Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fakro ARZ Z-Wave 15 Volt zmiana sterownika

Krzyssiek91 06 Jan 2021 19:57 2217 29
 • #1
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Witam serdecznie. Od 2017 roku posiadam 6 okien dachowych z roletami sterowanymi elektrycznie. Okna Fakro plus rolety Fakro ARZ Z-Wave.
  Problem polega na tym iż na każde dwie rolety przypada 1 zasilacz. Podczas budowy domu pewnego "pięknego dnia" chcąc zamknąć rolety 2 z nich odmówiły posłuszeństwa. Niestety było 2 dni po gwarancji i Fakro odmówiło procedury reklamacyjnej lecz jak się dowiedziałem zasilacz był spalony (przypuszczenie serwisu - wyładowania atmosferyczne). Kupiłem kolejny zasilacz i jedna roleta zaczęła działać a druga nie... Więc rozkręciłem obudowę rolety i ukazała mi się płytka - sterownik. Płytkę również zakupiłem i wymieniłem - WOW roleta działa...

  Parę miesięcy później przyjeżdżam do budynku otwieram wszystkie rolety a tu zonk, jedna się nie otwiera... Powtórka z rozrywki, zakup kolejnej płytki (sterownika) wymiana i roleta działa...

  W dniu dzisiejszym po kilku miesiącach od wymiany i testach próbowałem roletę zamknąć... Niestety nie reaguje.


  Czy istnieje jakiś myk aby ominąć jak dla mnie felerny system Fakro, którego nie mogę sterować smartfonem za pośrednictwem jakiejkolwiek bramki internetowej tylko urządzenia z okrojonego kręgu, nie mogę sterować za pomocą łącznika żaluzjowego bo mamy sterownik Z-Wave... który w dodatku w mojej instalacji co rusz ulega uszkodzeniom. Serwisanci z Fakro są zdziwieni i twierdzą że nie spotykają się z takimi przypadkami, kilku niezależnych montażystów nie związanych z Fakro też jest zdziwionych - mówią że to stabilne i dobre sprzęty.


  Proszę o opinie, podpowiedzi
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Tu jest dyskusja, która może poszerzyć temat: http://www.forumbudowlane.pl/okna-dachowe-fakro/sterowanie-przyciskiem-zaluzjowym-rolet-zewn-fakro-pomocy-t42560

  Tak bardziej do rzeczy - jeśli na okrągło uwala ci się ten jeden sterownik - może silnik jest nie halo? Albo żaluzja się tnie... .

  Jest do pomyślenia układ, w którym do istniejących napędów podpinasz dodatkowy zestaw sterowników nie z-wave (przez przekaźniki) ale to dublowanie sterowania i kosztów.
  Gdzieś tu był taki temat - gość omijał fabryczne sterowanie lokalne w celu założenia sterowania centralnego... (fakt że sterowniki na 230V ale podobna rzecz).

  Wszytsko komplikuje fakt że te napędy są na 15V, ale sterownik 12V powinien ogarnąć. Samo Fakro inne sterowniki - nie Z-Wave - ma na 24V ale wtedy do żaluzji montowane są inne silniki.
 • #3
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Pierwszy raz było w innej rolecie. Teraz jest drugi raz w tej samej... Chyba że to nie ta płytka (w co wątpię)

  Szukałem różnych tematów i żaden narazie nie dał mi satysfakcjonującej odpowiedzi
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Szukałem różnych tematów i żaden narazie nie dał mi satysfakcjonującej odpowiedzi

  Ale właściwie czego oczekujesz?

  Oryginalny system daje możliwość sterowania grupowego i indywidualnego. Można go doposażyć w dodatkową centralkę automatyki domowej z-wave, np Vera Lite i dostaniesz zarówno bramkę internetową, sterowanie ze smartfona jak i scenariusze i automatykę czasową.

  ALE u ciebie psują się niektóre sterowniki.

  Możesz dodać równoległe sterowanie oparte na zupełnie innym systemie (radiowe bądź kablowe) i wtedy funkcjonalność całości rozszerzy się o funkcjonalność tego dodatku - ale, jak napisałem wcześniej - dublowanie kosztów.
  Możesz całkiem wyrzucić z-wave i dać coś innego.
  Obie powyższe opcje - mnóstwo dłubaniny i niewąskie koszta.
 • #5
  adwlodar
  Level 28  
  Krzyssiek91 wrote:
  Pierwszy raz było w innej rolecie. Teraz jest drugi raz w tej samej... Chyba że to nie ta płytka (w co wątpię)

  Jakich zasilaczy używasz, bo może tam jest problem?
 • #6
  Krzyssiek91
  Level 9  
  adwlodar wrote:

  Jakich zasilaczy używasz, bo może tam jest problem?


  Fakro ZZ 60 czarne. Po jednym na dwie rolety. Łącznie 3 zasilacze zamontowane na szynie w skrzynce na strychu.


  A może, można wymienić silniki na inne PLUG&PLAY, np takie na 230V i bez żadnych Z-Wave ? Sam nie wiem, chciałbym żeby ta instalacja była stabilna... Wielce elektronika posiada zabezpieczenia przeciążeniowe itp. a jak co do czego to wychodzi na to że się psuje od braku wykonywania zadań.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Chyba wchodziłaby w grę tylko wymiana całych bębnów napędowych, ale może to nie być takie PnP, może szpece od rolet się wypowiedzą czy w ogóle są napędy mechanicznie zgodne z tymi w Fakro dokładnie 1:1. O kosztach i wkładzie pracy nie wspomnę...
  Ale po co wymieniać całe napędy jak można sam sterownik? Jest coś takiego (przykładowo) jak sterownik rolet F&F STR-4P, pasujący do silników 12/24V DC, ze sterowaniem kablowym lokalnym i grupowym. Dałoby się go zdaje się też podpiąć jako "interfejs" między sterownikiem z-wave a silnikiem
 • #8
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Jak najbardziej jeśli można dostosować coś do tych silników, które są ORI to jak najbardziej. Jeśli udało by się zrobić sterowanie każdej rolety z osobna przyciskiem żaluzjowym oraz sterowanie smartfonem to będzie super.

  Na oknach fasadowych mam rolety z silnikami MOBILUS, do każdego okna łącznik żaluzjowy, oprócz tego pilot taki sam jak do Fakro ale śmiga o niebo lepiej oraz centralkę Mobilusa która steruje z każdego miejsca na świecie :)

  Miałem nadzieję kupując te wszystkie elementy układanki ze wszystkim będzie zarządzać centralka Mobilusa lecz niestety Fakro leci na innych falach
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Masz jeszcze sterownik Blebox WiFi Shutterbox - lokalne sterowanie kablowe przyciskowe, grupowe - WiFi przez chmurę czyli smartfonem. Także obsłuży istniejące napędy (12-24V DC) - coś jak Mobilus.

  Ale - jakby nie awarie - po dołożeniu najtańszej centralki automatyki domowej z-wave miałbyś smartfonową funkcjonalność w pełni na istniejącym sprzęcie. Ale jakby nie awarie...
 • #10
  Krzyssiek91
  Level 9  
  kotbury wrote:
  jakby nie awarie - po dołożeniu najtańszej centralki automatyki domowej z-wave miałbyś smartfonową funkcjonalność w pełni na istniejącym sprzęcie. Ale jakby nie awarie...


  Tu cały czas nurtuje mnie pytanie - co się dzieje że u mnie się to psuje... Nie potrafię odnaleźć info na necie żeby komukolwiek się tak chociaż raz stało.


  A jak takiego Bleboxa wpiąć w obecny system?
  Nie jestem jakimś hejterem Fakro i anty co do elementów Fakro ale nie mam zamiaru też co chwilę płacić po prawie 200 zł za kolejne płytki
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ogólnie - każdego z tych patentów nie "wpinasz w system" a po prostu podłączasz obce sterowniki zamiast oryginalnych płytek Fakro a te oryginalne
  - systemu Fakro - można spróbować użyć jako przycisków ściennych - w temacie tego zastosowania wkraczamy na śliski grunt DIY (tzn próby, jak zachowa się sterownik BleBox lub inny przy wysterowaniu z Fakro itp).

  Skoro kombinować i masz już jeden inny system tzn Mobilus - można dostać do niego oprócz napędów także osobne sterowniki napędów z radiem - można by spróbować zintegrować napędy Fakro z Mobilusem. Jest jednak trudność - sterowniki Mobilusa wydają na silniki 230V, więc należałoby użyć przekaźników pośredniczących, a oprócz tego do każdego okna Fakro podciągnąć 230V (do zasilania sterowników Mobilusa). I znowu DIY.

  PS. Te wszystkie propozycje to niejaki krok wstecz - przerabianie zaawansowanego system z z-wave (który na dodatek także można zintegrować z netem) na zupełnie inny prostszy z powodu awarii jednego napędu... Ale twój wybór. Propozycje powyżej.
  Poczekaj jednak aż może wypowiedzą się spece od rolet - ja nie siedzę w tych zagadnieniach i pewnie pomijam ewidentne rozwiązania dryfując w kierunku druciarstwa...
 • #12
  pieczka
  Level 11  
  Ja akurat mam ten sam problem że już chyba 4 czy 5 sterownik odmówił posłuszeństwa. Dwa sterowniki dają się sterować z przycisku naklejonego na rolecie ale nie działają na pilota. Kolejne dwa martwe nawet z przycisku więc może tutaj będzie zasilacz, muszę pogrzebać. Gdzie kupujecie sterowniki do tych rolet, bo nie mogę ich w necie namierzyć?
 • #13
  ghajduk
  Level 12  
  Właśnie spotkało mnie to samo co autora tematu. Roleta nie chce się otworzyć, nawet nie wiem jak bezpiecznie ją zdemontować z pozycji zamkniętej aby czegoś nie rozwalić. Rolety mają prawie 3lata czyli już po gwarancji - widać tak są projektowane aby psuć się po tym okresie.
  Dzwoniłem na serwis, ponoć jakaś "płytka" może być walnięta, koszt płytki 300zł + drugie tyle przyjazd serwisu i wymiana - PORAŻKA!
 • #14
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Roletę można naprawić bez jej zwijania. Plytka o której mówisz jest z boku silnika pod plastikowa osłoną po lewej stronie patrząc od zewnątrz.
  Ja do jednej rolety pelzałem po dachu
 • #15
  ghajduk
  Level 12  
  Krzyssiek91 wrote:
  Roletę można naprawić bez jej zwijania. Plytka o której mówisz jest z boku silnika pod plastikowa osłoną po lewej stronie patrząc od zewnątrz.
  Ja do jednej rolety pelzałem po dachu


  Dzięki za info.
  Ta pokrywa (na czerwono) zejdzie jak odkręcę tą głęboko schowaną śrubkę (strzałka czerwona - chyba imbus)?
  Trzeba ściągnąć też tą pokrywę od góry (na niebiesko) aby dostać się do tej płytki ?
  Gdzie kupowałeś tą płytkę ?

  Fakro ARZ Z-Wave 15 Volt zmiana sterownika
 • #16
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Tylko TORX lub zwykła gwiazdka (podobno były 2 wersje) i ściągnąć oznaczoną na czerwono klapkę. Pod spodem jest od razu płytka na trzech wkrętach. Prawdopodobnie nową płytka będzie pasowała tylko na jednego wkręta ;)))

  Nowe płytki kupowałem od serwisantów i montowałem sam
 • #17
  ghajduk
  Level 12  
  Krzyssiek91 wrote:
  Tylko TORX lub zwykła gwiazdka (podobno były 2 wersje) i ściągnąć oznaczoną na czerwono klapkę. Pod spodem jest od razu płytka na trzech wkrętach. Prawdopodobnie nową płytka będzie pasowała tylko na jednego wkręta ;)))
  Nowe płytki kupowałem od serwisantów i montowałem sam


  Wgramoliłem się na dach, prawdopodobnie płytka jest ok, bo podłączyłem silnik na krótko i roleta nie rusza :(
 • #18
  Krzyssiek91
  Level 9  
  Nie mam pewności ale chyba silnik nie ruszy bez tej płytki ;) tu wszystko jest przemyślane żebym np. ja nie założył sobie swojego sterowania zamiast Z-Wave
 • #19
  ghajduk
  Level 12  
  Krzyssiek91 wrote:
  Nie mam pewności ale chyba silnik nie ruszy bez tej płytki ;) tu wszystko jest przemyślane żebym np. ja nie założył sobie swojego sterowania zamiast Z-Wave


  Tu nie ma żadnej magii.
  Po podłączeniu na krótko powinno działać, zmianą biegunowości sterujemy zamykanie/otwieranie rolety - przetestowałem na sprawnej rolecie.
 • #22
  adwlodar
  Level 28  
  Nie wiem jaki jest procent psujących się sztuk tych napędów, ale będę miał do instalacji w rodzinie 5 takich i już mam dość...

  Szkoda, że najprostsze napędy Fakro 230V nie są już dostępne.
 • #23
  Krzyssiek91
  Level 9  
  To na takiej samej zasadzie jak: szkoda że już stare dobre silniki do aut nie są już dostępne w salonach sprzedaży ;)

  Po co klientowi ma coś działać przez wiele, wiele lat?
 • #28
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Fakt, sorry, ale proszę dać znać ile czasu popracują te wymienione.....
  Może się okazać, że wada dotyczy większej serii... (było tak z dużą ilością wadliwych napędów garażowych Normstahl Ultra).
 • #29
  Krzyssiek91
  Level 9  
  We wadliwych płytkach są takie 2 białe kosteczki - styczniki i to one się psują. Teraz są nowe płytki bez tego i ponoć się nie psują. Ja mam już 2 takie u siebie i jest ok i takie same NOWE mogę też mieć jak coś