Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens?

Czarny_3 02 Apr 2020 20:30 882 10
Ochrona Domu
    Czarny_3
    Level 8  
    Wprowadziliśmy się z żoną do "nowego" domu. Budynek stał nieużywany przez "xxx" lat, jakichkolwiek planów oczywiście brak. Płyta gazowa jest niesprawna, więc postanowiłem zamontować indukcje. Mam okazję kupić od znajomego nową płytę indukcyjną Indesit VIA 640.1 C.

Szczerze mówiąc to elektryk ze mnie żaden, więc jeżeli by się dało ją zamontować, to na 100% wzywam fachowca. Tylko czy jest to możliwe? Za piekarnikiem są tylko 3 przewody (niebieski, brązowy oraz czarny - patrz zdjęcia). Brak przewodu żółto/zielonego.

Jest sens interesować się tematem? Czy byłby ktoś tak uprzejmy i sprawdzi po zdjęciach czy budynek posiada w ogóle odpowiednią instalacje?

Link do instrukcji płyty: https://www.oleole.pl/product-user-manual/11931735461/instrukcja.pdf

Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens? Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens? Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens? Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens?
  • Ochrona Domu
    herki1996r
    Level 10  
    Zawsze można ją spiąć na jedną fazę, lecz nie uzyska się jej pełnej mocy. Nie będzie można obsługiwać na maxa wszystkich pól. Można też dociągnąć przewód ochronny z rozdzielnicy.
    Jak daleko znajduje się kuchnia od rozdzielnicy?
    Jaki przewód jest zastosowany? O przekroju 1,5mm² 2,5mm² a może 4mm²? Powinno być napisane na izolacji przewodu co metr. Od tego trzeba zacząć jaki przewód jest dociągnięty.

Edit.
    Bo rozumiem, że dociągnięcie nowego obwodu nie wchodzi w grę? Czy źle zrozumiałem..
  • Ochrona Domu
    kkas12
    Level 43  
    herki1996r wrote:
    Bo rozumiem, że dociągnięcie nowego obwodu nie wchodzi w grę? Czy źle zrozumiałem..
    I co ucieranie tyłka szkłem? Jesteś doradcą finansowym autora wątku czy naprawdę chcesz mu pomóc?
    Po co instalować urządzenie nie mogące być w pełni wykorzystane?

Jak dla mnie to bez dołożenia nowego obwodu przewodem 5x2,5mm² się nie obejdzie.
    CYRUS2
    Level 42  
    kkas12 wrote:
    Po co instalować urządzenie nie mogące być w pełni wykorzystane?
    Błąd w myśleniu.
    Pełna moc płyty nigdy nie jest w wykorzystana.

Bardzo możliwe, że autorowi wystarczy mocy na jednej fazie.
    Nie mam 5x2,5 i nie narzekam - nawet w święta.
    Ktoś_tam
    Level 32  
    Do czego jest używane zabezpieczenie nr 13, 14, 15? Jeśli nie wiesz gdzie się kończy ten obwód to poszukaj dokładnie w kuchni.
    kkas12
    Level 43  
    Tak, tak.
    Loteria to nasz narodowa specjalność.
    Albo będzie dobrze, albo będzie źle.

CYRUS2 wrote:
    Nie mam 5x2,5 i nie narzekam - nawet w święta.

A ja mam 5x2,5 i B16 i też nie narzekam. Nawet przed świętami.
    herki1996r
    Level 10  
    Dlatego kwestia pieniędzy. Gdyby autorowi nie zależało na pieniądzach, ani remoncie wezwalby elektryka i po problemie. Pytał się czy będzie działało. Będzie. Czy ma sens? Zależy co oczekuje jak wspomniałem. Ja też osobiście dociągnąlbym przewód 5 razy i po problemie. Nad przekrojem bym się zastanowił, zależy jaka odległość. Może to być kilka metrów a może być kilkadziesiąt. Tego nie wiemy. Autor musi odpowiedzieć na kilka pytań. Szkoda że nie dodało mojej poprzedniej odwiedzi.
    Po pierwsze czy chce wykorzystać pełna moc płyty na każdym polu, wtedy trzeba dociągnąć nowy obwód.
    Po drugie jaki jest przekrój tego przewodu. Bo jak 3x1,5mm2 i obwód dłuższy, to żaden "normalny" elektryk nie podejmie się podłączenia.
    Po trzecie czy dociągnięcie przewodu wchodzi w grę. Musi rozważyć czy woli płytę indukcyjną czy wystarczy kuchenka gazowa.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A może by tak ktoś zapytał o moc przyłączeniową?
    Czarny_3
    Level 8  
    Dowiedziałem się, że ktoś tam planował płytę elektryczną. Podobno kable są koło piekarnika. Jedyne kable, to te, które są na zdjęciu. Jak rozumiem, trzeba ciągnąć wszytko na nowo?

herki1996r wrote:

Dlaczego nie, pewnie, że wchodzi.

Ktoś_tam wrote:
    Do czego jest używane zabezpieczenie nr 13, 14, 15?

"Główny wyłącznik 3 faz"

herki1996r wrote:
    Dlatego kwestia pieniędzy. Gdyby autorowi nie zależało na pieniądzach, ani remoncie wezwalby elektryka i po problemie.

Elektryk i tak zostanie wezwany. Problem w tym, że nie mam jeszcze nawet płyty. Może się okazać, że instalacja w domu jest cała do przerobienia, a elektryk za samo "przyjście" też skasuje... Dlatego wolałem pierw napisać tutaj, na forum.

retrofood wrote:

Na rachunkach znalazłem "Zabezp.(A): 25, Moc umowna (kW): 16,50, Ilość faz: 3"

herki1996r wrote:
    Jak daleko znajduje się kuchnia od rozdzielnicy?

Nie ma problemu z przeciągnięciem nowego kabla, może być na wierzchu. Bezpośrednio pod kuchnią mam garaż, w "pokoju" obok garażu jest rozdzielnica.
    Koło rozdzielnicy jest takie gniazdo. Czy to coś zmienia? Podłączenie płyty indukcyjnej - czy ma sens?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czarny_3 wrote:
    retrofood wrote:

Na rachunkach znalazłem "Zabezp.(A): 25, Moc umowna (kW): 16,50, Ilość faz: 3"

Czyli największy ból masz z głowy.
    W takim razie niech elektryk wykona całkiem nowe połączenie do zasilania kuchenki. Kiedy ją wybierzesz, w instrukcji znajdują się wszystkie warunki podłączenia jakie elektryk musi spełnić, dotyczące zarówno przewodów jak i obowiązkowych zabezpieczeń.