Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana rozdzielni -wymiana RCD 3faz na RCD 1 faz

dsowek89 09 Apr 2020 15:51 876 15
Ochrona Domu
    dsowek89
    Level 6  
    Witam wszystkich.
    Jeden z moich pierwszych postów z prośbą o pomoc

Chciałbym przeanalizować pewien temat z jakim musze nie uporać. Robie we własnym domu rozdzielnie według planu jakim posiadam w projekcie mojego domu.
    Chciałbym nie poradzić gdyż w schemacie po pierwsze zauważyłem, ze ochronnik powinien być umieszczony zaraz po wyłącznik FR303 oraz podziale PEN.
    Mam sieć TN-C - nastąpi rozdział przewodu PEN po wejściu do skrzynki i zostanie połączony z bednarka linka 16 mm². Dodatkowo w schemacie zastosowano 3 x RCD 3 faz na obwody jedno fazowe w tym jedno RCD na obwód 3 faz (Indukcja) a reszta 1 faz.
    Chciałbym to zamienić na 3 x RCD 1 faz i podłączenie do tego odbiorników jednofazowych na L1 i analogicznie na L2 oraz L3.
    W kwestii obwodów 3 faz, chce zainstalować RCD 3 faz i do tego 5x4 mm² Cu do budynku gospodarczego razem z gniazdem ściennym 32 A.

Mam tylko wątpliwość czy nie zastosować dodatkowo dla L1 RCD 1 faz aby podłączyć pompa ciepła ( które ma pobór w granicach 3-4 kW) oraz na L2 oddzielnej RCD do podłączenie grzałem z pompy ciepła( ok 3kW)

Reszta bez zmian, podobnie jak na schemacie, gdyż mam te same co w projekcie

uodsumowywując wyglądałoby to :
    L1 RCD - pompa
    L1 RCD - oświetlenie i łazienki
    czy jedno RCD ??
    L2 RCD - grzałki z pompy ciepła
    L2 RCD - oświetlenie i inne obwody, kuchnia
    czy jedno RCD ??
    L3 RCD - piekarnik, gniazda

RCD 3 faz - pomieszczenie gospodarcze + gniazdo siłowe
    RCD 3 faz - płyta indukcyjna

Wieczorem wrzuca schemat w jakim to widzę po modyfikacjach , a na dole zamierzam to co zawierał projekt.

Dodatkowo wprowadziłbym przewód na Fotowoltaike i zostawił na to miejsce 5x6 mm² Cu, wystarczający dla paneli ok 5-6 kWp??

Rozdział PEN chce wykonać na złączkach szynowych, czy macie jakieś lepsze rozwiązanie do domu??
    Czy jest sens nie kupować bloku rozdzielczego dla takiego schematu, myśle , że raczej kupie
    Skrzynia Hager volta 5x 12, ale możliwe , że wymienię bo może być zbyt mała a tą dostałem
    Informacje dodatkowe to
    Sieć TN-C - będzie TNCS

Zabezpieczenie przedlicznikowe mam 20 A ale na dniach 25 A dla przydziału 15 kW
    WLZ 42 m- 4x10 mm² CU

Byłbym wdzięczny za rzeczową pomoc.

w razie co ,na codzień pracuje przy prądzie ale troszkę w innym kontekście. Zapoznałem sie z tym , że wykonuje to na własną odpowiedzialność a przy okazji posiadam uprawnienia:)

Pozdrawiam Wszystkich
    Proszę dbać o prawidłową pisownię symboli jednostek fizycznych.[T.M.]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    Brivido

Level 33  
    Rozdzielnica FAEL? :)

Po pierwsze, nie pchałbym oświetlenia na jednym RCD. Wymieniłbym je na 3 dwupolowe na podstawowe obwody. Na gniazdo 3-fazowe dodatkowa osobna. Na płytę bym nie dawał, za to robił dodatkowy obwód piekarnika. Dodatkowe RCD na obwody którym by się przydało "pewniejsze zasilanie", takie jak np piec, lodówka. A piec to teoretycznie bez i bez gniazda, ale instalatorzy są jacy są. Dodatkowe RCD na obwody zewnętrzne. Rolet bym też nie zasilał z niego, ewentualny alarm także. Ochronnik za rozłącznikiem, od strony instalacji. Na kontrolki dodatkowe zabezpieczenie. Obwodów zrobiłbym tyle na ile instalacja pozwala (bo rozumiem, że instalacja już jest?). Policzył ile zajmują aparaty, ewentualny blok rozdzielczy, dodał do tego z 30% i taką wybrał rozdzielnicę. 5x12 w żaden sposób nie pozwala na dobre rozmieszczenie aparatów w przypadku domku, takich używają typowi "deweloperzy", bądź "elepstryki" przy tanich instalacjach.
  • Ochrona Domu
    dsowek89
    Level 6  
    Juz Ci mówi jakie mam obwody doprowadzone do rozdzielni. Jest ich około 18. Rolety ze schematu odrzuciłem. bo nie chciałem rolet w domu.

Obecnie jest.
    1. Indukcja 3 faz ( narazie zostawiam wolne miejsce, ale co będzie za rok zobacze)
    2. Światło salon + kuchnia
    3. światło pokoje poddasze(3 pokoje)
    4. światło gabinet, hol, kotłownia
    5.Gniazda techniczne (gniazda pod ew. pompy cyrkulacyjne itp)
    6.Gniazda łazienki góra i dół
    7.Zmywarka
    8.Piekarnik
    9.Lodówka+ spiżarnia
    10. Pralka/Piec( zamiennie z technicznym w razie przestawienia urządzenia)
    11. Brama wjazdowa
    12. Budynek gospodarczy 3faz
    13. pompa Ciepła
    14. Pompa ciepła -grzałki
    15. Skrzynka Rack
    16.Kuchnia gniazda
    17. Gniazda sypianie cz1(poddasze)
    18.Gniazda sypialnie cz2(poddasze)
    19. Gniazda salon i jadalnia
    20.Gniazda gabinet+ hol.

Tylko dwa obwody są 3fazowe. Reszta to jednofazowe. W projekcie mam RCD 3faz pod jednofazowe odbiorniki. Myślisz, że lepiej zagotować 3x RCD 1 faz i dla tego RCD 3faz do zabezpieczenia budynki gospodarczego do którego leci kabel ziemny (ok 30 m). Przy takiej ilości 20 obwodów, "wychodzi średnio" 6 S301B na RCD. CZy tutaj zastosować kolejne zabezpieczenia czy to nie gra aż takiej roli przy dość mało obciążonych układach, gdyż w moim domu będzie głównie ogrzewanie zimą, lodówka, zmywarka piekarnik. Nie mam telewizorów , monitoringu i innych zbędnych mi rzeczy. W zasadzie dochodzą dwa komputery (laptop)
    Obwody zewnętrzne będą realizowane przez 5x4 do budynku zewnętrznego gdzie będzie siła i gniazda na urządzenia typu wiertarka czy kosiarka.

Dzięki za pomoc,

Dodano po 3 [minuty]:

Mam volte 5x12 - jak patrze na nią i to liczyłem to jakoś wejdzie, lecz wiadomo, wole tego nie upychać na siłę a obwodów już nie zmniejsza bo właśnie skończyłem instalacje i tyle wyszło.

Masz coś sprawdzonego na około 4x18. Tutaj Kryterium mam takie ze wąska a wysoka, gdyż przeniosłem skrzynkę z zza szafy do kotłowni ( rozdzielnia za szafa była w projekcie :) )

Dodano po 35 [minuty]:

tak na szybko narysowałem jak to widzę. bardzo z przybliżeniu samo zasilanie.

Dodano po 37 [minuty]:

Schemat na szybko. Zastąpiłbym rcd 3 fazowe na 1 fazowe dla obwodów jednofazowych
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Jakiś obwód Bez RCD tam się znajdzie?
    Wyobraź sobie kolego, że ochrona przed porażeniem istnieje również bez udziału RCD.
    Natomiast obecność tego aparatu jest obligatoryjna w obwodach gniazdowych a także we wszystkich obwodach zasilających odbiorniki umiejscowione w łazience.
    dsowek89
    Level 6  
    Z założenia chce podłączyć odwody ma RCD które są gniazdami , łazienki gniazda Osw , oraz urządzenia mające kontakt z woda. Dlatego pominąłbym oświetlenie pokoi , szafę rack, indukcję, czy zasilanie szafy.
    W 1 poście wstawiłem skan tego co miałem w swoim projekcie. Ze względu na tamtejsze zastosowania pojawiły mi się pewne pytania, mimo iż tamten projekt ktoś stworzył a pewnie wiele osób go wykona. Najważniejsze dla mnie było pytanie czy 3 fazowe rcd powinno zasilać jednofazowe odbiorniki. Plan zakłada , ze tak i dodatkowo wszystkie są zabezpieczone w taki sposób .
    kkas12
    Level 43  
    Tysiące razy pisaliśmy, że czterotorowy RCD chroniący obwody jednofazowe zasilane z różnych faz należy rozpatrywać w kategoriach błędu w sztuce.
    dsowek89 wrote:
    ...oraz urządzenia mające kontakt z woda.
    Możesz to doprecyzować?
    dsowek89
    Level 6  
    Dlatego mógłby ktoś potwierdzić i tak moja uwagę i chcec zmiany tego co mam w projekcie . W takim razie zastosuje 3x rcd 1 faz na obwody jednofazowe , a reszta na czterotowym rcd.
    Urządzenia mające kontakt z woda - pompa ciepła , terma, przepływowy ogrzewacz . Tak to rozumiem. Czy w tych obwodach stosować RCD??

Przyszli mi jeszcze jedno pytanie do głowy.
    Podział PEN wykonam w rozdzielni. Zastosować do tego złączek szynowa gwintowana al/cu np ???. Czy coś innego. Ponieważ jest sporo obwodów nie chce tego ciągnąć na górę gsw odrazu , a potem dopiero 16mm2 cu.
    Proszę o poradę.
    Jak tylko znajdę chwile, rozpisze cała instalacje. Jeśli ktoś by wtedy ocenił, byłbym wdzięczny.
    Dziękuje wszystkim za pomoc
    kkas12
    Level 43  
    dsowek89 wrote:
    ,,,pompa ciepła , terma, przepływowy ogrzewacz . Tak to rozumiem. Czy w tych obwodach stosować RCD??
    Pisałem, że wszystkie obwody gniazdowe i "łazienkowe" wymagają RCD.
    Więc jeśli to co wymieniłeś jest przyłączane za pomocą gniazda i wtyczki lub umiejscowione jest w łazience to RCD jest wymagany.
    Jeśli są natomiast przyłączane na stałe i znajdują się poza łazienką to RCD wymagany nie jest.
    dsowek89
    Level 6  
    Witam Was ponownie.

Czytałem uważnie to co pisaliście. W między czasie narysowałem wstępnie swoją rozdzielnie z pominięciem zasilanie jednofazowego toru przez 3 faz RCD.
    Możecie rzucić okiem na to. Na rysunku są tylko dwa obwody, więcej nie chce wrysowywać bo zrobi się ciasno ,lecz będą podłączone analogicznie w większej ilości.

Jeśli ktoś ma chwilę doradziłby jeszcze jak wykonać podział obwodów na fazy. We wcześniejszym poście spisałem wszystkie jakie uzbierałem przy montażu. Licze bardziej na doświadczenie tych co miali problem i światło nie gasło razem z piecem :)

Przepraszam za jakość, rysunek z OpenPainta

Dziękuje za porady
    kkas12
    Level 43  
    Co to za "listwa zaciskowa"?
    Po co dwie listwy PE? Jedna do podziału a druga do przyłączenia żył ochronnych obwodów?
    Po co dodatkowy przewód z zacisku PE ochronnika?
    Po co ochronnik dla TN-S skoro wystarczy dla układu TN-C?
    dsowek89
    Level 6  
    Juz Ci odpowiadam.

Listwa zaciskowa to : listwa przyłączeniowa na szynę th 35 albo zamiast listwy połączenie kablowe na podwójnej tulejce izolowanej miedzy FR-kontrolka faz oraz FR-Ochronnik.

Listwa do podziału jest na dole rozdzielni, od dołu prowadzam WLZ a u góry wychodzą obwody.
    Wtedy nie rozwlekam wszystkiego w poprzek rozdzielni, GSU znajduje nie pod rozdzielnia
    Dodatkowy przewód z ochronnika dalem tylko dlatego, że tak zakłada schemat w przypadku dehnshielda 255, w zależności od tego jakiej firmy zastosuje będę go montował według schematu. Widzę, że Eaton zakłada wyłącznie połączenie z GSU.

Co do wyboru ochronnika, Najwygodniej wydaje mi się zrobić podział na wejściu czyli w lewym dolnym rogu, razem z wejsciem WLZ na FR 303 3P. Jeśli uzyskam wtedy układ TN-C-S to zastosowałbym ochronnik do TN-S. Chyba, że lepszym rozwiązaniem jest ochronnik TN-C i dopiero przeprowadzenie poddziału.??

Ogólnie wielu producentów zaleca zabezpieczenie ochronnika dodatkowym zabezpieczeniem, Nie zrysowałem go bo po długiej lekturze na ten temat odnośnie sieci TN-C-S. Tak samo zabezpieczenie kontrolki faz zazwyczaj nie zostaje zamontowane.
    kkas12
    Level 43  
    dsowek89 wrote:
    Listwa do podziału jest na dole rozdzielni, od dołu prowadzam WLZ a u góry wychodzą obwody.
    Ale po co ta listwa "do podziału"? żyłę PEN należy wprowadzić na szynę PE i połączyć z szyną N. Wtedy ta szyna będzie dla obwodów nie wymagających RCD oraz do przyłączenia zestyków N wyłączników RCD, lub do połączenia z szyną N bloku rozdzielczego jeśli takowy zastosujesz. Szynę PE należy uziemić oraz należy połączyć ją z zaciskiem PE ochronnika.
    dsowek89 wrote:
    Co do wyboru ochronnika, Najwygodniej wydaje mi się zrobić podział na wejściu czyli w lewym dolnym rogu, razem z wejsciem WLZ na FR 303 3P. Jeśli uzyskam wtedy układ TN-C-S to zastosowałbym ochronnik do TN-S. Chyba, że lepszym rozwiązaniem jest ochronnik TN-C i dopiero przeprowadzenie poddziału.??
    Oczywiście, że ochronnik dla TN-C.
    dsowek89 wrote:
    Ogólnie wielu producentów zaleca zabezpieczenie ochronnika dodatkowym zabezpieczeniem, Nie zrysowałem go bo po długiej lekturze na ten temat odnośnie sieci TN-C-S. Tak samo zabezpieczenie kontrolki faz zazwyczaj nie zostaje zamontowane.
    Nie rozumiesz kompletnie idei dobezpieczania. Jaką masz wartość zabezpieczenia przed/za licznikiem?
    Więc co chcesz dobezpieczać? Co do kontrolek to należy trzymać się wymagań ich producenta.
    dsowek89
    Level 6  
    Miałem zamysł aby podziału dokonać na dole poprzez taka szynę

https://elektrycznie.pl/produkt/zlaczka-sz-gw...xQkhDMvFv03AFRWEcPuM_QS0bE95DmJRoCJp0QAvD_BwE

Możesz mi wyjaśnić czy moja propozycja nie spełnia założeń podziału PEN, chodziło mi o to aby uzyskać to winnym miejscu i odraz kierować najkrótszą drogą N na blok rozdzielczy który będzie na dole.
    Musze dobrze poprowadzić wtedy przewody, a objętościowo będzie to jeszcze do zrobienia. W zestawie jest coś takiego, ale nie wejdą przewody PE z odejść
    https://epstryk.pl/product-pol-22780-volta-Ws...YakuGq2DfBHQwORKdv9j1KpIWvAB7oCRoCtzUQAvD_BwE

Jak narysuje sobie schemat z ochronniem TN-C to podpowiesz czy dobrze?

Przedlicznikowe mam 25 A.
    Co do odbezpieczania, sugerowałem się opisami z katalogów producentów i chodziło o dobezpieczenie kontrolek czy ochronnika

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Sprawdza jeszcze czy wsadzili D25 czy C25
    kkas12
    Level 43  
    To "inne miejsce" to kolejne a zbędne połączenia. Moim zdaniem uzasadnienia na to nie ma.
    Tu ważny jest dobór odpowiedniej obudowy.
    Należy pamiętać o pozostawieniu około 30% wolnego miejsca.

Jeśli masz zabezpieczenie 25A to ja osobiście kontrolek bym nie zabezpieczał, chociaż różni ich producenci różne wymogi w tej kwestii mają. Tu należy się do owych wymogów stosować.
    I te 25A w żadnym razie nie wymusza stosowania dobezpieczenia ochronnika.
    dsowek89
    Level 6  
    Wziąłem sobie do siebie Wasze uwagi. Szczególnie te odnośnie jakiś wymysłów odnośnie podziału.
    Zrobiłem mały schemat , podobny do wczorajszego. ma on "obrazować" jak rozmieszczam aparaty mniej więcej

Od dołu patrząc
    FR/kontrolka/Ochronnik/ jak wejdzie mały blok
    RCD 3 faz/S303B/S303b
    RCD 1 faz/S301b kilka sztuk
    RCD1faz/s301b/RCD3 faz/s301b
    S301 bez RCD plus jakas rezerwa.

Chce dodać do niego tylko 1 złączka na wejściu WLZ aby Pen na Pe szedł juz linką na samą górę rozdzielni.
    Dziś jeszcze usiądę do podziału obwodów na fazy i wtedy wyklaruje się czy dam blok rozdzielczy jakiś 4x7.

Posłuchałem też porady. Na samej górze zamontowane będą S od obwodów nie wymagających RCD, skróci to wtedy N, które odrazu pójdzie na listwa N. -> prawie wszystkie odejścia znajdują nie na górze.

Mam pytanie, może z ktoś z Was instalował: Chciałbym kiedyś mieć możliwość instalacji Paneli fotowoltaicznych poza domem, czyli jakieś 20 metrów od domu na jakimś słupie czy stelażu. Robiąc w tym momencie WLZ i rozdzielnie najłatwiej byłoby mi odrazu taki przewód ziemny zakopać, doprowadzić go do rozdzielni a drugi koniec zostawić w miejscu gdzie będzie inwerter. Składa się tak, że część tego połączenia biegnie w osi WLZ.
    Pytanie: Jaki przewód musi zostać zastosowany dla instalacji do 5-7 kwp . Inwerter-rozdzielnia. Jak dużo aparatów dochodzi przy montażu w rozdzielni. Wiedziałbym na ile Volta 5x12 będzie za mała, lub może monterzy daliby wtedy druga mała skrzynkę gdzieś obok. Jest jeszcze szansa, że wsadze 5x18. Najlepsze rozwiązanie ;)

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
    dsowek89
    Level 6  
    Witam ponownie.

Po ostaniej rozmowie pozostał mi jeden dylemat- spd. Po wnikliwej lekturze Estonia, Legranda czy Dehn’a wynika ze do mojej instalacji potrzebny jest ochronnik kombinowany t1/t2 gdyż : mam zasilanie napowietrzne i tylko ziemny WLZ poniżej 150 metrów, brak odgromowej instalacji a wszędzie w koło drzewa ;) dodatkowo nie mogę zastosować klasy B w skrzynce łącznikowej a C w domu, tylko kombinowany t1t2. Czy urządzenia tych firm są podobne jakościowo : Eaton spb12/280/3, Dehn 941300, hager spn900 czy obo v50 B+c. Jest jeszcze Legrand ale zapodziałem numer katalogowy. Czy ktoś może udzielić swojego zdania.

Dodatkowo dokonałem podziału obwodów na fazy;
    L1/
    Pompa agregat
    Szafa rack
    Kuchnia gniazda
    Oświetlenie Gora
    Gniazda gabinet
    Gniazda salon
    L2
    Pompa grzałki
    Zmywarka
    Lodówka
    Gniazda łazienki /2 łazienki
    Oświetlenie gabinet, hol, kotłownia łazienka
    Oświetlenie salon
    L3
    Piekarnik
    Pralka
    Gniazda sypialnia
    Zasilanie bramy
    Gniazda sypialnie poddasze
    Gniazda techniczne/ obecnie wolne
    3 faz
    Siła 32A
    Indukcja
    Budynek gospodarczy

Każdy wers to inny obwód oczywiście . Na każdy przypadnie „eska”. Na cześć z jednej fazy będzie różnicowka na gniazda i o czego wymaga. Na obwody trójfazowe RCD, ale obecnie tylko siła i budynek gospodarczy jako kolejne gniazda 32 a potem jakoś zasilanie gdy budynek będzie już stał.

Jeśli ktoś może doradzić aby coś zmienić , będę wdzięczny .

Pozdrawiam