Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kluczowanie dużej ilośći LED'ów tranzystorami

Grzesiek1711 05 Paź 2005 16:47 2108 9
  • #1 05 Paź 2005 16:47
    Grzesiek1711
    Poziom 16  

Witam. Jestem na etapie budowy podświetlenia (wyświetlaczem tego nazwać nie można...) i mam problem.
    W załączniku jest rysunek tzn dwa rysunki.

Pierwszy przedstawia jeden "piksel"
    Jest to połączenie 9szt zielonych diod LED (Philips CQX64 - 3V 20mA).
    I teraz pytanie:
    Jaki ma tam być rezystor, policzyłem sam, ale nie jestem tego pewien dlatego pytam się doświadczonych elektroników. (chodzi mi o to że nie do końca wiem jak liczyć gdy diody są połączone szeregowo i równolegle jednocześnie, nie chcę dawać rezystora na każde 3 diody...)

Następnie pytanie, jakiej pojemności powinien być kondensator aby diody po wyłączeniu zasilania świeciły jeszcze ok 0,2s (teoretycznie).

Jak widać na drugim obrazku (obrazek jest uproszczony) takich "pikseli" jest 9 i są one ułożone w matrycę 3x3. W tym pierwszym obrazku jest dioda za kondensatorem (właściwie to przed) po to żeby po odłączeniu zasilania kondensator rozładowywało tylko 9 podłączonych do niego diod, a nie żeby prąd "szedł" w resztę obwodu - jaka to powinna być dioda?? to jest pytanie nr 3

Dalej...+ i - do tych diodek kluczowane jest za pomocą tranzystorów, jakie to powinny byc tranzystory (z tych popularnych, tanich, i żeby to troche wytrzymało, proszę o podanie konkretnego modelu) no i przez jakie rezystory nimi sterować, żeby nie skopcić kostki z serii 74xx zasilanej napięciem 5V

czyli pytań jest 4:
    1:Ile ma mieć R1
    2:ile ma mieć C1
    3:jaka ma być D1
    4:jakie mają być tranzystory kluczujące - i +

Z góry dzięki, każdy kto mi pomoże ma zapewnionego Pomaga, a jak wszystko będzie działało to najbardziej zasłużony ma dodatkowo 20p

Pozdrawiam grzesiek1711

0 9
  • #2 05 Paź 2005 18:12
    -RoMan-
    Poziom 42  

1. Musisz dodać rezystory w gałęziach, jeśli nie chcesz mieć pomoru diod LED.

2. Kondensatory to bardzo zły pomysł - będa przeciążać tranzystory kluczujące. Ale jeśli koniecznie chcesz je dodać, to na pewno nie do masy ale równolegle z zespołem LEDów (z rezystorami).

0
  • #3 05 Paź 2005 18:19
    manski
    Poziom 21  

zakładając zasilanie 12 V , spadek napięcia na przewodzących tranzystorach 0.3 V ( obu ) i diodzie 0.7 V mamy 11 V zasilania , z tego 9 V jest na diodach swiecących czyli na rezystorze jest 2V co przy prądzie 60 mA daje rezystor 33 Omy ( ale diody moga świecić nierówno )
    tranzystory od strony masy to BC548 od strony plusa BC558 , dioda przy kondensatorze może być 1N4448 lub BYP401-50 , co do kondensatora to zakładajac że 1 farad = 1amperx1sekunda ty masz 0.06 ampera i 0.2 sekundy wychodzi pojemnosć ,012 farada , czyli 12000 mikrofaradów .
    sama pojemnosć jest wyliczona prawidłowo , ale układ w takim wydaniu jest bez sensu gdyż ten kondensator musi sie naładować , a przez BC548 i BC558 to się raczej nie naładuje.lepiej przedłużyć impuls w bazie tranzystora.

0
  • #4 05 Paź 2005 20:50
    Grzesiek1711
    Poziom 16  

hmm, czyli nie ma sensu stosowania tego kondensatora i diody?.
    Zależało mi na tym zeby przy multiplexowaniu z niewielką prędkością (kilka/kilkanaście Hz) nie było widać aż tak tego migotania.
    Nie idzie tego jakoś inaczej obejść??

A ten kondensator to naprawde taki wielki musi być?? ja ostatnio podłączałem 9 diodek w tej konfiguracji (tyle że przez większy rezystor i diodki 3mm) pod kondensator 1500uF i świeciły się nawet 2-3 sekundy...nie wiem jakim to sposobem...

0
  • #5 05 Paź 2005 22:15
    manski
    Poziom 21  

raczej lepiej jest zwiekszyć czestotliwość multiplexowania do 300-500Hz wtedy migotanie nie będzie tak dokuczliwe .nie napisałem wcześniej , o ile tranzystory od strony masy możesz włączać bezpośrednio z bramek TTL ( zasilanych 5V ) aktywny wysoki ( wysoki włącza tranzystor ) oczywiscie przez rezystory w bazach , to w przypadku tranzystorów od plusa nie możesz ich sterować z wyjść TTL , chyba że będą to układy z wyjściem OC podciagnięte do +12 V , lub możesz te tranzystory sterować z wyjść układów CMOS zasilanych napięciem +12V .w ogóle to lepiej sterowanie zrobić na układach CMOS bo mniej prądu ciagną , chyba że jesteś ograniczony funduszami ( TTLki są tańsze )

0
  • #6 06 Paź 2005 21:36
    Grzesiek1711
    Poziom 16  

czy CMOS czy TTL to dla mnie nie robi różnicy, tylko nie wiem czy w technologi CMOS jest jakiś taki zatrzask 8-bit'owy no i jak to później połączyć z LPT (zasilanie 12V) , o zwiększeniu odświerzania nie ma mowy (nie ma wogóle takiej opcji, poprostu wprowadzenie tego zwiększyłoby sporo koszty...)

0
  • #7 07 Paź 2005 19:40
    manski
    Poziom 21  

zarówno seria CMOS jak i TTL ma duży wybór różnych układów , jeśli masz to sterować z wyjścia centronics w komputerze to i tak zasilanie powinno być 5 V wtedy unikniesz problemu dopasowania stanów logicznych , jeśli chodzi o częstotliwosć odświeżania to możesz przebudować układ tak że informacje o danych do wyświetlania wpisujesz powoli , a samo wyswietlanie robisz oddzielnym układem dużo szybciej , na sterowaniu impulsów nie przedłużysz bo tranzystory są wspólne dla kilku diod, więc zostaje tylko kondensator wpięty równolegle do diod lub zwiększenie częstotliwości multiplexowania .

0
  • #8 08 Paź 2005 07:59
    sshd
    Poziom 13  

Wywal te diody prostownicze. na krzemowym zlaczu p-n stracisz ok. 0,7V napięcia, lepiej doloz je do puli spadku na rezystorze. rezystora nie wyrzucaj (choc pod pewnymi warunkami mozna by sie go pozbyc) - dioda swiecac rozladowywuje kondensator powodujac spadek napiecia na nim, co spowoduje szybko spadek jasnosci diody (dioda juz zgasla, a na kondensatorze jest wciaz stosunkowo wysokie napiecie). a tak straty na rezystancji w pewnym stopniu skompensuja spadek napiecia zasilania.
    Co do rezystancji: I=3x20=60mA, U=12-3x3=3V (straty na zlaczu C-E tranzystora pomijam), wiec R=U/I=50ohm
    Kondensator:
    t=0,2s I=60mA U=12V
    C=Q/U=I*t/U=0,001F=1000uF

PS:
    1. ta pojemnosc bedzie nieco zanizona (brak swiecenia po zbytnim opadnieciu U na C), chcesz dokladniej - sprawdz (dowiedz sie) przy jakim napieciu gasnie LED, analogicznie policz pojemnosc (nieuzyteczna) i o tyle zwieksz C
    2. jesli R dziala stabilizujaco, moze pomyslec o podwyzszeniu U zasilajacego?
    3. kondensator wstaw pomiedzy uklad R-LED
    4. Diody z tej samej partii maja podobne wlasciwosci ale dla pewnosci polutuj ze soba rownorzedne wyprowadzenia diod w sasiednich galeziach

Co do tranzystorow - dalbym taki uklad: +Uz - Tpnp - LED-y - T npn - -Uz(masa)
    do baz dalbym rezystor, powiedzmy 1k. dolne tranzystory (npn) zasilalbym bezposrednio, a gorne np. przez transoptor (zlacze CE do masy, ew. zwiekszyc R w bazie by nie przekroczyc dopuszczalnego pradu, pojedynczy T moze byc malo - moze uklad darlintona? budujac transoptor z ukladu LED-fototranzystor potrzebowalem do BPRP-25 rezystora 220K i 2 tranzystorow,dodatkowo w takim ukladzie dalem R220K miedzy + a polaczenie Cfototr.-Rbazowy - wzbudzanie)

0
  • #9 08 Paź 2005 17:22
    Grzesiek1711
    Poziom 16  

zaszła zmiana planów - dych pixeli nie będzie 9 tylko 64 :D czyli prawie 600szt diod, teraz to dopiero będzie problem z tymi tranzystorami.

Co do odświerzania, nawet jeżeli zrobię multiplexowanie z dużą prędkością, to poszczególne diody będą świeciły tylko przez 1/8 czasu (bo 8 rzędów) czyli będą świeciły 8 razy słabiej, chyba że je jakimś wiekszym prądem potraktuję...

Teraz to mi już całkowicie zamotaliście :D

0
  • #10 08 Paź 2005 17:51
    JCK
    Poziom 25  

Witka.
    Kijek (C) ma dwa końce.
    Rozważacie problem podtrzymania świecenia LED z C, ale nikt nie zwraca uwagi na ładowanie tegoż C .
    W procesie ładowania(zaświecania) LED pojawi się opóźnienie t .
    Poza tym prąd ładowania(lawinowy ograniczony tylko wydajnością zasilania i parametrami tranzystorów) bedzie "zabójcą" tranzystorów.
    Wspomniał o tym już -RoMan-
    HeJ

0
  Szukaj w 5mln produktów