Witam wszystkich interesujących się tematyką ogrzewania elektrycznego w różnych formach.
Planuję ogrzewać mój dom klimatyzatorem typu split i mam w związku z tym kilka pytań do użytkowników podobnych rozwiązań.
Na wstępie zaznaczę, że nie interesuje mnie czy coś jest na taką powierzchnię, a coś na inną wg suchych danych z tabelek lecz czy dane rozwiązanie pozwoli efektywniej dostarczyć odpowiednią ilość energii do konkretnego budynku.
Budynek: centralna Polska, parter + poddasze użytkowe łącznie 137 m2, dach dwuspadowy w najprostszej formie, ściany ceramika PW 24+ styropian grafit 20 cm, w podłodze 15 cm, na górze wełna 15 cm, okna 3-szybowe. rekuperacja z odzyskiem ciepła. Wg obliczeń na cieplowlasciwie budynek potrzebuje 5,2 kW energii żeby utrzymać 22 stopnie Celsjusza przy mrozie -20, a 2,6 kW przy temp. 0 na zewnątrz. I tutaj pojawia się podstawowe pytanie. Który zestaw powinienem wybrać do ogrzewania by zminimalizować koszty eksploatacji? Rozprowadzenie powietrza załatwia rekuperacja
Biorąc pod uwagę te dane, okazuje się, że odpowiednią ilość energii powinien spokojnie dostarczyć Rotenso Mirai 3,5 kW, który może osiągać nawet 7,2 kW w odpowiednich warunkach.
W podobnej kwocie mogę mieć dużo większe Gree Amber Prestige 7 kW z mocą maksymalną aż 9 kW, czyli z dużo większym zapasem.
Jednak...
Nie chcę dobierać rozwiązań tak, jak kiedyś dobierał mi moc kotła węglowego znajomy i ceniony pan hydraulik, który ten sam budynek obszedł, coś policzył na kartce i powiedział, że tu trzeba kotła 22 kW.... Chcę, by ogrzewać dom optymalnie wykorzystując pobraną energię elektryczną.
Bardzo proszę o sugestie i konstruktywną dyskusję w temacie.
Planuję ogrzewać mój dom klimatyzatorem typu split i mam w związku z tym kilka pytań do użytkowników podobnych rozwiązań.
Na wstępie zaznaczę, że nie interesuje mnie czy coś jest na taką powierzchnię, a coś na inną wg suchych danych z tabelek lecz czy dane rozwiązanie pozwoli efektywniej dostarczyć odpowiednią ilość energii do konkretnego budynku.
Budynek: centralna Polska, parter + poddasze użytkowe łącznie 137 m2, dach dwuspadowy w najprostszej formie, ściany ceramika PW 24+ styropian grafit 20 cm, w podłodze 15 cm, na górze wełna 15 cm, okna 3-szybowe. rekuperacja z odzyskiem ciepła. Wg obliczeń na cieplowlasciwie budynek potrzebuje 5,2 kW energii żeby utrzymać 22 stopnie Celsjusza przy mrozie -20, a 2,6 kW przy temp. 0 na zewnątrz. I tutaj pojawia się podstawowe pytanie. Który zestaw powinienem wybrać do ogrzewania by zminimalizować koszty eksploatacji? Rozprowadzenie powietrza załatwia rekuperacja
Biorąc pod uwagę te dane, okazuje się, że odpowiednią ilość energii powinien spokojnie dostarczyć Rotenso Mirai 3,5 kW, który może osiągać nawet 7,2 kW w odpowiednich warunkach.
W podobnej kwocie mogę mieć dużo większe Gree Amber Prestige 7 kW z mocą maksymalną aż 9 kW, czyli z dużo większym zapasem.
Jednak...
Nie chcę dobierać rozwiązań tak, jak kiedyś dobierał mi moc kotła węglowego znajomy i ceniony pan hydraulik, który ten sam budynek obszedł, coś policzył na kartce i powiedział, że tu trzeba kotła 22 kW.... Chcę, by ogrzewać dom optymalnie wykorzystując pobraną energię elektryczną.
Bardzo proszę o sugestie i konstruktywną dyskusję w temacie.