch czy trzech paluszków, które zwykle zasilają ten wariant.


  Tak wyrywkowo patrząc w internecie (nie wnikając w ceny itp.), jak patrzę na ofertę samej tylko firmy Zamel to już widzę kilka typów gdzie jest wyraźnie w opisie, że nadajnik wymaga baterii a odbiornik posiada funkcję "Sygnalizacja optyczna dzwonienia", czyli pod Twoje potrzeby.
  Przykładowo (nie oglądałem wszystkich):
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/sundi-dzwonki-i-gongi/dzwonki-bezprzewodowe-bateryjne/st901
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/sundi-dzwonki-i-gongi/dzwonki-bezprzewodowe-bateryjne/st915
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/sundi-dzwonki-i-gongi/dzwonki-bezprzewodowe-bateryjne/st251
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/sundi-dzwonki-i-gongi/dzwonki-bezprzewodowe-bateryjne/st905

  Ten st901 jest chyba najtańszy, st251 ma przełączane tryby czy dźwięk plus światło czy samo światło (więc nie trzeba urywać kabelka od głośnika) a st915 ma mniejszy zasięg niż te pozostałe.

  Tak że tu widać, że takie jak potrzebujesz są do dostania, choć niekoniecznie tylko z tej firmy.
  Brendy8606 napisał:
  Czyli transoptor PC817C kupić?


  C lub D (jeszcze lepszy). Chodzi o to że mają dużo większą, jakby to powiedzieć, czułość a nie wiadomo jakim prądem układ odbiornika zasila tą LED. Gdyby dać transoptor z niższej grupy przekładni prądowej to ewentualnie mógłby dojść problem np. wymiany opornika w odbiorniku a to niepotrzebna komplikacja.
 • Poziom 3  
  rb401 dokładnie tak było jak napisałeś, brałem pod uwagę w sklepie tylko zasilane z sieci i tamte tak działały ciągła praca diody. Mieli jakiś bateryjny to będę musiał ten sprawdzić, a jak nie to zamówię tego zamela co podałeś dziękuję za linki ten st251 zamel będzie miał diodę w momencie naciśnięcia to mnie ratuje.
 • Poziom 3  
  rb401 kupiłem taki dzwonek w sklepie tylko trochę sprzedawca wprowadził mnie w błąd, bo dioda zapala się w momencie wciśnięcia na nadajniku nie odbiorniku, w razie czego mogę zwrócić, ale wziąłem żeby w ogóle spr zasieg umieściłem go w skrzynce i ściąga. Nadajnik ma fajnie już ze switcha można wyciągnąć sygnał wpinajac się kontaktronem , a z odbiornika mogę wyciągnąć sygnał z przewodów tych czerwonych one idą do głośnika czy to musi być dioda?
 • Poziom 36  
  Brendy8606 napisał:
  a z odbiornika mogę wyciągnąć sygnał z przewodów tych czerwonych one idą do głośnika czy to musi być dioda?


  Jakby się bardzo upierać to teoretycznie można z głośnika wziąć, ale tam jest jakieś napięcie przemienne (melodyjka) o niewiadomym napięciu i trzeba by jakiś eksperymentów, dobierania, filtrowania itp. . Czyli osobny temat i dodatkowy kłopot.
  A wzięcie sygnału z tej diody na transoptor jest pewne i powinno pójść bez problemu. Tym bardziej że transoptor daje dodatkowo izolację obwodów, tak że nie ma problemu by w razie potrzeby podłączyć zasilanie odbiornika zamiast bateryjek to do Twojego obwodu bez ryzyka jakiś zwarć.
  Tak że jeśli masz jeszcze jakiś wybór to poszukaj takiego z funkcjonalnością sygnalizacji optycznej, czyli z diodą na odbiorniku j/w omawialiśmy.

  Tu jeszcze mała dygresja co do Zamela. Zauważyłem u nich błąd na ich stronie (które tu linkowałem), że na stronce od st251 podają zasięg 100m (otwarta przestrzeń) a w instrukcji obsługi, którą tam można ściągnąć jest podane 80m.
  I wydaje mi się też (ale nie drążyłem głęboko, tak że nie wiem czy to reguła) że Zamele mają dwa warianty nadajników. Jedne zasilane z baterii litowej CR3220 (3V) i mające zasięg 80m, oraz drugie, zasilane z bateryjki 12V (takiej samej jak na zdjęciu co dałeś tu post wcześniej) mające zasięg 100m.
  Tak że wygląda na to, że ten najtańszy (chyba) typ Zamela ST-901, ma lepszy zasięg niż na przykład ten st251. A różnica w cenie wynika może bardziej z ilości melodyjek, co akurat w Twoim projekcie może jest całkiem nieistotne.  Brendy8606 napisał:
  ale wziąłem żeby w ogóle spr zasieg umieściłem go w skrzynce i ściąga.


  O fajnie. A czy to taka typowa cała metalowa skrzynka?
  Bardzo ciekawią mnie rezultaty Twoich doświadczeń, bo sam od dłuższego czasu dojrzewam do tematu by sobie też dorobić zdalne sprawdzanie, tylko właśnie nie wiem na ile z wewnątrz takiej metalowej skrzynki nadajnik zdoła się przebić (plus jeszcze kilka ścian i odległości), jaki nadajnik użyć, itp. kwestie.
  A Twój pomysł z użyciem tego dzwonka bezprzewodowego, wydaje mi się teraz bardzo fajny, skoro jak twierdzisz z tej skrzynki daje radę.

  PS. Punkty oddaję. Dzięki, ale zostaw sobie, bo Tobie są bardziej potrzebne a masz bardzo mało.
 • Poziom 3  
  To nie będę kombinował ten zwrócę, zamówiłem w sklepie tego zamela st901. Faktycznie też na to nie zwróciłem uwagi że ten tańszy ma lepszy zasięg. Ten orno, który dzisiaj testowałem ma zasięg 70m i mam dwa piętra nizej skrzynki. Tak skrzynka jest cała metalowa i włożyłem głęboko nadajnik przymykajac drzwi od skrzynki, żeby tylko włożyć rękę i wcisnąć guzik i za każdym razem odbiornik się odzywał bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Mam już fajny pomysł na skrzynkę, jak już przechwyce ten impuls to opiszę co i jak.
 • Poziom 36  
  Brendy8606 napisał:
  Tak skrzynka jest cała metalowa i włożyłem głęboko nadajnik przymykajac drzwi od skrzynki, żeby tylko włożyć rękę i wcisnąć guzik


  Tu akurat się obawiam że przy całkowicie zamkniętych drzwiczkach, będzie bardziej krytycznie jak chodzi o zasięg, choć bez praktycznych prób nie da się powiedzieć na ile i czy jest się czym przejmować..
  Choć jeśli kontaktron będzie wyzwalany podniesieniem klapki (choć nie wiem czy tak masz w projekcie), to skrzynka, od strony fal elektromagnetycznych nie będzie w tym momencie tak szczelnie zamknięta metalem.

  Jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie u Ciebie już na gotowo. Mam nawet taki dzwonek, tylko długo leżał bezczynnie i baterie w nadajniku się wylały na płytkę. Ale w razie Twojego sukcesu będzie motywacja by go wyremontować i może mój temat też ruszy.
 • Poziom 3  
  Mam nadzieję, że w końcu mi się uda, bo już od dłuższego czasu ta skrzynka chodzi mi po głowie. Najpierw kombinowalem z wifi dałem wzmacniacz wifi w mieszkaniu i
  mimo tych ścian w bloku i metalowej skrzynki zamkniętych drzwiczek był zasięg na płytce esp8266 w skrzynce tylko problem pojawił się gdy wgrałem inny soft żeby płytka wysylala mi powiadomienie już gubila mi zasięg, a na innym sofcie trzymała tylko ten soft mi nic nie wysyłał i musiałbym przerobić tamten soft tak żeby program zajmował mniej pamięci i wtedy może byłby zasięg, ale nie mam takiej wiedzy i mam cichą nadzieję, że z tym dzwonkiem się uda.
  Ten zamel ma większy zasięg od tego co testowałem mam nadzieję, że nie będzie problemu. Tak zasada działania będzie, że listonosz uchylił klapkę to skrzynka nie będzie tak szczelnie zamknięta kontaktron wyślę impuls do mieszkania na urządzenie esp i uruchomi mi ikonę na tel że jest poczta i chce zamontować w mieszkaniu mały wyświetlacz OLED z napisem masz pocztę itp, a drugi kontaktron impuls otw drzwiczek skrzynki zresetuje stan i wyłączy OLED i ikonę w tel że nie ma poczty. Jak już będę miał tego zamela potestuje to napisze jak to działa mam nadzieję, że tym razem się uda ale zasięg jest to już po lowa sukcesu.
 • Poziom 34  
  Brendy8606 napisał:
  Tak zasada działania będzie, że listonosz uchylił klapkę to skrzynka nie będzie tak szczelnie zamknięta kontaktron wyślę impuls do mieszkania

  Pamiętaj, że prawie wszystkie kontaktrony są typu NO. Czyli gdy zbliży się do nich magnes styk jest zwierany. W swoim rozwiązaniu musisz zapewnić ten styk był zwarty gdy klapka będzie otworzona a nie gdy będzie zamknięta.
 • Poziom 3  
  Cytat:
  Pamiętaj, że prawie wszystkie kontaktrony są typu NO. Czyli gdy zbliży się do nich magnes styk jest zwierany. W swoim rozwiązaniu musisz zapewnić ten styk był zwarty gdy klapka będzie otworzona a nie gdy będzie zamknięta.

  Dokładnie tak dlatego mam już takie kontaktrony zakupione.