Witam
Czytałem tematy na forum ale jakoś żaden nie dał mi konkretnej odpowiedzi.
Sprawa dotyczy remontu domu z lat 70tych w stylu betonowy słupek.
W tym momencie są tam dwa typy pieców - jeden węglowy z 1980(tyle wiem) a drugi Credan 20kW z 1987r.
Jako że nikt nie mieszkał tam od przynajmniej 5 lat, a przez to również nie palił wszystkie instalacje są do wymiany. Raz z tego powodu że jest to już stare i pewnie mało efektywne a dwa że nawet nie wiem czy udało by się mi to rozpalić. Nawet nie próbuje.
Chcę tam zrobić nową instalację co cwu opartą na dwóch piecach- jednym węglowym- a drugim gazowym. Czyli tak jak było.
Proszę mi nie tłumaczyć że węglowy to ble itp bo po prostu chcę go mieć jako zapasowe źródło.
Nie wiem jak to było podłączone bo instalator który to wszystko kiedyś robił raczej się nie napracował- podłączył chyba tylko tak...aby było...nie wiem czy poprawnie.
Mój instalator z racji "obecnej sytuacji" stwierdził że kończy swoje zaczęte roboty i raczej przez kwiecień nie wychodzi z domu. Umówiony z nim jestem na połowę maja..
Do połowy maja jest w cholerę czasu więc chciałbym się w międzyczasie zorientować co i jak i dlatego ten post. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
Sprawa wygląda tak:
Kotłownia mała- w tym momencie piece stoją jeden obok drugiego. Z tego co wiem te nowe już tak stać nie będą mogły.??
Myślę że warto dodać jakiś zbiornik na cwu- ok 150-200l??
Druga sprawa- to kwestia projektu/pozwolenia?? Rozumiem że coś będzie wymagane przy modernizacji? Kto robi taki projekt?
Kolejny kazus to kwestia podłączenia tych pieców. Jedne pracuje w układzie otwartym- drugi zamkniętym i jak to wszystko połączyć aby dobrze pracowało i było w miarę ekonomiczne??
Przez wymiennik ciepła? Przez zbiornik buforowy? Ile pomp użyć (dwie/jedna?)
Dodam tylko że w całym domu będą głównie grzejniki. Podłogówka będzie w dwóch łazienkach. Łazienka jest bezspośrednio nad kotłownią, druga łazienka nad pierwszą. Dom ma ok. 120m2.
W tym momencie nie ma zrobionej fasady/ocieplenia ....to na przyszły rok wydatek.
Piec gazowy- skłaniam się (w sumie podradził mi go mój instalator przez telefon, a czytając opinie w necie- nie są złe) To będzie Termet Ecocondens Gold Plus 25kW
Będę wdzięczny za każdą pomoc
Dziękuję z góry- pozdrawiam
Czytałem tematy na forum ale jakoś żaden nie dał mi konkretnej odpowiedzi.
Sprawa dotyczy remontu domu z lat 70tych w stylu betonowy słupek.
W tym momencie są tam dwa typy pieców - jeden węglowy z 1980(tyle wiem) a drugi Credan 20kW z 1987r.
Jako że nikt nie mieszkał tam od przynajmniej 5 lat, a przez to również nie palił wszystkie instalacje są do wymiany. Raz z tego powodu że jest to już stare i pewnie mało efektywne a dwa że nawet nie wiem czy udało by się mi to rozpalić. Nawet nie próbuje.
Chcę tam zrobić nową instalację co cwu opartą na dwóch piecach- jednym węglowym- a drugim gazowym. Czyli tak jak było.
Proszę mi nie tłumaczyć że węglowy to ble itp bo po prostu chcę go mieć jako zapasowe źródło.
Nie wiem jak to było podłączone bo instalator który to wszystko kiedyś robił raczej się nie napracował- podłączył chyba tylko tak...aby było...nie wiem czy poprawnie.
Mój instalator z racji "obecnej sytuacji" stwierdził że kończy swoje zaczęte roboty i raczej przez kwiecień nie wychodzi z domu. Umówiony z nim jestem na połowę maja..
Do połowy maja jest w cholerę czasu więc chciałbym się w międzyczasie zorientować co i jak i dlatego ten post. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
Sprawa wygląda tak:
Kotłownia mała- w tym momencie piece stoją jeden obok drugiego. Z tego co wiem te nowe już tak stać nie będą mogły.??
Myślę że warto dodać jakiś zbiornik na cwu- ok 150-200l??
Druga sprawa- to kwestia projektu/pozwolenia?? Rozumiem że coś będzie wymagane przy modernizacji? Kto robi taki projekt?
Kolejny kazus to kwestia podłączenia tych pieców. Jedne pracuje w układzie otwartym- drugi zamkniętym i jak to wszystko połączyć aby dobrze pracowało i było w miarę ekonomiczne??
Przez wymiennik ciepła? Przez zbiornik buforowy? Ile pomp użyć (dwie/jedna?)
Dodam tylko że w całym domu będą głównie grzejniki. Podłogówka będzie w dwóch łazienkach. Łazienka jest bezspośrednio nad kotłownią, druga łazienka nad pierwszą. Dom ma ok. 120m2.
W tym momencie nie ma zrobionej fasady/ocieplenia ....to na przyszły rok wydatek.
Piec gazowy- skłaniam się (w sumie podradził mi go mój instalator przez telefon, a czytając opinie w necie- nie są złe) To będzie Termet Ecocondens Gold Plus 25kW
Będę wdzięczny za każdą pomoc
Dziękuję z góry- pozdrawiam