Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łucznik 466 - problem ze ściegiem, maszyna "przeskakuje"

gens1981 15 Jul 2021 14:01 672 4
    gens1981
    Level 2  
    Hej,
    pytanie do magików od majsterkowania przy maszynie Łucznik 466. 🙂

Jak szyję, maszyna lubi czasem zgubić pętelke- zaznaczyłem na fotce.
    Co należałoby podłubać, aby nie przeskakiwało?
    Jak to się stało:
    wszywałem w ręcznik uchwyt i generalnie maszyna lekko nie miała - zwłaszcza te rogi ręcznika, gdzie są grube 3 warstwy materiału. Na czas szycia w ręczniku założyłem grubszą igłę (110), a normalnie wstawiona jest 80. Następnie powróciłem do 80, to co na zdjęciu było szyte igłą 80.
    Prot
    Level 38  
    gens1981 wrote:
    co należałoby podłubać, aby nie przeskakiwało?

W zasadzie przy każdej zmianie: szytego materiału, igły lub nici - konieczna jest regulacja naprężeń nitki górnej i dolnej :idea: - dla zapewnienia prawidłowego przeplotu :!: (oczywiście jeśli nie nastąpiło wcześniej jakieś awaryjne przestawienie igielnicy, chwytacza lub listewki transportującej :cry: )
    gens1981
    Level 2  
    Dlatego właśnie zastanawiam się, czy szyciem w gruuubym materiale (foto) igielnica mi nie poszła ciut w górę.
    Zauważyłem, że jak opuściłem igłę w uchwycie z 1mm to maszyna już szyje prawidłowo.
    Dobrze kombinuję, że powinienem popuścić tego wkręta i opuścić całą igielnicę z 1mm?
  • Helpful post
    Prot
    Level 38  
    gens1981 wrote:
    czy szyciem w gruuubym materiale (foto) igielnica mi nie poszła ciut w górę

Bardzo prawdopodobne jest, że uderzenia igły w gruby materiał spowodowały przesunięcie całej igielnicy do góry :cry:
    gens1981 wrote:
    Dobrze kombinuję, że powinienem popuścić tego wkręta i opuścić całą igielnicę z 1mm?

Kierunek rozumowania prawidłowy lecz wpierw musisz ustalić o ile mm nastąpiło to przesunięcie igielnicy :idea:
    Ustaw wychylenia zygzaka na 0 (położenie środkowe przełącznika na korpusie maszyny), zdejm te szmatki (które widać na zdjęciu :D ), zdejm płytkę ściegową, wyjmij całą maszynę z ewentualnej obudowy i ustaw ją tak, żeby była widoczna współpraca igły z chwytaczem :idea:
    Wyciągnij kosz chwytaczowy (tzw. bębenek), oraz nić górną z igły - skoryguj prawidłowe zamocowanie igły w igielnicy (mam nadzieję, że korzystasz z prawidłowego systemu igieł dla tej maszyny :?: ).

Po wykonaniu takich przygotowań - pokręcając ręcznie kółkiem pasowym maszyny musisz powoli sprowadzić igłę do DZP (dolne zwrotne położenie).
    Kręcąc dalej powoli kółkiem musisz "podnieść" igłę o 2 mm od DZP. Przy prawidłowym ustawieniu igielnicy w tym momencie dziób chwytacza winien znajdować się w strefie przewężenia igły (tj. tuż nad uchem tej igły). Musisz pomierzyć lub oszacować ewentualne odchylenie ustawień dzioba chwytacza względem igły i stosownie skorygować ustawienie igielnicy (niekoniecznie o 1 mm jak zakładałeś, ale może 0,5 mm albo 2 mm) :D
    gens1981
    Level 2  
    Dziękuję za obszerną odpowiedź!
    Jutro będę próbował przeanalizować stan faktyczny, więc jeszcze zapewne będę "męczył bułę". ;)

Ps. igły poprawne i nowe.