Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.

Bob271 16 Aug 2020 16:00 268527 1179
Buderus
    velkhor
    Level 9  
    >>20520074

Dzięki za wszystkie informacje. Wygląda na to że konfiguracja jest ok. Teraz będzie troche trudniej. Możesz podać jakie masz urządzenia w domu które zużywają powyżej 2kW. Chodzi mi o bojler (boiler), pompa ciepła (heat pump), klimatyzator (air conditioner), czajnik elektryczny (electric Kettle).
  • Buderus
    oliverco
    Level 4  
    To nasz nowy dom, więc tylko piekarnik w kuchni, pralka i na razie używamy grzejników powietrza. Poza tym mam około 200 W zużycie w nocy z urządzeń rezerwowych, routera, alarmów, kamer itp. Dziwne jest to, że nigdy nie miałem 0 z sieci.
  • Buderus
    velkhor
    Level 9  
    Masz falownik KTL6-L1+ LUNA2000. Może to wygenerować 2,5kW energii chwilowej. Więc jeżeli podłączył być 2kW grzejnik, będzie ok wszystko idzie z LUNA. Ale jeżeli włączysz grzejnik 4kW to 2,5kW z luna + 1,5kW z sieci.
    Więc jeżeli w tej samej chwili działają wszystkie grzejniki będziesz miał pobór z sieci pomimo że masz naładowaną baterię, są na to pewne rozwiązania, ale wymagają dodatkowych urządzeń.

oliverco wrote:
    Dziwne jest to, że nigdy nie miałem 0 z sieci

To mnie mocno zastanawia. Jaką masz instalacje w domu L, czy L1, L2, L3?
    oliverco
    Level 4  
    Jedna faza :)

Added after 8 [minutes]:

>>20520165
    Jestem pewien, że kiedy wyślę energię elektryczną do gridu, rozwiąże problem, ale nie mogę. Pomyślałem, że istnieje pewne ustawienie, aby to ograniczyć, ale nie mogę go znaleźć. Tak więc możliwym rozwiązaniem będzie off grid Island. Tutaj, nawet gdy używam 70 kw miesięcznie, wynosi 600 Zlotych
    velkhor
    Level 9  
    Obawiam się że nie rozwiąże. Twoja instalacja wymaga dokładniejszej analizy. Odezwę się na priv bo duży off-topic sie zrobił.
    gitpusher
    Level 12  
    velkhor wrote:
    Panowie, chyba przyda sie pewne wyjaśnienie.
    w HA jest "Startup Time" i "Shutdown Time", niestety przetłumaczone na polski zostało cudownie jako włączenie i wyłączenie falownika. Jest to włączenie i wyłączenie inwertera produkującego prąd. Falownika nie da się wyłączyć w żaden programowy sosób. Nawet suwak który masz w fusion solar załącza i wyłącza ten inwerter. (mowa oczywiście o wersji EU bo chińczyk jest zupełnie off)

Ale kto to tak przetłumaczył?
    bo z tego co widzę to nie ma polskiego tłumaczenia:
    https://github.com/wlcrs/huawei_solar/tree/main/translations

ps. wlasnie m.in. dlatego gdzie tylko mogę to zawsze używam angielskiego :)
    velkhor
    Level 9  
    gitpusher wrote:

Huawei na web i na apce ;)
    A wtyczka oficjalnego tłumaczenia faktycznie nie ma.
    rokbok
    Level 33  
    Te czasy włączenia i wyłączenia falownika to de facto początek i koniec produkcji energii, czyli jak jest wystarczające napięcie z paneli, tudzież odpowiednie warunki atmosferyczne falownik się włącza, gdy jest tych dwóch czynników za mało falownik zaprzestaje produkcji, co jest opisane jako wyłączenie go.

Czyli prościej, początek i koniec produkcji energii danego dnia.
    velkhor
    Level 9  
    rokbok wrote:

Czy wy k*** czytacie to co ludzie piszą, czy tylko piszecie żeby coś napisać...
    Dokłądnie to napisałem dwa wątki wyżej.

Jak ktoś ma poważny problem to się wypowiedzieć nie łaska.... a jak jakieś bzdury napisać żeby sobie posta napić i naśmiecić w temacie to chetnie.
    rokbok
    Level 33  
    Wyluzuj człowieku i nie rób z siebie oszołoma, była dyskusja o tłumaczeniu więc napisałem co oznacza to tłumaczenie, a Ty jak masz problem to rozwiąż go we własnym gronie, a nie na forum ;).

velkhor wrote:
    Dokłądnie to napisałem dwa wątki wyżej.

Dwa wątki wyżej to napisałeś:

velkhor wrote:
    gitpusher wrote:

Huawei na web i na apce ;)

Co w sumie nic nie mówi po za tym co wszyscy wiedzą, tak, tak pisze w Fusion Solar, ja napisałem co te terminy oznaczają i nie wyrywaj zdań z kontekstu cytując wyrywkowo, np.

velkhor wrote:
    rokbok wrote:
    velkhor
    Level 9  
    rokbok wrote:
    Dwa wątki wyżej to napisałeś:

velkhor wrote:
    gitpusher wrote:

Huawei na web i na apce

Dobra faktycznie napisałem to więcej niż 2 wątki temu. Ale fakt okazja do przyjebania się jest.

A jeżeli chodzi o:
    rokbok wrote:
    Wyluzuj człowieku i nie rób z siebie oszołoma, była dyskusja o tłumaczeniu więc napisałem co oznacza to tłumaczenie, a Ty jak masz problem to rozwiąż go we własnym gronie, a nie na forum .

To dyskusja nie dotyczyła tłumaczenia, tylko kewstii wyłączania się falownika, co zostało opisane i wyjaśnione, że tłumaczenie jest zazwyczaj błędnie rozumiane. Poniżej sobie możesz przeczytać bo widzę że nie śledzisz tematu.

velkhor wrote:
    rokbok wrote:
    akir19 wrote:
    żeby falownik wyłączał się na noc, a nie usypiał?

Gdybyś chciał w przyszłości kontrolować oddanie, pobór i autokonsumpcję za pomocą licznika mocy, to w przypadku wyłączania się falownika na noc będą wskazania zakłamane (pobór).

Panowie, chyba przyda sie pewne wyjaśnienie.
    w HA jest "Startup Time" i "Shutdown Time", niestety przetłumaczone na polski zostało cudownie jako włączenie i wyłączenie falownika. Jest to włączenie i wyłączenie inwertera produkującego prąd. Falownika nie da się wyłączyć w żaden programowy sosób. Nawet suwak który masz w fusion solar załącza i wyłącza ten inwerter. (mowa oczywiście o wersji EU bo chińczyk jest zupełnie off)

Dysusje offtopową kończę więc jak ktoś coś sensownego powie to się dołącze.

Żegnam ozięble.
    Daris
    Level 20  
    Witam,

mam pytanie odnośnie licznika do huawei. Kupiłem zamiennik :
    https://allegro.pl/oferta/licznik-energii-do-huawei-sun2000-vs-dtsu666-h-13011733478

Podłączyłem na 1,5m skrętki wykorzystując jedną parę, w gniazdo falownika o numerze pinów 7 i 9 w/g instrukcji. Licznik w/g sprzedawcy jest fabrycznie skonfigurowany pod sun2000 i faktycznie sprawdziłem takie ustawienia są :
    addr: 11
    baud: 9600
    data: n.8.1
    port: rtu

Nie wiem jak odpalić licznik w aplikacji. Mam dostęp do panelu administracyjnego. Czy on się powinien pojawić automatycznie czy trzeba go jakoś dopisać? Proszę o radę bo siedzę nad tym już trochę i końca nie widzę.

Czy może muszę się do falownika podłączyć bezpośrednio i dopiero wtedy będę miał funkcje licznika?

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

Ogarnąłem, po podłączeniu się bezpośrednio do falownika dało się dodać licznik. Działa bez problemu.
    velkhor
    Level 9  
    Daris wrote:
    Witam,

mam pytanie odnośnie licznika do huawei. Kupiłem zamiennik :
    https://allegro.pl/oferta/licznik-energii-do-huawei-sun2000-vs-dtsu666-h-13011733478

Dzięki. Dobrze wiedzieć że ktoś robi "podróbki" chinczyków które działają :)
    Rozumiem, że widać produkcje i zużycie w apce? Masz może możliwość sprawdzić to z HA??

Daris wrote:
    Podłączyłem na 1,5m skrętki wykorzystując jedną parę, w gniazdo falownika o numerze pinów 7 i 9 w/g instrukcji.

W orginale jest kabel 0,35mm2 (LINKA ekranowana), a skretka to 0,127mm2 drut w wersji podstawowej nie ekranowany. Troche bym sie bał... ale rozumiem, nie chce się zazwyczaj dwa razy robić tej samej roboty...

Daris wrote:
    Czy może muszę się do falownika podłączyć bezpośrednio i dopiero wtedy będę miał funkcje licznika? Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:Ogarnąłem, po podłączeniu się bezpośrednio do falownika dało się dodać licznik. Działa bez problemu.

Jak dobrze pamiętam, to da się też dodać przez web. Kiedyś sobie tak przez przypadek doklikalem magazyn energii.... i wiesz jak się go fizycznie nie ma to jednak nie działa :D
    Daris
    Level 20  
    Licznik działa, wszystko pokazuje tak jak oryginał. Nie mam oryginału ale do kontrolowania sieci myślę, że mi wystarczy. Skrętki jest metr co najwyżej półtora, kat 6, fakt że wykorzystałem tylko dwie żyły ale działa to od wczoraj, więc raczej będzie działać.

Nie mogłem odszukać dodawania licznika w aplikacji online.

Reasumując, licznik działa i nie potrzeba w nim żadnych ustawień wstępnych. Wpinamy, dodajemy go w falowniku poprzez bezpośrednie z nim połączenie komórką i czekamy chwilkę jak to wszystko się zaktualizuje w aplikacji online.

ps. każdy powinien mieć coś takiego w domu, świetne do monitoringu.
    oliniusz
    Level 5  
    Fajnie, że jest jakaś tańsza alternatywa, dobrze wiedzieć!

Ja mam już ten oryginalny licznik i też użyłem skrętki, którą miałem szczęśliwym trafem przechodzącą dziurą w pionie z piwnicy z falownikiem na piętro do licznika. Była nie używana z dawnych czasów, a nie mogłem jej wyciągnąć, albo użyć innego kabla, bo murarz później zalał dziurę cementem.

Skrętka ma z piętnaście - dwadzieścia metrów i komunikacja działa bezproblemowo, ja skręciłem ze sobą dodatkowo pary dla większego przekroju, na wszelki wypadek.
    WS Transport AS
    Level 10  
    Mam falownik 10ktl - M1, na dachu 11200 W wszytko na południe. Maksymalna chwilowa moc instalacji nie przekracza 7100W. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało. Na wykresie całkowicie brakuje szczytów wykres wygląda jakby został odcięty. W parametrach sieci i zabezpieczeń wartości są ustawione na maksymalne. Gdzie jeszcze można szukać przyczyny ograniczania mocy? Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.[/url]
    Robyn212
    Level 16  
    Może masz za mocne panele, które mają prąd większy niż 11A
    velkhor
    Level 9  
    WS Transport AS wrote:
    Maksymalna chwilowa moc instalacji nie przekracza 7100W. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało.

Nie moge powiększyć fotki, bez tego trudno się odnieść, ale wygląda raczej na ucięcie mocy na produkcji a nie max prąd.
    Możesz podać więcej informacji o panelach, ilości stringów itp?

Nie pamietam gdzie było w apce, ale na webie jest w:
    Ustawienia falownika -> Regulacja mocy -> Wartościowe obniżenie mocy czynnej (W) Poza polem input powinieneś mieć podane wartośći graniczne, dla KTL-11, jest chyba 0-12100 (pisze z pamięci).
    Jeżeli instalator założył tam "blokade" to być może zrobił to świadomie. Huaweie w domyśle nie mają włączonego ograniczenia mocy, przynajmniej na nie spotkałem. Jaką masz moc deklarowaną przyłącza, jakie przewody.
    Reszty parametrów nie tykaj !!!
    WS Transport AS
    Level 10  
    Inwerter 10 KW. Na dachu 2 stringi podłączone do dwóch MPPT. Pierwszy string 13 paneli po 415W, drugi string 14 paneli po 415W. Falownik współpracuje z instalacją IT 3x230 V. W danym momencie falownik uruchomiony, ale wymaga zoptymalizowania, między innymi właśnie mocy czynnej. Czy ktoś, kto się dokładnie zna na ustawieniach falowników Huawei, jest w stanie przeprowadzić ze mna kurs on-line i wytłumaczyć co , jaka funkcja oznacza, i jak dobierać parametry w poszczególnych okienkach? Oczywiście odpłatnie.

Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.
    WS Transport AS
    Level 10  
    >>20566641Nie sądzę. A zresztą w jaki sposób operator miałby wpłynąć na moc czynną falownika?

Dodano po 2 [minuty]:

[postid:c1e8712b67]20566618 Nie podałem, bo tamtem problem został rozwiązamy. Falownik został uruchomiony, jadnak jedak moc jest ograniczana którymś z parametrów.[/postid:c1e8712b67]

Dodano po 5 [minuty]:

[postid:c1e8712b67]Parę postów niżej powklejałem zdjęcia z ustawień. Zabezpieczenie główne jest 63 A 3x230V[/postid:c1e8712b67]
    velkhor
    Level 9  
    strucel wrote:
    Szkoda że nie podał tego co w swoim drugim poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20556899&highlight=#20556899

Świetna robota. Szkoda że ludzie piszą co i jak....

WS Transport AS wrote:
    Nie podałem, bo tamtem problem został rozwiązamy.

Nie został rozwiązany. Nie działa poprawnie jak działał, a więc coś jest źle. Nie możesz powiedzieć, że coś działa TROCHE prawidłowo, albo działa prawidłowo albo nie. Tak samo jak coś nie jest troche czyste :]
    A to że nie napisałeś, że instalacja w Norwegii to kolejny minus, bo nikt z nas nie wie jakie tam są warunki, przyłączenia jakie zabezpieczenia i ograniczenia stosuje operator itp.

Ale wracając do tematu. Z tego drugiego postu faktycznie wyglada że to nie ogranicznie prze falownik. Zrób zrut ekranu ale z kompa, żeby było widać tą linię do góry czy jest prosta bo wydaje się lekko pofalowana. Jak falowik obcina to jest zawsze "igła". Podaj model paneli PV, bo zaczynam się zastanawiać, czy nie jest problem z doborem.

Jeżeli chodzi o instalacje, to jesteś instalatorem, czy ktoś Ci zakładał i nie działą?
    WS Transport AS
    Level 10  
    Sprawdziłem. Prąd znamionowy paneli 10,7A. Zwarciowy -11,17A. Mieści się w normie.
    velkhor
    Level 9  
    Dobra nie chce mi się milion razy pisać i robić offtopa. Bo później jak ktoś informacji szuka to musi się przedzierać przez śmieciowe wiadomości które nic nie wnoszą więc powiem krótko.
    Skoro masz problem i pytasz, a ktoś z dobrej woli chce Ci pomóc, i ty nie odpowiadasz na pytania to co my chętni pomóc mamy o Tobie myśleć?

Dla ułatwienia:

velkhor wrote:
    Zrób zrut ekranu ale z kompa, żeby było widać tą linię do góry czy jest prosta bo wydaje się lekko pofalowana.

Twojej odpowiedzi brak.

velkhor wrote:
    Podaj model paneli PV, bo zaczynam się zastanawiać, czy nie jest problem z doborem.

Ty:
    WS Transport AS wrote:
    Sprawdziłem. Prąd znamionowy paneli 10,7A. Zwarciowy -11,17A. Mieści się w normie.

Panel ma więcej parametrów niż tylko prąd.
    Ale skoro jest dobrze, i nie chcesz nic powiedzieć o specyfikacji instalacji, zataiłeś to że instalacja jest w norwegii. To ja się pytam po co tutaj przyszedłeś? Chcesz się pochwalić że wszystko OK i nie działa czy jak bo ja tego nie ogarniam.

velkhor wrote:
    Jeżeli chodzi o instalacje, to jesteś instalatorem, czy ktoś Ci zakładał i nie działą?

Kolejne zignorowane pytanie.

Bez powyższych odpowiedzi ja się poddaje może któryś z szanownych kolegów zechce wróżyć z fusów, kryształowej kuli czy czego tam się da.
    WS Transport AS
    Level 10  
    >>20566922Ja sprzedaję falowniki i panele wraz z elementami do mantażu. Klient kupił przez sklep internetowy, założył mu jego norweski elektryk. Teraz nie wiadomo po czyjej stronie leży wina. Parametry paneli : Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.
    Wykres funkcji nie jest idealną "igłą", jest nieznacznie pofałdowany: Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.
    A tutaj specyfikacja falownika: Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.

Dodano po 29 [minuty]:

>>20566618Cóż tam , w tym drugim poście jest takiego, czego nie ma w tym?
    Baqo
    Level 15  
    WS Transport AS wrote:
    Witam grono.
    Spotkałem się z problemem konfiguracji falownika Huawei 10ktl m1 pod sieć IT 3x230V. Miejsce instalacji w Norwegii. Jest po prostu problem z uruchomieniem. W parametrach sieci wybieram sieć EN-50549, instalacja trójfazowa trójżyłowa, wejście nieuziemione z transformatorem. Powielu próbach udało mi się instalacje uruchomić, ale byłem na tyle nie przezorny, że nie porobiłem notatek z ustawień. Po miesiącu czasu klient zaczął narzekać, że instalacja daje tylko 7 kW z 10 kW. I rzeczywiście wygląda tak jakby w ustawieniach coś obcinało po prosu moc. m eksperymentować z ustawieniami rezultatem czego inwerter informuje o błedzie : za niskie napięcie sieci. Czy ktoś zetknął się z takim problemem?

Czeska sieć energetyczna CZECH-EN50549-LV230.
    Poziom napięcia (V): 400V
    strucel
    Level 34  
    WS Transport AS wrote:
    >>20566641Nie sądzę. A zresztą w jaki sposób operator miałby wpłynąć na moc czynną falownika?

Od kilku lat inwertery montowane w UE muszą wspierać LFSM-O, to że u nas operatorzy z tego nie korzystają nie znaczy że tak jest w całej UE, ale fachowca od OZE w Norwegii raczej trudno ci tu będzie znaleźć.
    WS Transport AS
    Level 10  
    Falownik wystartował na takich ustawieniach jakie są, właśnie na czeskiej sieci LV230 - low voltage 230v. Teraz rozchodzi się o moc czynną, która nie przekracza 7100w a przy falowniku 10 kw i 11200w panelach powinno dawać powyżej 8000w.
    gitpusher
    Level 12  
    WS Transport AS wrote:
    Falownik wystartował na takich ustawieniach jakie są, właśnie na czeskiej sieci LV230 - low voltage 230v. Teraz rozchodzi się o moc czynną, która nie przekracza 7100w a przy falowniku 10 kw i 11200w panelach powinno dawać powyżej 8000w.

Nie rozumiem dlaczego nie ustawisz właściwej normy dla lokalizacji. Czyli w tym wypadku odpowiedniej normy norweskiej. Przecież od tego zależy szereg innych czynników, limity napięć etc.
    To że wystartował na czeskiej to akurat jak dla mnie nie jest żaden argument. Równie dobrze mógł "wystartować" na wielu innych - ale czy tak ma zostać ustawiony?