Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór Pompy Hydroforu - JET czy WZ?

22 Cze 2020 00:58 159 2
  • Poziom 6  
    Witam,

Zastanawiam się nad doborem hydroforu do studni, woda w studni na około 3,5m. Woda ma służyć do podlewania ogródka, krzaczków podłączenie jakiegoś zraszacza itp celów gospodarczych. Pompa głębinowa odpada.

Początkowo zastanawiałem się nad pompami hydroforowymi WZ750, ze względu na:
    -Wbudowany zawór zwrotny,
    -Duże ciśnienie,
    -Wydajność hydroforu ok.48l/min
    -Zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika
    -Korzystny współczynnik ilość wody/pobór prądu

Ale po obejrzeniu kilku filmików według mnie jest on strasznie głośny i trochę się do niego zniechęciłem.

Kolejny wybór padł na pompy typu JET, że względu:
    -Tuba venturiego
    -Cicha praca, nawet producent się tym chwali
    -Zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika

Zastanawiam się czy wybrać pompę JET50 czy Jet100A. Jet50 w stosunku do swojego większego brata ma pobór mniejszy o 500W, natomiast ilość wody mniejszą o 10l i ciśnienie o 1bar.
    W sieci mam ciśnienie między 3,5-4bar i jest to wystarczające.

Dlatego proszę o poradę czy jet50 nie będzie za mała albo czy 4bary będą trudne do osiągnięcia?
    A może pompa WZ nie jest wcale dużo głośniejsza niż JET.
  • Poziom 20  
    luqs91 napisał:
    woda w studni na około 3,5m. Woda ma służyć do podlewania ogródka, krzaczków podłączenie jakiegoś zraszacza itp celów gospodarczych
    Po co tak duże ciśnienie? Na 1Bar też podlejesz. Jak ilość wody potrzebna i ile jest w studni, pow. działki itd. Jeśli nie chcesz ,,ruskiej,,80zł czy innej zanużeniowej za stówke, to twoje są dobre ale instalacja podraża całość. A co z mrozami ( 3-5 miesięcy ?)?
  • Poziom 6  
    Do tej pory korzystałem z pompy ruskiej i w sumie było ok tylko co jakiś czas zaciągała drobny kamyszek który blokował zraszacz. Ciśnienie dawała bardzo fajne tylko ilość wody mogłaby być trochę większa:)
    Obecnie z powodu, że źle zrobiłem filtr w rurze muszę w rurę 110 włożyć rurę PCV75 zabezpieczoną siatką studzienna i w to dopiero PE40 planuje.

Dlaczego takie duże ciśnienie? A dlatego, żeby założyć zraszacz i stać sobie i psikać:) Co do ilości wody to jestem w stanie pompować około 1m3/H i lustro zbytnio się nie obniża.
    Co do kosztów to po wstępnych analizach zmieszczę się w 300zł-350zł bo większość elementów leży w warsztacie na półkach:)

Zależy mi głównie na w miarę cichej pracy jak na hydrofor ale obawiam się, że jet50 może mnie nie zadowolić bo chciałbym, żeby pociągnęła 1 zraszacz a szczytem marzeń byłyby 2 do idealnego pokrycia ogródka warzywnego:)