Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór Pompy Hydroforu - JET czy WZ?

luqs91 22 Jun 2020 00:58 288 2
    luqs91
    Level 7  
    Witam,

Zastanawiam się nad doborem hydroforu do studni, woda w studni na około 3,5m. Woda ma służyć do podlewania ogródka, krzaczków podłączenie jakiegoś zraszacza itp celów gospodarczych. Pompa głębinowa odpada.

Początkowo zastanawiałem się nad pompami hydroforowymi WZ750, ze względu na:
    -Wbudowany zawór zwrotny,
    -Duże ciśnienie,
    -Wydajność hydroforu ok.48l/min
    -Zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika
    -Korzystny współczynnik ilość wody/pobór prądu

Ale po obejrzeniu kilku filmików według mnie jest on strasznie głośny i trochę się do niego zniechęciłem.

Kolejny wybór padł na pompy typu JET, że względu:
    -Tuba venturiego
    -Cicha praca, nawet producent się tym chwali
    -Zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika

Zastanawiam się czy wybrać pompę JET50 czy Jet100A. Jet50 w stosunku do swojego większego brata ma pobór mniejszy o 500W, natomiast ilość wody mniejszą o 10l i ciśnienie o 1bar.
    W sieci mam ciśnienie między 3,5-4bar i jest to wystarczające.

Dlatego proszę o poradę czy jet50 nie będzie za mała albo czy 4bary będą trudne do osiągnięcia?
    A może pompa WZ nie jest wcale dużo głośniejsza niż JET.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    luqs91 wrote:
    woda w studni na około 3,5m. Woda ma służyć do podlewania ogródka, krzaczków podłączenie jakiegoś zraszacza itp celów gospodarczych
    Po co tak duże ciśnienie? Na 1Bar też podlejesz. Jak ilość wody potrzebna i ile jest w studni, pow. działki itd. Jeśli nie chcesz ,,ruskiej,,80zł czy innej zanużeniowej za stówke, to twoje są dobre ale instalacja podraża całość. A co z mrozami ( 3-5 miesięcy ?)?
    luqs91
    Level 7  
    Do tej pory korzystałem z pompy ruskiej i w sumie było ok tylko co jakiś czas zaciągała drobny kamyszek który blokował zraszacz. Ciśnienie dawała bardzo fajne tylko ilość wody mogłaby być trochę większa:)
    Obecnie z powodu, że źle zrobiłem filtr w rurze muszę w rurę 110 włożyć rurę PCV75 zabezpieczoną siatką studzienna i w to dopiero PE40 planuje.

Dlaczego takie duże ciśnienie? A dlatego, żeby założyć zraszacz i stać sobie i psikać:) Co do ilości wody to jestem w stanie pompować około 1m3/H i lustro zbytnio się nie obniża.
    Co do kosztów to po wstępnych analizach zmieszczę się w 300zł-350zł bo większość elementów leży w warsztacie na półkach:)

Zależy mi głównie na w miarę cichej pracy jak na hydrofor ale obawiam się, że jet50 może mnie nie zadowolić bo chciałbym, żeby pociągnęła 1 zraszacz a szczytem marzeń byłyby 2 do idealnego pokrycia ogródka warzywnego:)