Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator z prostownika trakcyjnego Bester 24V do migomatu

25 Mar 2020 21:44 153 11
  • Poziom 6  
    Chcę zastosować posiadane oryginalne 3 fazowe trafo Bestera od prostownika BSK24/100 do półautomatu spawalniczego( stary niemiecki 3 fazowy ok. 220A). Z grubsza napięcie będzie się zgadzało, bo napięcia międzyfazowe jałowe na wtórnym to maksymalnie 28V AC, na pierwotnym sa odczepy, można zrobić 9 stopni regulacji, tylko wiem że sama charakterystyka trafa prostownika nie jest zwykle taka jak dla półautomatu...

Jakie są szanse, że będzie to spawać przyzwoicie bez przezwajania?

Jeszcze "szczegół"... migomat ma w tej chwili mostek selenowy, a nie współczesny - oparty na diodach krzemowych, wobec czego będzie wymagał jednak ciut wyższego napięcia z transformatora, niż przy mostku krzemowym.

pozdrowienia ! Tida
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Może wymienisz te seleny na diody, masz gotowe mostki prostownicze. Swego czasu kolega zastosował transformator od prostownika do wózków widłowych jako transformator spawalniczy w połączeniu z mostkiem prostowniczym i nie był z niego zadowolony.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Tak, te seleny oczywiście że trzeba zamienić, ale to kwestia poboczna, bo wydaje mi się, że trafo z prostownika ma zbyt małą regulację na pierwotnym( bo to cały czas okolice 24V), no i nie tą charakterystykę pod migomat.
  • Poziom 16  
    Witam
    charakterystyka jak najbardziej nadaje się do migomatu
    napięcie 24V też ( mój ma regulację 17v-44v)
    tylko wada brak regulacji, chyba że zrobisz na tyrystorach
    z tym że przy 24v nie osiągniesz zbyt dużego prądu
    potrzebny jeszcze będzie dławik i to on też będzie miał wpływ na jakość spawania
    śmiało z tego trafa można robić półautomat
    tylko czy jest sens jak teraz można kupić tanio dobry gotowy?
    pozdrawiam
  • Poziom 6  
    kszumek napisał:

charakterystyka jak najbardziej nadaje się do migomatu
    napięcie 24V też ( mój ma regulację 17v-44v)

Z tego trafa na biegu jałowym będzie znacząco więcej niż 24V, szacuję że 30-40V. Nie mam w tej chwila żadnego mostka 3f, to nie sprawdzę, ale Koledzy mogliby to policzyć - napięcie międzyfazowe to 28V AC, to nie licząc stawiam, że będzie 36V DV.
    Bo te napięcia to podajesz oczywiście na biegu jałowym :)

kszumek napisał:

tylko wada brak regulacji, chyba że zrobisz na tyrystorach
    z tym że przy 24v nie osiągniesz zbyt dużego prądu

W pierwszym poście- 9 stopni regulacji.
    kszumek napisał:

potrzebny jeszcze będzie dławik i to on też będzie miał wpływ na jakość spawania
    śmiało z tego trafa można robić półautomat

Tak, ale jak pisałem cały mig jest, z dławikiem i resztą, kwestia tylko przełożenia tego transformatora.

pzdr
  • Specjalista - spawarki
    Mostek selenowy w półautomacie ;) Masz 6 płyt metr na metr w tym urządzeniu? Jak żyję, nie widziałem w żadnej spawarce, ale może za krótko żyję...
  • Poziom 6  
    Też nie widziałem, ale gość ma przyjechać do mnie z tym migiem - dam fotki na żywo.
  • Poziom 6  
    Tamte, oryginalne trafo poszło podobno z dymem, to mig Kolegi i pyta mnie o trafo, a ja mam takie i tylko takie trafo 3f, no i kwestia czy to będzie dobrze spawać czy tak sobie.

Bo że w ogóle będzie spawać, to pewne, no ale Kolega chce żeby porządnie spawało...
  • Poziom 21  
    niewolno2 napisał:
    ...Swego czasu kolega zastosował transformator od prostownika do wózków widłowych jako transformator spawalniczy

Jeśli jako "transformator spawalniczy" to nie dziwię się, że nie był zadowolony, bo
    do elektrody napięcie zajarzenia łuku jest potrzebne dużo większe niż rzędu 35-45V, a tyle max. na biegu jałowym może mieć transformator prostownika trakcyjnego 24V.

Chyba że to był prostownik 36 czy 48V, to napięcie zajarzenia byłoby już lepsze, ale czy to była kwestia słabego zajarzania, czy też kwestia "brzydkiej" spoiny ?

pzdr Nix