Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana licznika i wzrost zużycia prądu. Co robić?

02 May 2021 13:14 633 23
  • Level 3  
    Witam.
    W sierpniu 2019 r. wymieniono mi licznik. Do tego czasu miesięczne zużycie prądu kształtowało się ok. 250kWh miesięcznie (licznik dwutaryfowy taryfa weekendowa tanie godziny 13-15 22-6 i weekendy). Po wymianie rachunki zaczęły wzrastać i zużycie dziennych kWh w stosunku do weekendowych. Okazało się, że była zła data i godzina ustawiona na liczniku i np. w sobotę licznik był ustawiony na wtorek, tak samo z godzinami. Przyjechał specjalista z Energi, ustawił, wystawili korektę było jakiś czas ok. Następnie w październiku 2020 znów ta sama sytuacja. Przyjechał kolejny fachowiec ustawiać licznik i od tego czasu zużycie prądu drastycznie rośnie, nie schodzi poniżej 400kWh miesięcznie. Np okres od 1.04-30.04.2021 zużycie 410kWh. Nie mam żadnych nowych sprzętów, używanie też się nie zmieniło, wszystkie sprzęty klasy A+++, żarówki energooszczędne. Pralka średnio raz dziennie na program 1,5h, zmywarka średnio 5 razy w tygodniu program 1,5h, bojler elektryczny do ogrzewania wody włączany 13/15 i 22/24.00 czajnik elektryczny, TV, ładowarka do telefonu, piekarnik 2 razy w tygodniu. Zaczęłam spisywać licznik i np. jeden dzień gdzie była włączona 2 razy pralka, zmywarka, bojler, czajnik kilka razy, piekarnik ok 1h, ładowane tel. TV poszło 8kWh na to wszystko, a przez kolejny gdzie nie było ani pralki ani zmywarki włączanej poszło 18kWh. Energa nie chce wymienić licznika, mówi że mogą zrobić ekspertyzę na mój koszt. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Dodam że ten licznik po pierwszej usterce z godzina i datą też pokazywał zużycie na poziomie do 250kWh miesięcznie, po drugiej usterce i ustawianiu zużycie nie schodzi poniżej 400kWh na 30 dni.
  • Level 28  
    Jaki to licznik? Gdzie zainstalowany?
  • Level 28  
    Czyli można wykluczyć usterkę która czasem się zdarza, że licznik nie nalicza na wszystkich fazach. To jest licznik 1 fazowy więc odpada. Na początek sprawdź jeszcze raz poprawność ustawienia daty i godziny w liczniku. Kody: 0.9.1 oraz 0.9.2
    I jeśli się nie zgadza z aktualnym jest to podstawa do reklamacji.
  • Level 3  
    Data i godzina są prawidłowe teraz, ale od ostatniego ustawiania w październiku zużycie kWh wzrosło, wcześniej było ok. 250kWh miesięcznie obecnie jest to ponad 400 kWh miesięcznie, a użytkowanie jest jak było wcześniej i sprzęty te same. Coś musi być nie tak skoro wcześniej było normalnie, a teraz po ustawieniu jest o 60/70% większe zużycie w miesiącu.
  • Level 43  
    Lalalaj wrote:
    zaczęłam spisywać licznik i np jeden dzień gdzie była wlaczona 2 razy pralka, zmywarka, bojler, czajnik kilka razy, piekarnik ok 1 h, ładowane tel, tv poszło 8 kw na to wszystko, a przez kolejny gdzie nie było ani pralki ani zmywarki włączanej poszło 18 kw

To by wskazywało na uszkodzenie licznika lub błędne ustawienie...

Lalalaj wrote:
    Ale od ostatniego ustawiania w październiku zużycie kw wzrosło wcześniej było ok 250 kw miesięcznie obecnie jest to ponad 400 kw miesięcznie

Ale ciężko wymyślić powód aż tak dużej różnicy.
  • Level 28  
    Zawsze możesz zażądać ekspertyzy licznika jeśli nic nie wykaże to za nią zapłacisz około 400 zł a jeśli wykaże to jest to podstawa do żądania korekty faktur. Ekspertyza jest zlecana przez OSD niezależnemu laboratorium.
  • Level 29  
    A chyba najprostsze - na początek i do zrobienia tak od razu - o ile masz jakiś grzejnik elektryczny /a masz bojler/ - włączyć go i tylko jego tak żeby działał bez przerwy /reszta urządzeń wyłączona, światło też/ na powiedzmy 15 czy 30 minut i zobaczyć wskazanie licznika czy jest zgodne z obliczeniem wynikłym z mocy znamionowej tego grzejnika...
  • Level 3  
    Nie wiem czy dobrze zrobiłam. Wylaczylam wszystkie urządzenia w domu. Na 15 min włączyłam.zelazko o.mocy 2800. Na liczniku stan nie zmienił sie nawet o 0,1 kw. Wczoraj w nocy znów poszło ok 6 kw gdzie dziś w.dzien dwa prania, bojler, zmywarka i piekarnik wzięły ok 8 kw.
  • Level 33  
    Żelazko jest złym rozwiązaniem, bo po rozgrzaniu termostat rozłącza.

Najlepsza jest "farelka"
  • Level 42  
    Lalalaj wrote:
    Na 15 min włączyłam.zelazko o.mocy 2800. Na liczniku stan nie zmienił sie nawet o 0,1 kw
    Żelazko nie nadaje się do takich testów, nie grzeje non stop, termostat nie pozwoli. Jak napisano wyżej, użyj bojlera, ale też żeby pracował ciągle przez dłuższy czas musi być zużyta ciepła woda.

PS. Jednostką energii jest kWh.
  • Moderator of Cars
    Gdyby grzało przez cały ten czas to 2,8 kW * 0,25 h = 0,7 kWh.
  • Level 22  
    Ten elektryczny podgrzewacz wody: jeżeli włącza się 13 do 15 i potem 22 do 24, no to są 4 godziny na dobę. Czyli 120 godzin na 30 dni. Przy mocy grzałki 1kW to daje 120kWh do rachunku, przy mocy grzałki 1.5kW to daje 180kWh do rachunku.

Taki bojler ma to do siebie, że grzałka obrasta kamieniem, poza tym kamień się też odklada w środku zbiornika i na jego ściankach. Może być tak, że po prostu od listopada bojler obrósł kamieniem.

Można - tak jak koledzy radzą - zostawić włączony tylko ten bojler i sprawdzić na liczniku czy zużyciu wskazane przez licznik odpowiada mocy grzałki. Ale to tylko powie, czy licznik nie przekłamuje.

Można też kupić miernik zużytej energii - taki w formie wkładanej do gniazdka - sprawdzić z licznikiem tym rozliczeniowym np. przez 30 minut, czy miernik pokazuje podobne zużycie, a potem zostawić ten miernik np. na dobę, dwie doby, etc - i w ten sposób sprawdzić ile kWh wcina bojler.
  • Level 3  
    Bojler moc 1500W. Wszystko wyłączone. Przez 30 min działania na liczniku stan zmienił się o 0,8 kWh. Bojler nagrzewa wodę przez ok. godzinę i się wyłącza i wtedy ja go wyłączam. Tak więc dziennie działa ok. 2h w tanich godzinach. Godzinę między 13/15 i kolejna 22/24. Po wyłączeniu wszystkiego licznik nie mruga.
  • Level 43  
    Lalalaj wrote:
    Bojler moc 1500w. Wszystko wyłączone. Przez 30 min działania na liczniku stan zmienił się o 0,8 kWh. ...
    Po wyłączeniu wszystkiego licznik nie mruga.

- czyli na godzinę ok 1,6 kWh (co opowiada grzałce i stratom)
    - czyli nigdzie prąd nie "ucieka" nie jest też "podbierany" przez sąsiada.

Wygląda, że licznik nie jest przyczyną, po prostu tyle zużywasz, teraz kwestia ustalenia co jest głównym zjadaczem prądu.
  • Level 22  
    Lalalaj wrote:
    Bojler moc 1500w. Wszystko wyłączone. Przez 30 min działania na liczniku stan zmienił się o 0,8 kWh. Bojler nagrzewa wodę przez ok godzinę i się wyłącza i wtedy ja go wyłączam. Tak więc dziennie działa ok 2h w tanich godzinach. Godzinę między 13/15 i kolejna 22/24. Po wyłączeniu wszystkiego licznik nie mruga.

Zatem dzienne bojler pobiera 3kWh (jeżeli to są rzeczywiście 2 razy po godzinie). Czyli powiedzmy, że 90kWh miesięcznie.

To nam zostaje 310kWh miesięcznie. Czyli 10kWh dziennie.Czyli 400Wh na godzinę.

Raczej mało prawdopodobne, żeby z odbiorników ciągle włączonych do prądu sie uzbierało 400W ciągłego zużycia, ale:

Moc agregatu w lodówce to może być 250W - jeżeli lodówka się uszkodzi i agregat pracowałby non-stop - co na pewno by nie uszło uwadze, bo żywność w lodówce by na pewnie zamarzła - to pozostaje już "tylko" 150W ciągłe zużycia.

W tych 150W ciągłego zużycia nie są też uwzględnione te wszystkie inne sprzęty, które są w domu - np. pralka, czajnik, etc.

Także ogólnie uszkodzona lodówka może być przyczyną 250W ciągłego zużycia, to nam daje 180kWh miesięcznie na rachunku.

No w każdym razie - skoro szukamy 400W ciągłego zużycia, to proponuję zmierzyć zużycie przez np. 4 godziny z wyłączonym bojlerem - licznik powiniem się przesunąć o 1.6kWh jeżeli to jest rzeczywiście ciągłe zużycie na takim poziomie.
  • Moderator of Cars
    Samo TV to potrafi być 100-120 W, a w niektórych mieszkaniach "idzie" non-stop, do tego komputer - też "lekko" ~100W. Jest bojler czyli zapewne nie ma gazu, więc gotowanie też na prądzie.
  • Level 3  
    Gotowanie na kuchence gazowej, nie ma indukcji. Lodówka niespelna roczna Beko klasa a+++. Bojler użytkowany tak jak pisałam 2h dziennie włączany na godzinę między 13/15 i godzinę między 22/24. Wszystkie sprzęty w mieszkaniu klasy a+++.
  • Level 42  
    tzok wrote:
    w niektórych mieszkaniach "idzie" non-stop
    U siebie zrobiłem miesięczny pomiar kontrolny.
    TV 32'', dekoder Polsatu, laptop Sony Vaio, router Netii - wszystko w użyciu co najmniej 8h/dobę, w weekendy dużo więcej, reszta czasu na czuwaniu (nie wyłączam z gniazdka), plus lampka LED i stadko ładowarek.
    Wynik 50 kWh na miesiąc.
  • Level 3  
    Ok, powiedzmy, że zużywam te ponad 400kWh na miesiąc. Więc czemu wcześniej na poprzednim liczniku i tym przy takich samych sprzętach i takim samym użytkowaniu, bo nic nowego nie doszło pokazywało do 250kWh na miesiąc. Ten licznik który mam obecnie też pokazywał wcześniej tyle, a od ustawienia daty i godziny przez pana z Energi nagle zaczęło pokazywać zużycie po ponad 400kWh na miesiąc, a nic więcej nie zaczęłam robić, nie pojawił się nowy sprzęt. Gdyby to była podwyżka ceny ok. poszło w górę i rachunek wysoki, ale skok o 60/70% w zużyciu, żeby aż tak tamten licznik i ten przed ustawieniem zaniżał?
  • Level 43  
    Stary licznik zapewne zaniżał, ale ten nowy na początku, to dziwna sprawa...
  • Level 22  
    Tutaj ktoś miał podobny problem ale z Norax 3: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3768171.html

Zastanawiam się, co można źle ustawić w liczniku, żeby zawyżał zużycie o 100%. Wychodzi mi, że można to zrobić na liczniku przekładnikowym, ale przecież ten Norax 1 to jest pomiar bezpośredni, to tam się nawet przecież nie da ustawić mnożnika.