Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa kolumn/głośnika pasywnego(klejenie) BangOlufsen Beovox 5700

07 Mar 2020 20:25 321 14
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Spróbuj na mało widocznym i małym fragmencie, czy pod wpływem rozcieńczalników Butaprenu nie rozpuści się tworzywo membrany biernej (bo to nie głośnik, a membrana bierna).
    Jeśli nie - można próbować kleju Butapren firmy Patex (żaden inny nie ma takiej wytrzymałości). Nie mniej jednak obawiam się, ze może i on nie wytrzymać zbyt długo...
  • Poziom 43  
    Z tego co wiem Bang Olufsen szczyci się długą gwarancją. Jak nie ma sladu uszkodzenia to jest to wada materiałowa, która wymaga podobnie jak w aucie wymiany przez producenta niezaleznie od okresu gwarancyjnego. Czyt. poza nim.
  • Poziom 21  
    To są lata 70

Dodano po 11 [godziny] 13 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Spróbuj na mało widocznym i małym fragmencie, czy pod wpływem rozcieńczalników Butaprenu nie rozpuści się tworzywo membrany biernej (bo to nie głośnik, a membrana bierna).
    Jeśli nie - można próbować kleju Butapren firmy Patex (żaden inny nie ma takiej wytrzymałości). Nie mniej jednak obawiam się, ze może i on nie wytrzymać zbyt długo...

Niestety rozpuszcza się membrana bierna.
    Jaki jest inny pomysł na to?
  • Poziom 43  
    Nie znam/nie miałem okazji wypróbować innych, równie elastycznych, klei. Może ktoś z Kolegów ma praktykę w tym względzie.
  • Poziom 43  
    Loctite do gumy ale bedzie ciezko jak dla mnie zaszła przemiana w materiale membrany elastomer czy cos się rozpadł i nie da rady tego utrzymać żadnym klejem.
  • Poziom 21  
    Wżery w membranie wypełniłem najpierw klejem epoxydowym dwuskładnikowym, a po wyrównaniu skleiłem tym samym klejem do pierscienia, który jest zespolony z zawieszeniem. Dzisiaj będą próby.

Czym zastąpić stare piankowe uszczelki na styku kolumny z głośnikiem?
  • Poziom 43  
    dayus napisał:
    Wżery w membranie wypełniłem najpierw klejem epoxydowym dwuskładnikowym
    Przez co zwiększyłeś masę membrany biernej i jednocześnie zmieniłeś jej rezonans.
    dayus napisał:
    po wyrównaniu skleiłem tym samym klejem do pierscienia, który jest zespolony z zawieszeniem.
    Klej epoksydowy jest z natury twardy po zaschnięciu, a ponadto źle wiąże się z tworzywami elastycznymi takimi jak np. resor.
    Przykro mi, ale nawet jak nie odpadnie od razu, to należy się z tym liczyć, że odpadnie po krótkim czasie...

Chyba, że zastosowałeś klej epoksydowy niezwykle elastyczny (o ile taki w ogóle jest) . Ja nie spotkałem się z takim dotychczas.
  • Poziom 43  
    Jaka pewność że membrana nie zmieniła już wcześniej masy (starzenie, korozja niemetaliczna), podatności mechanicznej a kondensator filtrujący kompletnie nie zmienił swoich parametrów, porównywalnie jak mechaniczny aspekt konstrukcji?
  • Poziom 21  
    Masa membrany napewno się juz w jakimś stopniu zmieniła, poprzez utlenienie styropianu przy fabrycznym klejeniu.
    Mogę podejrzewać rownież, że te głośniki były juz wcześniej naprawiane. Wątpiące jest to,że producent mógł użyć kleju, który tak reaguje z membraną,że ja utlenia.

Budowa tego głośnika jest bardziej złożona, co ukazują zdjęcia. Membrana bierna (walec z materiału przypominającego styropian) jest przyklejony to pierścienia z jakiegoś materiału z tworzywa plastikowego (sztywnego), a dopiero ten pierścień jest przyklejony do gumowego resoru.

Czy inne głośniki tego typu tez maja w sobie taki styropian i zawieszenie gumowe z obustron? W przekroju równoległym budowa głośnika pod względem membrany i zawieszenia jest symetryczna.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    dayus napisał:
    Czym zastąpić stare piankowe uszczelki na styku kolumny z głośnikiem?

Cześć,

Gratuluję głośników to jedne z najlepszych od BeO. Piankę pomiędzy głośnikami a obudową wymień na nowe, polecam Monacor MDM-5.

dayus napisał:
    Czy inne głośniki tego typu tez maja w sobie taki styropian i zawieszenie gumowe z obustron?

Inne ABR'y mają podobną konstrukcję, tutaj zdjęcie mojego KEF'a BD139 z bliźniaczych Beovox'ów 5702 (różnią się tylko pasywnym radiatorem). Na zdjęciu z zamocowaną nową taśmą Monacor MDM-5

Wymiana pianek jest tutaj dość ważna ponieważ jest to konstrukcja zamknięta i szczelność ma duży wpływ na pracę ABR

Masz model z wooferem AD1056 magnes Alnico czy AD10100 ze współczesnym magnesem ceramicznym??

P.S. Fajnie, że na Śląsku są kolejne 5700. Jestem z okolic Gliwic.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Cześć,

Gratuluję głośników to jedne z najlepszych od BeO. Piankę pomiędzy głośnikami a obudową wymień na nowe, polecam Monacor MDM-5.

Dziękuje. Dla mnie dźwięk z tych kolumn jest równie dobry, choć nie jestem wymagającym słuchaczem. Mam jedynie problem z ustawieniem tych kolumn w pokoju 32m, kiedy kanapa jest w 1/3 długości pokoju, a dobrze rezonują na długości 2/3 pokoju.
    Co do pianek - za późno dotarła Twoja informacja i na chwilę obecną wkleiłem uszczelkę okienną, piankową (ale o mniejszej gęstości niż ta z Twojego zdjęcia) (ale czeka mnie jeszcze rozbieranie tych kolumn na wakacje, aby odświeżyć ich malowanie (nabyłem je już niestety przemalowane na kolor biały) może wtedy wymienie wszystkie pianki.

Cytat:
    Masz model z wooferem AD1056 magnes Alnico czy AD10100 ze współczesnym magnesem ceramicznym??

Nie rozbierałem jeszcze wooferów, także ciężko mi odpowiedzieć, mam zdjęcie kolumny i woofera bez kopułki (też dotarły do mnie właśnie takie wybrakowane)
    Jakbyś mógł zmierzyć średnicę tejże kopułki - ja zamówiłem 75mm, ale nie miałem starej na wzór.

Miałem też problem z maskownicami i ich mocowaniem, ponieważ przy niższych częstotliwościach wpadały w rezonans, ale wymiana tych oryginalnie naklejonych pianek (odcinki ok. 4-5cm) na maskownicach załatwiła sprawę.

Bardzo ciekawa zwrotnica, jakie są jej parametry - ktoś wie?

• Poziom 10  
    dayus napisał:
    Dla mnie dźwięk z tych kolumn jest równie dobry, choć nie jestem wymagającym słuchaczem. Mam jedynie problem z ustawieniem tych kolumn w pokoju 32m, kiedy kanapa jest w 1/3 długości pokoju, a dobrze rezonują na długości 2/3 pokoju.

Nie musisz być wymagającym słuchaczem, żeby to docenić. Wysokie tony to Celestion HF2000 a średnie to Celestion MF500 oba głośniki to już brytyjska legenda, oba stosowane w zestawie w Celestion Ditton 66. Ja mam je w salonie o podobnej wielkości i jeden ma do kanapy 1,5 drugi około 2 merów i nie ma żadnych problemów.

dayus napisał:
    Bardzo ciekawa zwrotnica, jakie są jej parametry - ktoś wie?

Sądząc po zwrotnicy masz model 6229, z większą ilością rybek tropikalnych ( kondensatory poliestrowe Mullarda ), nie wymieniaj ich są niezniszczalne. Elektrolity za to do wymiany. Masz w każdej zwrotnicy:
    woofer - 75uF elektrolit
    mid - 1uF tropical fish, 2.2uF tropical fish i 20uF elektrolit
    hi - 1uF tropical fish, 2uF tropical fish i 8uF elektrolit

dayus napisał:
    Nie rozbierałem jeszcze wooferów, także ciężko mi odpowiedzieć, mam zdjęcie kolumny i woofera bez kopułki (też dotarły do mnie właśnie takie wybrakowane)
    Jakbyś mógł zmierzyć średnicę tejże kopułki - ja zamówiłem 75mm, ale nie miałem starej na wzór.

to normalne, kopułki były piankowe i się rozsypały. 75mm będzie dobrze. Woofer masz Philips AD1056, magnes alnico. Poznasz go po tym że nie jest płaski tylko długi. Piękne brzmienie z epoki.

dayus napisał:
    Miałem też problem z maskownicami i ich mocowaniem, ponieważ przy niższych częstotliwościach wpadały w rezonans, ale wymiana tych oryginalnie naklejonych pianek (odcinki ok. 4-5cm) na maskownicach załatwiła sprawę.

Dziwny ten rezonans, może być problem ze sztywnością skrzynek a jest tam 25 mm płyty, spróbuj zwiększyć wypełnienie w środku i powinno się uspokoić.

dayus napisał:
    ale czeka mnie jeszcze rozbieranie tych kolumn na wakacje, aby odświeżyć ich malowanie (nabyłem je już niestety przemalowane na kolor biały

prace są łatwe, to gruby solidny palisandrowy fornir. najpierw na szlifierce oscylacyjnej papier 120 potem gdy już widać spod farby drewno szlifujesz papierem 240, na całość nakładasz parę warstw oleju do drewna w kolorze palisander i potem wosk.

tutaj u mnie przed kompletną renowacją (anglik nałożył parę mm lakieru miejscami i białą szpachlę) :

a tutaj po pracach łącznie ze zmianą szmat na maskownicach i dołożeniem bananów z tyłu:

i w towarzystwie moich Beovox M70:

a tutaj przy okazji same M70 po kompletnej renowacji przeze mnie:

tak więc prace w drewnie oraz maskownice to naprawdę prosta robota.
  • Poziom 21  
    -eMCZe- napisał:
    dayus napisał:

Dziwny ten rezonans, może być problem ze sztywnością skrzynek a jest tam 25 mm płyty, spróbuj zwiększyć wypełnienie w środku i powinno się uspokoić.

Chodzi o rezonanas pomiedzy obudową, a maskownicą - problem był przy niskich tonach, kiedy maskownica drżała na magnesach (wymiana starych pianek na maskownicy wyeliminowała to drżenie).

Elektrolity jakiejś "specjalnej" firmy? Co polecasz?

Ładnie Ci wyszły :) Aż by się chciało przywrócić ich oryginalny blask, tyle tylko, że już do tych białych się przywyczaiłem. Ale zobaczy się co z tego będzie - poczekamy na lepsze czasy w Polsce i na Świecie...

Te nogi bardzo ciekawe - powiesz coś wiecej?
    Może właśnie musiałbym je nieco podnieść, bo na chwile obecną stoją u mnie na małych kolcach ok. 15-20mm.

Te chamskie druty przy twitterach to normalka, czy czegoś mi brakuje?
  • Poziom 10  
    dayus napisał:
    Elektrolity jakiejś "specjalnej" firmy? Co polecasz?

Ja zamawiam od FalconAcoustics z Wielkiej Brytani. Elektrolityki Alcap, to odpowiedniki zbliżone najbardziej jak się da do Elacap'a z lat 60/70. FalconAcoustics robi podzespoły do remontu klasycznych kolumn KEF'a, Rogers'a i innych.

dayus napisał:
    Te nogi bardzo ciekawe - powiesz coś wiecej?

Te "nogi" to oryginalny wyrób Bang Olufsena z lat 70tych, tak zwane "Trumpet stands". "Trąbki były oryginalnie jako akcesoria do Beovox'a M70, towar bardzo trudno dostępny. Te żeby zdobyć kupiłem kolejną parę głośników. Beovox 5700 i 5702 były również montowane na "trumpet stands" z modelu 3800, równie deficytowe.

dayus napisał:
    Te chamskie druty przy twitterach to normalka, czy czegoś mi brakuje?

Uroda driver'ów z lat 70tych. Nic im nie brakuje. Moje wyglądają dokładnie tak samo:

a tutaj w moich KEF'ach 104aB w twitterze T27 z tamtych lat:

co do samych kabelków, radzę przy okazji wyciągnięcia wszystkich zmianę na grubsze, nawet woofer jest prowadzony przewodami 0,5 mm. Ja zmieniłem komplet: