Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter PV z funkcją off-grid, co polecacie?

Michal_212 25 Apr 2022 20:40 375 7
    Michal_212
    Level 3  
    Witam.

Od roku działa u mnie instalacja fotowoltaiczna, którą wykonałem samodzielnie na inwerterze Growatt MOD 5000TL3-X. Chcę rozbudować instalację o kolejne 7-8 kW, gdyż będę wymieniał kocioł CO na pompę ciepła. Jako, że rozbudowa instalacji PV będzie tak naprawdę montażem kolejnego falownika z panelami, zastanawiam się czy nie wybrać inwertera z możliwością pracy off-grid (hybrydowej) po zaniku zasilania w sieci. Głównie chodzi mi o to aby w zimę, gdyby brakło prądu w sieci, pompa ciepła mogła działać nadal (oczywiście w dzień gdy będzie produkcja z paneli).
    I tutaj zwracam się z prośbą. Czy może ktoś polecić jakiś inwerter, który by działał po zaniku napięcia w sieci? Wiem, że jest chociażby Growatt MOD 5000TL3-XH, z wejściem dla akumulatorów ale on chyba nie działa po zaniku napięcia sieciowego. A po drugie, akumulatory na pewno będą bardzo drogie. Może jest coś innego, co nie wymaga drogich dedykowanych akumulatorów?
    mipix
    Level 35  
    FRONIUS SYMO GEN24 PLUS ma tą funkcję

PARAMETRY WYJŚĆ PV POINT:
    Nom. moc wyjściowa 3000 VA
    Nom. prąd AC na wyjściu (Iac maks.) 13 A
    Przyłącze sieciowe 1 ~ NPE 220 V / 230 V
    Częstotliwość 53 Hz / 63 Hz

https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-...s-symo-gen24-plus/fronius-symo-gen24-6-0-plus
    Michal_212
    Level 3  
    Tylko że Froniusy są strasznie drogie :/
    mipix
    Level 35  
    "A poczytaj instrukcję obsługi"

Spoiler:
    Objaśnienie —
    PV Point (OP)
    Zasadniczo falownik może zapewnić 120–240 V dla PV Point. Konieczna jest odpowiednia konfiguracja podczas uruchamiania.
    W przypadku napięcia wyjściowego o wartości 120–240 V dostępny jest prąd ciągły AC
    maks. 13 A.
    Przykład:
    120 V = maks. 1,5 kW
    230 V = maks. 3 kW
    W trybie zasilania rezerwowego niektóre urządzenia elektryczne, z uwagi na zbyt wysokie wartości prądów rozruchowych, mogą nie działać prawidłowo (np. lodówki lub zamrażarki). W przypadku korzystania z trybu zasilania rezerwowego zaleca się odłączenie
    wszystkich niepotrzebnych odbiorników. Przeciążalność 35% jest możliwa na 5 sekund,
    w zależności od bieżącej wydajności modułu fotowoltaicznego i/lub akumulatora.
    Przełączenie z trybu połączenia z siecią na tryb prądu rezerwowego następuje z krótką
    przerwą. Dlatego też funkcji zasilania rezerwowego nie należy stosować w charakterze
    zasilacza rezerwowego do zasilania np. komputera.
    W przypadku, gdy w trybie zasilania rezerwowego nie będzie dostępna energia z akumulatora lub modułów fotowoltaicznych, nastąpi automatyczne zakończenie działania trybu
    zasilania rezerwowego. Gdy tylko będzie dostępna dostateczna ilość energii z modułów
    fotowoltaicznych, nastąpi automatyczne wznowienie trybu zasilania rezerwowego.
    W przypadku zbyt dużego zużycia system przerwie tryb zasilania rezerwowego i na
    wskazaniu stanu LED falownika pojawi się komunikat statusu „Przeciążenie zasilania rezerwowego”. Należy przestrzegać maksymalnej mocy w trybie zasilania rezerwowego,
    podanej w danych technicznych.
    kosmos99
    Level 38  
    wnoto wrote:
    A co się stanie jak obciążenie będzie większe niż te 3000 VA ?

To jest tzw PV Point, do działania którego bateria nie jest wymagana. Od mocy 6kW jest możliwość opcji rezerwowego zasilania i wtedy moc maksymalna to moc falownika (6,8,10kW).
    kosmos99
    Level 38  
    Chodziło mi o to, że te falowniki od 6kW dają możliowść opcji zasilania rezerwowego, a nie że PV Point jest większej mocy.
    Zasilanie rezerwowe jest wtey realizowane za pomocą oddzielnego układu i konieczna jest bateria. Natomiast PV Point to taki gadżet, który daje możliwość wykorzystania mocy z paneli (do 3kW) gdy nie ma baterii ani napięcia z sieci.