Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchenka indukcyjna Esperanza Santa Maria EKH008 - wywala IGBT

30 Apr 2021 11:26 195 2
  • Level 2  
    Witam.
    Startuję nowy temat, bo widzę, że raczej podobnego dylematu nie znajdę.

W temacie IGBT nie mam żadnego doświadczenia, byłem kiedyś raczej w branży audio. Dzisiaj jestem komputerowcem, więc proszę o cierpliwość.

Kuchenka nowa, gwarancję uwaliłem wymieniając tranzystor i mostek. Takich samych u nas nie dostanie a nowy mostek jest (ciut) większy i inny.
    A w czym problem.

Po jakichś 2 miesiącach użytkowania uwaliło mi na jednej płycie tranzystor IGBT. Pomierzyłem co się da, żadnej usterki nie stwierdziłem, napięcia na podanych punktach pomiarowych są OK, więc stwierdziłem, cóż, dostała się wilgoć, może był trochę przytkany wentylator i się przegrzało, żaden wielki dylemat. Wymieniłem tranzystor. Płytka pochodziła miesiąc. Szlag trafił drugie pole - ten sam problem, choć tutaj już na pewno nie było żadnego problemu z chłodzeniem, gdyż na to zacząłem uważać. Wilgoci też nie stwierdziłem.
    Wymieniłem drugi tranzystor i bum - znowu strzeliła pierwsza płyta. I tak od tego czasu w losowych odstępach wymieniam tranzystory raz z jednej raz z drugiej strony.
    Pola są dwa, elektroniki są całkiem niezależne. Stwierdzam więc, że albo jest to fabryczny bubel, albo mam takie wahania napięcia, że płytki szlag trafia.

I teraz takie pytanie. Czy myślicie, że tranzystor może być tak dobrany, że działa ostro na granicy swojej wytrzymałości i najmniejsze wahanie napięcia go powala, i jeżeli zastosuję mocniejszy to uda mi się wtłoczyć życie na dłuższy czas do tego chińskiego bubla, czy po prostu wyrzucić tego bubla nim koszty wymiany tranzystorów przerosną wartość nowej kuchenki?
    Lista części:
    Oryginalny IGBT: BT15T120 CNR (chińszczyzna) wymieniony na
    IHW15N120R3 (Infineon) działał miesiąc.
    FGA15N120ANTD (Fairchild) dwa tygodnie
    H15R1203 (STMicroelectronics) też około 2 tygodnie
    oraz ostatni G15H1203 (cokolwiek to jest, też jakaś chińszczyzna) padł od razu.

Przy pierwszym strzale poszedł też oryginalny chiński mostek (GBU15M), ale tego wymieniłem na KBPC 1510. Ponieważ ten ma własny radiator, nie jest teraz na jednym radiatorze z tranzystorem jak było w oryginale. Zamiennik nie strzela.

Czy jest ktoś w stanie poradzić, dlaczego stale mi wywala tego IGBT i czy zastosowanie mocniejszego coś da, ewentualnie posłuży ktoś pomocą w nalezieniu takiego?
    Czy taka konstrukcja jest w ogóle do poprawienia? Dodam, że zastanawiam się nad zabezpieczeniem tego IGBT, ale nie bardzo wiem jak. Tutaj napięcie idzie bezpośrednio z 230V na mostek a z niego na tranzystor. Jeden dławik, dwa kondensatory przeciwzakłóceniowe i to wszystko. Sterowanie bramką przychodzi z drugiej połowy płytki, jak i kontrola temperatury, tutaj wszystko działa, bez tranzystora można wszystkie wartości zmierzyć, są OK. Po włożeniu tranzystora też, przynajmniej te niskie napięcia, wysokiego nie jestem w stanie zmierzyć.
    Wychodzi mi, że tam panuje jakieś 1.7 kA na spirali, ona ma 0,2 OHM. Jeżeli w ogóle ta wartość coś mówi, w moim mierniku jest to wartość granicy błędu.

Kuchenka to Esperanza Santa Maria dwupalnikowa. Nie da się znaleźć żadnych schematów. Płytka ma symbol FH-V9.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 32  
    Witam

Można spróbować dokupić dokładnie taki tranzystor jaki był oryginalnie.
    Wymieniałem kiedyś już tranzystory na zamienniki renomowanych producentów w myjce ultradźwiękowej i dobrze pracuje tylko na tych chińskich.
    Pewnie można je dostać na Ali...