Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DDR5 przynosi nowe wyzwania i nowe szanse

ghost666 14 Dec 2020 15:33 615 0
 • DDR5 przynosi nowe wyzwania i nowe szanse
  Najnowsza iteracja pamięci DRAM o podwójnej szybkości transmisji danych (DDR) oferuje wiele zalet w stosunku do swojego poprzednika, a także rzuca nowe wyzwania projektantom.

  Standard JESD79-5 DDR5 SDRAM, opublikowany przez JEDEC Solid State Technology Association na początku tego roku, został zaprojektowany, aby sprostać rosnącym potrzebom wydajnej pracy pamięci w szerokim zakresie aplikacji, w tym w systemach klienckich i serwerach. Ten ostatni segment zmaga się z coraz większą presją wynikającą z intensywnych aplikacji chmurowych i korporacyjnych centrów danych.

  W ogólności - specyfikacja DDR5 zapewnia dwukrotnie wyższą wydajność i znacznie lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z DDR4. Mówiąc dokładniej, standard DDR5 został zaprojektowany tak, aby poprawić wydajność skalowania, bez pogarszania wydajności kanału przy wyższych prędkościach, co zostało osiągnięte poprzez podwojenie długości serii do BL16 i liczby banków do 32 z 16.

  JEDEC opisuje architekturę DDR5 jako „rewolucyjną”, ponieważ zapewnia lepszą wydajność kanału i wyższą wydajność na poziomie aplikacji, co umożliwi ciągłą ewolucję systemów obliczeniowych nowej generacji. Aby zwiększyć niezawodność i wydajność, moduł DDR5 DIMM oferuje dwa 40-bitowe w pełni niezależne podkanały w pojedynczym module.

  Pomimo znaczącego postępu w stosunku do DDR4, DDR5 nie oznacza radykalnej zmiany dla projektantów, mówi Jim Handy, główny analityk z Objective Analysis. „Od pierwszego DDR projekty referencyjne były używane we wszystkich urządzeniach, a każda część podsystemu pamięci musi przejść walidację”. Walidacja obejmuje wszystko, od złączy po moduły DIMM. Dzięki temu wszystko, co dociera do inżyniera projektanta jest już sprawdzone. Tutaj nie ma różnicy pomiędzy DDR4 a 5.

  Projektanci raczej nie będą mieli szansy wybierać między oboma rodzajami pamięci. „Taką decyzję podejmuje producent procesora” mówi Handy. Decyzje podejmować będą musieli jedynie projektanci układów FPGA i ASIC, ale niewiele z tych układów korzysta z pamięci DRAM.

  Producent pamięci DRAM, firma Micron Technology, widzi kilka wyzwań związanych z przejściem na DDR5, jak mówi główny architekt Micron Frank Ross. Jednym z nich jest zmiana miejsca stabilizacji napięcia z systemu na moduł DIMM, ale zaznacza również, że „Posiadanie tego modułu w DIMM i uproszczenie płyty głównej oraz usprawnienie sieci dostarczania energii ma dla nas ogromne zalety”.

  Wyzwania związane z różnicami między DDR4 i DDR5 nie są duże. „Za każdym razem, gdy przechodzimy do tak dużych prędkości, zwłaszcza takich, jak w przypadku DDR5, pojawiają się nowe wyzwania związane z upewnieniem się, że sygnalizacja działa”. Przekłada się to na wiele nowych algorytmów, które trzeba stworzyć.

  Osobną sprawą jest dbałość o niezawodność pamięci. Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ duże zapotrzebowanie na pamięć DRAM pochodzi z centrów danych obsługujących chmury prywatne i publiczne. „Musimy się upewnić, że zapewniamy niezawodność, która będzie działać na dużą skalę” mówi Ross.

  Źródło: https://www.eetimes.com/ddr5-brings-design-ops-challenges/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10183 posts with rating 8453, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.