Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kino domowe 5.1 z dobrym subwooferem pod PC, bez amplitunera?

rv.zero 06 Jul 2020 17:59 840 14
    rv.zero
    Level 3  
    Witam, nie mogę doszukać się optymalnej konfiguracji kina domowego 5.1 przy podłączeniu bezpośrednio z PC, ale bez zbędnych funkcji które posiada amplituner. Widzę dużo wątków o wzmacniaczach zamiast amplitunerów, ale pod stereo. Jak to wygląda mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt? Zależy mi też na dobrym bass-ie.

Idealną opcją dla mnie byłoby podłączenie systemu prosto do PC i ewentualnie przesyłanie obrazu do TV po HDMI.

Próbowałem zmieścić się w budżecie 3000zł, ale z porządnym amplitunerem chyba raczej to niemożliwe.

Mój sprzęt:
    PC: Płyta główna B450 Tomahawk Pro, Karta graficzna GTX 2070 Super
    TV: LG OLED B8

Edit: Może trochę inaczej. Czy amplituner podłączony przez HDMI wnosi cokolwiek jakościowo, w porównaniu z podłączeniem kina domowego przez wzmacniacz do portów Rear + Side + Center/Bass płyty głównej?

Edit: Zmiana 5.2 na 5.1
    bbobii
    Level 27  
    Nie wiem po co tobie 2 suby.
    Co do pytania to może oglądnij sobie to
    Powinno tobie pomóc.
    rv.zero
    Level 3  
    Faktycznie drugi sub niepotrzebny, mój błąd. Co do twojej propozycji to wygląda nieźle, ale niestety cena zaporowa a produkt już nie produkowany. Na x-kom znalazłem za 2350, ale niedostępny.

Chyba jednak najlepszą opcją byłby jakiś tańszy amplituner, który nie ma tych przetworników obrazów i innych niepotrzebnych funkcji i taki zestaw może:
    Zestaw kolumn 5.1 Taga TAV-606 v.3 + TSW-90 v.4 (1 929,00 zł)
    sosarek

Level 43  
    Spójrz na https://www.morele.net/glosniki-komputerowe-logitech-z906-5-1-980-000468-406931/
    Kiedyś były jeszcze Logitech Z-5500.
    Podłączysz komputer i telewizor(złączami cyfrowymi więc minimalizujesz ilość kabli połączeniowych).
    rv.zero
    Level 3  
    Dzięki za odpowiedź. Miałem to szczęście posłuchać ich w sklepie i o ile bass jest spoko, to po ściszeniu bassów, dźwięk jest okropny - niczym nie podchodzi do głośników z amplitunerem za 3-4k.

Za drobną poradą kogoś, kto testował kilka różnych zestawów w tym zakresie, zdecydowałem się na zestaw S 807 HCS (1888,00 zł) i amplituner Pioneer VSX-534B (1600zł). Do tego SUB S 810/808. Grają one pięknie nawet bez suba, ale jednak lepsze bassy robią robotę.

Jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny, to amplituner jest po prostu niezbędny. Możemy co prawda symulować to poprzez podłączenie do wzmacniaczy i wejść na płycie głównej, ale niestety nie dorówna to dobremu amplitunerowi z szeroką gamą ustawień - z tego co udało mi się wyczytać po 10h poszukiwań.
    sosarek

Level 43  
    Z jakiego źródła miałeś podłączony dźwięk, słuchałeś w STEREO czy jakiś efekt przestrzenny?
    rv.zero wrote:
    Jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny, to amplituner jest po prostu niezbędny. Możemy co prawda symulować to poprzez podłączenie do wzmacniaczy i wejść na płycie głównej

Przecież one mają sprzętowe dekodery dźwięku przestrzennego poparte dodatkowo certyfikatami.
    Dźwięk z komputera jak podłączyłeś do niego?
    rv.zero
    Level 3  
    sosarek wrote:
    Z jakiego źródła miałeś podłączony dźwięk, słuchałeś w STEREO czy jakiś efekt przestrzenny?
    rv.zero wrote:
    Jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny, to amplituner jest po prostu niezbędny. Możemy co prawda symulować to poprzez podłączenie do wzmacniaczy i wejść na płycie głównej

Przecież one mają sprzętowe dekodery dźwięku przestrzennego poparte dodatkowo certyfikatami.
    Dźwięk z komputera jak podłączyłeś do niego?

Pominąłeś fragment:
    Quote:
    - z tego co udało mi się wyczytać po 10h poszukiwań.

Chodziło mi też o podłączenie analogowe bezpośrednio z głośników/wzmacniacza. Realtek obsługuje 5.1, ale jednak nie znalazłem nigdzie informacji o tym by było to równie dobre, co podłączenie przez amplitunera. Jeśli masz jakieś info na ten temat to chętnie przeczytam - fajnie byłoby nie wydawać 1600zł. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że amplituner możemy podłączyć do PC i wszystko byłoby super, ale chodzi tutaj o wyrzucenie amplitunera z tego procesu, czyli pozostaje podłączenie analogowe + sterowniki karty dzwiękowej.
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Opcji masz kilka - obraz i dźwięk kablem HDMI do telewizora i stamtąd optycznym na głośniki.
    Połączenie analogowe 5.1 kablami miniJack-RCA z karty dźwiękowej do głośników.
    Dziwi mnie jednak że nowe płyty nie posiadają wyjść cyfrowych audio(optyczne bądź coaxialne)
    Nie odpowiedziałeś na
    sosarek wrote:
    rv.zero
    Level 3  
    Quote:

W trybie matrix. Była to tylko muzyka, więc nie było efektów kina domowego, ale brzmiało to naprawdę dobrze i z każdego z 5 głośników. Przy sterowniku Realtek nie mogę doszukać się takich funkcji, więc domyślam się, że jest to zrobione sprzętowo przez amplituner. Może sterowniki karty mają podobne funkcje, ale po prostu nie mogę się doszukać opinii na ten temat poza tymi, które mówią, że analogowe podłączenie bez ampli jest po prostu gorsze (bez podawania głębszych argumentów).

Quote:
    Opcji masz kilka - obraz i dźwięk kablem HDMI do telewizora i stamtąd optycznym na głośniki.

Głośniki Jamo S 807 nie mają wyjść optycznych. Ewentualnie konwerter analogowo-cyfrowy, ale znowu pozostaje kwestia zasilania - potrzebują one więcej niż może dać telewizor, więc dodatkowo wzmacniacz. Ogółem nie mam potrzeby podpinania TV, ale ciekawi mnie, czy istnieją takie konwertery.

Quote:
    Połączenie analogowe 5.1 kablami miniJack-RCA z karty dźwiękowej do głośników.

Będzie potrzebny wzmacniacz, tylko jaki wzmacniacz wybrać, by nie był chińszczyzną.

Edit: Przeszukałem jeszcze kilka wątków i wydaje mi się, że z odpowiednim tunerem i wzmacniaczem mamy już wszystko czego potrzeba do podłączenia z PC, obsługującym 5.1. Jakościowo jest to już zależne od płyty głównej, ale w tym zestawie, mamy już praktycznie wszystko to co daje amplituner, ale bez zbędnych funkcji. Na ten moment sprawa chyba rozwiązana, pozostaje tylko dobór odpowiedniego sprzętu.
    bbobii
    Level 27  
    Twoja płyta główna ma kartę dźwiękową ALC892 która posiada:
    Primary 16/20/24-bit SPDIF-OUT supports 32k/44.1k/48k/88.2k/96k/192kHz sample rate
    Secondary 16/20/24-bit SPDIF-OUT supports 32k/44.1k/48k/88.2k/96k/192kHz sample rate
    16/20/24-bit SPDIF-IN supports 44.1k/48k/96k/192kHz sample rate.

Więc nie potrafisz podłączyć cyfrowo i tyle.
    sosarek

Level 43  
    bbobii wrote:
    Więc nie potrafisz podłączyć cyfrowo i tyle.

Przejrzyj instrukcję - płyta NIE posiada wyjść cyfrowych ani z tyłu ani w formie pinów na płycie.
    bbobii
    Level 27  
    Fakt MSI nie wspiera. Ale jeszcze nic straconego można sobie zrobić.
    Kino domowe 5.1 z dobrym subwooferem pod PC, bez amplitunera?

A jak sam nie da rady to niech kogoś poprosi.
    sosarek

Level 43  
    @bbobii Ta, na nowej płycie... Radzę pomyśleć, i nie tylko MSI przestaje montować na swych MOBO wyjścia optyczne.
    bbobii
    Level 27  
    To niech sobie kupi konwerter z USB do SPDIF lub Coaxial lub głośniki aktywne z kartą USB
    np. takie Teufel Concept E 450 Digital "5.1-Set"
    rv.zero
    Level 3  
    Moim zdaniem, mam dwie racjonalne opcje:
    - wzmacniacz (np. Fenton AV340BT) i podłączenie bezpośrednie do wyjść na płycie głównej (Głośnik -> Wzmacniacz -> Jack Front/Rear/Center-Sub). We wzmacniaczach możemy wysterować kolumny. Obawiam się tylko o jakość, bo nie wiem jakie parametry są ważne przy zakupie takiego wzmacniacza.
    - albo amplituner za 1500zł i podłączenie poprzez HDMI do amplitunera, lub przez HDMI to TV i tam optycznym do amplitunera. Karta graficzna musi mieć możliwość wysyłania dźwięku razem z obrazem po HDMI - podobno te starsze nie mają.

Quote:
    To niech sobie kupi konwerter z USB do SPDIF lub Coaxial lub głośniki aktywne z kartą USB
    np. takie Teufel Concept E 450 Digital "5.1-Set"

Przy zestawie takim jak Jamo S807 i Jamo SUB S810 sprzęty takie jak Teufel Concept E 450 raczej wymiękają, jeśli chodzi o jakość dźwięku przy muzyce/filmach. Chętnie posłuchałbym gdzieś w sklepie, ale jak próbowałem z Logitech z906, to po wyłączeniu tuby nie dało się tego słuchać. Dobre do gier, ale nie pod kino domowe. Z konwerterami na USB nie wiem, ale wolę nie ryzykować.

Spróbuję z jakimś wzmacniaczem, a jak to nie będzie wystarczające, to zwrócę wzmacniacz i kupię polecany amplituner (PIONEER VSX-534B).