Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia wiatrowa, Wind generator, 200W

02 Feb 2021 17:27 8025 71
  • Level 25  
    Witam, może zacznę nietypowo znawcom od prawa budowlanego napiszę od razu że wszystko zgodnie z normami i wymogami a znawcom od sprzętu z Chin tak zgadza się ma tylko 200W i z podatkiem i cłem.
    Specjalistom od wyliczeń że w Polsce nie wieje napiszę tak, kiedyś słyszałem że PV się nie opłacają bo nie ma słońca ja zainwestowałem 6KPLN i po roku mam wyprodukowane 4300KWhx0.68PLN (pomiar z paneli, 0.68 to taryfa G11 ze wszystkimi opłatami pobrane z rachunku)
    Dla wiatraka wzór to 200Wx24hx365dx0.25KWh (szacowane 438KWh)
    Wiele osób zanosi się z zakupem takiego urządzenia ale nie ma rzetelnych testów, ludzie najczęściej kręcą wiertarką i nic poza tym nie widać.
    Za kilka dni powstanie maszt i pomiary, będzie podłączony licznik, robione pomiary areometrem i raz w tygodniu podany odczyt czy coś się nabiło.
    Koszt, w Internecie na aukcjach można sprawdzić.
    Czy będzie się opłacało to się okaże do końca roku.

Mam panele, mam offgrida i ongrida zostało trochę wolnej kasy więc jak zawsze trzeba się pobawić.

Zużycie ciągłe w domu, najniższe jest 150W dlatego powstał pomysł aby coś podawało 100-200W. Jest to pierwszy dwóch wiatraków drugi będzie dla odmiany pionowy.
    Zakup, dotarło szybko.
    Jakość wykonania bardzo dobra.
    Rozpiętość łopat 116cm. Moc 200W napięcie 24VAC 3 Phase

Falownik ongrid przyjmuje DC od 20-60V 1000W
    Kontroler MPPT 50A 3Phase,
    Jest pewien plan dlatego nie wybrałem inwertera 3Phase AC tylko DC
    Maszt przewiduję 1,5cala na 6 metrów, od razu dodam że to nie żagiel a jak trzeba będzie dodamy pomiar naprężenia na maszcie. Oraz ciśnienie dynamiczne.
    W miarę rozwoju będę dodawał zdjęcia i pomiary z budowy.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 12  
    Witam, można się dowiedzieć dokładnie jaki model wiatraka i falownika?
  • Level 11  
    Siemka, jak chcesz rozwiązać podłączenie instalacji do sieci w domu? Co z przesyłem energii do sieci?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 33  
    Wystarczy podłączyć falownik do sieci.
  • Level 17  
    rapper3d wrote:
    To prawie tak jakbyś jeździł autem firmowym i sam kupował do niego paliwo.
    A co w tym dziwnego? Jeśli wyjeżdża prywatnie to sam kupuje paliwo. Tak to działa w mojej firmie.
    A co do meritum, to moc 200 W nie jest wbrew pozorom taka mała i łatwa do osiągnięcia z małego wiatraka stojącego nisko i sterowanego ogonem. Nie chodzi nawet o prędkość wiatru tylko o jego stabilność (a w zasadzie niestabilność). Mam wiatrak 3 kW na 12 metrowym maszcie i widzę jak to działa. W przypadku zmiennego wiatru (co do kierunku) gondola wiatraka oscyluje wokół dominującego kierunku wiatru i przez duży % czasu nie jest poprawnie ustawiona zmniejszając moc wiatraka. Układ mechaniczny ma też pewną bezwładność. Przy podmuchach wiatru (z pozoru silnych) chwilę zajmuje rozpędzenie się do prędkości umożliwiającej oddawanie mocy. Słowem - moc maksymalna wiatraka jest osiągana rzadko. Tak jak rzadko na małej wysokości wieją wiatry przekraczające 8-10 m/s, a taka jest na ogół "nominalna" prędkość wiatru podawana w ulotkach reklamowych.
  • Level 26  
    romulus73 wrote:

Dla wiatraka wzór to 200Wx24hx365dx0.25.
    Wiele osób zanosi się z zakupem takiego urządzenia ale nie ma rzetelnych testów, ludzie najczęściej kręcą wiertarką i nic poza tym nie widać.

Podany wzór jest absurdalnie zawyżony. Wynika z niego roczna produkcja na poziomie 438kWh gdzie w rzeczywistości będzie <50kWh.

Nie zgodzę się z generalizowaniem że "nikt nic nie robi". Podobną turbinę mam opomiarowaną od kilku lat: Link
  • Level 9  
    MichałS wrote:
    romulus73 wrote:

Podany wzór jest absurdalnie zawyżony. Wynika z niego roczna produkcja na poziomie 438kWh gdzie w rzeczywistości będzie <50kWh.

Nie zgodzę się z generalizowaniem że "nikt nic nie robi". Podobną turbinę mam opomiarowaną od kilku lat: Link

Chcesz mi powiedzieć, że przez rok zrobiłeś 12kWh? Przecież tyle to w 2h robią panele xD
  • Level 26  
    qazwsxedc1993 wrote:

Chcesz mi powiedzieć, że przez rok zrobiłeś 12kWh? Przecież tyle to w 2h robią panele xD

Tak jakieś 18 - 20kWp paneli. nie podawaj informacji bez wsparcia danymi - tak tworzą się mity.

Turbina pracuje w off_grid wraz z panelem 490Wp i do tego co ma zasilać wystarcza.
  • Level 9  
    MichałS wrote:
    qazwsxedc1993 wrote:

Tak jakieś 18 - 20kWp paneli. nie podawaj informacji bez wsparcia danymi - tak tworzą się mity.

Turbina pracuje w off_grid wraz z panelem 490Wp i do tego co ma zasilać wystarcza.

Co? Jakie bez wsparcia? z twojego linku wychodzi 12 kWp rocznie. Ja mam u siebie na dachu panele 8kWp inwerter 6 i wiem ze w normalny słoneczny dzień wytwarzam 12kWp miedzy godzina 13 a 15.
    Mnie zrobienie tego wszystkiego kosztowało 15 tysięcy i mam około 7000kWp rocznie, licząc prosto po 60groszy za prąd, zwróci mi się wszystko za 3,5 roku. Ile będzie się zwracać twój wiatrak? jak zarabia 7zł rocznie?
  • Level 26  
    Po pierwsze produkcja jest w kWh
    po drugie nie musi się zwracać, bo to nie ja założyłem ten temat
    po trzecie ile ciekawie zapowiadających się tematów zniszczyły trole??? Ten temat jest o Turbinie wiatrowej 200W, swoją instalacją PV leć chwalić się w innym wątku (o ile w ogóle cokolwiek przy niej wykonałeś sam)
  • Level 9  
    MichałS wrote:
    Po pierwsze produkcja jest w kWh
    po drugie nie musi się zwracać, bo to nie ja założyłem ten temat
    po trzecie ile ciekawie zapowiadających się tematów zniszczyły trole??? Ten temat jest o Turbinie wiatrowej 200W, swoją instalacją PV leć chwalić się w innym wątku (o ile w ogóle cokolwiek przy niej wykonałeś sam)

Kwh ok moja literówka ja tylko na twoim przykładzie chciałem pokazać ze elektrownie wiatrowe w Polsce to takie trochę wywalenie kasy w błoto już nic nie pisze żeby nie zaśmiecać.
  • Level 12  
    Na moje oko 0,2 kW * 24h * 365 * 0,25 = 438 kWh...
  • Level 22  
    Nie zawsze robi się coś dla zysków czy ograniczenia kosztów a np. tylko dla zapoznania się z technologią. Ja tak zrobiłem i też nie każdy to rozumie- nie dyskutuje.

Przy temacie turbin zachęcam do przeczytania o turbinie w Rębielicach Królewskich. Nieukończone dzieło, które obecnie niszczeje. Skala ogromna.

• Level 25  
    kanareczek89 wrote:
    Siemka, jak chcesz rozwiązać podłączenie instalacji do sieci w domu? Co z przesyłem energii do sieci?

Kolego mam licznik dwu kierunkowy, jak napisałem sterowniki zużywają 150W.
    Można podłączyć taki inwerter z dwoma limiterami jak zużywasz za mało to inwerter przełącza na dump load może to być grzałka.
    Następnym krokiem może być off grid z akumulatorami do oświetlenia podwórka to co wymyślisz to możesz zrealizować Chińskie inwertery typu micro technologicznie przewyższają to co nam się wciska w EU.
    https://pl.aliexpress.com/item/32861138622.ht...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
    Obyczaj taki układ kilka małych inwerterów zamiast 1 wielkiego. Tego można używać do wszystkiego co ma DC.

Panowie jak zawsze napiszę, czy się opłaci to się zobaczy, zawsze marzył mi się mały wiatraczek, zobaczyć czy coś z tego można wyciągnąć.
    Mówiono że pompy ciepła też się nie opłaca powietrze woda, no cóż sprawdziłem. Prawda jest taka że wychodzi o połowę taniej jak groszki.
    NA razie pogoda nie sprzyja do pracy na dworze.

mipix a ja też nie mogę się doczekać, w sobotę kupuję towar na maszt chcę zrobić na zawiasie aby go można było położyć, trzy podciągi linowe.
    Jak ktoś ma doświadczanie przy takie robocie to chętnie wezmę pod uwagę.
  • Level 35  
    MichałS wrote:
    Ten temat jest o Turbinie wiatrowej 200W,

Temat pełen krytyki bardzo słusznie, głównie z powodu:
    romulus73 wrote:

romulus73 wrote:
    Zużycie ciągłe w domu, najniższe jest 150W dlatego powstał pomysł aby coś podawało 100-200W.

Generator wyciąga 200W jak pomyłkowo zawieje...
    I będzie tak "przypadkowo" wiać 24h na dobę? W każdy dzień roku? :) Co to w ogóle jest?
    Zużycie ciągłe w domu 150W. I dla tych 150W, inwestuje się 1500pln - 2000pln skromnie licząc?
    Bo dla off-grid to chyba jakiś akumulator by się przydał?
    Zero ekonomicznego sensu.
    MichałS wrote:
    swoją instalacją PV leć chwalić się w innym wątku (o ile w ogóle cokolwiek przy niej wykonałeś sam)

Tak, autor zrobił sam, ale zakupy.
    Sens tego wpisu byłby bardzo dobry, gdyby założenia biznesowe były inne. Taki generator ma rację bytu tam, gdzie nie ma dostępu do sieci. Jachty, działki etc. A na pewno nie po to by "oszczędzić" na prądzie w domu.
    I swoją drogą, temat mnie interesuje i będę śledził wątek, jestem ciekaw wydajności instalacji, bo sam na działce coś takiego bym postawił. Ale nie takim kosztem.
  • Level 25  
    O widzę pierwszego ekonomistę, kolego jest to wzór dla Polski i dla 6 metrów jeżeli masz doświadczenie to chętnie poczytamy oraz inne wzory, póki co używaj kalkulatora przyda ci się.
    150Wx24x365x0.68 mi kalkulator powiedział że 150w rocznie kosztuje mnie 893zł, inwestycja 2kpln to tylko mały okruszek a jak byś czytał całe zdania to zacytuję sam siebie.
    "Panowie jak zawsze napiszę, czy się opłaci to się zobaczy, zawsze marzył mi się mały wiatraczek, zobaczyć czy coś z tego można wyciągnąć." naprawdę nie interesuje mnie strona ekonomiczna i twoje wyliczania więc co wniosłeś do tematu poza zamieszaniem i hejtem?
  • Level 17  
    romulus73 wrote:
    jest to wzór dla Polski i dla 6 metrów jeżeli masz doświadczenie

Wzór nie produkuje energii. Mam doświadczenie gdyż tak jak napisałem wyżej mam wiatrak o średnicy 3,5m (3 kW) na maszcie 12m i wiem jak to działa w praktyce. Na tak małych wysokościach żadne statystyki się nie sprawdzają. Liczą się lokalne warunki terenowe. Tak wyglądała u mnie prędkość wiatru w styczniu br. Na 12m a nie na 6. Teraz przelicz to sobie na faktyczną moc turbiny w takich warunkach wiatrowych.

• Level 25  
    Lol super to wygląda, ale 3KW przy jakiej prędkości. Jaki uzyskujesz prąd? Jak patrzę na moje panele które od listopada prawie nic nie zrobiły to aż ślinka leci. Wstaw zdjęcie turbiny. I pomiar bezpośredni z wiatromierza i prąd z turbiny. Widzę że Twoje pomiary są naprawdę słabe teraz wrzuć to na mapę IMGW i sprawdź jak to się ma do sotrzezen i pomiarów na styczeń. Na mapie masz naniesione punkty pomiarowe i wysokości ciekaw jestem porównania.
  • Level 18  
    Domyślam się, że 3kW to moc znamionowa turbiny, więc uzyskiwana jest przy znamionowej (prawie nigdy nieosiągalnej) prędkości wiatru 🙂
  • Level 17  
    metalMANiu wrote:
    Domyślam się, że 3kW to moc znamionowa turbiny, więc uzyskiwana jest przy znamionowej (prawie nigdy nieosiągalnej) prędkości wiatr

Oczywiście że tak. Moc 2,9 kW widywałem tylko sporadycznie w grudniu, przy wietrze dochodzącym do 10 m/s.

Dodano po 4 [minuty]:

romulus73 wrote:
    Lol super to wygląda, ale 3KW przy jakiej prędkości. Jaki uzyskujesz prąd? Jak patrzę na moje panele które od listopada prawie nic nie zrobiły to aż ślinka leci. Wstaw zdjęcie turbiny. I pomiar bezpośredni z wiatromierza i prąd z turbiny. Widzę że Twoje pomiary są naprawdę słabe teraz wrzuć to na mapę IMGW i sprawdź jak to się ma do sotrzezen i pomiarów na styczeń. Na mapie masz naniesione punkty pomiarowe i wysokości ciekaw jestem porównania.

Generalnie wynik pomiaru z wiatromierza jest ok 20% niższy niż prognoza IMGW na dany dzień. Dziś miało być ok 5 m/s a w tej chwili jest 3 - 3,5 m/s i moc ok 400W

[/quote] Elektrownia wiatrowa, Wind generator, 200W