Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przyłącze 21 kW Tauron kabel?

krzyswarka 08 Mar 2021 11:39 834 19
    krzyswarka
    Level 5  
    Witam
    Przyłącze Tauron 3f na ścianie budynku .
    Koledzy czy kabel YKY 4x10 mm² miedź od wieszaka do układu oraz i kabel YKY 5x10mm² miedź z układ do rozdzielni w domku jednorodzinnym po stropie około 12 m. Wystarczy mi do przyłącza 21 kW ?? Mam już kabel zamówiony chcę się upewnić czy wystarczy czy jednak 16 mm²?
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    Tylko po co miedź?
  • Helpful post
    Shadowix
    Level 30  
    Tylko po co 5x?
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, YAKY 4x25 lub 4x25 AsXSn od zacisków przyłącza napowietrznego do zabezpieczenia przedlicznikowego jest jak najbardziej ok. Nie ma żadnego uzasadnienia by na tym odcinku układać kabel Cu.
    Natomiast pomiedzy licznikiem a tablicą główną osobiście (i dla siebie) zastosowałbym YAKY 4x25 lub 35mm².
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    krzyswarka wrote:

Przyłącze Tauron 3f na ścianie budynku .
    Koledzy czy kabel YKY 4x10 mm² miedź od wieszaka do układu

Ty chcesz to powiesić ???
  • Helpful post
    kortyleski
    Level 43  
    4x10 spokojnie wystarczy. Ale te 5x niepotrzebne, też cztery żyły by starczyły. Rozdział i tak powinien być w rozdzielnicy.

Dodano po 7 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Natomiast pomiedzy licznikiem a tablicą główną osobiście (i dla siebie) zastosowałbym YAKY 4x25 lub 35mm2.

Panowie czy wy produkujecie te amelinium i nim handlujecie że tak zachwalacie?
    Ja też raz się dałem namówić i do warsztatu położyłem 4x10 YAKY. I co ? Po dwóch latach, kilka dni temu zresztą upalił się N. Prawidłowo zarobiony i przykręcony pod zacisk. Więcej aluminium widzieć nie chcę.
    retrofood
    kortyleski wrote:

Ja też raz się dałem namówić i do warsztatu położyłem 4x10 YAKY.

Bo źle zrobiłeś. Ma być 4 x 16 YAKY (a nie 4 x 10, to za mało), wtedy do takich przekrojów są odpowiednie końcówki.

Poza tym nie handlujemy, lecz oszczędzamy ludziom wydatków. I trudu, bo aluminium jest o wiele lżejsze.
    krzyswarka
    Level 5  
    Koledzy ja tylko pytam czy kabel 4x10 mm² CU starczy ?? dla mocy 21kW. A kabel 5x10mm² CU też chcę położyć gdyż już mam takie odcinki. W kablu 5x10 mm² Cu nie będę wykorzystywał przewodu PE.Nowe uziemienie będzie zrobione w przyszłości w rozdzielnicy budynku .Tak to wszystko będzie na ścianie budynku tak jest w warunkach. Wiem że AL jest tańsze ale mam już kable CU . I o Al niektórzy nie chcą słyszeć w domu , chodź im powtarzam na słupach jest tylko Al.
  • Helpful post
    retrofood
    krzyswarka wrote:
    Nowe uziemienie będzie zrobione w przyszłości w rozdzielni budynku.
    Rozdzielnicy!!!
  • Helpful post
    kortyleski
    Level 43  
    retrofood wrote:
    . Ma być 4 x 16 YAKY (a nie 4 x 10,

O a to dlaczego? Przy zabezpieczeniu 25A powinno spokojnie poradzić chyba że o czymś nie wiem?
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    kortyleski wrote:
    Ale te 5x niepotrzebne, też cztery żyły by starczyły. Rozdział i tak powinien być w rozdzielnicy.
    Tak, ale jeśli złącze umiejscowiono na elewacji budynku to PEN można tam z powodzeniem podzielić.
    Co nie znaczy iż podział w tablicy bepiecznikowej jest w tym przypadku błędem.
  • Helpful post
    kortyleski
    Level 43  
    kkas12 wrote:
    ale jeśli złącze umiejscowiono na elewacji budynku to PEN można tam z powodzeniem podzielić.

Można. Można i w ZK w granicy działki jak nierzadko zakłady zalecają. Ja jednak wolę by TN-C-S zaczynało się jak najbliżej " mojego ja" .
  • Helpful post
    retrofood
    kortyleski wrote:
    retrofood wrote:
    . Ma być 4 x 16 YAKY (a nie 4 x 10,

O a to dlaczego? Przy zabezpieczeniu 25A powinno spokojnie poradzić chyba że o czymś nie wiem?

A to dlatego, że zaglądnij tu: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) ....
    ....

9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2
  • Helpful post
    Mlodyspec17
    Level 15  
    krzyswarka wrote:
    Mam już kabel zamówiony chcę się upewnić czy wystarczy czy jednak 16 mm²?

No to jak masz zamówiony kabel to dlaczego teraz pytasz czy wystarczy, czy może będzie za mało ? I kolega korytelski ma rację, wystarczy kabel 4x. Podziału PEN dokonasz w rozdzielnicy
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Mlodyspec17 wrote:
    I kolega korytelski ma rację, wystarczy kabel 4x.
    Uzasadnij.
    Tylko najpierw zrozum dlaczego podział PEN w złączu odległym od budynku jest błędem.

Nic praktycznie natomiast nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku złącza usytuowanego na elewacji budynku w nim dokonać podziału PEN.
    W złączu uziemiamy szynę PEN tak jak i szynę PE w tablicy głównej.
    Oczywiście takie rozwiązanie będzie możliwe jeśli na budynku zamontowane jest tylko złącze a licznik znajduje się wewnątrz budynku, bo dziś najczęściej w szafce licznikowej nie ma miejsca aby żyłę PE przyłączyć.
    Takie rozwiązanie jest jak najbardziej prawidłowe i należy je pod względem technicznym traktować na równi z podziałem PEN w tablicy głównej.
    Warunkiem jest jednak aby miejsce przyłączenia w.l.z. znajdowało się na ścianie budynku lub tuż przy niej.
    Ekwipotencjaizacja na tym nie ucierpi.

Wcielałem w życie takie rozwiązania w przypadku budynków wielorodzinnych, gdy złącze posadowiono tuż przy ścianie a liczniki zamontowane zostały w rozdzielnicy głównej znajdującej się w piwnicy. Szyna PEN w złączu i szyna PE w rozdzielnicy oczywiście przyłączone były do tego samego uziomu fundamentowego.
    Oczywiście pod względem finansowym podział PEN wewnątrz obiektu jest korzystniejszy.
  • Helpful post
    retrofood
    kkas12 wrote:

W złączu uziemiamy szynę PEN tak jak i szynę PE w tablicy głównej.

Trza mieć do czego uziemić.
    stomat
    Level 36  
    Przecież ta skrzynka ma być na ścianie budynku, nie ma mowy o żadnym odległym złączu. Podział PEN w złączu na ścianie budynku jest jak najbardziej prawidłowy, zwłaszcza że uziom i tak będzie na zewnątrz budynku a nie "w rozdzielnicy". 10 mm Cu jest w zupełności wystarczające.
    krzyswarka
    Level 5  
    Zamykam. Chcę podziękować za informację Panu kortyleski i innym.Błąd jest po obu stronach inwestor i mój. Ale uczymy się cały czas. Na początku umownie w modernizowanej instalacji miało być 16 kW. Dlatego miałem już zamówione kable CU 4x10mm2 i 5x10CU. Ale po przesłaniu warunków inwestor dopisał w wniosku do Turonu większą moc 21kW nie informując mnie tym :-). Ale z waszej dyskusji widzę że ogarnę to wszystko 10 mm2 to było najważniejsze pytanie . To jest mały domek gdzie taka moc nie zostanie wykorzystana nigdy . Rozdział będzie zrobiony w złączu a uziom także będzie wykonany szpilkami przed budynkiem. Pozdrawiam i dziękuje.