Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła z klimatyzatora

01 Wrz 2010 14:32 17384 5
 • Poziom 2  
  Witam. Chciałbym zrobić pompę ciepła typu powietrze woda.
  Moją bazą byłaby jednostka zewnętrzna klimatyzacji, później wymiennik ciepła a na końcu zbiornik z wężownicą. Oczywiście wszystko musi być jakoś sterowane. Do wymiennika jeszcze potrzebna by była pompa obiegowa.

  miałoby to wyglądać jakoś tak (prowizoryczny schemat)
  Pompa ciepła z klimatyzatora

  Mam możliwość kupienia nowych klimatyzatorów w bardzo niskiej cenie na czynnik r410a.
  Proszę o opinię, czy to takie łatwe jak mi się wydaje?
  Jaki wymiennik dobrać?
  Jaki sterownik dobrać, może ten z jednostki wewnętrznej dałoby się włożyć?

  Sterowanie chyba byłoby proste- czujnik temperatury w boilerze- gdy temp. spadnie np. poniżej 50st włącza jednostkę zewnętrzną i pompę.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 12  
  W castoramie widziałem taki zestaw z parownikiem wbudowanym w bojler.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 2  
  Wiem że takie rzeczy są normalnie w sprzedaży np. fujitsu ma swoje waterstage, lg ma therma V, daikin ma altherme, viessmann też wprowadza to na polski rynek vitocall. Wszystko co wymieniłem to drogie rzeczy, a ja chciałbym zrobić coś takiego sam.
 • Poziom 18  
  To niestety nie jest takie trywialne. Pamiętaj, że ( w skrócie) sprawność pompy ciepła i jej efektywność zależna jest od różnicy temperatur. Aby nagrzać skutecznie wodę do 50 C na wymienniku musisz mieć tak gdzieś 55 C - w takim zakresie sprawność twojej pompy może być mniejsza niż w wypadku zastosowania grzałki elektrycznej!!!! Co innego gdybyś chciał zastosować wstępne podgrzewanie wody ( woda z wodociągu lub studni ma powiedzmy 8 do małych kilkunastu stopni). Wstępnie ją podgrzewasz do np 35C - w wodzie o takiej temperaturze ciężko jest się kąpać w wannie lub wziąć prysznic ale jeśli bojler lub kocioł podgrzeje ją do 42-45C to już się da a kasy trochę się oszczędzi. To taki układ 'biwalentny', żeby nikogo nie obrażać.
  Nie jest to proste ale nie niemożliwe. Trzeba obliczyć wymiennik ( możesz zrobić go z odpowiedniej długości rury miedzianej zanurzonej w zbiorniku ) - oczywiście trzeba by przeliczyć objętość czynnika chłodzącego - ale to dla 'clever man'ów' nie problem zważywszy na fakt, że producent klimatyzacji podaje ile trzeba dołożyć czynnika na metr rurki ponad standard. Musisz odlutować oryginalny wymiennik ciepła (czynnik-powietrze , ten z lamellami co to grzeje mieszkanko). Za miast niego lutujesz rurkę o obliczonej długości. (...) Będzie to trochę konstrukcja MacGyver'owska ale np. w przypadku zastosowania klimatyzacji do pobierania ciepła z otoczenia w zakresie 10C-w górę w oddawania ciepła do bojlera ekonomicznie opłacalna. Chyba, że chcesz cię podłączyć po drugiej stronie do jednostki zewnętrznej - wtedy ciepło będziesz brał z pomieszczenia.
  Sterowniki w pompach do CWU są trywialnie proste i za kilkadziesiąt złotych (ok 25) kupisz je w sklepie - jeden to zwykły stykowy regulator temperatury od bojlera - w zakresie 0-60C drugi to termostat bezpieczeństwa ( może być taki sam jak poprzedni ale nastawiony na stałą temperaturę - chodzi o to aby w przypadku gdy pierwszy się popsuje - co się często zdarza - ten drugi ograniczał temperaturę maksymalnego podrzewu - takie proste STB).
 • Poziom 13  
  Czy klimatyzator ze sprężarką tłokową na czynniku R407C nada się na podgrzewanie CWU ? Mam klimatyzator AKAI jak w załączeniu.

  Pompa ciepła z klimatyzatora

  Jeżeli tak to chciałbym zastosować wymiennik płytowy (czynnik/woda) zasilający wężownicę zbiornika.
  Jestem zdeterminowany wykonać układ który miałby zastosowanie w okresie letnim, by nie zapalać w piecu węglowym.
  Załączam Schemat istniejącej instalacji CO i CWU z projektowanym układem PC.

  Pompa ciepła z klimatyzatora

  Proszę o opinię czy wpięcie instalacji PC w zaznaczonych na rysunku miejscach będzie właściwe.
 • Poziom 14