Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thin Client na Raspberry Pi z Citrixem

ghost666 14 Sty 2020 10:41 819 1
 • Thin Client na Raspberry Pi z Citrixem
  Komputer typu Thin Client NComputing RX300 wykorzystuje moduł Raspberry Pi 3. Został on zaprezentowany już w 2017 roku wraz ze wsparciem dla firmowego rozwiązania do wirtualizacji pulpitu vSpace Pro dla systemów Linux i Windows. Wydajność tych maszyn była wystarczająca by np. odtwarzać filmy z YouTube w jakości 1080p, przeglądać wiele kart w Chrome itp. stosunkowo płynnie. Ten rodzaj rozwiązania jest przeznaczony dla firm, dla których może być łatwiej i taniej obsługiwać flotę urządzeń korzystających z komputerów thin client działających jako terminale i serwerów wirtualizujących maszyny, zamiast tradycyjnych komputerów PC.

  Oprócz thin client vSpace Pro RX300, NComputing wprowadziło do sprzedaży, również tego samego roku, inną maszynę podobnej klasy - wykorzystujący Raspberry Pi 3 RX-HDX. Wygląda on podobnie do RX300, ale zapewnia obsługę technologii wirtualizacji Citrix HDX. NComputing zaprezentował teraz aktualizację tej ostatniej maszyny prezentując thin clienta RX420 (HDX). Jest to konstrukcja oparta na komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi 4 z 2 GB pamięci RAM.

  Thin client RX-420 HDX Raspberry Pi 4 pod względem sprzętowym to w zasadzie płytka Raspberry Pi 4 z obudową, kartą MicroSD oraz przyciskiem zasilania i diodą LED

  Dane techniczne:

  * SoC - czterordzeniowy ARM Cortex-A72: Broadcom BCM2711 taktowany 1,5 GHz z GPU VideoCore VI obsługujący grafikę OpenGL ES 3.0
  * Pamięć systemowa - 2 GB LPDDR4
  * Pamięć - karta MicroSD 16 GB
  * Wyjście wideo - 2x porty micro HDMI do 4K @ 60 Hz
  * Dekodowanie wideo - H.265 do 4Kp60, H.264 do 1080p60
  * Kodowanie wideo - H.264 do 1080p30
  * Audio - dźwięk stereo przez gniazdo audio 3,5 mm, dźwięk cyfrowy przez porty HDMI
  * Gigabitowy interfejs Ethernet
  * Dwuzakresowy (2,4 GHz / 5,0 GHz) interfejs WiFi 5 - 802.11b/g/n/ac
  * Bluetooth 5.0 BLE
  * USB - 2x porty USB 3.0, 2x porty USB 2.0.
  * Różne - przycisk zasilania i dioda LED, obsługa blokady Kensington
  * Zasilanie - 5 V DC przez złącze USB-C
  * Wymiary - 93 x 76 x 30 mm
  * Zakres temperatur pracy od 0°C do 50°C

  Thin Client na Raspberry Pi z Citrixem
  Obudowa jest urocza, ale część programowa jest równie interesującej części w przypadku RX-420. Komputery posiadają dedykowany system operacyjny Stratodesk NoTouch, oparty na Linuksie ze zoptymalizowanym pod wirtualne środowisko pulpitu Citrix HDX. Jak pokazano na powyższym schemacie, można w systemie posiadać flotę składającą się z komputerów RX400, wcześniejszych RX-HDX i komputerów EX400, opartych na procesorach Intela. Wszystkie maszyny mogą być sterowane z jednego komputera z zainstalowanym oprogramowaniem Stratodesk NoTouch Center, które ma na celu ułatwić wdrożenie, konfigurację, aktualizacje i konserwacja systemu wirtualizacji.

  Niektóre inne funkcje obsługiwane przez nowego thin clienta to Skype for Business, Citrix Casting i uwierzytelnianie zbliżeniowe, będące częścią ekosystemu koncentratora obszaru roboczego Citrix Ready. Komputer ten może być również używany do innego rodzaju aplikacji: jako urządzenie brzegowe sieci IoT, korzystających z technologii Microsoft Azure Edge za pośrednictwem Citrix Workspace IoT.

  Komputer NComputing RX420 powinien być teraz dostępny w sprzedaży, ale firma nie podała jeszcze ceny. Więcej szczegółów, w tym dokumentację komputera i filmy promocyjne znaleźć można na stronie producenta.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/01/09/ncomputing-rx420hdx-raspberry-pi-4-thin-client-works-with-citrix-hdx/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7547, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  pawel1148
  Poziom 21  
  A chłodzenie chociaż jakieś do tej obudowy dodali ?? Ot głupi radiatorek wystarczy.
  Mam wątpliwości, czy Rpi 3 w poprzedniej wersji obsługuje tak dobrze Video, u mnie z tego co pamiętam były mocne problemy z tym. Być może nie chodziło o Yt, ale płytki opartej o Rpi 3 nie polecam do odtwarzania Video (4rka reklamowała sie głównie tym, że tą cześć w niej poprawiono).