Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SV TOTAL - Zamiana na pasywną

20 Dec 2020 07:54 411 12
 • Level 28  
  Posiadam antenę SV TOTAL ze wzmacniaczem podłączoną do zwrotnicy ZA-204Ms, do której mam również podłączone anteny telewizyjne. Obie anteny telewizyjne wymagają zasilania i ta zwrotnica jest w stanie to zapewnić.

  Jako, że do wejścia FM też przychodzi napięcie zasilające, zastosowałem antenę SV Total ze wzmacniaczem.

  Antena odbiera ponad 20 stacji, jednak przy automatycznym strojeniu odbiornika, on zatrzymuje się na wielu częstotliwościach, na których słychać głośne brzęczenie (nie przypomina to szumu takiego, jak przy braku sygnału). Ostatnio słuchałem VOX FM, wczoraj mniej więcej po godzinie 18 odbierał w miarę stabilnie, w stereo i RDS, był słyszalny szum, który znikał przy lekkim odstrojeniu lub zmiany trybu na mono, Teraz, o 7 rano tylko odbiera w mono i bez RDS z lekkim szumem.

  Podejrzewam, że wzmacniacz nie tylko nie jest potrzebny, ale nawet szkodzi, odbiornik dostaje za silny sygnał. W związku z powyższym chciałbym na próbę wymontować wzmacniacz, bardzo możliwe, że będzie lepiej.

  Nie chciałbym przerabiać zwrotnicy, ani specjalnie kupować AMS ZA-104MS, a podłączenie radia osobnym przewodem nie jest możliwe.
  Czy wystarczy w obudowie anteny połączyć oploty i gorące żyły? Wiem, że wtedy na antenie pojawi się 12V, ale czy będzie to w czymś przeszkadzać jeśli chodzi o odbiór (dopilnuję, żeby antena nie dotykała żadnych metalowych przedmiotów). Czy w gorącej żyle wstawia się kondensator ceramiczny i o jakiej pojemności, aby odciąć napięcie zasilające, ale nie przeszkadzał w odbiorze radia?
 • Network and Internet specialist
  Może tak być, że zakłócenia są od wzmacniacza albo zasilacza. Ale, jedyne co można zrobić, to wymontować lub pominąć wzmacniacz z Totala, czyniąc antenę pasywną. A tam masz napisane co zrobić --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3187168.html
 • Level 28  
  _cheetah_ wrote:
  Może tak być, że zakłócenia są od wzmacniacza albo zasilacza. Ale, jedyne co można zrobić, to wymontować lub pominąć wzmacniacz z Totala, czyniąc antenę pasywną. A tam masz napisane co zrobić --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3187168.html

  Właśnie chcę zacząć od demontażu wzmacniacza. W tamtym temacie jest przeróbka anteny na całkowicie pasywną i przed założeniem tego tematu myślałem o takiej przeróbce. Pytanie natomiast jest takie, czy zasilanie 12V będzie przeszkadzać i co z tym zrobić, o ile nie da się go wyeliminować z instalacji.

  Jak przerobię antenę tak, jak jest tam napisane, to między metalowymi elementami będzie po prostu te 12V. Czy to będzie w czymkolwiek przeszkadzać, jeśli chodzi o pracę samej anteny? Czy wstawić kondensator tak, jak w filtrach wprowadzających zasilanie? Jaki kondensator?

  Efekt końcowy miałby być taki, że antena może być "zasilana", tyle, że to zasilanie nic nie zmienia w kwestii pracy anteny.
 • Level 43  
  SV TOTAL - Zamiana na pasywną
  Odłącz, przeciąć to połączenie z anteny na widoczne 108 i połącz z anteny do punktu cewki z pojemnością(lewa dolna strona, szeroka ścieżka) kondensatorem np. 1nF. Zawsze możesz wrócić do wzmacniacza. Można się pobawić i zrobić bez tego 1nF ale trochę więcej roboty i powrót mniej możliwy..
 • Network and Internet specialist
  Można pokombinować jak napisał @LeDy, albo zrobić antenę całkowicie pasywną i ewentualnie dać izolator galwaniczny (bloker) --> https://www.dipol.com.pl/izolator_galwaniczny_5-2400mhz_signal_R48605.htm

  Choć to jest dipol prosty więc teoretycznie, po przeróbce na pasywną, zwarcia być nie powinno (trzeba by sprawdzić post fact dla pewności multimetrem). Tyle, że napięcie byłoby pomiędzy dolną i górną częścią anteny, więc jednak kondensator albo bloker jednak powinno się dać.
 • Level 43  
  Quote:
  więc teoretycznie, po przeróbce na pasywną, zwarcia być nie powinno

  Za tą cewką "długą" jest cewka do masy więc trzeba to zrobić coś podobnie jak napisałem.
 • Level 28  
  Dzisiaj wróciłem do tego tematu, wstawiłem kondensator 22nF i gra o wiele lepiej, przy automatycznym skanowaniu radia nie zatrzymuje się na zakłóceniach i brzęczeniach.

  SV TOTAL - Zamiana na pasywną SV TOTAL - Zamiana na pasywną
 • Level 43  
  andrzejlisek wrote:
  Dzisiaj wróciłem do tego tematu, wstawiłem kondensator 22nF i gra
  SV TOTAL - Zamiana na pasywną

  Czyli zrobiłeś tak jak napisałem. Ten 22nF trochę duży ale jak gra to nie ma się co martwić.
 • Level 28  
  Nie miałem 1nF w postaci kondensatora ceramicznego (w matowej beżowej obudowie). Mam kondensatory oznaczone jako "102", których pojemność jest na pewno gdzieś od 1,00 do 9,00nF (jakiś czas temu segregowałem posiadane elementy RLC według rzędów wielkości), ale w niebieskiej błyszczącej obudowie, nie wiem jakie to są i czy nadają się do tego celu. W drugą stronę, mam kilka sztuk 470pF ceramiczny (w beżowej matowej obudowie), więc można dać dwa równolegle. Czy kondensatory w niebieskiej błyszczącej obudowie i w matowej beżowej poza wyglądam i producentem się czymś różnią? Jeżeli nie, to może w wolnej chwili wymienię na ten "102" i zobaczę, czy coś to zmieniło. Pytam, bo wcześniej nie montowałem układów w.cz., w których inne cechy kondensatora niż sama pojemność i ew. napięcie w przypadku elektrolitów miało istotne znaczenie dla działania układu.

  Decydując się na większy niż ten, który proponujesz, kierowałem się zasadą, że tu trzeba dać coś, co jest przewodnikiem dla w.cz. i jednocześnie izolatorem dla DC, a w kondensatorze im większa pojemność, tym mniejsza reaktancja dla danej częstotliwości, a więc bliżej przewodnika. Jakbym zostawił przerwę, to nie będzie wcale grać, a jakbym dał zworę, to będzie grać najlepiej, ale też będzie przechodzić napięcie z zasilacza wzmacniacza. Czy dobrze myślę?

  Efekty mam następujące:
  1. Przed przeróbką, jak skanowałem odbiornik, to w niemal całym zakresie były miejsca, gdzie tuner się zatrzymywał, ale zamiast stacji było głośne brzęczenie lub szum, teraz tego nie ma, tuner zatrzymuje się tylko na stacjach. Sytuację ratowało zapamiętanie częstotliwości wszystkich stacji, teraz nie jest to potrzebne.
  2. Stacja VOX FM gdzieś na 107MHz (na to specjalnie zwróciłem uwagę, bo zależy mi na dobrym odbiorze tej stacji) przed przeróbką grała niestabilnie, raz z stereo i RDS, a raz w stereo szumiał i sytuację ratowało przestawienie tunera na odbiór mono. Teraz odbiera w stereo, ale bez RDS, którego też w ogóle nie uświadczyłem od dnia 21 grudnia (jakby rozgłośnia przestała nadawać RDS). RDS nie jest mi potrzebny, więc uważam, że cel został osiągnięty.
  3. Dwie stacje, jedna gdzieś w okolicy 89MHz, druga gdzieś 94MHz przed przeróbką odbierały czysto, teraz z lekkim szumem w tle, akurat na tych stacjach mi nie zależy i nie mam potrzeby walki o lepszy ich odbiór.
  4. Kilka stacji, na których mi zależy, poza VOX FM, i przed i po przeróbce grają czysto (stereo+RDS), czyli bez zmian.

  Czym może się objawiać źle dobrany kondensator w tym miejscu? Jak będzie ten objaw występować i mnie irytować, to będę wiedział, że możliwą przyczyną jest ten kondensator, wtedy wrócę do tematu i wymienię na inny.
 • Level 43  
  Niczym ci się nie objawi. Pomyślałem ogólnie o zasadach z kondensatorami.
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  andrzejlisek wrote:
  Czym może się objawiać źle dobrany kondensator w tym miejscu?

  Generalnie - obcinanie pasma anteny od dołu. Czym mniejsza wartość kondensatora tym wyższa częstotliwość, od której antena będzie poprawnie działać.

  U ciebie jest jeszcze inny problem, bo tam pomiędzy kablem antenowym z wnętrza anteny, a punktem dołączenia kondensatora jest jakiś obwód z cewek - jakiś filtr albo dopasowanie. Dorzucenie twojego kondensatora mogło zmienić pasmo anteny w nieprzewidywalny sposób. Może wpływa to na wielkość sygnałów dochodzących do tunera, a może nie.
 • Helpful post
  Level 43  
  Aż tak dobry z teorii nie jestem ale dla mnie większa pojemność to przepuszczanie niższych częstotliwości. Ten filtr (LC) to może być ograniczanie pasma .
 • Level 28  
  Ostatnio na próbę wymontowałem całą płytkę, zrobiłem pętelkę ze srebrzanki, którą przytwierdziłem za pomocą nakrętki mocującej gniazdo i do wyprowadzonego drutu przylutowałem oplot kabla wewnątrz. Do środkowego styku gniazda przylutowałem kondensator 22nF (ten sam, który przylutowałem wcześniej, a i tak miałem wątpliwości, czy w ogóle go montować), a do kondensatora żyłę środkową kabla. Po tej zmianie gra nieco lepiej ogólnie mówiąc. Uważam, że skoro mam zwrotnicę AMS ZA-204Ms, to w niej jest odpowiedni filtr 88-108MHz, a dodatkowy filtr w samej antenie nie jest potrzebny. Od tej chwili antena nie jest zwarciem dla prądu stałego, ale to nie problem.

  Co ciekawe, zauważyłem, że słyszalność niektórych stacji zależy od porach dnia (pewnie zmiany propagacji fal ultrakrótkich), a chyba żadna rozgłośnia nigdy nie robi ani sekundy ciszy, podczas której można ocenić, czy odbiera czysto (na samej nośnej najlepiej słychać szumy i zakłócenia).