Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu do powiadomień o listach w skrzynce

08 Gru 2017 11:43 672 25
  • Poziom 12  
    Witam, chcę zrobić wyłącznik który by mnie informował o tym czy w skrzynce znajdują się listy. Gdy listonosz podniesie klapkę żeby włożyć listy to kontaktron się rozwiera i następuje zaświecenie diody. Kolejne otwarcie skrzynki nie powinno powodować zmiany stanu. Dioda powinna zgadnąć dopiero wtedy gdy nacisnę przycisk reset. Do tego najlepiej jak by to było na module RF443Mhz żeby wszystko działało bezprzewodowo. Szukałem już na majsterkowo lecz niestety układ nie działa. Inne schematy jakie znalazłem działały odwrotnie. Dioda się zapaliła gdy magnes od kontaktronu był odsunięty. Najlepiej jak by to było bez mikro kontrolerów, ponieważ jak narazić z nimi miałem mało do czynienia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Potrzebujesz układu, który by się sam zatrzaskiwał i ręcznie był odblokowywany. Ja bym się pobawił na początek czymś takim:

• Poziom 12  
    Czytałeś co napisałem?
    To z majsterkowo nie działa, a z tego drugiego nic się nie dowiedziałem.
    Dodano po 2 [minuty]:
    Czereqpl niestety to nie zda egzaminu bo przycisk reset chciałbym mieć w odbiorniku.
  • Poziom 29  
    Do kogo to pisałeś?

Dodano po 1 [minuty]:

No to użyj dwóch transmiterów i wyjście drugiego, będzie sterowało tranzystorem, który zadziała jak przycisk reset w obwodzie w skrzynce.
  • Poziom 12  
    Pierwsze trzy linijki do DriverMSG.

Dodano po 1 [minuty]:

Możesz mi to jakoś rozrysować bo nie za bardzo rozumiem.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Szukam schematu do powiadomień o listach w skrzyncepo co te komplikacje - najprościej to po staroświecku, nadajnik z kontaktronem lub innym mikrowłącznikiem ma tylko wysłać impuls, a odbiornik załączyć byle jaki przekaźniczek który załączy leda i jednocześnie zewrze podtrzymanie tego przekaźniczka, chwilowe rozłączenie zasilania rozłączy przekaźnik.
    taniej i prościej nie da rady :D
    MOŻNA BARDZIEJ UPROŚCIĆ - zależnie od napięcia zasilania i przekaźnika - jego rezystancji którą można wykorzystać jako rezystor dla leda - czyli pozbywamy się rezystora , a led szeregowo z przekaźnikiem. :D
    można kupić jakieś moduły nadajnik / odbiornik typu on/off , lub wykorzystać jakiś tani dzwonek do drzwi z pilotem na 443MHz - w marketach za około 20zł. zagra melodyjkę i potem będzie świecił się led.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

Zamiast taniego dzwonka możesz kupić gotowca:
    433MHZ 1 Channel Wireless Relay RF Remote Control Relay Switch DIY+Receiver przykładowo https://www.ebay.pl/itm/12V-10A-Relay-1-Chann...hash=item3f8dc7391f:m:mR3PQa1vgQ2_mmEPGt3vOVQ
    lub
    Smart Wireless Remote Control Electrical Outlet Mains Switch

Takich pilocików i odbiorników z przekaźnikiem jest olbrzymi wybór - zwracaj uwagę na jakie są zasilanie (5, 12, 230V) i jak będziesz chciał wykorzystać styki przekaźnika czy tylko LED czy coś więcej to co przytoczyłem powyżej nie ma opisu i nie wiem czy będzie się nadawało. na Allegro jest lepszy wybór i lepiej są opisane.
  • Poziom 12  
    Nie dało by rady wykorzystać tego modułu co mam. Jak by za pomocą NE555 wygenerować jakiś prostokąt który by był poprowadzony na nadajnik .Tylko pytanie wtedy co zrobić z odbiornikiem?

mateusiak napisał:
    Nie dało by rady wykorzystać tego modułu co mam. Jak by za pomocą NE555 wygenerować jakiś prostokąt który by był poprowadzony na nadajnik .Tylko pytanie wtedy co zrobić z odbiornikiem?
    Przyda ci się w przyszłości jak nauczysz się programowania - o czym wspominałeś na początku tematu, bo wszelkie teraz kombinacje to nie zarobisz na baterie jakie by ta skrzynka zjadła.
    A bateryjka w oryginalnym pilociku na bardzo długo wystarczy.
  • Poziom 12  
    Kupię takie zdalnie sterowanie. Kto mi podeśle schemat tego całego układu który będzie w skrzynce. Dodam jeszcze że układ musi być wyzwalany przerwą w obwodzie, ponieważ podczas podniesienia klapki od skrzynki kontaktron się rozwiera.

mateusiak napisał:
    Dodam jeszcze że układ musi być wyzwalany przerwą w obwodzie, ponieważ podczas podniesienia klapki od skrzynki kontaktron się rozwiera.
    Rozwiera - są różne kontaktrony zwierające ; rozwierające ; przełączające.
    A rozwierający - wystarczy chwilę pomyśleć gdzie go przykleić i magnes aby zwierał podczas podnoszenia klapki.
    Po drugie to prościej dać mikro przełącznik z dźwigienką.

A wszystko zależy od konstrukcji twojej skrzynki i twojego myślenia.
    Bo nikt nie wywróży co ty tam masz.
  • Poziom 43  
    czareqpl napisał:
    Potrzebujesz układu, który by się sam zatrzaskiwa
    Nic prostszego - tyrystor w szereg z diodą LED, rezystorem i wyłącznikiem NC. Sterowanie do bramki tyrystora.
    mateusiak napisał:
    ponieważ podczas podniesienia klapki od skrzynki kontaktron się rozwiera.
    Odwróć to dowolnym tranzystorem w układzie WE. Jeżeli zrobisz to ,,przewodowo", to nawet tranzystora nie potrzeba. Kontaktron do bramki tyrystora przez rezystor kilkaset omowów, a przed nim kilka kiloomów do + zasilania. Rozwarcie konataktronu poda napięcie na bramke tyrystora, dioda LED się zaświeci, a swiecić bedzie już dalej niezależnie od stanu kontaktronu. Wyłaczysz to, rozwierając obwód andody tyrystora. Bezprzewodowo podobnie. Układ włączony na wyjście odbiornika.

Krzysztof Kamienski napisał:
    czareqpl napisał:
    Potrzebujesz układu, który by się sam zatrzaskiwa
    Nic prostrzego - tyrystor w szereg z diodą LED, rezystorem i wyłącznikiem NC. Sterowanie do bramki tyrystora.
    mateusiak napisał:
    ponieważ podczas podniesienia klapki od skrzynki kontaktron się rozwiera.
    Odwróć to dowolnym tranzystorem w układzie WE. Jeżeli zrobisz to ,,przewodowo", to nawet tranzystora nie potrzeba. Kontaktron do bramki tyrystora przez rezystor kilkaset omowów, a przed nim kilka kiloomów do + zasilania. Rozwarcie konataktronu poda napięcie na bramke tyrystora, dioda LED się zaświeci, a swiecić bedzie już dalej niezależnie od stanu kontaktronu. Wyłaczysz to, rozwierając obwód andody tyrystora. Bezprzewodowo podobnie. Układ włączony na wyjście odbiornika.

Pomysł bez sensu nadajnik w skrzynce non stop by nadawał - a bateria 3V by wystarczyła na godzinę może dwie, i jeszcze resetowanie w skrzynce :D
    a jak nadajnik ma tylko wysłać impuls to bateria wystarczy długo na ponad rok.

Przewodowo autor nie chce.
    A tyrystory przy niskim zasilaniu nie pracują poprawnie

@mateusiak kupując coś patrz co kupujesz,
    są sterowania co mają jeden przycisk i kolejne naciskania włączają, wyłączają przekaźnik w odbiorniku - to kiepskie dla ciebie, bo merdanie klapką nie będzie nigdy wiadomo, czy to listonosz się zamotał, czy masz dwie przesyłki - a odbiornik nic nie pokazał

nadajnik dwu-przyciskowy ON i OFF - może się nadawać, najprostsze rozwiązanie dla ciebie, bo tylko podłączasz bez żadnych dodatków elektronicznych, ale resetowanie masz w skrzynce, a przycisk ON wyprowadzasz do mikro włącznika przy klapce.

Nadajnik jedno przyciskowy dzwonkowy - można kupić też gotowy dzwonek, przekaźnik działa tylko wtedy, jak jest przyciskany przycisk w nadajniku, stosuje się to przy dzwonkach, czy impuls dla alarmów ...
    To wersja dość wygodna bo bez problemu możesz zrobić podtrzymanie przekaźnika jak rysowałem w pierwszym poście, a reset masz w domu.
    gotowy dzwonek ma tą zaletę że jeszcze masz sygnał dźwiękowy, tylko trzeba dorobić przekaźnik z diodą led
  • Poziom 43  
    wada napisał:
    Coś takiego ? A Kolega zna to napięcie ? Bo ja zakładam tam, pwiedzmy 6-9 VDC i pragnę zapewnić Kolegę, że tyrystor zachowa się zgodnie z tym, jak nadmieniłem :D . Co do reszty, to kontaktron przy drzwiach wymusza takie a nie inne rozwiazania układowe. Owszem, powinien załączać się przy podniesieniu ,,klapki. Na to też jest rada - odwrócić jego działanie przez dodanie dodatkowego stałego magnesu. Kolega wie, jak to się robi ? Pozdrawiam.

Krzysztof Kamienski napisał:
    wada napisał:
    Coś takiego ? A Kolega zna to napięcie ? Bo ja zakładam tam, pwiedzmy 6-9 VDC i pragnę zapewnić Kolegę, że tyrystor zachowa się zgodnie z tym, jak nadmieniłem :D . Co do reszty, to kontaktron przy drzwiach wymusza takie a nie inne rozwiazania układowe. Owszem, powinien załączać się przy podniesieniu ,,klapki. Na to też jest rada - odwrócić jego działanie przez dodanie dodatkowego stałego magnesu. Kolega wie, jak to się robi ? Pozdrawiam.

Krzysztofie rozmawiamy o bardzo tajemniczej skrzynce na listy , i o tajemnej małej klapce która nie wiadomo jak wygląda i w którą stronę się otwiera --> a nie o drzwiach i zabudowanych kontaktronach które też są różne NO i NZ.

Układy RF443MHz są najczęściej zasilane 3-5V tyrystor przy tym napięciu poprawnie nie działa, a przy zasilaniu 6-9V to przy spadku napięcia na tyrystorze to napięcia dla leda niewiele pozostanie.

Kontaktronami bawiłem się już w latach siedemdziesiątych i tłumaczenie autorowi jak dokleić dodatkowy magnes (są też takie specjalnie wyprofilowane dla kontaktronów) uważam za bezcelowe.
    A jak autor koniecznie chce dać kontaktron zamiast mikro-włącznika z dźwigienka to wystarczy trochę pomyśleć gdzie dać magnes w zależności w którą stronę otwiera się klapka - najprościej jak otwiera się do środka skrzynki, lub użyć odwrotnego kontaktronu.
  • Poziom 12  
    Gdzie w polsce kupię kontaktron normalnie zwarty?

mateusiak napisał:

Kupując to patrz co kupujesz
    - czujnik kontaktronowy do drzwi lub okien NZ (NC) jest normalnie zwarty jak ma przyłożony magnes.
    - a kontaktron NZ (NC) jest normalnie zwarty jak jest magnes daleko

Można się naciąć na tych oznaczeniach.

A z postów - to ponoć masz kontaktron NO , nie możesz pomyśleć jak go zainstalować w tej tajemnej klapce ?
  • Poziom 12  
    Nie da rady założyć tam NO.
    Tak wygląda moja skrzynka:

• Poziom 36  
    mateusiak napisał:
    Nie da rady założyć tam NO.
    Tak wygląda moja skrzynka:

Nie da się to hełmu na drugą stronę wywrócić, jak mawiali żołnierze.
    Może być trudno.
    Można założyć jak wcześniej koledzy sugerowali miniaturowy przełącznik krańcowy.
  • Poziom 12  
    Zamówiłem dzwonek. Chyba jednak zastosuję krańcówkę. W razie problemów będę jeszcze pisał.

http://www.tarczynscy.com.pl/index.php?page=skrzynka-przelotowa-6n
    patrząc na ten obrazek widzę że bez problemu można montować różne kontaktrony

mateusiak napisał:
    Zamówiłem dzwonek. Chyba jednak zastosuję krańcówkę. W razie problemów będę jeszcze pisał.

Najprościej i najłatwiej
    Pochwal się zawczasu co zamówiłeś.
  • Poziom 43  
    mateusiak napisał:
    Sam sobie go zrob :D Pisalem jak - koło kontaktronu NO połóż magnes, tak aby styki się zwarły. Operując drugim magnesem obok, podłaczywszy kontaktron do omomierza, stwierdzisz kiedy się on otwiera.

mateusiak napisał:
    Tak wygląda:
    http://allegro.pl/50-bezprzewodowy-dzwonek-na...TY0OWQyMWRiMjExZGNmMjAyNmIwZGQ2YzUzZWI3ZDQ%3D Nie orientuje się ktoś czy ten odbiornik ma diodę świecącą?
    Takie pytanie to najpierw do sprzedającego.
    Ale prawie wszystkie tego typu dzwonki mają diodę i tu gdzie to niebieskie V to może ono świecić podczas dzwonienia, i dopinasz tylko przekaźniczek 3 Voltowy do tej diody jak na wcześniejszym moim rysunku i masz ciągłe powiadomienie że coś wpadło do skrzynki.