Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy podpięty pod piec węglowy

dash4 02 Apr 2020 09:03 4227 60
 • #1
  dash4
  Level 9  
  Witam
  Czytałem tematy na forum ale jakoś żaden nie dał mi konkretnej odpowiedzi.

  Sprawa dotyczy remontu domu z lat 70tych w stylu betonowy słupek.

  W tym momencie są tam dwa typy pieców - jeden węglowy z 1980(tyle wiem) a drugi Credan 20kW z 1987r.
  Jako że nikt nie mieszkał tam od przynajmniej 5 lat, a przez to również nie palił wszystkie instalacje są do wymiany. Raz z tego powodu że jest to już stare i pewnie mało efektywne a dwa że nawet nie wiem czy udało by się mi to rozpalić. Nawet nie próbuje.
  Chcę tam zrobić nową instalację co cwu opartą na dwóch piecach- jednym węglowym- a drugim gazowym. Czyli tak jak było.
  Proszę mi nie tłumaczyć że węglowy to ble itp bo po prostu chcę go mieć jako zapasowe źródło.

  Nie wiem jak to było podłączone bo instalator który to wszystko kiedyś robił raczej się nie napracował- podłączył chyba tylko tak...aby było...nie wiem czy poprawnie.  Mój instalator z racji "obecnej sytuacji" stwierdził że kończy swoje zaczęte roboty i raczej przez kwiecień nie wychodzi z domu. Umówiony z nim jestem na połowę maja..

  Do połowy maja jest w cholerę czasu więc chciałbym się w międzyczasie zorientować co i jak i dlatego ten post. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

  Sprawa wygląda tak:
  Kotłownia mała- w tym momencie piece stoją jeden obok drugiego. Z tego co wiem te nowe już tak stać nie będą mogły.??
  Myślę że warto dodać jakiś zbiornik na cwu- ok 150-200l??
  Druga sprawa- to kwestia projektu/pozwolenia?? Rozumiem że coś będzie wymagane przy modernizacji? Kto robi taki projekt?
  Kolejny kazus to kwestia podłączenia tych pieców. Jedne pracuje w układzie otwartym- drugi zamkniętym i jak to wszystko połączyć aby dobrze pracowało i było w miarę ekonomiczne??
  Przez wymiennik ciepła? Przez zbiornik buforowy? Ile pomp użyć (dwie/jedna?)

  Dodam tylko że w całym domu będą głównie grzejniki. Podłogówka będzie w dwóch łazienkach. Łazienka jest bezspośrednio nad kotłownią, druga łazienka nad pierwszą. Dom ma ok. 120m2.
  W tym momencie nie ma zrobionej fasady/ocieplenia ....to na przyszły rok wydatek.
  Piec gazowy- skłaniam się (w sumie podradził mi go mój instalator przez telefon, a czytając opinie w necie- nie są złe) To będzie Termet Ecocondens Gold Plus 25kW

  Będę wdzięczny za każdą pomoc
  Dziękuję z góry- pozdrawiam
 • #2
  ls_77
  Level 35  
  Przy 120m2 łączenie dwóch różnych kotłów i układów otwartego i zamkniętego to jakaś inwestycyjna porażka żeby to poprawnie i z głową dobrze zrobić. W cenie takiej "kotłowni" można się zastanawiać nad pompą ciepła i fotowoltaiką.

  Na zdrowy rozum pozostał bym tylko przy gazie.
 • #3
  dash4
  Level 9  
  ls_77 wrote:
  Przy 120m2 łączenie dwóch różnych kotłów i układów otwartego i zamkniętego to jakaś inwestycyjna porażka żeby to poprawnie i z głową dobrze zrobić. W cenie takiej "kotłowni" można się zastanawiać nad pompą ciepła i fotowoltaiką.

  Na zdrowy rozum pozostał bym tylko przy gazie.


  ...a można to trochę rozwinąć dlaczego to porażka jak rozumiem ekonomiczna??
  Co tam miało by być zastosowane co jest tak horendalnie drogie że aż wychodzi pompa ciepła (ok 20-30tys) i panele za nie wiem ile...??

  Zależy mi na tym żeby zrobić tak jak było ale na nowych gratach. Gratach które z założenia powinny być bardziej efektywne i ekonomiczne.

  Domyślam się że muszę coś dołożyć, że nie będzie to za darmo ale bez przesady- chyba pompa ciepła z tego nie wyjdzie??
 • #4
  Sstalone
  Level 31  
  Też uważam, że to fanaberia budować podwójne ogrzewanie na 120 m2. Pieniądze zainwestować w ocieplenie, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i do tego poziomu dobrać kocioł gazowy.

  A komin w jakim jest stanie?
 • #5
  Waldemar z Kaszub
  Level 29  
  dash4 wrote:
  W tym momencie są tam dwa typy pieców - jeden węglowy z 1980(tyle wiem) a drugi Credan 20kW z 1987r.

  Obydwa kotły są wiekowe i powinieneś sprawdzić czy w ogóle są szczelne....... Dzisiaj już nie te czasy aby się w kotły węglowe zaopatrywać.
  Jeżeli w budynku lub ewentualnie w ulicy jest instalacja gazowa to tylko dwu funkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania.
  Odpłaci Ci się to dużą wygodą i doprawdy ( ze względu na ekonomiczność tych kotłów) stosunkowo niewielkimi kosztami.
 • #6
  Wojewoda82
  Level 28  
  Masz tam tak mało miejsca że kocioł węglowy z zasobnikiem może nie wejdzie (co by jak człowiek żyjący w XXI wieku w nim palić), co dopiero dwa kotły.

  Jeśli nie masz węgla po mniej jak 850zł/tonę w okolicy na składach to odpuść sobie dwa kotły. Przy węglu za 900zł i więcej/tonę gazowy wyjdzie i taniej w eksploatacji, i taniej w kosztach instalacji (ma np pompę w sobie), taniej w zużyciu prądu (w stosunku do np kotła węglowego z podajnikiem) i o niebo bardziej komfortowo. O ekologii nie piszę bo jednym zależy na niej, innym nie.

  Kocioł węglowy ma sens tylko gdy:
  - masz dostęp do węgla za ok 600zł/tonę
  - lubisz czasami przepalić śmieciami i nie boisz się nalotu kontrolnego
  - lubisz prace fizyczne i czyszczenie kotła węglowego sprawia ci frajdę

  Kocioł gazowy to koszt kWh ciepła około 20-22gr (zależy jaka taryfa i zużycie). Przy węglu za 900zł/tonę spalanym w zwykłym kotle zasypowym to będzie mniej więcej to samo plus twoje roboczogodziny przy obsłudze (będzie ich sporo).

  Przy kotle z podajnikiem i groszku za ok 1000zł/tonę będzie ciut taniej za kWh, mniej twoich roboczogodzin obsługi i czyszczenia, ale koszt kotła z dodatkowymi gratami będzie większy niż kotła gazowego (nawet do dwóch razy).

  dash4 wrote:
  Chcę tam zrobić nową instalację co cwu opartą na dwóch piecach- jednym węglowym- a drugim gazowym. Czyli tak jak było.
  Proszę mi nie tłumaczyć że węglowy to ble itp bo po prostu chcę go mieć jako zapasowe źródło.


  Jak wybierzesz kocioł gazowy gdzie masz blisko serwis to ryzyko totalnej awarii kotła, ze nagle padł na amen w środku zimy, jest minimalne. Jeśli nie zlekceważysz jakiś pierwszych problemów np z zapłonem kotła, jakimiś dziwnymi dźwiękami, regularnie co rok serwisujesz kocioł itp to ryzyko totalnej śmierci kotła w jeden dzień i potrzeby posiadania źródła awaryjnego jest pomijalne.

  Jeśli tak bronisz się przed gazem to zainstaluj tylko kocioł węglowy z podajnikiem (nie wyobrażam sobie teraz gdziekolwiek montowania zasypowca). Na pewno nie opłaca się dwóch kotłów. Koszt komplikacji instalacji, dodatkowych urządzeń wymaganych przy dwóch kotłach, kosztów samego zakupu dwóch kotłów (gdzie docelowo jeden może nigdy nie być odpalony) nigdy się nigdy zwróci.

  Waldemar z Kaszub wrote:
  Jeżeli w budynku lub ewentualnie w ulicy jest instalacja gazowa to tylko dwu funkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania.


  Akurat ma tyle miejsca aby powiesić kocioł gazowy jednofunkcyjny na ścianie i pod nim zasobnik.
 • #7
  kortyleski
  Level 43  
  Jestem podobnego zdania jak przedmówcy. Dla kotła gazowego instalacja jest prosta i praktycznie bezobsługowa. A zamiast węglowego na czas kryzysu postaw sobie ładnie obudowany wkład kominkowy stałopalny. Jak przyjdzie blockout to rodzina do jednego pomieszczenia i ciepełko jest.
 • #8
  tob53
  Level 21  
  @dash4, mam prawie identyczne urządzenia, podobny dom, zarówno konstrukcyjnie jak i powierzchniowo i jestem na podobnym etapie rozmyślań, za dwa sezony zgodnie z uchwałą sejmiku muszę się pozbyć kotła węglowego, więc przy okazji i gazowego, chociaż jeden i drugi sprawny, ale sam przyznasz że kotłownia to nie muzeum techniki.
  Jeżeli węglowy, to wolno już tylko DS i bufor, albo podajnikowy, ale prawie 40 lat użerania się z "czarnym złotem" wystarczy, więc pozostaje gaz lub pellet.
  Chyba postawię na gaz, chociaż kilka lat opalania podobnym zabytkiem jak Twój, mówi mi że tanio nie będzie, odpaliłem go niedawno dla próby, chciałem zobaczyć czy wymiana okien i drzwi daje nadzieje na jakieś oszczędności, niestety, żre jak dawniej, 25m3 doba, kiedyś wychodziło 3500m3 sezon (ale PRL dopłacał), więc o lepsza sprawność tych nowych i nieporównywalna wygoda w eksploatacji popycha mnie w tym kierunku.
  Oczywiście technicznie Twoje zamierzenia, z ww. ograniczeniem, że nie możesz instalować kotła GS, są wykonalne, reszta w rękach instalatora, który na miejscu oceni możliwości zabudowy i wskaże konieczne zmiany.
 • #9
  dash4
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ale..

  Jestem zdecydowany ze w domu mają być dwa piece. Lubię zajmować się piecem-nie jest to dla mnie jakąś dolegliwość. Jak mi się to za jakiś czas znudzi to będę korzystał tylko z gazowego.
  Jeśli chodzi o komin to mówiąc szczerze nie mam pojęcia co się tam w tej chwili dzieje... Nie byłem jeszcze na dachu. To jest do sprawdzenia ale dopiero pewnie pod koniec kwietnia.
  Kolejna sprawa to kwestia kosztów
  -pięć węglowy 3200zl,
  -pięć gazowy 3500zl
  Wymiennik ciepła ok 350zl
  Pompa co x2 ok 900zl
  Bojler ok 900zl
  Pewnie dojdą jeszcze jakieś graty typu sterownik itp, jakiś termostat, zawór, rozdzielacz..
  W 10000 powinienem się zmieścić w częściach.
  Więc co to za koszt jeśli będzie to dobrze działać? Z pewnością za dychę pompy ciepła nie kupię.
  No chyba że się mylę to proszę mnie uświadomić-dlatego się pytam na tym forum żeby zdobyć wiedzę a nie być przekonywanym że się nie opłaca..

  Poza tym jeśli chodzi o miejsce to. Mam za ścianą drugie pomieszczenie gdzie mogę pięć gazowy wsadzić i nawe w razie potrzeby podłączyć go do "zetki" - chyba tak nazywa się komin? O miejsce się nie martwię.

  Zastanawiam się tylko ile takie pompy 2 mogą ciągnąć prądu bo zamiast taniego paliwa wyjdzie drogi prąd... Do kalkulacji biorę jakieś pompy lfp, wilo grundfos... Te nowe elektroniczne które pobierają na 3 biegu Ok40W...

  Ewentualnie jeśli ktoś ma doświadczenie to niech się podzieli proszę wiedzą ile plus minus taki termet Gold może wciągnąć gazu przez dobę. Oczywiście wiem że wpływa na to dużo czynników ale średnio..
 • #10
  Sstalone
  Level 31  
  @dash4 , a jaki Ty kocioł na węgiel 5 klasy kupisz za 3200 zł? Poza tym do takiego kotła musisz dodać bufor ciepła, bo tylko wtedy ma certyfikat na 5 klasę. Dodaj bufor i cały osprzęt do niego plus robocizna i na ten zestaw musisz przygotować 10 tys.. Dodając kocioł gazowy musisz mieć dwa obiegi, otwarty dla kotła na węgiel i zamknięty dla gazowego, i kłania się kwestia komina w którym trzeba będzie założyć wkład, który dla kotła kondensacyjnego jest inny i nie można będzie podłączyć obu kotłów pod ten sam kanał. Dlatego zadałem pytanie o stan komina. Dla kotła na węgiel 5 klasy też potrzebny może być wkład do komina, w zależności od jego wysokości, ze względu na niską temperaturę spalin, ale taki wkład jest inny aniżeli do kotła gazowego kondensacyjnego.

  Poza tym, gdy kocioł nie pracuje, to nie oznacza że się nie psuje, w kotle kondensuje woda i nie raz szybciej rdzewieje, aniżeli gdyby pracował, a najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy raz w nim przepalamy np. co tydzień i resztę czasu stoi z osadem na wymienniku.
 • #11
  Waldemar z Kaszub
  Level 29  
  dash4 wrote:
  Jestem zdecydowany ze w domu mają być dwa piece

  Rozumiem,- że jesteś hobbystą palenia w piecu. Tak bywa, że niektórzy uwielbiają widok żywego ognia.W kotle gazowym kondensacyjnym tego nie zobaczysz.......
  dash4 wrote:
  Wymiennik ciepła ok 350zl
  Pompa co x2 ok 900zl
  Bojler ok 900zl

  Tych urządzeń, przy kotle gazowym dwu funkcyjnym nie potrzebujesz, zatem i koszty się obniżają.
  dash4 wrote:
  jeśli ktoś ma doświadczenie to niech się podzieli proszę wiedzą ile plus minus taki termet Gold może wciągnąć gazu przez dobę. Oczywiście wiem że wpływa na to dużo czynników ale średnio..

  Nie jestem pasjonatem codziennego spisywania licznika. Właściwie wcale tego nie robię a wierzę temu co raz do roku spisze przedstawiciel PGNiG. Dodatkowo przy gazie zużycie się kumuluje,- czyli ogrzewanie + gotowane + mycie i kąpanie. Przecież nie ma podliczników na te czynności. Mnie bardziej interesuje kwota do zapłaty a nie ilość metrów.
  Konkretnie:
  Moje mieszkanie 54 m2 z kotłem Vaillant w budynku z 1960 roku ( solidne mury z czerwonej cegły, ocieplone 10 cm styropianu) i rachunek za poprzedni rok wyniósł równo 904 zł.
 • #12
  dash4
  Level 9  
  Sstalone wrote:
  @dash4 , a jaki Ty kocioł na węgiel 5 klasy kupisz za 3200 zł? Poza tym do takiego kotła musisz dodać bufor ciepła, bo tylko wtedy ma certyfikat na 5 klasę. Dodaj bufor i cały osprzęt do niego plus robocizna i na ten zestaw musisz przygotować 10 tys.. Dodając kocioł gazowy musisz mieć dwa obiegi, otwarty dla kotła na węgiel i zamknięty dla gazowego, i kłania się kwestia komina w którym trzeba będzie założyć wkład, który dla kotła kondensacyjnego jest inny i nie można będzie podłączyć obu kotłów pod ten sam kanał. Dlatego zadałem pytanie o stan komina. Dla kotła na węgiel 5 klasy też potrzebny może być wkład do komina, w zależności od jego wysokości, ze względu na niską temperaturę spalin, ale taki wkład jest inny aniżeli do kotła gazowego kondensacyjnego.

  Poza tym, gdy kocioł nie pracuje, to nie oznacza że się nie psuje, w kotle kondensuje woda i nie raz szybciej rdzewieje, aniżeli gdyby pracował, a najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy raz w nim przepalamy np. co tydzień i resztę czasu stoi z osadem na wymienniku.


  No może te 3200 to przeszacowałem ale nie wielka różnica...:
  SAS Varmo 15kW 5 klasa - wpisz proszę na Alledrogo -3688 z dostawą.
  DREW-MET DS 9kW UNI 5 klasa - Alledrogo - 3699 z dostawą.
  MPM DS II 10kw -klasa 5 - 3700 z dostawą.

  To są tylko 3 pierwsze. Przypuszczam żę jakbym oszukał czegoś jeszcze to znalazł bym jeszcze jakieś inne.
  Do tgo MPM wyczytałem że wstawiająć wężownicę do schładzania można z niego zrobić układ zamknięty.


  Nie wiem skąd ten sceptycyzm.
  W tym momencie martwi mnie tylko komin którego jeszcze nie widziałem bo po prostu nie miałem drabiny
  Reszta do przeżycia.

  Zastanawiam się dlaczego wszyscy na siłę mi odradzają te dwa kotły- zamiast odpowiedzieć to o co pytam- czyli jak to z głową połączyć.

  Ja tak jak tu już zostało wspomniane przez Waldemar z Kaszub lubię palić w piecu i już,
  Powiem Wam więcej w tym domu jest też piec kaflowy w piwnicy który również planuję uruchomić.
  Suszenie grzybów na takim piecu to coś wspaniałego :P

  Ja próbuję uzyskać odpowiedź od jakieś instalatora - od kogoś kto się zna, ktoś kto możę mi podpowiedzieć konkretne modele ale widzę że tylko dowiem się że się nie opłaca- a jak już wspomniałem nie o to mi chodziło.
  Czasami pieniądze nie są istotne (do pewnego punktu oczywiście) a liczy się zadowolenie :)

  Jasne że wygodniej jest palić gazowym- pstryk i grzeje.
  Ale ja lubie bawić się drewnem. Bo drewno będzie moim podstawowym opałem.
  Mam las a w nim dużo tzw "suszek".
 • #13
  ls_77
  Level 35  
  Jeśli lubisz palić i będziesz palił to do kotła stałopalnego musisz mieć bufor: dla poprawy efektywności spalania, dłuższego życia kotła, komina i komfortu użytkowania instalacji CO.
 • #14
  dash4
  Level 9  
  ls_77 wrote:
  Jeśli lubisz palić i będziesz palił to do kotła stałopalnego musisz mieć bufor: dla poprawy efektywności spalania, dłuższego życia kotła, komina i komfortu użytkowania instalacji CO.


  Tak tylko dla uściślenia się zapytam:
  Bufor- to chodzi o zbiornik wodny z wężownicą, lub dwiema czy po prostu zbiornik na cwu?
 • #15
  ls_77
  Level 35  
  Bufor - jest to pojemność wody do magazynowania ciepła.
  Może mieć wężownicę ale najlepiej wejdź na stronę "czysteogrzewanie.pl" - tu masz informacje o buforze.

  Do grzania CWU jest zazwyczaj osobny "bojler"/"wymiennik z wężownicą"/"zasobnik CWU z wężownicą" - jak zwał tak zwał.

  Gorzej to połączyć z kotłem gazowym, ale też się da - są różne schematy różnych producentów.

  Jak oba kotły mają grzać CWU to być może najlepszym rozwiązaniem był by zasobnik CWU z dwoma wężownicami - taki jak do solarów. Jak wykorzystujesz tańsze ciepło (kocioł stałopalny) to też ogrzeje CWU.
 • #16
  necavi
  Level 18  
  Do swojej instalacji z kotłem żeliwnym w układzie otwartym dodałem Termeta, o którym wspomniałeś w pierwszym poście i spięty jest z układem otwartym poprzez wymiennik ciepła z dodatkową pompką. Całość pracuje już 3 lata bez problemu.
 • #17
  dash4
  Level 9  
  ls_77 wrote:
  Bufor - jest to pojemność wody do magazynowania ciepła.
  Może mieć wężownicę ale najlepiej wejdź na stronę "czysteogrzewanie.pl" - tu masz informacje o buforze.

  Do grzania CWU jest zazwyczaj osobny "bojler"/"wymiennik z wężownicą"/"zasobnik CWU z wężownicą" - jak zwał tak zwał.

  Gorzej to połączyć z kotłem gazowym, ale też się da - są różne schematy różnych producentów.

  Jak oba kotły mają grzać CWU to być może najlepszym rozwiązaniem był by zasobnik CWU z dwoma wężownicami - taki jak do solarów. Jak wykorzystujesz tańsze ciepło (kocioł stałopalny) to też ogrzeje CWU.


  Qrcze chciałbym ten bufor ale..mam dwa problemy.:

  -cena.. Taki który mógłby jako tako być przydatny to 1000l a to już kosztuje a za tą kasę to chyba seryjnie już lepiej było by iść w stronę pompy ciepła.
  Ewentualnie zrobię jeszcze wywiad to może ktoś mi ją wyspawa? Zawsze to taniej ?

  -wlaśnie sobie uświadomiłem że będzie problem wtachać pięć węglowy do piwnicy. Schody są wąskie i strome a innych wejść nie ma przez które mógłby się zmieścić taki 250-300kg potwór.

  Naprawdę zaczynam się zastanawiać nad samym gazem.
 • #18
  Waldemar z Kaszub
  Level 29  
  dash4 wrote:
  Naprawdę zaczynam się zastanawiać nad samym gazem.

  Dobry wybór,- widać rozsądek i ekonomia bierze górę nad marzeniami..........
 • #19
  ls_77
  Level 35  
  dash4 wrote:
  Naprawdę zaczynam się zastanawiać nad samym gazem.

  Dokładnie.
  Nie wiem gdzie mieszkasz i jakie są w twojej okolicy tendencję co do palenia w kotłach stałopalnych. Być może się okaże że wsadzisz kupę kasy w instalację CO a za chwilę nie będziesz mógł korzystać z "kopciucha", a za tą kwotę będziesz mógł grzać gazem przez parę lat.
 • #20
  dash4
  Level 9  
  Waldemar z Kaszub wrote:
  dash4 wrote:
  Naprawdę zaczynam się zastanawiać nad samym gazem.

  Dobry wybór,- widać rozsądek i ekonomia bierze górę nad marzeniami..........


  Tak się tylko zastanawiam czy to na pewno będzie ekonomia...

  W mojej okolicy co drugi dom pali węglem.. Jeszcze. Oczywiście coraz więcej ludzi zakłada jakieś ekologiczne instalacje korzystając z dofinansować.

  Mi ubzdural się ten piec jako dodatkowe źródło ciepla.. W okresach zimowych(jeśli będzie zima) w momencie kiedy gaz będzie kręcił licznik jak szalony...

  Jednak tak patrzę że dodanie bufora(chciałbym bo rozwiązał by wiele problemów) tworzy nowe problemy ekonomiczne głównie. Za bufor, piec, piec gazowy i graty inne wyjdzie na pewno juz jakąś pompa ciepła..

  W tym momencie jednak nie stać mnie na to, choć... Widziałem też używane pompy sprowadzone z Niemiec czy ogólnie zachodu... Pewnie nie ma się w to co pchać?? Taka pompa powietrze powietrze? Nie wiadomo ile to podziała.. Nawet z oferowana gwarancja roczna.
 • #21
  Wojewoda82
  Level 28  
  Podawałem kiedyś na forum u mnie koszt kWh ciepła z gazu. Licząc sam koszt paliwa, dystrybucję i abonament wychodziło mi niecałe 20gr/kWh przy zużyciu około 1000m3 rocznie (taryfa W-2 u ciebie byłoby pewnie W-3 w okolicach 1500m3 przy domu).

  Koszt z obowiązkowym serwisem to dodatkowe 250zł, koszt amortyzacji i drobnych napraw kotła w trakcie eksploatacji policzyłem na około 300zł rocznie (zakładając ze kocioł wytrzyma ok 14 lat). Razem dało to coś w okolicach 25,5gr/kWh.

  To wszystko całkowicie bezobsługowo. Wiem że ty się nie boisz pracy przy kotle, ale to wygodnie jak śpię po nocce lub wracam z pracy, a w mieszkaniu jest ciepło i CWU jest w każdej chwili dostępna.

  Prąd zużywany w 90% w drugiej taryfie wyjdzie podobnie (może nieco drożej). Czyli np bufor z 1000 litrów i ze 3 grzałki na siłę o mocy z 8kW. Podobny koszt inwestycyjny i eksploatacyjny. Z prądem jest jednak problem jeśli chodzi o ceny, bardzo rosną i pewnie będą rosły a gaz nie tylko nie drożeje, ale i ostatnio taniał dość często. No i ten reżim wystrzegania się w miarę możliwości z używania energochłonnych uradzeń w taryfie dziennej...

  Koszt pompy ciepła powietrznej to z 20k plus montaż, sprawdza się przy podłogówce, słabo przy grzejnikach. Fajnie by było od razu założyć panele fotowoltaiczne (łączny koszt z 20-30k minus dotacja mój prąd).

  A węgiel i pellet, wchodzi praktycznie identycznie do gazu, jak policzysz zużyty dodatkowy prąd na podajnik lub zapalarkę w pelletowcu, koszt samego zakupu kotła, obsługi, brudu (głownie przy węglu), dodatkowego zmarnowanego pomieszczenia. Przy kotłach na paliwo stale wymagana jest też co do zasady kotłownia i skład opału. PC lub kocioł gazowy zajmuje dużo mniej miejsca bo nie potrzebuje magazynu opału a kocioł może wisieć choćby w kuchni (ja tak mam w mieszkaniu), a PC choćby zainstalowana w garażu.
 • #22
  ls_77
  Level 35  
  Wejdź na stronę ciepłowłaściwe.pl i wypełnij kalkulator doboru ciepła potrzebnego do ogrzania i uzyskasz dane do przestudiowania o cenach enerdii przez różne źródła ciepła. Możesz też tutaj zamieścić.
 • #23
  dash4
  Level 9  
  ls_77 wrote:
  Wejdź na stronę ciepłowłaściwe.pl i wypełnij kalkulator doboru ciepła potrzebnego do ogrzania i uzyskasz dane do przestudiowania o cenach enerdii przez różne źródła ciepła. Możesz też tutaj zamieścić.


  Wchodzę na tą stronę ale tam nic nie ma poza kosztami wypalania garnków...😝
  To jakaś pracownia garncarska.... O tą stronę chodziło? W którym miejscu ten kalkulator?


  A coś mi i tak wygląda że przeciwności piętrzące się pokonają mnie na razie i chyba na "dzień dobry" na prawdę założę tylko pięć gazowy. Przez sezon potestuje i w razie czego za rok, za dwa dołożę jakiś inny piec..

  Tak tylko się zapytam... Przy założeniach że moja rodzinka w tym momencie to 2+1..moze będzie kiedyś +1 to zastanawiam się czy warto bojler dokładać jakiś że 100-150l? W jednym momencie i tak się wszyscy nie myją... Może sam pięć wyrobi? Ewentualnie jakie jeszcze gadżety potrzebne by były do samego gazu?
 • #25
  dash4
  Level 9  
  Zrobiłem ten test z linku. Ale mówiąc szczerze jest on raczej mało wiarygodny z racji chociażby tego ze:
  -nie wiem jakie jest ocieplenie dachu
  -nie znam dokładnej grubości scian
  -nie wiem z jakiego materiału jest budynek
  -nie wiem dokładnie jaka jest jego powierzchnia.. Ponoć 140m ale to już chyba z piwnicami coś mi się wydaje
  -nie wiem czy jest jakieś ocieplenie podlogi
  -nigdy nie grzałem tam niczym więc nie wiem jakie są koszty. Jako metodę ogrzewania podałem to co chce mieć czy gaz kondensat 25kw
  I inne
  Strzelałem lub brałem z pamięci i wyszło mi coś takiego

  https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7mwb

  Dokładniejsze wartości będę mógł podać dopiero jak się dobiorę do budynku a to pewnie będzie w maju jakoś..
 • #26
  Waldemar z Kaszub
  Level 29  
  dash4 wrote:
  Oczywiście coraz więcej ludzi zakłada jakieś ekologiczne instalacje korzystając z dofinansować.

  Właśnie,- dofinansowania obecnie bywają bardzo zachęcające. Na Twoim miejscu jak najszybciej bym się orientował w temacie.

  dash4 wrote:
  Ale ja lubie bawić się drewnem. Bo drewno będzie moim podstawowym opałem.
  Mam las a w nim dużo tzw "suszek".

  Skoro masz prawie nieograniczony dostęp do drewna to pomyśl nad dodatkowym grzaniem funkcjonalnym, dobrze zaprojektowanym kominkiem.
  Połączysz w ten sposób pasję z wygodą kotła gazowego. A przecież będą to systemy niezależne,- nie wymagające kompatybilności.
 • #27
  Sstalone
  Level 31  
  Osobiście nie polecam kominka, mam sąsiada który ma taki z płaszczem wodnym, obieg cieczy pracuje tylko gdy pracuje pompa, musi go tak pilnować żeby wody w nim nie zagotować, trzeba do niego małe porcje drewna podkładać.

  Już o wiele mniej bezobsługowy jest kocioł dolnego spalania w kotłowni. A kominek na drewno w salonie jest dla tych co lubią mieszkać w kotłowni. Jak ktoś ma dostęp do gazu i lubi patrzeć na ogień może sobie zrobić w salonie kominek na gaz... :D
 • #28
  dash4
  Level 9  
  Raczej nie będę robił kominka. Nie mam gdzie go ulokowac w salonie to raz a dwa koszty żeby to zrobić z głową

  Przypuszczam że zostanie tak jak mówiłem.. W tym roku gaz a za jakiś czas jak skombinuje jakiś bufor min 1000l wtedy weglowy kocioł w którym będę palił głównie drewnem.
 • #29
  Wojewoda82
  Level 28  
  Sstalone wrote:
  A kominek na drewno w salonie jest dla tych co lubią mieszkać w kotłowni. Jak ktoś ma dostęp do gazu i lubi patrzeć na ogień może sobie zrobić w salonie kominek na gaz...

  https://www.youtube.com/watch?v=uRThKDpNi0Q

  Telewizor w kominku :)
 • #30
  dash4
  Level 9  
  Wojewoda82 wrote:
  Sstalone wrote:
  A kominek na drewno w salonie jest dla tych co lubią mieszkać w kotłowni. Jak ktoś ma dostęp do gazu i lubi patrzeć na ogień może sobie zrobić w salonie kominek na gaz...

  https://www.youtube.com/watch?v=uRThKDpNi0Q

  Telewizor w kominku :)


  Ciekawe tylko czy wodę nagrzeje w łazience...

  Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

  No dobra bo w sumie już chyba decyzja podjęta... Na początku zacznę od pieca gazowego kondensacyjnego.
  Zastanawiam się tylko jak go podłączać bo tak do końca nie odpuszczam jeszcze pieca węglowego.
  Chodzi mi o to że przez sezon sprawdzę jak będzie się spisywał gaz i albo dołożę weglowy albo nie.
  Zastanawiam się tylko czy wskazany przeze mnie termet ecocondens gold plus 25kW wyrobi przy moich założę ich czyli rodzinka 3 osobowa i 8 grzejników i podłogówka w dwóch niedużych łazienkach.
  Zostawić sam piec czy dokładać bojler? Rozumiem że z bojlerem przydała by się jakaś pompa?
  Mógłby ktoś podrzucic jakiś szkic jak by to mogło wyglądać.. Z głową..

  Druga sprawa to jeśli uznam ze przydał by się piec weglowy do ograniczenia kosztów to tylko z buforem ciepla.
  W międzyczasie będę szukał czegoś o pojemności min 1000l-tylko pytanie.. Czy żeby później to wpiąć do instalacji gazowej która będzie już działać.. Bufor powinien mieć wężownice czy nie? Jedna dwie?
  No i znowu jeśli była by możliwość to prosiłbym o jakiś prosty układ jak to wpiąć pod piec gazowy który zamontuje na początku.
  Z góry dzięki
  Pozdrawiam