Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana licznika prądu - zaskakujący skok zużycia kWh

GosiaBil 06 Nov 2018 09:20 39414 76
Testo
    GosiaBil
    Level 2  
    Witajcie,
    będę wdzięczna za pomoc w poniższym temacie.
    30 stycznia 2018r został wymieniony u mnie stary licznik prądu na nowy model i od momentu zmiany zużycie prądu wzrosło w moim gospodarstwie domowym kilkukrotnie. Próbuję rozwikłać tę zagadkę, ale niestety bezskutecznie. Pomożecie?:)
    - wklejam skan rachunku, który pokazuje, że przy starym liczniku w miesiąc zużywaliśmy ok 150 kWh a przy nowym liczniku jest to 106 kWh w 7 dni!
    - ta tendencja się utrzymuje, rachunek za okres luty-sierpień 2017 to zużytych 552kWh a za ten sam okres luty-sierpień 2018 to 4x więcej 2264 kWh
    - w mieszkaniu nic się nie zmieniło, nie mamy nowych sprzętów AGD, sprawdzałam miernikiem każdy sprzęt domowy i nie ma podejrzanych zużyć z lodówki, zmywarki czy pralki
    - wezwałam pana z Inogy do kontroli licznika, sprawdził , że wszystko jest ok i nie umie wytłumaczyć wyższych rachunków
    - rozważam zamówienie kontroli laboratoryjnej licznika, ale obawiam się, że nic z tego nie wyniknie oprócz wydania pieniędzy za usługę..
    - moja grupa taryfowa to G11
    - w mieszkaniu prąd zużywa tradycyjnie oświetlenie, TV, komputer, lodówka, zmywarka, pralka, czajnik, piekarnik i płyta elektryczna (siła) (nie znam się na tym co to jest ta siła - może tu zmiana licznika coś mogła namieszać??)
    - robiłam test wyłączenia korków w mieszkaniu i licznik w tym czasie nie pracował, więc nie ma opcji, że coś/ktoś jest podłączony do naszego licznika
    Pytania, które mam w głowie: czy to możliwe, żeby stary licznik tak zaniżał zużycie prądu lub nowy zawyżał??
    Czy to możliwe, żeby 4 osobowa rodzina (mieszkanie 70m kw w kamienicy) generowała zużycie na poziomie 10-15kWh na dobę?? gdy wcześniej był to poziom 3-5kWh na dobę?
    Dzięki z góry za Waszą wiedzę i wszelkie pomysły!
    Małgorzata

Wymiana licznika prądu - zaskakujący skok zużycia kWh
  • Testo
    stonefree
    Level 27  
    Czy Masz kopię dokumentu zlecenia wymiany licznika ze wskazaniem licznika na dzień jego montażu?
    Trzeba by porównać zużycie od daty montażu licznika ze zużyciem dobowym obliczonym jako różnica dwóch odczytów wskazania wykonanych na przykład o tej samej godzinie w dwóch kolejnych dniach.
  • Testo
    CYRUS2
    Level 43  
    GosiaBil wrote:
    czy to możliwe, żeby stary licznik tak zaniżał zużycie prądu lub nowy zawyżał ?
    Wadliwe urządzenia się zdarzają.
    GosiaBil wrote:
    Czy to możliwe, żeby 4 osobowa rodzina (mieszkanie 70m kw w kamienicy) generowała zużycie na poziomie 10-15kWh na dobę??
    Wykluczone. Nie posiadasz w mieszkaniu takich odbiorników .(tak przypuszczam)
    Wynika to także z poprzedniego zużycia.
    (X)kWh = moc odbiornika(kW) x czas(godz)
    2kWh = 2kW x 1godz.

Możesz przetestować licznik podłączając grzejnik-farelke ok. 2 kW.
    Na określony czas.
    Sprawdzić wskazania "przed włączeniem - i po wyłączeniu.
    viertnik
    Level 17  
    Witam
    Ja tradycyjnie nie zgodzę się z @CYRUS2 . U mnie również jest rodzina 4 osobowa i posiadam w domu prawie identyczne wyposażenie TV, komputer, lodówka, zmywarka, pralka, czajnik, piekarnik i płyta elektryczna. Jedynie oświetlenie jest albo LED, albo świetlówki energooszczędne.
    Od poniedziałku do piątku nie ma nas 11 godzin w domu, a moje rachunki oscylują w granicach 240 zł/miesiąc, co daje zużycie około 500kWh miesięcznie.
    Raczej skłaniam się do zdania, że poprzedni licznik zaniżał zużycie
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    viertnik wrote:

Tym niemniej wszystko powinno się dać policzyć, a przynajmniej oszacować, przecież to zwykła arytmetyka. Trzeba przejść po pomieszczeniach i zsumować obciążenia razy czas użytkowania urządzeń. Dziesięć minut roboty łącznie z wypiciem piwa w przerwie.
    zibq
    Level 28  
    Prosty test z grzejnikiem przytoczony wyżej wyjaśni sprawę.
    Takie zużycie jest jak najbardziej możliwe - czy koleżanka ogrzewa wodę użytkową prądem?
    Jawi_P
    Level 35  
    viertnik wrote:
    U mnie również jest rodzina 4 osobowa i posiadam w domu prawie identyczne wyposażenie TV, komputer, lodówka, zmywarka, pralka, czajnik, piekarnik i płyta elektryczna. Jedynie oświetlenie jest albo LED, albo świetlówki energooszczędne.
    Od poniedziałku do piątku nie ma nas 11 godzin w domu, a moje rachunki oscylują w granicach 240 zł/miesiąc, co daje zużycie około 500kWh miesięcznie.

Nie wiem, czego chcesz dowodzić tym stwierdzeniem.
    Bo u mnie z kolei, 5 osobowa rodzina, ciągle ktoś w domu, TV 12godz/dobę + drugi już mniej. Komputer stacjonarny pewnie z 10h/dobę i dodatkowo 2 laptopy po 3-5godzin. Reszta to tradycyjny zestaw jak u innych. Płacę 150pln/miesiąc.
    Kolchoze
    Level 9  
    GosiaBil wrote:
    Czy to możliwe, żeby 4 osobowa rodzina (mieszkanie 70m kw w kamienicy) generowała zużycie na poziomie 10-15kWh na dobę?? gdy wcześniej był to poziom 3-5kWh na dobę?

To nie jest zjawisko normalne, należy to zgłosić do Zakładu Energetycznego
    GosiaBil
    Level 2  
    stonefree wrote:
    Czy Masz kopię dokumentu zlecenia wymiany licznika ze wskazaniem licznika na dzień jego montażu?
    Trzeba by porównać zużycie od daty montażu licznika ze zużyciem dobowym obliczonym jako różnica dwóch odczytów wskazania wykonanych na przykład o tej samej godzinie w dwóch kolejnych dniach.

Dziękuję za podpowiedź, niestety nie znalazłam tego dokumentu:( Nawet nie pamiętam, czy coś takiego otrzymałam w dniu montażu...

Dodano po 6 [minuty]:

[/quote] Wykluczone. Nie posiadasz w mieszkaniu takich odbiorników .(tak przypuszczam)
    Wynika to także z poprzedniego zużycia.
    (X)kWh = moc odbiornika(kW) x czas(godz)
    2kWh = 2kW x 1godz.

Możesz przetestować licznik podłączając grzejnik-farelke ok. 2 kW.
    Na określony czas.
    Sprawdzić wskazania "przed włączeniem - i po wyłączeniu.[/quote]

Dzięki, spróbuje jeszcze zrobić taki farelkowy test:)

Dodano po 6 [minuty]:

zibq wrote:
    Prosty test z grzejnikiem przytoczony wyżej wyjaśni sprawę.
    Takie zużycie jest jak najbardziej możliwe - czy koleżanka ogrzewa wodę użytkową prądem?

Nie, woda ogrzewana piecykiem gazowym.
    Jestem w stanie uwierzyć, że faktycznie jako rodzina zużywamy średnio te 400-500 kWh miesięcznie, ale w takim razie jestem w szoku, jak bardzo zaniżał zużycie stary licznik. To jakiś kosmos jest ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Kolchoze wrote:
    GosiaBil wrote:

To nie jest zjawisko normalne, należy to zgłosić do Zakładu Energetycznego

Oczywiście, że zgłoszone. Jedyna porada Inogy to kontrola licznika (zrobione), badanie laboratoryjne licznika (rozważam...) i analiza zużycia energii w gospodarstwie (jestem w trakcie). W żaden inny sposób nie pomogą:/

Dodano po 18 [minuty]:

Znalazłam artykuł w temacie i jeszcze ciekawsze komentarze pod artykułem... okazuje się, że jest bardzo dużo takich sytuacji z wymianą licznika, nie jestem sama.
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...energia-elektryczna-liczniki,1,0,2285057.html
    Kolchoze
    Level 9  
    Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu można było kupić zalegalizowany zwykły licznik energii elektrycznej z założoną plombą. Moja rada kupić i zamontować jako podlicznik, jeśli różnice są istotne to podać do sądu lub zgłosić na prokuraturę. Przyjdą panowie na wizję lokalną i będzie to potraktowane jako wyłudzenie a wtedy żądać zwrotu nadpłaty z odsetkami i kosztów związanych z całym zajściem.
    vodiczka
    Level 43  
    Jawi_P wrote:
    Nie wiem, czego chcesz dowodzić tym stwierdzeniem.
    A Ty co chcesz dowieść swoim?
    Pozornie podobne warunki, jeden z was płaci 240zł/mc a drugi 150zł/mc. Różnica w rachunkach niecałe 40% licząc od wyższego rachunku lub 60% licząc od niższego a rozwiązanie tkwi w słowie "pozornie".
    Pobóru prądu w gospodarstwie domowym nie da się prosto przeliczyć na liczbę sprzętu i osób w mieszkaniu.
    Według Tauronu, szacunkowe zużycie dla czteroosobowej rodziny to 2100 kWh/rok czyli 175 kWh/mc.

Dodano po 4 [minuty]:

GosiaBil wrote:
    Jestem w stanie uwierzyć, że faktycznie jako rodzina zużywamy średnio te 400-500 kWh miesięcznie,
    Moim zdaniem zużycie o połowę mniejsze (200-250 kWh) jest dużo bardziej prawdopodobne.
    User removed account
    Level 1  
    pier
    Level 24  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Powiedz jeszcze czym grzejesz wodę użytkową (w kranie)

GosiaBil wrote:
    Nie, woda ogrzewana piecykiem gazowym.
    vodiczka
    Level 43  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Może tak być, szczególnie że masz sporo elektrycznych urządzeń typu zmywarka czy płyta indukcyjna.
    Zmywarka nie bierze szokującej ilości energii. Płyta indukcyjna też nie. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobne zużycie to 5-8 kWh/dobę w sytuacji gdy nie podgrzewamy wody energią elektryczną.
    Jawi_P
    Level 35  
    vodiczka wrote:
    A Ty co chcesz dowieść swoim?

Właśnie niczego. I jako przykład podaje zupełnie inny przypadek, swój. Ktoś inny poda swój i też szacunki będą zupełnie inne.
    vodiczka wrote:
    Pobóru prądu w gospodarstwie domowym nie da się prosto przeliczyć na liczbę sprzętu i osób w mieszkaniu.

Co z resztą potwierdziłeś i się dziwisz.
    vodiczka wrote:
    Według Tauronu, szacunkowe zużycie dla czteroosobowej rodziny to 2100 kWh/rok czyli 175 kWh/mc.

Te szacunki mają sens jak dwa powyższe :)
    Tego się wyliczyć nie da, rodzina w mieście, rodzina na wsi, pracująca, prowadząca działalność w domu, dzieci małe, duże itd.
    vodiczka
    Level 43  
    Jawi_P wrote:
    Te szacunki mają sens jak dwa powyższe
    Z twojego wpisu nie wynikało wprost, że niczego nie chciałeś dowieść :)
    Szacunek Tauronu ma pewien sens o ile został zrobiony rzetelnie czyli np. wytypowano 100 rodzin czteroosobowych i obliczono średnią ich zużycia. Większy sens miałoby podanie wartości średniej i odchylenia standardowego, wtedy moglibyśmy stwierdzić na ile prawdopodobne jest zużycie >450 kWh/mc

Załóżmy (za Tauronem) średnią 175 kWh a odchylenie standardowe σ 100 kWh.
    Wtedy zużycie >450 kWh lokuje autorkę tematu w grupie mniejszej niż 2% odbiorców posiadających czteroosobową rodzinę.
    Możliwe ale mało prawdopodobne.
    jack63
    Level 43  
    vodiczka wrote:

No to my jesteśmy super oszczędni. 760 kWh za pół roku.
    Domek, cztery osoby, kuchnia tylko na prąd, CWU gaz. Cały czas 24/24/7 chodzą "bzdące" typu router, sterownik solarów, zegarki w agd i TV na czuwaniu i średnia lodówka. Zasilanie 3f. Oświetlenie LED. O dziwo w lecie zużycie jest minimalnie wyższe (ok 50kWh) niż w zimie. Prognozy półroczne.
    Czyżby mój licznik energii oszukiwał ? Nie sądzę.
    Do autorki tematu.
    Szacunkowy pomiar pobranej energii "farelkiem" czyli obciążeniem rezystancyjnym więszej mocy obowiązkowy. Trzeba jednak wyłączyć WSZYSTKIE inne odbiorniki (a nie zasilanie!), czyli przed włączeniem farelka licznik ma "nie mrugać" czy wykazywać zerowy pobór mocy.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proszę trzymać się tematu.
    User removed account
    Level 1  
    zbigniewsk
    Level 16  
    Dzień dobry.
    Chcę Państwu przedstawić moje spostrzeżenia w tym temacie. W mieszkaniu mam następujący sprzęt; telewizor plazma czynny średni 4 godziny dziennie, jeden laptop - 12-15 godz/dzień, drugi ok 3-4 godz, lodówko zamrażarka Polar cz 2352 dwu-agregatowa, zamrażarka Liebherr Comfort , piekarnik elektryczny, wzmacniacz mcz. do fonii z laptopa i z telewizora, telewizor Sharp LED 24 cale czynny 10-12 godzin dziennie, pralka automatyczna BOSCH no i 17 żródeł światła w postaci śtaro świeckich żarówek żarowych. Moje miesięczne zużycie energii w roku 2018 - 145,112,131,105,93,145,115,146,158,193, Licznik energii elektrycznej cyfrowy ze zdalnym odczytem. Spore różnice w miesięcznym zużyciu wynikają z róznego użytkowania piekarnika elektrycznego. Bo wymianie licznika przez ZE przez dwa miesiące codziennie pisywałem stany licznika o 22 i jednocześnie spisywałem stany licznika dostępne po zalogowaniu się na swoje konto. Ponieważ nie było żadnych różnic zrezygnowałem z tego i tylko spisuję sobie stany licznika na koniec miesiąca. Natomiast mój kolega mający podobne mieszkanie i wyposażenie chciał być bardzo ekologiczny i wymienił sobie żarówki i żarówki LED i niestety rachunki wzrosły o ok. 30 procent. Ja mnóstwo lat temu popełniłem podobny błąd wymieniając żarówki na żarówki energooszczędne, których koszt nabycia wyniósł prawie tyle co płaciłem za dwa lata za energię. Po roku żadnej żarówki już nie miałem bo uległy uszkodzeniom. W swoim czasie zrobiłem zapas "starych "żarówek i mam spokój. I nikt mnie już nie namówi aby być ekologicznym.
    paszczakq
    Level 26  
    Tak jak było napisane :
    - test licznika przy odłączonych wszystkich urządzeniach ( czy sam z siebie czegoś nie nalicza ) . bo i takie przypadki widziałem
    - test licznika przy wiadomym obciążeniu .

Faktycznie była na zachodzie spora awantura przy żarówkach LED , liczniki przy bardzo małym obciążeniu dość mocno przekłamywały w górę .

Niewykluczone że jakieś urządzenie uległo uszkodzeniu i pobiera sporo energii . Zbieg okoliczności .
    vodiczka
    Level 43  
    paszczakq wrote:
    test licznika przy odłączonych wszystkich urządzeniach
    Zrobiony przed założeniem tematu przez autorkę :)
    GosiaBil wrote:
    - robiłam test wyłączenia korków w mieszkaniu i licznik w tym czasie nie pracował, więc nie ma opcji, że coś/ktoś jest podłączony do naszego licznika
    paszczakq
    Level 26  
    Jedna uwaga : licznik nie pracował czy to znaczy że wyświetlacz zgasł ? Czy wyświetlał i nie naliczał impulsów . Bo to różnica .
    vodiczka
    Level 43  
    paszczakq wrote:
    licznik nie pracował czy to znaczy że wyświetlacz zgasł ?
    Nie wiesz jak działa licznik?
    Wyświetlacz gaśnie po wyłączeniu zabezpieczeń przedlicznikowych, wewnętrzny zegar ma podtrzymanie bateryjne. Gdy do licznika dociera zasilanie, działa wyświetlacz i podświetlenie wyświetlacza.
    jack63
    Level 43  
    paszczakq wrote:
    Czy wyświetlał i nie naliczał impulsów . Bo to różnica

Zgasł wyświetlacz. Trudno żeby nie zgasł jak wyłączono zasilanie. I trudno aby coś naliczał.
    Test bez sensu w tej sytuacji.
    Czekamy na sensowny test.
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Trudno żeby nie zgasł jak wyłączono zasilanie
    Patrz post #25 :)
    Sądzisz, że GosiaBil zerwała plomby z zabezpieczeń przedlicznikowych :?: :!:
    paszczakq
    Level 26  
    Ja na przykład mam normalnie dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego . Wykręcam wkładkę GL/GY i wszystko martwe . Zresztą nie tylko u mnie .
    vodiczka
    Level 43  
    paszczakq wrote:
    Ja na przykład mam normalnie dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego
    Jakim cudem? Przedlicznikowe jest plombowane po to by nie kraść energii elektrycznej. Zapomnieli ci zaplombować?
    User removed account
    Level 1