logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak wykorzystać głośniki 5.1 Samsung HT-E350 EN z kina domowego?

matrixx1234 05 Lip 2020 13:01 1623 10
REKLAMA
  • #1 18800352
    matrixx1234
    Poziom 8  
    Posty: 38
    Ocena: 4
    Witam.
    Co można zrobić z głośnikami 5.1 od kina domowego Samsung?
    Kino domowe HT-E350 EN
    Moc głośnika przedniego
    35 W x 2 (3 Ω)
    Moc głośnika centralnego
    95 W (3 Ω)
    Moc głośnika surround
    35 W x 2 (3 Ω)
    Moc subwoofera
    95 W (3 Ω).
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • REKLAMA
  • #2 18804956
    Bedni
    Poziom 16  
    Posty: 150
    Pomógł: 16
    Ocena: 38
    Podłączyć do komputera kablem przejściówką. Jack 3,5mm do komputera, 2x cinch do kina domowego pod aux in.
  • REKLAMA
  • #3 18805071
    matrixx1234
    Poziom 8  
    Posty: 38
    Ocena: 4
    Kino jest zepsute
  • #4 18807109
    Bedni
    Poziom 16  
    Posty: 150
    Pomógł: 16
    Ocena: 38
    To zapewne da się podłączyć głośniki do innego wzmacniacza 5.1.
    Kwestia końcówek kabli. Po odcięciu wtyczek zdjąć kawałek izolacji i można podłączyć do wzmacniacza z wtykami głośnikowymi typu szpilka.

    W sumie to nie zmienisz głównego zastosowania głośników. Możesz zmienić wzmacniacz lub naprawić stary, a głośniki będą służyć do tego samego. Chyba że szukasz jakieś nietypowe rozwiązanie. ;D
  • REKLAMA
  • #5 18809851
    matrixx1234
    Poziom 8  
    Posty: 38
    Ocena: 4
    Bedni napisał:
    To zapewne da się podłączyć głośniki do innego wzmacniacza 5.1.
    Kwestia końcówek kabli. Po odcięciu wtyczek zdjąć kawałek izolacji i można podłączyć do wzmacniacza z wtykami głośnikowymi typu szpilka.

    W sumie to nie zmienisz głównego zastosowania głośników. Możesz zmienić wzmacniacz lub naprawić stary, a głośniki będą służyć do tego samego. Chyba że szukasz jakieś nietypowe rozwiązanie. ;D


    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
  • #6 18810449
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34184
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9303
    matrixx1234 napisał:
    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
    Taki, który może pracować z opornością obciążenia 3 omy... A to nie takie proste jak by się mogło wydawać.
    Zestawy głośnikowe kin domowych z zasady są kompatybilne tylko same z sobą - wzmacniacz - głośniki. Inne konfiguracje mogą wywołać nie do końca pozytywne rezultaty.
  • #7 18810566
    matrixx1234
    Poziom 8  
    Posty: 38
    Ocena: 4
    398216 Usunięty napisał:
    matrixx1234 napisał:
    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
    Taki, który może pracować z opornością obciążenia 3 omy... A to nie takie proste jak by się mogło wydawać.
    Zestawy głośnikowe kin domowych z zasady są kompatybilne tylko same z sobą - wzmacniacz - głośniki. Inne konfiguracje mogą wywołać nie do końca pozytywne rezultaty.

    Co ma przez to rozumieć ?

    Dodano po 3 [minuty]:

    matrixx1234 napisał:
    398216 Usunięty napisał:
    matrixx1234 napisał:
    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
    Taki, który może pracować z opornością obciążenia 3 omy... A to nie takie proste jak by się mogło wydawać.
    Zestawy głośnikowe kin domowych z zasady są kompatybilne tylko same z sobą - wzmacniacz - głośniki. Inne konfiguracje mogą wywołać nie do końca pozytywne rezultaty.

    Co ma przez to rozumieć ?

    Chciał bym się dowiedzieć konkretnie.
  • REKLAMA
  • #8 18810684
    Grzegorz740
    Poziom 37  
    Posty: 4135
    Pomógł: 313
    Ocena: 552
    398216 Usunięty napisał:
    matrixx1234 napisał:
    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
    Taki, który może pracować z opornością obciążenia 3 omy... A to nie takie proste jak by się mogło wydawać.
    Zestawy głośnikowe kin domowych z zasady są kompatybilne tylko same z sobą - wzmacniacz - głośniki. Inne konfiguracje mogą wywołać nie do końca pozytywne rezultaty.


    Może autor się pomylił w pomiarach i miały być głośniki 4Ω zamiast 3Ω?

    Bo nic nie wiem na temat głośników 3Ω aby takie były.
  • #9 18810694
    matrixx1234
    Poziom 8  
    Posty: 38
    Ocena: 4
    Grzegorz740 napisał:
    398216 Usunięty napisał:
    matrixx1234 napisał:
    Jaki wzmacniacze polecasz kupić ?
    Taki, który może pracować z opornością obciążenia 3 omy... A to nie takie proste jak by się mogło wydawać.
    Zestawy głośnikowe kin domowych z zasady są kompatybilne tylko same z sobą - wzmacniacz - głośniki. Inne konfiguracje mogą wywołać nie do końca pozytywne rezultaty.


    Może autor się pomylił w pomiarach i miały być głośniki 4Ω zamiast 3Ω?

    Bo nic nie wiem na temat głośników 3Ω aby takie były.

    Jak podłączył te głośniki do innego kina domowego ?
    Kupie kino Lg używkę na allegro.
  • #10 18810774
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34184
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9303
    matrixx1234 napisał:
    Co ma przez to rozumieć ?
    To dość skomplikowane... Przeważnie producent takiego zestawu (czyli odtwarzacz DVD z wbudowanym wzmacniaczem plus kolumny) wybiera kompromis pomiędzy głośnością a jakością. Ponieważ dla niektórych ładniej wyglądają małe kolumienki i takie są pożądane - musi wybierać : przeważnie tak małe głośniki mają dość wysoko położony rezonans, więc siłą rzeczy brak jest w tych kolumnach basu; to można rekompensować wykorzystując procesor psychoakustyczny - obecnie układ scalony kształtujący dźwięk w taki sposób, by uzyskać (mimo fizycznego braku niektórych częstotliwości; basu) wrażenie że bas jest (przynajmniej do jakiejś dolnej granicy). Oczywiście najniższe częstotliwości są emitowane przez kolumnę subbasową, ale ona też ma swoje ograniczenia - najlepiej (najgłośniej) emituje częstotliwości w okolicy rezonansu obudowy/głośnika. Kolumna centralna to jeszcze inne wymagania - w zależności od założeń projektanta mogą np. przenosić tylko częstotliwości "telefoniczne"/mowy - gdyż przeważnie w zestawach wielo-głośnikowych takie pasmo wystarcza - resztę częstotliwości mają zadanie wytwarzać pozostałe kolumny.
    Inaczej mówiąc te głośniki podłączone do typowego wzmacniacza mogą grać "ubogo" - bez średniego basu i najwyższej góry. Z kolei głośnik duży - basowy, najlepiej (co pisałem wyżej) pracuje w obudowie strojonej tak, by uzyskać możliwie szerokie dolne pasmo (np. od 40 do 200Hz) z jednoczesną dużą skutecznością (głośno). Aby moc więc z tego głośnika "wycisnąć" jak najwięcej basu przy zachowaniu przystającej do głośników małych efektywności należy zbudować odpowiednio zaprojektowaną (strojoną) kolumnę, a do tego niezbędne są dokładne parametry TS...
    Grzegorz740 napisał:
    Może autor się pomylił w pomiarach i miały być głośniki 4Ω zamiast 3Ω?

    Bo nic nie wiem na temat głośników 3Ω aby takie były.


    Oczywiście, że były i są - bardzo często w zestawach kina domowego, czy nawet niektórych "bum-box'w". Chodzi tu o uzyskanie najkrzepszych parametrów (przede wszystkim głośności) przy ograniczonym zasilaniu (to w radiach przenośnych) lub "wyciśnięciu" jak największej mocy z zastosowanych scalonych wzmacniaczy mocy.
    Jednocześnie użytkownik takiego KD jest niejako "skazany" na używanie kolumn głośnikowych z zestawu, bo podłączenie innych powoduje (w każdym razie może powodować) nierównomierną charakterystykę częstotliwościową, lub uwypuklone (patrz wzmiankę o korekcji psofometrycznej) niektóre wycinki pasma. Aby dodatkowo zmusić takiego posiadacza zestawu KD do korzystania akurat z dedykowanych do zestawu kolumn stosowane są też i inne "patenty" - np. w postaci nietypowych (często występujących tylko w danej marce lub modelu KD) złącz głośnikowych.

    Oczywiście - można się "bawić" i spróbować budować kolumny na tych głośnikach, należy jednak się liczyć z tym, że efekt końcowy może nie spełniać oczekiwań.
  • #11 18811593
    Grzegorz740
    Poziom 37  
    Posty: 4135
    Pomógł: 313
    Ocena: 552
    398216 Usunięty napisał:

    Grzegorz740 napisał:
    Może autor się pomylił w pomiarach i miały być głośniki 4Ω zamiast 3Ω?

    Bo nic nie wiem na temat głośników 3Ω aby takie były.


    Oczywiście, że były i są - bardzo często w zestawach kina domowego, czy nawet niektórych "bum-box'w". Chodzi tu o uzyskanie najkrzepszych parametrów (przede wszystkim głośności) przy ograniczonym zasilaniu (to w radiach przenośnych) lub "wyciśnięciu" jak największej mocy z zastosowanych scalonych wzmacniaczy mocy.
    Jednocześnie użytkownik takiego KD jest niejako "skazany" na używanie kolumn głośnikowych z zestawu, bo podłączenie innych powoduje (w każdym razie może powodować) nierównomierną charakterystykę częstotliwościową, lub uwypuklone (patrz wzmiankę o korekcji psofometrycznej) niektóre wycinki pasma. Aby dodatkowo zmusić takiego posiadacza zestawu KD do korzystania akurat z dedykowanych do zestawu kolumn stosowane są też i inne "patenty" - np. w postaci nietypowych (często występujących tylko w danej marce lub modelu KD) złącz głośnikowych.

    Oczywiście - można się "bawić" i spróbować budować kolumny na tych głośnikach, należy jednak się liczyć z tym, że efekt końcowy może nie spełniać oczekiwań.


    Teraz rozumiem. Miałem wątpliwości bo się nie spotkałem z głośnikami 3Ω bo na przykład w moim KD Panasonic są głośniki 5Ω.

    Dzięki za wyjaśnienie.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta, jak wykorzystać głośniki 5.1 z kina domowego Samsung HT-E350 EN. Odpowiedzi sugerują podłączenie głośników do komputera za pomocą przejściówki lub do innego wzmacniacza 5.1, jednak podkreślają, że głośniki są zazwyczaj kompatybilne tylko z dedykowanymi wzmacniaczami. Wskazano na trudności związane z opornością głośników (3 Ω) oraz na możliwość ich naprawy lub wymiany wzmacniacza. Użytkownik wyraża zainteresowanie zakupem używanego kina domowego LG. Dyskusja porusza również kwestie techniczne dotyczące jakości dźwięku i charakterystyki głośników.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA