Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Zodiak - szum/zniekształcony sygnał po przestrojeniu UKF

14 Sty 2020 08:20 297 19
  • Poziom 4  
    Dostałem Zodiaka i postanowiłem go przestroić. Udało się ładnie ustawić nowe pasmo, ale na każdej stacji słychać zniekształcenie (szmerki itp). Nawet po skorygowaniu w prawo czy w lewo heterodyną stacja ucieka, a poprawy nie ma. Sytuacja ta występuje na każdej odbieranej przez radio stacji, nawet tych o mocnym sygnale. Co może być tego przyczyną? Proszę o pomoc.
  • Poziom 38  
    Witam,
    moze rozwiej tajemnice jak przestroiles, co zmieniales i jak,
    "stacja ucieka" - heterodyna jest nie stabilna ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Wylutowałem kondensatory C1, C9, C13. I ustawiałem na cewkach L1, L4, L7, L8 wg opisu który znalazłem w necie. Heterodyna jest stabilna. Sygnał mocny a słychać szmer który przeszkadza w odsłuchu.

Dodano po 40 [sekundy]:

To bardziej od strony wzmacniacza będzie czy odbioru ?
  • Poziom 38  
    Witam,
    zdefinjuj "szmer"
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Dzwięk z głośnika jest taki, że wymaga poprawy sygnału pokrętłem od heterodyny. przekręcając w prawo czy lewo stacja ucieka i nie da się ustawić żeby stacja szła czysto. I tak z każdą stacją. Natomiast radio odbiera stacje w stereo (świeci światełko od stereo). W momencie kiedy stacja ucieka przy zmianie częstotliwości światełko od stereo gaśnie.
  • Poziom 39  
    To wyłącz wszystkie ledy w pobliżu i komputer przetwornicę i tak dalej i tak dalej.
  • Poziom 4  
    To jest takie zniekształcenie głosu że ręka sama idzie na pokrętło od zmiany częstotliwości żeby doregulować, ale kręcenie nie pomaga.

Dodano po 2 [minuty]:

Rezystor240 laptop i inne nie wprowadzają zakłóceń ponieważ mam też radmorka i śmiga czyściutko.
  • Poziom 38  
    Witam,
    ciekawa definicje podajesz ale chyba nikt z nas nie ma pojecia o czym piszesz.
    Postaraj sie to dokladnie opisac albo bedzie ci trudno pomoc.
    Skoro dzwiek jest "jakos" nieczysty to czemu ruszasz heterodyne ? identyczny efekt masz za pomoca pokretla "skali" czy programatora.
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Witam !
    A jak pracuje AM ( DŁ, ŚR, KF ) ?
    Czy możesz podłączyć sygnał z zewnątrz ? mikrofon, inny sygnał ?

Jeśli tylko UKF tak zniekształca to "zero" detektora może być odstrojone.
  • Poziom 4  
    Jeżeli chodzi o długie fale to słychać taki świst i brak stacji. Natomiast jutro podłącze sygnał z zewnątrz na wzmacniacz.
  • Poziom 27  
    Efekt odsłuchowy nasuwa przypuszczenie, że albo się coś wzbudziło w głowicy, albo sam układ UL1200 (HA1137W) leci już na "oparach" sygnału, bo gdzieś sygnał wyjściowy z głowicy po drodze się gubi i do układu scalonego docierają jakieś strzępy. Nie słyszę tam szumu między stacjami.
    Jakie masz napięcie na 13 nóżce UL1200 na przykładowych stacjach gdy do nich się dostroisz? Gdy dostrajasz się na najlepszy odbiór takiej pierdzącej stacji to czy napięcie między nóżkami 7 i 10 schodzi do 0V? Mogło się coś urwać w obwodzie demodulatora L101, L102 (jeżeli wykluczymy jego rozstrojenie).
    Twierdzisz, że stacja ucieka przy próbie dostrojenia? (tak jakby heterodyna pracowała o 10,7MHz niżej) Pracujesz na włączonym układzie ARCZ? Czy nagranie realizowane jest z wyłączonym ARCZ.
  • Poziom 4  
    Podłączyłem telefon i dzwięk piosenki taki sam jak z odbioru stacji.
  • Poziom 37  
    Witam !
    Mam nadzieję że dźwięk z telefonu regulujesz od minimum ?

Jeśli tak to pozostaje sprawdzić zasilacz i końcówki mocy.
    Jest mało prawdopodobne aby dwa kanały były tak samo uszkodzone.
  • Poziom 10  
    Pomiar napięcia przedwzmacniacza, tranzystor, emiter T501 (27V)
  • Poziom 27  
    Szkoda, że tak motasz w temacie. Z założonego wątku wynikało, że tor radiowy leży. A tu się okazuje, że wzmacniacz m.cz. masz padnięty i wyjdzie na to, że tor radiowy w pełni sprawy, a sygnał ulega zniszczeniu w torze wzmacniacza m.cz. Na przyszłość sprawdzasz wszystkie możliwe tory i wtedy wskazujesz, że zewnętrzne źródła sygnału podpięte do wejść liniowych Zodiaka tak samo tragicznie grają - dźwięk ulega zniszczeniu, zniekształceniu. Wtedy nie szukamy w miejscach, które są sprawne i skupiamy się na płycie wzmacniacza. Z opisu wynikało błędnie, że radio było sprawne i po przestrojeniu dopiero coś dziwnego zaczęło się dziać w torze radiowym - chyba że w czasie przestrajania jakiś śrubokręt ci wpadł do wzmacniacza i narobił spustoszenia ;) Podstawowe szyny zasilające kolejne stopnie od przedwzmacniacza do wzmacniacza końcowego m.cz. sprawdź.
    Jeżeli napięcia wyglądają na typowe, to bez przyrządów bierzesz szpileczkę, słuchawkę wysokoomową (kilkastet Ohm minimum impedancji lub podajesz sygnał na sprawny inny wzmacniacz i słuchasz na głośnikach) z szeregową pojemnością oddzielającą składową stałą (ewentualnym potencjometrem 100k do obniżenia zbyt wysokich amplitud sygnału podawanego na wejście wzmacniacza) i w kolejnych stopniach nasłuchujesz gdzie sygnał ulega zniszczeniu.
  • Poziom 4  
    Na 13 nóżce jest 0V. Napięcie między 7 a 10 nóżką UL1200 wynosi stale 0,1V. Arcz czy jest włączony czy nie nic nie zmienia. cewka L5 w głowicy jest bardzo czuła na dotyk śrubokrętem.
  • Poziom 27  
    Jeżeli nawet na najmocniejszej stacji masz na nóżce 13 UL1200 0V to nie jest dobrze.
    Stacja w dobrze zestrojonym tunerze nadająca z mocą 10kW z odległości 40km na kawałku druta w formie anteny potrafi na 13 nóżce (gdy mamy zasięg optyczny z nadajnikiem) wychylić spokojnie 2V.
    Gdy stacja lokalna to na 13 powinno spokojnie być w okolicach 4V.
    Jeżeli wzmacniacz masz niesprawny to w procesie reanimacji bloku tunera FM sygnał audio pobieraj prosto z 6 nóżki UL1200 i podawaj go na zewnętrzny wzmacniacz przez szeregową pojemność 100nF-10uF.
    Cewka heterodyny L5 w głowicy GFE-105 jest bardzo czuła, bo jakiś mistrz wymyślił w czasie jej produkcji, że rdzeń będzie wkręcany od strony "gorącego" końca cewki, zamiast jak przystało od strony zimnego końca - czyli tego co łączy się z masą - aby korekta rdzeniem przebiegała płasko. Jeżeli ci bardzo zależy aby cewka tak ostro nie reagowała (była mniej czuła na zmiany przenikalności środowiska w swoim otoczeniu), to trzeba by było sobie L5 nawinąć od nowa, ale w przeciwną stronę i wtedy uzwojenie końcowe, będące najbliżej górnego końca karkasu połączyć z masą.

Cewka fabryczna 5,5zw.

Cewka po przewinięciu, odwrotny kierunek nawijania zwojów 4,5zw.

Napięcie między 7 i 10 masz rzeczywiście podejrzane.
    Efekt rozstrojenia demodulatora lub coś się urwało, cewka któraś straciła ciągłość, ostatnim elementem podejrzanym jest sama kostka. Chociaż sam układ też potrafi złapać takiego zeza napięciowego jak ma odłączoną głowicę - czyli kompletny zanik sygnału p.cz.. Teoretycznie powinna być równowaga napięciowa, ale zdarza się także taki zez i ucieka jak u ciebie te 100mV.
    To jeszcze nie przesądza o uszkodzeniu układu.
    Dobrym testem byłoby pożyczyć mocny sygnał p.cz. z innego sprawnego tunera i wstrzyknąć go do tutejszego UL1200 i zobaczyć czy będzie prawidłowo reagował.
    Na pokładzie masz polski UL1200? Czy Hitachi HA1137W?
    Ale póki co trzeba się uporać z tym aby na 13 nóżce najmocniejszą stacją w okolicy wychylić chociaż te 3V.
    Zakładam, że zasilanie toru FM masz prawidłowe, w okolicy 14-15V?
    A na 11 nóżce UL1200 masz chociaż minimum 11V?
  • Poziom 4  
    Całym problemem były zimne luty w okolicach Ul1200. Dziękuję za pomoc. Radio bardzo ładnie odbiera. Pozdrawiam. Czeka mnie jeszcze naprawa programatora ponieważ 3 kanały nie zmieniają częstotliwości. Zauważyłem że pokrętła te są pęknięte przy gwincie. Można to jakoś naprawić?
  • Poziom 27  
    Te potencjometry taki już mają urok. Taka chińska jakość w polskim ówczesnym wydaniu.
    Pęknięte pokrętła z tworzywa sklej distalem i po sprawie.