Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sinclair skoki temperatury jw

pantera2233 19 Mar 2020 09:04 1056 6
 • #1
  pantera2233
  Level 14  
  Witam,
  Sinclair spectrum uruchomiona na chłodzenie bardzo słabo chlodziła - czuć było raczej ruch powietrza. Przylożyłem termometr do wywiewu jednostki zewnetrznej i w ciagu 5 minut temperatura spada do 9 stopni, potem rosnie do 20 stopni i znow spada i tak w kolo. Chlodzenia nie czuć, jednostka dokladnie sprawdzona - tzn ustawienia na pilocie wylaczenie i wlaczenie pradu. Mam druga klime sinclair fokus plus i tam tak samo ustawiona - ma stabilne 5 stopni na wylocie. W obu ustawione 16 stopni, predkosc wiatraka srednia. Dlugosc instalacji: fokus 1m, spectrum okolo 4 do 5 metrow. Obie klimy zainstalowane w pazdzierniku. Co moze byc przyczyna? Przyjechał serwis dobili czynnika, poprawa była; teraz wacha się od 14 do 8 stopni. Boję się że jak przyjdą upały to ta klimatyzacja nie da rady nic schłodzić przez te skoki temperatury. Sprawdziłem w serwerowni w pracy i tam też jest stała temperatura na wywiewie z jw. Najbardziej wkurzające jest to że fokus plus ma 2,5 kw i działa rewelacyjnie i szybko schładza pomieszczenie 20 m + otwarte dzwi na korytarz, a ta felerna ma 3,5 kw i nawet po 3 godzinach pracy nie jest w stanie zbić temperatury na powierzchni 45 m. Poprostu nie czuć chłodu jak się stanie pod klimą np. 2 m od niej. Serwis stwierdził dodatkowo że jeśli klima grzeje to powinna też chłodzić dobrze - podłączyli tylko zegary do jw i stwerdzili że jest mało czynnika i trochę dołożyli. Co do grzania to niestety nie sprawdzałem czy temperatura jest stała czy też się wacha. Jak ugryźć ten temat?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • #2
  jack63
  Level 43  
  pantera2233 wrote:
  Co moze byc przyczyna?

  To:
  pantera2233 wrote:
  Przyjechał serwis dobili czynnika,

  Masz pecha. Urządzenie felerne lub firma montująca i serwisująca.
  Grają w kulki z tobą. To "dobijanie" jest faktycznie dobijaniem konającego urządzenia.
  Zgodnie ze sztuką żadnego "dobijania" nie wolno robić! Aby stwierdzić ubytek czynnika trzeba to co jest w układzie odzyskać i zważyć. Jak okaże się, że jest ubytek to należy szukać miejsca wycieku.
  Stwierdzanie wycieku na podstawie wskazań manometru miało jakiś sens przy on/off i kapilarze. Przy inverterze i zaworze rozprężnym pomiary mogą tylko stwierdzić nieprawidłowe działanie, ale na pewno nie można tym sposobem stwierdzić małego wycieku!
  Nie wiadomo jak solidnie był wykonany montaż. Mogą być nieszczelności na połączeniach. Mogą być nieszczelne wymienniki lub nawet same rury łączące(!). Przyczyna nieprawidłowej pracy może być też zupełnie inna.
  Diagnozę i naprawę ma wykonać firma montująca w ramach gwarancji. Mają szukać do skutku. Na razie standardowo cię zlewają.
 • #3
  TomD2121
  Level 15  
  Skoro fabryczna ilość gazu w urządzeniu nie raz wystarcza do prawidłowej pracy nawet przy 15 metrach instalacji. To skoro u Ciebie "dobili" czynnik do 4-5 metrów instalacji to odpowiedź sama się narzuca że urządzenie nieszczelne lub niepotrzebnie "dobijane"
 • #4
  jack63
  Level 43  
  TomD2121 wrote:
  Skoro fabryczna ilość gazu w urządzeniu nie raz wystarcza do prawidłowej pracy nawet przy 15 metrach instalacji

  Nie gazu, ale czynnika chłodniczego.
  Poza tym nie ma pewności, że w JZ była prawdłowa ilość czynnika. Z różnych przyczyn z resztą.
  Nie ma co deliberować tylko trzeba zmusić fachowców do na prawy sytuacji. Niestety większości się nie chce, a na pewno nie opłaca tego robić. Dobijają na gwarancji a potem kliencie płać.
 • #6
  pantera2233
  Level 14  
  Narazie niestety mam zbyt wiele tematów do ogarnięcia na głowie, ale rzeczywiście muszę ich zacząć nękać telefonami. Kurde firma długo jest już na rynku w dodatku z polecenia ale tak jak mówił jeden z Szanownych Kolegów olewają temat. Tak to już jest w Radomsku z fachowcami i to w każdej branży. Swoją drogą jestem zły sam na siebie bo mogłem kupić jakieś Mitsu albo Fuji a nie brać chińczyka. Jak sytuacja się wyjaśni to dam znać co było przyczyną.
 • #7
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Sinclair to chińska dobra marka biorą urządzenia od Gree i naklejają swoje naklejki. Należy naciskać na serwis. Maja przyjechać odciągnąć czynnik na wagę jeśli brakuje to próba szczelności 24h oraz szukanie nieszczelności.