Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica JUMBO 30 BDO-30 - Problem z iskrą

marek-gudzowski 08 Dec 2020 23:50 471 2
 • #1
  marek-gudzowski
  Level 11  
  Witam,
  mam problem z nagrzewnicą olejową Jumbo 30, model BDO-30. OD dłuższego czasu działała niepoprawnie, tj. zapalała od razu, czasem chodziła 10 minut i gasła, czasem 2 godziny i gasła, czasem przerywała ale chodziła poprawnie, różnie. Gdy zgasła to przy ponownym uruchomieniu praktycznie od razu, zapalała bez problemu. Tydzień temu straciła iskrę i nie zapalała już w ogóle, jedyny sposób jej odpalenia było palnikiem gazowym. Sprawdziłem że transformator nie podaje iskry, choć prąd do niego dochodził, sprawdziłem na przejście przewód wysokiego napięcia i sprawdziłem świece. Wypadło na transformator.
  Zakupiłem transformator o identycznych parametrach jak poprzedni, taki oto:

  Nagrzewnica JUMBO 30 BDO-30 - Problem z iskrą

  Po wymianie okazało się że przewód wysokiego napięcia też kuleje. sprawdziłem to tak, że jak przyłożyłem świece bezpośrednio do wyjścia z transformatora to byłą iskra aż miło. Jako że chciałem się upewnić czy wszystko jest w porządku to wykonałem prowizoryczny przewód wysokiego napięcia z 3 skręconych przewodów OWY 4mm2. każdy miał swoją izolację i były dodatkowo otulone kilkoma warstwami gumek termokurczliwych. Przewód zadziałał jak należy, dmuchawa chodziła bezbłędnie i iskra była cały czas wyraźna, co powodowało że dmuchawa nie gasła. po ok 2-3 minutach pracy z transformatora zaczął unosić sie biały dymek, taki dosyć wyraźny, więc szybko wyłączyłem dmuchawe.
  teraz pojawiają się pytania:

  - dlaczego pojawił siędym z transformatora?
  - czy transformator ma działać w trybie ciągłym, czy tylko służy do rozruchu?
  - co sprawdzić innego? Wszelkie kwestrie dopływu paliwa wykluczam bo czyściłem i sprawdziłem od zbiornika po dysze wszystko.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  marek-gudzowski wrote:
  czy transformator ma działać w trybie ciągłym, czy tylko służy do rozruchu?

  Na tabliczce jasno jest napisane;
  Nagrzewnica JUMBO 30 BDO-30 - Problem z iskrą

  Być może uszkodzone jest sterowanie. W większości iskra jest tylko na czas zapłonu a później płomień sam się podtrzymuje.
  marek-gudzowski wrote:
  dlaczego pojawił siędym z transformatora?

  Bo nie jest przeznaczony do pracy ciągłej.
 • #3
  marek-gudzowski
  Level 11  
  Zastanawiam się czy nie kupić sterownika przez uczonego do pracy ciągłej. Na końcu układu nie ma iskrownika w postaci 2 elektrod, tylko troszkę zmodyfikowana świeca zapłonowa od samochodu(ma długie elektrody) jako że świeca zapłonowa jest stworzona do ciągłej pracy to myślę że powinno być w porządku. Jeśli chodzi o dym z transformatora to pojawił się szybciej niż po 1 minucie