Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modułowe HMI oparte na Raspberry Pi CM4

ghost666 18 Apr 2021 11:13 540 0
 • Modułowe HMI oparte na Raspberry Pi CM4
  Firma Seeed zaprezentowała urządzenie HMI „ReTerminal” w cenie 195 dolarów oparte na Raspberry Pi CM4 z 5-calowym ekranem dotykowym o rozdielczości 1280 x 720, chipem kryptograficznym, WiFi/BT, GbE, micro-HDMI, CSI, 2x USB i 40-pinowym złącze GPIO oraz rozszerzeniem dla PCIe. Seeed zapowiedział powstanie modułowego urządzenia do tworzenia interfejsów człowiek-maszyna (HMI) opartego na Raspberry Pi Compute Module 4. ReTerminal, będzie dostępny w przedsprzedaży jeszcze w tym miesiącu.

  Pomimo niewielkich rozmiarów, o wymiarach 140 mm x 95 mm x 21 mm i funkcji mobilnych, takich jak akcelerometr, nie ma mowy o zasilaaniu z baterii. Urządzenie jest zasilane napięciem 5 V i pobiera około 1 A przez port USB typu C. Podobnie jak większość systemów i płyt bazowych dla Raspberry Pi CM4, ReTerminal zapewnia 40-pinowe złącze GPIO do rozszerzenia Raspberry Pi HAT. Jak wiele innych, wykorzystuje interfejs PCIe Gen2 x1 modułu do rozbudowy układu.

  Modułowe HMI oparte na Raspberry Pi CM4


  Nie ma wzmianki o M.2 lub mini-PCIe, ale tylko zewnętrzny, montowany z tyłu „pionowy szybki interfejs rozszerzeń” z PCIe x1, hostem USB 2.0, 26x GPIO i interfejsem PoE. Opcjonalne moduły obejmują układ mikrofonów i głośników, interfejsy LoRaWAN, 5G/4G, ZigBee, Sub-1GHz, zasilacz PoE i switch Ethernetowy.

  Ten opis, wraz z obrazkami udostępnionymi przez producenta, nakrętkami mocującymi M4 i uwagą, że "wszystkie komponenty i porty urządzenia są montowane powierzchniowo z dwóch stron", sugeruje, że Seeed wprowadza na rynek linię produktów niestandardowych modułów rozszerzających w plastikowej obudowie . Te wtyczki mają być wykorzystywane przez społeczność deweloperów otwartych rozwiązań.

  40-pinowe złącze obsługuje standardowe moduły HAT dla Raspberry Pi. Jednak powyższy obraz wydaje się przedstawiać załączony moduł I/O podłączany do 40-pinowego, co sugeruje, że Seeed może również dostarczyć 40-pinowe HAT w niestandardowych modułach. Seeed oferuje wiele nakładek HAT i innych dodatków dla RPi, w tym najnowszą, wyposażoną w LoRaWAN nakładkę WM1302 Raspberry Pi.

  5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z pojemnościowym ekranem dotykowym, obsługującym dotyk wielopunktowy, oferuje gęstość 293 pikseli na cal. Dla porównania, większość 5-calowych ekranów dotykowych ma rozmiar 800 x 480, jak wskazuje Seeed.

  ReTerminal działa z systemem Debian Linux na Raspberry CM4, który wykorzystuje ten sam czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A72 Broadcom BCM2711 taktowany zegarem 1,5 GHz, co w RPi 4. Wykorzystuje model z 4 GB LPDDR4 i 32 GB eMMC. Producent nie wspomina póki co o opcji 8 GB. Urządzenie zapewnia standard 802.11-ac z Bluetooth 5.0 BLE, który prawdopodobnie jest dostarczany przez CM4. System jest wyposażony w gigabitowy port Ethernet, 2 porty USB 2.0 hosta i pojedynczy port micro-HDMI z obsługą obrazu 4K przy 60fps. Dostępny jest również interfejs MIPI-CSI z dwoma liniami, który obsługuje opcjonalną kamerę za pośrednictwem dedykowanego mocowania kamery.

  Warto również wspomnieć o chipie kryptograficznym Microchip ATECC608A do bezpiecznego, sprzętowego przechowywania do 16 kluczy. Bezpieczny element obsługuje funkcje asymetrycznego podpisywania, weryfikacji, bezpiecznego rozruchu i uzgadniania kluczy.

  ReTerminal zapewnia kilka dodatków, w tym cyfrowy czujnik światła, akcelerometr i zegar czasu rzeczywistego. Posiada również fizyczny przycisk zasilania, 3 przyciski użytkownika i 4 diody LED. Wygląda na to, że jest tam również głośnik i kilka uchwytów antenowych.

  ReTerminal będzie dostępny w przedsprzedaży jeszcze w tym miesiącu za 195 dolarów, jednakże nie podano daty wysyłki paczek. Więcej zdjęć znażleć można na stronie źródłowej, a dalszych informacji można szukać na stronnie Seeed.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/modular-hmi-touchscreen-device-runs-on-raspberry-pi-cm4/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10363 posts with rating 8655, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls