Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring 2 garaży na odległość 600m.. co potrzeba?

15 Mar 2020 12:15 1035 54
  • Poziom 11  
    Panowie moja wiedza w tym temacie jest marna. Od kilku dni sam próbuje się dowiedzieć jak najwięcej z internetu, ale z marnym skutkiem...

1. Mam 2 garaże w zabudowie szeregowej oddalone od siebie o 60m-70m w lini prostej (między nimi w tej zabudowie jest przerwa, na której idzie droga - więc nie ma możliwości położenia przewodu między nimi).
    2. W obu garażach jest prąd i zasięg GSM (zasięg GSM bywa różny, ale zawsze jest)
    3. Garaże są oddalone o 600m od mojego miejsca zamieszkania, w którym chce mieć możliwość podglądu na żywo w każdej chwil jak i przy pomocy telefonu, będąc w dowolnym miejscu.
    4. W lini prostej między moimi garażami, a miejscem zamieszkania są inne budynki (blok), które zapewne będą przeszkadzać
    5. W każdym z w/w garaży chce mieć wewnątrz jedną kamerę, która będzie rejestrować wnętrze obiektu (21m2 w dzień i w nocy)
    6. W jednym z garaży chciałbym, aby w miarę możliwości, była tylko sama kamera bezprzewodowa ewentualnie jakiś wzmacniacz sygnału i antena na dachu która by przesyłała dane (obraz i dźwięk) do drugiego garaż. W drugim garażu może być cała reszta (nie wiem, komputer, AccessPoint, rejestrator, jakieś anteny nadawcze i systemy GSM) gdzie byłby odbiór sygnału z pierwszego garażu i jego rejestracja.
    7. Chciałbym mieć możliwość podglądu w każdej chwili czy to z domu czy przy pomocy chociażby telefonu
    8. Od całego systemu wymagam, aby był rejestr audio i video co najmniej w 25kl/s i rozdzielczości FULL HD. Możliwość podglądu na żywo oraz aby zostały wysyłane powiadomienia na tel czy mail, gdy kamery coś uchwycą lub będzie coś nie tak (zakrycie, uszkodzenie, odłączenie brak wizji z kamery)

Wydaje mi się, że sporo wymagam i sporo jest różnych utrudnień. Nie oczekuję, że ktoś mi tu da na tacy gotowy zestaw spełniajacy wszystkie moje wymagania. Chciałbym jednak dowiedzieć się, czego ja w ogóle potrzebuję w takim systemie i jakie ewentualnie dany sprzęt ma zadanie, jakie zadania musi minimum spełniać, aby móc się za czymś zacząć rozglądać. Wiadomo, że kamery IP, ale co jeszcze?

Pewnie 1000zł to mało... Ale nawet tyle nie mam. Zależy mi głównie na jednym garażu więc może być narzazie 1 kamera, ale aby cały system był tak zbudowany jak wyżej opisałem (na 2 garaże), i aby nie był problemu założyć nawet 4 kamery w późniejszym czasie

Mam nadzieję, ze udało mi się to zrozumiale wszystko napisać.
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Dwie kamery IP z audio, most bezprzewodowy, NVR z dyskiem, zasilanie awaryjne, router (ten można od dostawcy sieci brać) wyniesie więcej niż.
    reactor napisał:
    Pewnie 1000zł to mało...
  • Poziom 11  
    ooo jakaś nowość... most bezprzewodowy? Co to dokładniej jest?
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    reactor napisał:
    ooo jakaś nowość... most bezprzewodowy? Co to dokładniej jest?

Jaka nowość? Most bezprzewodowy(WiFI) do połączenia między garażami, choćby na Loco M2/M5, CPE-210/510 itd.
  • Poziom 11  
    Rozumiem. A więcej szczegółów odnośnie całego systemu? Co jak i co z czym się je i dlaczego tak a nie inaczej?
    \

• Poziom 43  
    W Twoim przypadku jedyne rozwiązanie to kamery IP.
    Jedna w najdalszym garażu podłączona do mostu bezprzewodowego.
    W drugim garażu druga kamera, rejestrator, router oraz most łączący oba budynki.
    Całość w drugim garażu podpięta do routera jakiegoś operatora mobilnego.
  • Poziom 27  
    Ja bym jeszcze przewidział szafę pancerną lub coś takiego na zabezpieczenie rejestratora. A jeszcze lepiej to NAS w mieszkaniu i zrzut zdjęć co kilkanaście sekund po wykryciu ruchu. Wtedy nawet po kradzieży NVR zostaną jakieś nagrania sprawców.
  • Poziom 11  
    No ja myślałem o zrzucie zdjęć do chmury (bo tak się reklamują też w internecie) Zapomniałem dodać, że mam też Dell Optilex 760, który mógłby być ewentualnie wykorzystany w systemie zamiast rejestratora jeśli w ogóle miało by to sens. Z tego co się dowiedziałem to chyba nie miało by to sensu.

Tak jak wspominałem na początku, mam obecnie słabe o tym pojecie... Jaki potrzebował bym nvr (przykładowy model) oraz jak dane przesłać do sieci? Była mowa o routerze jakiegoś operatora. Skąd takie coś wziąć aby to działało, bo w głowie to mam tylko obecnie jakieś routery, które są dostarczane z telewizją kablową, a chyba nie oto chodzi :P

Czy to o takim czymś mowa, czy coś innego?

ROUTER LTE ZTE MF910
    https://allegro.pl/oferta/router-mobilny-modem-wifi-zte-mf910-4g-lte-7478860131

Posiadam też w domu nie (po poprzednim lokatorze 2 anteny z TS9. Chyba jakieś no namey. Jedna wygląda tak:
    https://allegro.pl/oferta/antena-11dbi-ts9-netgear-ac810s-d-link-dwr-932c1-7118785129

a druga tak sama jak ta pierwsza, z tym, że jest krótsza z 10cm i ma te zgrubienie tylko jedno. Obie mają odkręcane baty.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    4. W lini prostej między moimi garażami, a miejscem zamieszkania są inne budynki (blok), które zapewne będą przeszkadzać

Czyli nici z przesyłu internetu od ciebie z domu do garaży jeśli ich nie widać. Co innego jak by na przestrzał co najwyżej było parę drzew.

Internet w jednym z garaży będzie musiał być po GSM/LTE i oczywiście rejestrator w środku w jednym z garaży. Jak już koledzy pisali most Point-to-Point / Wireless Bridge - pomiędzy dwoma garażami ( zastępuje kabel) i do tego jakiś dobry router. Nie orientuje się jak tam u danego operatora z portami do podglądu zdalnego no ale to wszystko wyjdzie w praniu jak nic nie blokują to powinno być ok.
    Jak by co to mam dwie nowe Nanostation loco M5 13dBi airMAX 5 GHz na zbyciu jak byś był zainteresowany kontakt na pw.
    Anteny na dachu najlepiej ukryć w rutę PCV i jakiś daszek dorobić imitujący komin. Wejście i zdjęcie anten z dachu to chwila moment dla tego ukryj je. Poza kamerami warto też zamontować system anty włamaniowy z czujnikami ruchu.
  • Poziom 11  
    Dzięki za propozycje Nanostation loco M5, ale jeśli masz nówki, to zakładam , że z 300zł będziesz chciał za to. Cena pewnie była by dobra, ale na razie muszę się zorientować niedokładniej potrzebuję i jaki będzie ewentualnie koszt tego wszystkiego. Czy mogę, sobie na to pozwolić teraz (na używkach), czy jednak później dopier0, Ale jak coś to napisz mi na PW cenę. Po ustaleniu kosztów i wszystkiego, będę wtedy dopiero mógł Ci powiedzieć, czy będę zainteresowany, czy nie.

Na chwilę obecna największą zagadką dla mnie jest urządzenie NVR. Jest pełno tego typu urządzeń w różnych cenach. Każde z nich ma mnogość różnych funkcji i możliwości (tak opisują na allegro). Nie wiem za bardzo, na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia

Kolejna sprawa gdzie i u jakiego operatora najtaniej załatwić sam internet po rzez kartę SIM? Chciałbym pominąć wszelkie abonamenty. Najlepiej w formie doładowywania.

• Poziom 43  
    reactor napisał:
    Na chwilę obecna największą zagadką dla mnie jest urządzenie NVR. Jest pełno tego typu urządzeń w różnych cenach. Każde z nich ma mnogość różnych funkcji i możliwości (tak opisują na allegro). Nie wiem za bardzo, na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia

Żadna zagadka - przy IP jest jedna zasada - kamery i NVR tego samego producenta.
    Jest też inna droga - hybryda, np.BCS rejestrator (umożliwia podłączenie 2 kamer IP i 4 AHD/CVI/TVI).
    Z drugiej strony zależy Ci na audio więc nawet taki NVR1104HC-S3 da sobie radę.
    Co do zastosowania PC jako NVR - Dahua ma dość lekką aplikację lecz nigdy tego nie testowałem.
    Co do routera który wskazałeś - nie nadaje się, musisz mieć coś z fizycznymi portami LAN, np.Huawei B529. Masz jakieś abonamenty u jakiegoś operatora mobilnego?
    reactor napisał:
    Kolejna sprawa gdzie i u jakiego operatora najtaniej załatwić sam internet po rzez kartę SIM? Chciałbym pominąć wszelkie abonamenty. Najlepiej w formie doładowywania.

Tutaj już trzeba przeglądać oferty operatorów.
  • Poziom 11  
    O kolejna cenna wskazówka dla laika (kamery i NVR tego samego producenta). Co do abonamentu to nie posiadam żadnego jeśli chodzi o GSM. Telefon ma na kartę.
  • Poziom 11  
    Router Huawei B525, jest routerem bez modułu GSM... Gdzie w takim razie w tym wszystkim ma być karta sim?

aaa ok mój błąd... Gdzie tam się kartę sim pakuje, bo nie widzę tego na zdjęciach z internetu :)

• Poziom 43  
    reactor napisał:
    Huawei B525, jest routerem bez modułu GSM...

Od kiedy? Miałem ich w rękach dziesiątki.
  • Poziom 11  
    Ok. A które z wyżej wymienionych urządzeń wymagają jakiś dodatkowych anten i jakich? (to też dodatkowe koszta, które muszę wziąć pod uwagę, jeśli te co mam się nie nadają)

• Poziom 43  
    Anten jako takich nie potrzebujesz - chyba że tak nazywasz urządzenia do stworzenia mostu bezprzewodowego.
  • Poziom 11  
    Super! A czy taki NVR1104HC-S3 potrafi wysyłać powiadomienia smsem lub mailem albo łączyć się automatycznie moim telefonem (rozmowa)?
  • Poziom 11  
    a gdzie i jak miały by być podłączone dodatkowe zabezpieczenia typu otwarcie obwodu (drzwi do garażu) ?
  • Poziom 11  
    "Montaż systemów monitoringu wizyjnego zwanego popularnie KAMERAMI nie ma nic wspólnego z ochroną obiektu - jest to TYLKO środek prewencyjny mogący ujawnić sprawcę - w ŻADEN sposób nie służy wykryciu intruza który chce się dostać do chronionego obiektu - może być traktowany jako dodatek do istniejącego systemu alarmowego..."

Rozumiem... Pytanie zadałem, gdyż widząc różne zestawy to były oferowane takie funkcje i to właśnie chyba w rejestratorach, jako forma dodatkowych wyjść z urządzenia jak sie nie mylę, Ale to tylko coś tam o tym gdzieś przeczytałem, zauważyłem. Nie jestem w stanie teraz podać konkretnego przykładu.

Tak głównie zależny mi na samej wizji. Lecz myślałem, że można to połączyć w obecnych czasach i możliwościach urządzeń.

• Poziom 43  
    Owszem, są pojedyncze modele rejestratorów posiadających wejścia alarmowe które "w założeniu" pełnią funkcję o której wspomniałeś ale to pojedyncze modele.
  • Poziom 11  
    OK to takie małe podsumowanie...

Zbiór elementów dla system monitoringu dwóch garaży oddalonych od siebie około 60-70m z możliwością podglądu z dowolnego miejsca na świecie, w którym będzie zasięg GSM (podgląd na telefonie):

Garaż nr1 musi posiadać:
    - 1x Kamera IP
    - 1x Access Point (most bezprzewodowy)

Garaż nr2 musi posiadać:
    - 1x Kamera IP
    - 1x Access Point (most bezprzewodowy)
    - 1x NVR + HDD
    - 1x Router z wyjściem RJ49
    - 1x Karta SIM (internet od jakiegoś dostawcy)

Czy wszytko się zgadza, czy może coś pominąłem?
  • Poziom 11  
    Tak było to wspomniane.. Ale zasilanie awaryjne to już kurde chyba drogie rzeczy :P

• Poziom 43  
    Nie musisz od razu, możesz pomyśleć o zasilaczu buforowym bądź UPS(używany już za kilka złotych, koszt nowych akumulatorów do tego).
  • Poziom 11  
    Tak też się to zrobi. Inaczej już na start za wszystko licząc z grubsza to koszt 1500zł minimum. Jednak nie muszę mieć wszystkiego na raz, ale dobrze mieć wiedzę o całości (jak to powinno wyglądać i co w tym wszystkim powinno się znajdować) Celem startu i zapoznania się z tematyką rozważa opcję na strat z jednym garażem Czyli jak dobrze rozumiem na jeden garaż będę potrzebował minimum następujące rzeczy:

- 1x Kamera IP
    - 1x NVR +HDD lub wyżej wspominany komputer Optiplex 760
    - 1x Router z wyjściem RJ45
    - 1x Karta SIM (internet od jakiegoś dostawcy)

Czy i tu się też to zgadza?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Zgadza się, sprzęt zamontowany w jednym garażu a drugi dodany w przyszłości.
  • Poziom 11  
    Tak wyżej opisana sytuacja dotyczyła by wyłącznie jednego garażu w użyciu w oparciu o Optiplexa. Zastanawiam się czy w celach naukowych już czegoś nie zakupić i zmontować, czyli:

- Dobra kamera IP FULL HD (minimum 24kl/s) potrafiąca dobrze oświetlić powierzchnię 21m2 (6x3,5m) diodami IR nocą i zarejestrować wszystko co niezbędne wraz z dźwiękiem. (Może jakaś propozycja takiej kamery?)
    - Optiplex 760

Z wyżej wymienionym sprzętem zaznajomić się, zapoznać ze wszystkim i nauczyć to ustawić/zaprogramować w domu z wykorzystaniem sieci domowej, a w późniejszym czasie jak wszystko będzie ok to dokupić router z wyjściem RJ45, kartę SIM i wrzucić już zestaw do jednego garażu, by znów dalej zobaczyć jak to działa i umieć to obsłużyć już na odległość i znowu później coś dokupić lub podłączyć drugi garaż ;)1

Czy takie podejście moje ma sens? Oczyścicie zakładamy, że zakup późniejszego ewentualnego NVR byłby takiej samej firmy jak kamery IP.