Witam szanownych forumowiczów.
Nadmieniam na początku iż sporo się naczytałem w ostatnim czasie odnośnie fotowoltaiki ale, że nie jestem zbyt techniczny to ośmieliłem się napisać zapytanie z pomocą. Dach dwuspadowy , panele zainstalowane byłyby na południowej stronie, praktycznie bez zacienienia ( w godzinach porannych lekkie zacienienie 1 lub 2 paneli w górnej warstwie od komina)
Posiadam zakupiony Inverter firmy Growat MOD 8000TL3-X
MaxPV voltage - 1100 dcV
PV voltage range 140-1000 dcV
PV Iscv 16 dcA*2
MAX Input current 13 dvA*2
oraz 18 paneli Jinkosolar 445 Wp
STC NOCT
Moc maksymalna (Pmax 445Wp 331Wp
Napięcie mocy maksymalnej (Vmp) 33.82V 31.56V
Natężenie prądu mocy maksymalnej (Im 13.16A 10.49A
Napi cie obwodu otwartego (Voc) 41.10V 38.79V
Pr d obwodu zwartego (Isc) 13.79A 11.14A
Moje pytania:
1 Czy zostawić to na jednym stringu czy lepiej połączyć w dwa stringi ( po 9 paneli) ?
2 Jaki przekrój przewodu ? fachowcy sprzedali mi 4mm, a naczytałem się że większość kładzie 6mm
Z góry dziękuje za odpowiedzi, wiem że na pewno 1 podobny temat był na forum ale jak wcześniej pisałem nie jestem zbyt techniczny, a jest to inwestycja na długie lata i chciałbym mieć to zrobione raz a dobrze
Nadmieniam na początku iż sporo się naczytałem w ostatnim czasie odnośnie fotowoltaiki ale, że nie jestem zbyt techniczny to ośmieliłem się napisać zapytanie z pomocą. Dach dwuspadowy , panele zainstalowane byłyby na południowej stronie, praktycznie bez zacienienia ( w godzinach porannych lekkie zacienienie 1 lub 2 paneli w górnej warstwie od komina)
Posiadam zakupiony Inverter firmy Growat MOD 8000TL3-X
MaxPV voltage - 1100 dcV
PV voltage range 140-1000 dcV
PV Iscv 16 dcA*2
MAX Input current 13 dvA*2
oraz 18 paneli Jinkosolar 445 Wp
STC NOCT
Moc maksymalna (Pmax 445Wp 331Wp
Napięcie mocy maksymalnej (Vmp) 33.82V 31.56V
Natężenie prądu mocy maksymalnej (Im 13.16A 10.49A
Napi cie obwodu otwartego (Voc) 41.10V 38.79V
Pr d obwodu zwartego (Isc) 13.79A 11.14A
Moje pytania:
1 Czy zostawić to na jednym stringu czy lepiej połączyć w dwa stringi ( po 9 paneli) ?
2 Jaki przekrój przewodu ? fachowcy sprzedali mi 4mm, a naczytałem się że większość kładzie 6mm
Z góry dziękuje za odpowiedzi, wiem że na pewno 1 podobny temat był na forum ale jak wcześniej pisałem nie jestem zbyt techniczny, a jest to inwestycja na długie lata i chciałbym mieć to zrobione raz a dobrze