Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie silnika krokowe pod sterownik

22 Mar 2020 09:13 207 5
  • Poziom 12  
    Panowie jestem zielony w tych tematach znam mniej więcej zasadę działania silnika krokowego itd tyle co można znaleźć w sieci i chciałem się trochę pobawić podczas siedzenia w w domu i chciałem zbudować sobie małą frezarkę cnc do zastosowań domowych, znalazłem takie części :

silnik na najdłuższą oś 80cm
    Moment trzymający : 4 Nm
    - Liczba kroków na obrót : 200
    - bipolarny : 2,8 V 4 A , 2 fazowy, 4 przewodowy
    - długość korpusu : 110 mm
    - wielkość flanszy szer/wys : 60 mm x 60 mm
    - długość całości z osią : 120 mm
    - średnica osi : 8 mm
    - waga : 1,7 kg

na dwie krótsze osie 50cm i 25cm
    - Moment trzymający : 2 Nm
    - Liczba kroków na obrót : 200
    - bipolarny: 7,2 V 2 A , 2 fazowy, 4 przewodowy
    - długość korpusu : 76 mm
    - wielkość flanszy szer/wys : 56 mm / 56 mm
    - długość całości z osią : 96 mm
    - średnica osi : 6,35 mm
    - waga : 1 kg

do tego 3 sterowniki Sterownik silnika krokowego DM542 4,2A 1/128
    i https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-sterownik-lpt-mach3-cnc-5-osi-7161371715

frezowanie modelarskie czyli plexy drewno jakieś drobne elementy w aluminium

moje pytania czy silniki nie są za słabe 2,8V * 4A to tylko 13W silnika , czy te moduły ze sobą będą współgrać i jak z zasilaniem bo wychodzi na to że muszę zastosować różne zasilania na jeden silnik zasilacz 7,2V (nietypowe napięcie ) 2,8v jeszcze dziwniejsze napięcie
  • Specjalista Automatyk
    Silnik są OK!, ale do nich potrzebujesz sterowniki silnika krokowego i zasilacz (w w/w aukcji masz to wyszczególnione jako sposób połączenia).
    Silnik krokowy pracuje w impulsach generowanych przez sterownik, np. SSK-b03 ma zasilanie do 50 Vdc!
  • Poziom 22  
    Moment roboczy 50Nm .
    Jakie dasz przełożenia 200 stepów to niewiele daje to 1.8 stopnia osi lepiej stosować silniki 400 stepów, jakie dasz drivery z microstepem, musisz obliczyć ilość kroków na mm osi.
    Szukaj silników o tym samym napięciu roboczym. Jakie chcesz uzyskać przyśpieszenia, prędkości?
    Jeżeli te wymiary co podałeś to silniki w standardzie nema 17 ci wystarcza.
  • Poziom 12  
    pafciowaw napisał:
    Silnik są OK!, ale do nich potrzebujesz sterowniki silnika krokowego i zasilacz (w w/w aukcji masz to wyszczególnione jako sposób połączenia).
    Silnik krokowy pracuje w impulsach generowanych przez sterownik, np. SSK-b03 ma zasilanie do 50 Vdc!

myślałem o takim sterowniku DM542 4,2A 1/128 tylko z tego co widzę on jest od 20v do 50 v i trochę się pogubiłem bo silniki ogólnie z tego co widzę są na niskie napięcie 2v, 5v, 7v a sterowniki gdzie nie patrzę to znowu przedział na pięcia wyższy

Dodano po 5 [minuty]:

romulus73 napisał:
    Moment roboczy 50Nm .
    Jakie dasz przełożenia 200 stepów to niewiele daje to 1.8 stopnia osi lepiej stosować silniki 400 stepów, jakie dasz drivery z microstepem, musisz obliczyć ilość kroków na mm osi.
    Szukaj silników o tym samym napięciu roboczym. Jakie chcesz uzyskać przyśpieszenia, prędkości?
    Jeżeli te wymiary co podałeś to silniki w standardzie nema 17 ci wystarcza.

Dokładność powiedzmy do 0,5mm to będzie już przerost moich oczekiwań, szybkość ,też nie zależy mi na szybkości jeśli w sklejce 4mm będzie frezować powiedzmy otwór o średnicy 3cm załóżmy 5 -10 min to będzie super, to ma być zabawka, mam teraz dużo wolnego czasu i nudzi mi się a zawsze podziwiałem tego typu maszyny i na starość stwierdziłem ze może by człowiek się pobawił.
  • Poziom 24  
    rafal24s napisał:
    trochę się pogubiłem bo silniki ogólnie z tego co widzę są na niskie napięcie 2v, 5v, 7v a sterowniki gdzie nie patrzę to znowu przedział na pięcia wyższy

Napięciami podanymi w notach katalogowych silników się nie przejmuj, sterowniki zawsze podają wyższe napięcia i jest OK.
    Ważny jest prąd sterownika, a ten musi być nieco większy niż prąd silnika.
  • Poziom 22  
    pchasz się w koszty, jak napisałem siniki nema 17, sterownik chcesz kupić pod port drukarki takie same są pod usb, do zabawy wystarczy ci woodpeaker lub jakiś mks pod grbl zamiast mocnych silników zastosuj wrzeciono na 36VDC robiąc projekt i tak frez jedzie kilka razy zagłębiając się w materiale.
    Mając jakiś grbl możesz kupić laser 10W I on ci tą sklejkę wytnie. Pod GRBL masz darmowy soft do obsługi lasera, mdraw, litelaser, grbl laser, LX. wtedy zabawa nabiera kolorów.
    Ostatnio wycinałem nawet naklejki na rower laserem.
    Cała płytka z driverami i ekranem offline z obsługą svg i gcode kosztuje 120 złotych, silniki po 40 a śryby 8mm za grosze uzyskasz 0.05 mm na takiej zabawce. z kilka stów.
    tyle że wymiary 50x25cm x 7