Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny do samochodu

mogaris 06 Sty 2006 16:24 11575 28
  • Witam

Przedstawiam moj pierwszy projekt w tym dziale. Niedawno zbudowałem subwoofer aktywny na głośniku Alphard lw800 i wzmacniaczu na pojedynczej kostce tda7294. Wiem jakie są opinie na temat firmy Alphard, ale wydaje mi się, że na tego typu konstrukcje i za taka cena jest to dobry wybór.

Założenia:

Na początku miał to być projekt podobny jak z strony mdcs-a, maly sub, tani i w miare grający w samochodzie jako dodatek do przodów. Niestety tda1554 okazało się niewystarczające, nie miałem żadnej okazji na zakup oryginalnego używanego wzmacniacza do samochodu za przyzwoitą cenę, sam raczej nie chciałem nic zaczynać, bo nie mam doświadczenia w nawijaniu transformatorów do przetwornicy.. która stanowi podstawe dobrego wzmacniacza. Po namysłach zdecydowałem się na zakup wzmaka na tda7294 od Matronixa.. również wiedząc o opiniach na temat tych wyrobów, ale za 114zl jest przetwornica z wzmakiem na jednej plytce, regulacja wzmocnienia i filtr, a co najważniejsze 2 lata gwarancji.

Budowa:

Obudowa ma ok. 20l, jako materiał posłużyła mi płyta meblowa o grubości 2 cm, całość jest skręcana wkrętami do płyt gipsowo-kartonowych i klejona wikolem, dodatkowo wnętrze uszczelniane.
    Wyrzynarką wycinałem otwór na głośnik, br oraz terminal, a wszystkie płyty do odpowiednich wymiarów przycinałem na cyrkularce z małej średnicy piłą.
    Jedyny kłopot jaki napotkałem podczas budowy to przycięcie 4 elementów obustronnie pod kątem 45 stopni tak aby 2 elementy przycięte równo z tym ze skosami w środku tworzyły razem kąt prosty. Obudowa wydaje mi się na tyle sztywna, że nie stosowałem dodatkowych wzmocnień. Głośnik przykręcony na 4 śrubach, od środka dałem raki, aby łatwo można było go zdemontować, sygnał od wzmacniacza do głośnika poprowadzony kablem głośnikowym. Płytkę ze wzmacniaczem włożyłem do środka i przykręciłem na śrubach, kable z sygnałem i zasilaniem doprowadzone są przewodami do prostokątnego terminala wykonanego z przeszlifowanej blachy, na którym jest gniazdo mikrofonowe od sygnału i drugie z zasilaniem. W środku jest dodatkowo włożona gąbka 2cm przylegająca do ścian bocznych. Rura br ma średnice 8 cm i długość 12cm, choć ten głośnik zbytnio nie reaguje na regulacje br. Wszystkie ściany przeszlifowanie papierem ściernym i zaszpachlowane ubytki. Na to przyklejona wykładzina przypominająca samochodową, a w celu zabezpieczenia głośnika założona maskownica. Brakuje mi jeszcze pokręteł na potencjometry.

Wrażenia:

Początkowo miałem pewien problem związany ze świstami powietrza z gniazda sygnałowego, ale po uszczelnieniu jest wszystko dobrze, jak na głośnik o takiej efektywności to jest i tak głośno, lusterkiem w samochodzie zatrzęsie ;), nie powiem nic na razie konkretnego bo jeszcze nie testowałem dłużej, a to przez to, że mam słabo wytłumiony bagażnik i podczas odsłuchu przeszkadzają odgłosy drgającej tylniej półki, tablicy rejestracyjnej i wszystkiego co jest niedokładnie dopasowane.

Koszty:
    Płyta-miałem
    Wzmacniacz-129zl
    Głośnik-45zl
    Wkręty, kleje, uszczelnienia-miałem
    Szpachla-4zl(poszło 1/3)
    Wykładzina- 4zl
    Maskownica-10zl
    Rura br-4zl
    Gąbka-miałem
    Gniazda, potencjometry-8zl
    Kabel głośnikowy-1zl

Razem wyszło cos ponad 210zl

PS. Dziękuje osobom, które udzieliły mi kilku rad(a Irkowi to juz szczególnie za wszystko dziekuje), nie mam zdjęć z budowy bo miałem awarie kompa i niestety przepadły
    prosze o komentarze…

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Sty 2006 17:22
    Iron_II
    Poziom 10  

Brawo!:wink:
    Bardzo ładnie wykonane. Ale mam jedno pytanko: czy nie lepiej by było nie robić tych dolnych przełamań, wówczas zała konstrukcja by była bardziej stabilna w bagażniku?

• #3 06 Sty 2006 17:42
    mogaris
    Poziom 10  

Hm, to juz chyba jak kto woli, ja chcialem zachowac ten sam kształt jak na górze. W samochodzie i tak najcześciej się jakoś bagażnik przystosowuje do suba, bo jak jest np. obudowa walcowata to te pasy mocujące są raczej niezbedne. Wiem, że jak przysune go pod płyte tylnich siedzeń to jest naprawde stabilnie. Nawet sama ta wykładzina niezle zapobiega przesunieciom.

• #4 06 Sty 2006 19:00
    ALTON
    Poziom 38  

Powiem szczerze że bardzo ładnie wyszła ci ta konstrukcja. ocenka 5 ;)

Co do alpharda... osobiście uważam ją za bardzo dobrą firmę.Jej wyroby są bardzo wytrzymałe na wszelkie katusze czy bieg czasu.

• Sklep HeluKabel
  • #5 07 Sty 2006 11:25
    el_Siwma
    Poziom 13  

Fajny subik, tylko zrob cos z tymi blaszkami mocujacymi maskownice na glosnik - bo straszą - chociaz sprejem czarnym psiknij - nie beda sie az tak rzucac sie w oczy (komplet plastikow koszuje chyba 4pln?)

• #6 07 Sty 2006 13:58
    !ron
    Poziom 21  

Wykonanie bardzo dobre, nie mas ie do czego przyczepic. Natomiast mama pare zastrzeżeń innej natury.
    Pierwsze. Czemu zdecydowałes się na ALpharda, parametry mijaja się z podawanymi i to dosc duzy rozrzut. Napewno lepeij zagrałby tam Jakis STX w wersji SS.
    Druga sprawa. Wydaje mi sie ze troche ten sub za długi, wygląda jak jakmnik. Ale skoro ci sie podoba to dobrze.

• #7 07 Sty 2006 16:59
    devolt
    Poziom 21  

Hej co do wykonania to całkiem nieźle , bardzo estetycznie i ładnie.
    Tez mam suba na lw800 i uwazam ze to bardzo dobry głosnik jezeli chodzi o takie zastosowanie ( perzyjmując pewien kompromis pomiędzy cena a jakością). Ale to by było na tyle , bo konstrukcja wogule nie jest przemyslana 20 litrow to stanowczo za mało!! Ja mam swojego suba w tandemie i zajmuje mi 25 litrów. Czy ty go symulowałes?? Przedstawiam wam fotke wykresu dla 20 litrów br 8cm dł 12 cm strojenie wychodzi 65hz. 65hz to zwykłe głośnki przeniosą. Sami zobaczcie jakie to ma podbicie 6 dB w okolicy 85hz!!!
    Moim zdaniem jedyne co mozesz zrobic to przerobic to na tandem w 20 litrach jakos to zagra.
    Wykonanie: 5-
    Zestrojenie: 2

Pzdr Devolt

• #8 07 Sty 2006 18:55
    ALTON
    Poziom 38  

devolt
    I co z tego ze ma podbicie?.To tylko symulator nic więcej.Auta lubią takie rzeczy ;).

Ucho ludzkie to najlepszy wyznacznik jakości.

• #9 07 Sty 2006 19:46
    mogaris
    Poziom 10  

Co do blaszek to nie mialem farby pod reka ;), a strojenie.. szczerze to wogole nie patrzylem co pokaze symulacja, zrobilem jak mi poradzono.
    A nie liczac tandemu da sie jakos bez wiekszych zmian nizej go zestroic?

• #10 08 Sty 2006 18:19
    devolt
    Poziom 21  

ALTON napisał:
    devolt
    I co z tego ze ma podbicie?.To tylko symulator nic więcej.Auta lubią takie rzeczy ;).

Ucho ludzkie to najlepszy wyznacznik jakości.

Nie no jasne super podbicie, 85 hz to najprzyjemniejszy dźwiek jaki mozna usłyszeć ;) tyle tylko ze po co do tego sub.
    Moze i auta lubią, ale ja słucham uchem a nie autem ;)

Oczywiście zgadzam sie ze to tylko symulator, ale nawet jak wykres który tam jest zgadza się w 60% to i tak jest lipa.

mogaris<---
    Hmm tak go symuluje to jak bys dał dłuzszy br i zostawił tą obudoweto by było git, tylko ze wychodzi strasznie długi Br 55 cm dla 8 cm średnicy i 37cm dla 6 cm średnicy. Strojenie wtedy bedzie na 35 hz ,ale za to strasznie długi impuls...co spowoduje mulisty bas chociaz to się wydaje dziwne, bo teoretycznie w małej budzie impuls zazwyczaj jest dobry. Przedstawione modyfikacje dotyczą tandemu oczywiście, bo z tym to juz nic nie mozna wiecej zrobic.
    Pzdr Devolt

• #12 09 Sty 2006 17:10
    mogaris
    Poziom 10  

Witam

Co do wzmaka to wielo o nim nie wiem.. nie mam na czym pomierzyc to nie napisze nic konkretnego.. 100W raczej nie odda, a jak juz to pewnie w skrajnych warunkach. Kupilem go ze wzgledu na cene, 114zl za tda7294 z przetwornica i regulowanym filtrem na jednej plytce, a co najwazniejsze 2 lata gwarancji. Ta gwarancja to chyba najbardziej mnie przekonala. Spory radiator dobrze odprowadza cieplo(co do samego radiatora, to jak bym chcial kupic tych samych wymiarow w sklepie to kosz rzedu 28zl.. co stanowi prawie 1/4 ceny wzmaka)

Jesli nie masz doswiadczenia w robieniu samodzielnych wzmacniaczy, a szczegolnie przetwornic (prawidlowe nawiniecie trafa) to chyba korzystna opcja. Jak bys zaczol liczyc ile wyjdzie Cie budowa wzmacniacza we wlasnym zakresie, kupujac wszystko w sklepie i optymistycznie zakladajac ze odrazu go uruchomisz to i tak nie wyjdzie tanio. Czasami mozna kupic wzmacniacz dobrej firmy uzywany, od kogos kto sie wogole na tym nie zna, ale to juz trzeba miec szczescie..

pozdrawiam
    marcin

• #13 10 Sty 2006 07:58
    secound
    Poziom 11  

Witam

Dzieki za podpowiedzi, bo ja własnie tez chciałbym kupic ten wzmacniacz dlatego ze nie mam pieniędzy na nic lepszego/droższego. A do mojego suba na GDN 27-150-4-SS ten TDA powinien sie w miare nadać, ja nie oczekuje od niego aby było mnie słychać z daleka tylko chce uzupełnić brak basu który obecnie jest :). Wydaje mi sie ze jest soidnie zmontowany (sądząc po umiesdzczonych na akukcji zdięciach )
    Pytanie do Ciebie czy elementy są solidnie polutowane, czy poporostu wzmak jest starannie wykonany ?

• #14 10 Sty 2006 12:50
    mogaris
    Poziom 10  

Witam

Jak sie patrzy na plytke od strony lutowania to wyglada to naprawde profesjonalnie. Pogrubione sciezki na zasilaniu, elementy przylutowane prawidlowo, bez jakis zbednych nadmiarow cyny. Nozki ciete odpowiednio. Ten gdn nie bedzie wykozystany w pelni, ale powinien cie zadowolic.

pozdrawiam
    marcin

• #15 10 Sty 2006 23:25
    irek2
    Poziom 40  

a mierzyles devoltr tego suba??
    Gwarantuje Ci ze to tylko ten twoj symulator takie glupoty pokazuje!

Wyswietl sobie ciastko z kremem na monitorze i zasymuluj jego smak i zobaczymy czy ci sie uda..

A jak lubisz wyzwania to pokaz w tym symulatorze co potrafi WS1209A w 55litrach z rura fi7 dlugosci 20cm. A ja ci pokaze co wyszlo z pomiarow i zobaczymy do czego ten twoj symylator sie nadaje.

• #16 11 Sty 2006 18:37
    devolt
    Poziom 21  

To w takim razie jaki program polecacie?? Zawsze sie sugerowałem tym co on pokazuje i było dobrze.
    irek2r<- niestety nie mam dostępu do komory bezechowej wiec pomiar nie wchodzi w gre, a takie pomiary w domu tez są obarczone sporym błędem.
    Wiec zostaje jakis dobry symulator tylko jaki??

Pzdr Devolt

• #17 12 Sty 2006 12:40
    mogaris
    Poziom 10  

Symulator zawsze pozostanie symulatorem, bo jak sama nazwa wskazuje sluzy do symulowania i od rzeczywistosci moze odbiegac, no ale jak ktos nie ma warunkow w domu to taki symulator powinien pomoc, o ile dziala jak powinien.
    Z drugiej strony kazdy chyba stawia sobie jakies oczekiwania do tego co stworzyl i moze dopasowujac na ucho wybrac najbardziej odpowiadajaca opcje.
    Jak bym mial wieksza obudowe to jak pisales nizej by to zeszlo, ale zdaje sie ze bas byl by wtedy ciagnacy, a takiego nie chce. Dla mnie ten sub w samochodzie calkowicie wystarcza i uprzyjemnia jazde a nie przeszkadza.

• #18 15 Sty 2006 14:42
    mogaris
    Poziom 10  

Jesli bylby ktos zainteresowanym ta konstrukcja to tylko napisze ze zostala wlasnie wystawiona na aukcji.

Jak myslicie jaka cena bedzie odpowiednia dla tego zestawu?

• #19 24 Sty 2006 17:44
    piterek-23
    Poziom 32  

Witam.

Czy z tym TDA154 naprawde tak cienko gra ? Wlasnie sie zastanawialem nad tym projektem ze strony mdcs-a.

Pozdrawiam

• #20 25 Sty 2006 13:27
    konti
    Poziom 27  

konstrukcja praktyczna ale nie podobaja mi sie tez poprzycinane storzki :P:) pozdrawiam

• #21 25 Sty 2006 14:32
    mogaris
    Poziom 10  

Witam
    Chyba chodzilo Ci o tda1554,slaby czy mocny.. zalezy jak co pojmowac, ta kostka da tyle co radio samochodowe, lub tez wypasne "1000W" wzmacniacze firmy First, i tylko jeden kanal jest w uzyciu, ale za taka cene... Sam scalak kostuje ok. 15zl a wiele do niego nie trzeba dokupywac..
    dla przykladu, kit z AVT ten z tda1562Q i filtrem kosztuje 140zl, a podaja moc 70W, co wydaje mi sie sporym wydatkiem.. w tym przypadku juz lepiej kupic produkt matronixa..
    A z drugiej strony czy jest sens kupowania wzmacniacza z przetwornica do glosnika o mocy 60W?

pozdrawiam
    mogaris

• #22 31 Sty 2006 17:30
    piterek-23
    Poziom 32  

Witam.

Tak, oczywiscie chodzilo mi o TDA1554Q.
    Potworna moc mi nie potrzebna, mam kadetta i orginalne (jeszcze) radio, orginalne glosniczki-wiec mysle ze taki woofer do tego wystarczy-co o tym sadzicie ?

Pozdrawiam. Piotrek

P.S.
    Mam w domu pudlo 36x20x30 (wymiary wew.) wychodzi 21,6 cm3 i BR 7 cm o dlugosci 16 cm
    Czy to sie nada do tego glosniczka?

• #23 21 Lut 2006 15:34
    Gibon007er
    Poziom 22  

skad brales przetwornice do TDA

Czy ktos ma do psrzedania taka ?

A moze wie skad mozna zamowic ???

Pomocy.....

• #24 21 Lut 2006 16:16
    mogaris
    Poziom 10  

Witam
    Jak juz pisalem przetwornice napiecia kupilem razem ze wzmakiem na tda 7294 od matronixa na aukcji.. koszt ok 120zl(zaleznie od sposobu zaplaty)

Jesli masz zamiar samodzielnie robic przetwornice, to projekt Irka bedzie najlepszy(jedyny problem w tych sprawach to prawidlowo nawiniete trafo), obecnie sam bym teraz szukal oferty na allegro uzywanego wzmacniacza na dwa kanaly z mozliwoscia mostkowania co umozliwily by zasilenie wiekszego suba.

pozdrawiam
    Marcin

ps Jakby ktos byl zainteresowany to moge sprzedac tego suba po kosztach produkcji, aby zyskac pieniadze na inne konstrukcje.

• #25 22 Lut 2006 09:05
    takero
    Poziom 31  

Kupno TDA z przetworką za 120zł to żaden interes ...
    wogóle produkcja wzmaków do wozu we własnym zakresie bez sensu jest - carpower 225w kosztuje 180zł....
    sorki - ale ja wole carpowera od tda...
    pozatym przetworka do jednego tda tylko to nieco bez sensu...

• #26 22 Lut 2006 19:27
    mogaris
    Poziom 10  

Zgadza się z przedmowca w zupelnosci.. ten zakup to bylo tak na zywiol.. jak teraz patrze po innych ofertach to naprawde moznabylo kupic cos duzo lepszego za nie wiele wieksze pieniadze..

Porada dla wszystkich napalencow ;).. zastanowcie sie dwa a moze nawet trzy razy zanim cos kupicie.. poczekajcie jakis czas, moze wlasnie pojawi sie oplacalny zakup.. Robienie czegos samodzielnie cieszy, ale czy sie oplaca? nie zawsze.. szczegolnie jesli chodzi o budowe np. wzmakow...

pozdrawiam
    Marcin

• #27 22 Lut 2006 20:38
    piterek-23
    Poziom 32  

Witam.

Jednak sie zdecydowalem i zrobilem taki wofer-LW800 i TDA 1554Q-powiem sczerze ze calkiem przyjemnie to gra i jestem zadowolony :)

Napewno nie ktorzy sa nie zadowoleni (bo niby to slabe) ale wszystko zalezy kto jak slucha muzyki w samochodzie :)

Pozdrawiam. Piotrek

• #28 23 Lut 2006 00:41
    devolt
    Poziom 21  

Moim zdaniem się oplaca robienie wzmaków. Nabywamy nową wiedze i doświadczenie, a jaką satysfakcje z uzytkowania. Pozatym wykonanie przetwornicy nie jest takie drogie w kwocie 50 zł spokojnie mozna sie wyrobic , a tda to także niewiele: 20-30zł za kanał. Ten carpower ma 2x70W na 4 omy wiec tyle co tda.
    Co do zakupu to fakt przepłaciłes z deka. W takim wypadku lepiej jest kupic tego carpowera wiadomo.
    A co do tda to wcale nie jest takie złe, wsadzają je do audiofilskiego audio aero prima :) z lampą e88cc w stopniu przedwzmacniacza, nie wiem jak teraz ale 5 lat temu ten wzmak kosztował 5 tys zł!!!

Pzdr Devolt