Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie telefonów do miksera

24 Kwi 2020 14:47 402 9
  • Poziom 3  
    Witam

Podłączenie telefonów do mikseraADAPTER PR...gro.pl.png Download (83.75 kB)

Podłączam się przez przelotkę i teoretycznie idzie dobrze, mam pewne pomysdły na podłącznie które chyba się sprawdzą za pomocą auxów i wzmacniacza słuchawkowego....

Muszę to wszystko podłączyć tak, żeby rozmówcy słyszeli się nawzajem. Powiedzmy że dwóch rozmówców i dzwonię do nich z dwóch telefonów, które podłączam tak, że mówię do rozmówców przez mikrofon i odsłuchuję ich w słuchawkach z auxów przez wzmacniacz słuchawkowy. całość idzie na wyjście miksera....

Myślę, że to wszystko jakoś ogarnę, choć pewnie wyzwaniem będą odpowiednie poziomy głośności...

Nie mogę przejść jednego problemu, otóż jak włączę tę przelotkę to przez chwilę jest wszystko ok, wrećz na pusto działa ok, tzn mikrofon w telefonie jest wyłączony przez przejściówkę.... natomiast jak już podłaczam kable do przelotki to włącza się mikrofon w telefonie, a tak raczej być nie powinno....

Sprawdzone w ten sam sposób na LH 2016 k10, Huawei Y5 starszym, Samsungu

Nie chcę mówić do telefonów bezpośrednio, bo musiałbym mówić do dwóch na raz :)

Można temu jakoś zaradzić?

PS. Standardy raczej są zachowane https://help.longtailproducts.com/hc/en-us/ar...-Headset-Standards-Apple-iPhone-AHJ-CTIA-OMTP
  • Moderator Akustyka
    Może to kwestia wykrywania mikrofonu przez telefon. Podłączasz wyjście miksera do wejścia mikrofonowego telefonu? Tym samym podajesz masę na pin mikrofonowy, na którym pojawia się zasilanie dla mikrofonu. Telefon to może rozpoznawać i odłącza zewnętrzny mikrofon.
    Możesz spróbować na próbę włączyć szeregowo z sygnałem kondensator 10-47µF
  • Poziom 3  
    Oj, coś lutować potrafię, ale to zwykłe druciki :))))

Mój pomysł był taki, że z miksera auxami na wzmacniacz słuchawkowy wychodzę i podaję odpowiednio sygnał.
    Czyli jak mam rozmówców A i B to na wejście mikrofonowe telefonu po kabelku ze wzmacniacza słuchawkowego do A leci B i ja a Do B lieci A i ja.

Z wyjść słuchawkowych telefonów wchodzę z A i B na mikser przez ten rozdzielacz z zielolnej przelotki.

Natomiast na wyjściu miksera ma być nasza rozmowa A, B i ja...

Podłączenie telefonów do miksera

na Aux In wchodziłem z miksera z Aux send a headphone out miało iść do rozmówcy :)

Chciałem uniknąć podawania osobie A odsłuchu A z miksera, bo na pewno było by jakieś opóźnienie i bałagan....
    Dlatego na logikę wydawało mi się , że rozwiązanie ze wzmacniaczem słuchawkowym powinno zadziałać....

A może każdego rozmówcę podłączać pod jakiś submikser? Może wtedy telefon nie będzie wariował? Na razie trochę zniechęciłem się, ale może sprawdzę jak mi przejdzie :))))

Dzięki za pomoc
  • Poziom 37  
    Nie wiem o co chodzi, ale spróbuję. Gdy podłączysz dwie linie telefoniczne to rozmówcy słyszą się, mogą ze sobą rozmawiać, i słyszysz ich lecz ty do nich nie możesz mówić, bo oni ciebie nie słyszą. Rozrysuj na schemacie układ połączeń jaki stosujesz. Chyba wiem w czym leży pogrzebany pies, ale muszę się upewnić, czy jest tak jak myślę. Z jakiej miejscowości jesteś i jakie radio reprezentujesz?

Może wystarczy zmienić bieguny w jednej (obojętnie której) linii telefonicznej.
  • Poziom 3  
    Opisałem to wszystko wyżej

Mogę do nich mówić, bo mówię do miksera, a z miksera mój głos idzie do wzmacniacza słuchawkowego przez auxy i dowolnie A i B może dostać mój głos.

Mikser ma wejścia

1, 2, 3 itd...
    podłączam do

1 - mój mikrofon
    2 - rozmówca A z zielonego kabelka telefonu pierwszego TEL-A
    3 - rozmówca B z zielonego kabelka (innego niż A) telefonu drugiego TEL-B

Auxy podłączone do wzmacniacza słuchawkowego i teraz:

Na TEL-A wysyłam przez auxy siebie z 1 miksera i rozmówcę B
    Na TEL-B wysyłam przez auxy siebie z 1 miksera i rozmówcę A

Głośność na wyjściu wzmacniacza reguluję dzięki uwagom rozmówców... Testowo mogę podłączyć oczywiście jakiś swój telefon i wstępnie tę głośność ustawić.

ALE............ przede wszystkim jest problem, że jak zaczynam włączać w przelotkę kabelki, to włącza się mikrofon telefonu, a tego nie chcę, bo nie mogę przez to dać do odsłuchu rozmówcy A rozmówcę B i odwrotnie :)

Moich rozmówców mogę odsłuchać w mikserze przez słuchawki lub ze wzmacniacza słuchawkowego, to nie jest akurat problem. Jedynie rozłączanie jest problemem.

Dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Problem jest bardziej złożony niż by się na pierwszy rzut oka wydawał. O ile zdjęcie sygnału z telefonu nie przedstawia większego problemu ( należy rozważyć transformator separujący) to już podanie sygnału do telefonu komórkowego może być problemem. Układ ten w telefonie nie dość, że musi wykryć mikrofon zewnętrzny to jeszcze go zasilić. Tak więc tu widzę największy problem. Po za tym jest jeszcze jedna kwestia i to dość istotna. Telefonia GSM charakteryzuje się dużymi opóźnieniami. O ile to zjawisko nie przeszkadza dla rozmowy dwóch abonentów, o tyle włączenie w ,,telekonferencję" większą ilość abonentów, może sprawić problem.
    I jeszcze jedna kwestia. Czy to muszą być łącza GSM :?:
  • Poziom 3  
    Czyli trochę słabo... z tym opóźnieniem...

Połączenie rozmówców przez GSM wydawało mi się wygodną dla nich sprawą... Nie muszą mieć lap topa przy sobie. Nie każdy potrafi obsłużyć jakiś komunikator...

Stacjonarne nie bardzo wchodzą w grę, bo cała sytuacja miała być zaaranżowana "w okolicznościach przyrody", więc tu nie ma jak linii tel podciągnąć.... A rozumiem, że VOIP nam nie rozwiąże problemu, bo tam też jakieś opóźnienia chyba są....

Pozostaje sytuacja, że mam dwóch rozmówców na Skype, albo innym komunikatorze, na jednym kompie, tylko jest problem, bo jeden z rozmówców może mówić głośniej inny ciszej... Nie mam mozliwości miksowania tych osób oddzielnie...

A próbowałem już z podłączeniem dwóch smartfonów, ale nie z połączeniem GSM ale przez komunikator i tez był problem z tym mikrofonem smartfonowym, który się włączał :)

Nie mam pomysłu na teraz... mówiąc szczerze....

No i jeszcze taka sprawa.... przez tę przelotkę można podłączyć mikrofon zewnętrzyny i słuchawki, to dlaczego nie mogę dać sygnału z miksera lub wzmaniacza słuchawkowego? i dlaczego mi się włącza ten mikrofon w smartfonie, a przy mikrofonie jakimś dodatkowym i słuchawkach [można takie mikrofony dokpuić] - nie.... Rozumiem, że to jest jakiś problem "prądowo-napięciowy". Tylko lutowania chciałbym uniknąć :)

Dzięki za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Kilka softfonów + kilka wirtualnych kart dźwiękowych + ableton live albo podobne oprogramowanie. Opcjonalnie centrala telefoniczna, ale można też obyć się bez w zależności od operatora i tego czy ma być jeden numer czy osobne numery do wdzwaniania.
  • Poziom 3  
    No tak, to jest też pewna koncepcja - tylko z softfonów jednak będę miał droższe połącznie niż z komórek, które mam nielimitowane, a połączniea dwa na około minimum 60 minut...

Ale zgoda, że to może być jedyne rozwiązanie. Voicemeeter wystarczyłby o zmiksowania... NIe chciałbym się bawić w centralę tel. Musiałbym to poznać od podstaw. Nie mam czasu. :) Ale ewentualnie dwa sofdtfony to byłoby jakieś rozwiązanie. Dawno już tego nie używałem, ciekaw jestem jak to obecnie działa i czy nie ma opóźnień i czy jakość jest w miarę dobra :)
  • Poziom 23  
    Do testów używałem ostatnio kont sip2sip.info. Połączenia SIP są darmowe, konta zakłada się w kilka minut, więc przynajmniej można technicznie przetestować, obsługuje Opus, G.722 (w zasadzie to działa jako pass-through, więc softphony muszą być kompatybilne). Nie wiem tylko jakie są ich limity fair use policy a cennik połączeń do PSTN raczej nie jest konkurencyjny, więc raczej tylko do testów.

Jeszcze jeden pomysł, tylko nigdy tego nie testowałem - modemy GSM do PC z funkcją dzwonienia. Kluczowe byłoby czy oprogramowanie pozwala wybrać konkretne urządzenia audio wejścia/wyjścia: https://www.journeybytes.com/how-to-make-and-pick-calls-with-your/

Ale skoro telefony i przelotki już masz...
    Cytat:

przede wszystkim jest problem, że jak zaczynam włączać w przelotkę kabelki, to włącza się mikrofon telefonu, a tego nie chcę, bo nie mogę przez to dać do odsłuchu rozmówcy A rozmówcę B i odwrotnie

Między pin mikrofonu a masę podłącz rezystor, mniej więcej 2k2 - 4k7. "To się musi dać zrobić". Na tym rezystorze powinieneś widzieć napięcie zasilające pochodzące z telefonu, prawdopodobnie około 1,5V (przynajmniej podczas rozmowy, gdy mikrofon nie jest używany to pewnie nie będzie też zasilany). Odseparuj wyjście miksera kondensatorem (inaczej niska impedancja wyjściowa miksera "przywrze" wejście mikrofonowe i kodek/SoC może potraktować to jako brak mikrofonu). Sygnał może być też bardzo wysoki w stosunku do czułości wejścia mikrofonowego, ale jeżeli mikser ma małe szumy własne to może wystarczy ściszyć. Dałbym jeszcze 47k - 100k szeregowo między wyjściem miksera a wejściem mikrofonowym. Najbezpieczniej byłoby też zasilać telefony z baterii, bez podłączonych ładowarek - zasilacze impulsowe mają często widoczną upływność.