Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana kablaYKY 5X16 na YAKY 5X35.

02 May 2021 22:19 378 6
  • Level 13  
    Cześć:)
    Pytanie, ponieważ cena miedzi to jakiś kosmos, pragnę zamienić projektowany kabel YKY 5x16 na YAKY 5x35 (Będę miał większe zapotrzebowanie na moc- 2 pompy ciepła, ładowanie samochodów itd) tylko problem jest w ograniczniku mocy ETIMAT 3p 25A, który na styki Max 25mm². Wyjście 1) zastosowanie kabla 5x25mm² YAKY
    2) kabel YAKY 5x35mm² i napisanie do Tauronu o zmianę modelu ogranicznika mocy
    3) Nie jedzenia przez miesiąc i kupno YKY 5x25mm²
    Co proponujecie?

Dlaczego 5 a 4 zylowy? Wykonałem uziom szpilkowy przy złączu i stamtąd będę miał uziom ochronny. Bednarka jako uziom otokowy domu będzie tylko i wyłącznie dla instalacji odgromowej.

Moderated By Topolski Mirosław:

Wydzielono z: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3801428.html

• Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    bikemc wrote:
    Dlaczego 5 a 4 zylowy? Wykonałem uziom szpilkowy przy złączu i stamtąd będę miał uziom ochronny. Bednarka jako uziom otokowy domu będzie tylko i wyłącznie dla instalacji odgromowej.

Zastąp słowo "myślałem" dowolnym innym. Temat przewałkowany 100 tysięcy razy, a tu się okazuje, że można wpaść na jeszcze większą głupotę i wykonać uziom przy ZK... i jeszcze nie połączyć go z otokiem... Niby tylko godzina jazdy samochodem od Wrocławia, a zabobony techniczne jak dzikim wschodzie Rosji.

Druga sprawa, nie jest kłopotem wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na rozłącznik bezpiecznikowy, kłopotem jest nędzna prefabrykacja gdzie nie wygniesz się z żyłami pod zabezpieczeniem. Opcja alternatywna kupić sobie obudowę z Incobexa, postawić ją za plecami ZK, wykonać w niej prefabrykat na płycie. Na owych płytach listwa zaciskowa bądź zugi. Podejscie od ZKP do listwy Kablem ziemnym wielodrutowym (Lapp ma taki ziemny LGY), a potem już normalnie YAKY.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 13  
    Źle wpisałem. Nie zadawałem pytania dlaczego stosuje się 4 żyłowy zamiast 5, tylko, że celowo będę miał 5 żyłowy zamiast 4 żyłowego. Skąd ta Rosja, to nie wiem ;)
    Dla Twojej informacji, jest to celowa separacja uziomu od pradów pochodzących z wyładowań atmosferycznych instalacji odgromowej. Uziom przy ZK wykonany również celowo.
    Trochę za dużo kombinacji z płytką stykową. Może znany jest Wam moduł ogranicznika mocy na styki do 35mm²? Tylko irytuje mnie kolejne zgłoszenie do Zakładu o możliwość ściągnięcia plomby ;-) No ale jak mus to mus:)
  • Level 30  
    bikemc wrote:
    ...Nie zadawałem pytania dlaczego stosuje się 4 żyłowy zamiast 5...
    A szkoda, bo ta wiedza się przydaje.
    bikemc wrote:
    ...tylko, że celowo będę miał 5 żyłowy zamiast 4 żyłowego.
    Niepotrzebnie.
    bikemc wrote:
    Dla Twojej informacji, jest to celowa separacja uziomu od pradów pochodzących z wyładowań atmosferycznych instalacji odgromowej.
    Jak chcesz więc uzyskać ekwipotencjalizację pomiędzy np. pralką (PE instalacji) i elementami konstrukcji budynku (otok instalacji odgromowej) w przypadku uderzenia pioruna? Uziom otokowy instalacji odgromowej łączy się pod ziemią z uziemieniem GSU, zaś tą z torem PE instalacji elektrycznej budynku.
    bikemc wrote:
    Uziom przy ZK wykonany również celowo.
    ZK jest własnością energetyki i to oni wykonują uziomy (tylko dla swoich potrzeb).
    bikemc wrote:
    Trochę za dużo kombinacji z płytką stykową.
    A jaki problem w zastosowaniu listwy zaciskowej 4x35 mm² i przejście z LgY 16 mm² na YAKY 4x35 mm²?
  • Level 43  
    bikemc wrote:
    ...jest to celowa separacja uziomu od pradów pochodzących z wyładowań atmosferycznych instalacji odgromowej. Uziom przy ZK wykonany również celowo.
    I do tego pięć żył i mamy obraz nowej "myśli" technicznej a także opis krok po kroku jak nadmierne "myślenie" i "przewidywanie" na manowce laika sprowadza.

Mimo wszystko pytanko do autora wątku:
    Ewentualna przerwa żyły N pomiędzy złączem a tablicą główną czym się skończyć może?
    Opiszesz?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    kkas12 wrote:
    Ewentualna przerwa żyły N pomiędzy złączem a tablicą główną czym się skończyć może?

Krzysztof, zapomniałeś pokreślić, że to pytanie retoryczne.

bikemc wrote:
    Skąd ta Rosja, to nie wiem

Z tego, że popełniłeś 200% możliwych błędów. Gorzej już zrobić się tego nie dało. Nie dość, że głupio to jeszcze niebezpiecznie. I pomyśleć, że elektryk skasowałby z 600zł za pospinanie tego... To co się wydarzyło to głęboka, dzika i zapomniana Rosja.