logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300.

rav1g 09 Maj 2022 10:23 1803 20
  • #1 20012218
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Cześć,

    Zakupiłem używany IDU/ODU-300 ze zdjętą blokadą:
    Wersja oprogramowania IDU CPE3_PT30_PL_V1.6.8
    Wersja oprogramowania ODU KT2Q_OPT_PLT_1.0.0.33

    Założyłem do niego kartę Virgin Mobile z 220GB:
    #virginmobile.pl/oferty/internet

    i ogólnie potrafi zadziałać ładnie:
    Wynik Speed Test #329223038
    Ping w ms: 21
    Download Mb/s: 68.82
    Upload w Mb/s: 11.51

    Status LTE
    Status połączenia Połączony
    Stan USIM Gotowy
    IMEI 864054030177440
    IMSI 260066010449636
    RSRP -83 dBm
    RSRQ -11 dB
    RSSI -52 dBm
    SINR 22 dB
    Informacja o lokalizacji 15235
    Pasmo 7 (2600 MHz)
    Antena zewnętrzna Wyłączona
    Dane w roamingu Włączone

    położenie geograficzne: 52.078647, 20.681590

    Problem polega na tym, że te osiągi nie są stabilne. Co chwilę transfer spada niemal do zera.
    Co ciekawe na Huawei B593u-12 jest stabilniej; niższe transfery ale stabilnie.

    *dodatkowo zauważyłem problemy z połączeniem się do IDU poprzez WiFi; czasem udaje się podłączyć ale brak transmisji (nie lądują się strony), gdy w tym samym czasie mam transfer poprzez kabel.

    Czy to może być wina softu ? Ktoś podpowie jak diagnozować dalej ?
    Chętnie podeślę wyniki specyficznych testów jeżeli pomogą.
  • Pomocny post
    #2 20012358
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 35496
    Pomógł: 3841
    Ocena: 5449
    rav1g napisał:
    Chętnie podeślę wyniki specyficznych testów jeżeli pomogą.

    To zaczynasz od tego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3694267.html#18698363

    Jeśli coś nie zadziała na tym szmelcu, kartę SIM przekładasz do smartfona i testy jak wyżej.
    Wyniki na telefonie, i tym czymś będą się od siebie różniły, ale dadzą obraz jaki sygnał LTE w ogóle jest u Ciebie dostępny.
  • #3 20012490
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    A ile dałeś za tego elektrosmiecia z CP? Po odblokowaniu jest wart ze 200 zł jak ktoś jest masochistą i go kupi. Masz około 1 km do BTS-a Play w Książenicach na kościele, stacja pracuje w agregacji LTE2600+2100+1800+800 oraz w ramach DSS z LTE2100 na 5G2100, wyniki słabe ale to nie dziwi biorąc pod uwagę na czym korzystasz z Play. Wynalazek nie nadaje się do takich BTS-ów Play.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #4 20012545
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    wyniki dodam jak znajdę chwile żeby przełożyć sim do telefonu;
    @matek451 rozumiem ze przez "wyniki słabe" odnosisz się do stabilności (chwilowe wyniki mnie zadowalają);
    rozwiń temat IDU/ODU jako śmiecia; jest w ciągłej sprzedaży wiec wydaje się nadawać w jakimś wymiarze. Czy chodzi o to, że nadaje się tylko do sieci Plusa ?
    jeżeli nie to, to co proponujesz do Playa ?
  • #5 20012548
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 35496
    Pomógł: 3841
    Ocena: 5449
    rav1g napisał:
    rozwiń temat IDU/ODU jako śmiecia; jest w ciągłej sprzedaży wiec wydaje się nadawać w jakimś wymiarze.

    Oferta i sprzęt ma się sprzedać, nikogo nie interesuje jak i co działa/nie działa - tak w skrócie to wygląda.
    Po 14 dniach, i tak nic z tym już nie zrobisz - a 13 dni wcześniej się łudzisz, że się poprawi :D
  • #6 20012592
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    Sama idea aby modem LTE umieścić w antenie na zewnatrz i do tego wewnętrzny router jest OK i od dawana znana. Jest trochę takiego sprzętu na rynku. Standardowo modem zintegrowany z anteną czyli ODU łączy się z IDU kablem Ethernet i zasilany jest przez zasilacz POE lub brzez port WAN POE w IDU.
    W CP wymyślono połaczenie i zasilanie ODU po kablu koncentrycznym 75Ohm. Pierwsza odsłona IDU-ODU100 to był dramat, poprawka czyli wersja 200 miała modem LTE 4 kat ale nie działał na LTE900 po zmianie z LTE800aero2. Finalny produkt to IDU-ODU300 czyli agregacja 2 pasm LTE ale router nie działa na LTE2100 więc agreguje tylko LTE2600+1800, nie agreguje LTE2600+2100 i LTE2100+1ie800, ogólnie szmelc ale to pół biedy. Modem jest umieszczony w puszcze z dwoma antenkami PCB o zysku 1-2dBi, dookólnymi, artymi z 1$ za sztukę. Dlatego ODU jakoś działa gdy do BTS-a jest maksimum z 2 km. W ODU200 ludzie sami montowali do niego anteny kierunkowe a producenci oferowali specjalne zestawy. CP wie ze to szajs więc w 300 sam dodał złącza SMA do anten dodatkowych co przeczy idei CPE LTE.
    To słaby sprzęt, niestabilny, awaryjny i wart tyle ile napisałem. Klienci Plusa/CP są najmniej wymagający i najbardziej podatni na wciskanie kitu w reklamach POLSATU i im mozna wcisnąć wszystko, Zygmunt to mistrz marketingu.
    U ciebie nie ma problemu z zasięgiem bo kościół i anteny na nim to widzisz gołym okiem, wynik speedtest jest kiepski jak na te warunki i PLAY, szczególnie UL, ogólnie karta VM i tak ma lejek DL do 70Mb/s ale nie o to chodzi, stacja ma potencjał w agregacji 4 pasm LTE QAM256, z takich mozna mieć na karcie PLAY https://www.speedtest.net/my-result/a/8364072172
    Oczywiście na porzadnym sprzęcie a nie na czymś takim, karta z taryfą odNowa 100GB za darmo, jedyny koszt to zakup karty za 3/5 zł za sztukę. Ilość kart dowolna, 200GB to 6/10 zł a nie jak w VM za 50 zł, za tyle to ja mam 1600GB/m-c .Zakup IDU-ODU300 to typowy samobój, szczególnie jak ktoś wyda na to większa kwotę. Sprzęt CPE LTE z 2CC CA we wszystkich kombinacjach , uzywany za około 300 zł, nowy 400 zł. Ale i tak nie wart zakupu do BTS-a jak u ciebie jesli chce się uzyskać maksymalne, dostępne z niego prędkości w Play.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #7 20019226
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    OK, zaczynam rozumieć.
    Dzieki za info o taryfie odNowa; przeoczyłem bo szukałem czegoś co nie będzie wymagało zmiany karty (i w tym przyadku wchodzenia na dach);
    Polecicie jakiś sprzęt na moje warunki ?;
    Coś przede wszystkim stabilnego; nie szukam max performance.

    Dodano po 18 [minuty]:

    A może antena zewnętrzna do mojego B593u-12 załatwi sprawę ?
  • #8 20019326
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    B593u-12 nadaje się do elektrosmieci a nie zakupu anteny, on ma 11 lat.Wartość 0 zł, na Allegro jeszcze mnóstwo takiego szajsu. Test wewnatrz domu na telefonie z kartą Play i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl&gl=US i speedtest a potem to samo na zewnątrz.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #9 20019381
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Tutaj sesja z domu(pietro)
    Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Tutaj przed domem od strony BTSa
    Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Ale zwróć uwagę, że po powrocie na piętro kolejne testy wychodzą co raz lepiej:
    Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300. Jak ustabilizować transfer? Problem z IDU/ODU-300.
  • Pomocny post
    #10 20019388
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    Parametry sygnału w domu bardzo słabe na LTE2100 a telefon łączy się też na pseudo LTE900 z dostatecznymi parametrami sygnału, test na zewnatrz bo w domu jest kiepsko.

    Dodano po 41 [minuty]:

    Na LTE2600 na zewnatrz masz słaby sygnał , niezły SINR i dostateczne prędkości, telefon widać bez agregacji pasm LTE, ogólnie konieczna antena zew. Dual LTE1800-2600MHz i router z 4/3CC CA QAM256 a jak juz CPE LTE to MF258 ale te z brandem PLAY maja skopany soft, te z T-mobile i bez brandu OK.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #11 20019455
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Telefon jest stary tylko do aplikacji testowych.
  • Pomocny post
    #12 20020413
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    To nieistotne bo pokazał ze na LTE2600 masz słabe parametry sygnału, podobne są zapewne na LTE2100/1800 , w Play i tak liczy się agregacja LTE2600+2100+1800 więc nalezy poprawić parametry sygnału na nich zew. anteną kierunkową na 1800-2600MHz a sprzęt jeśli ma być szybko i stabilnie tak jak napisałem z agregacją 3/4 pasm LTE w modulacji QAM256.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #14 20020470
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    Antena poprawi parametry sygnału na 2600MHz więc zapewne B593U-12 zaloguje się do LTE2600 z tego BTS-a ale to router z modemem LTE 3 KAT czyli z DL do 100Mb/s więc nawet nie wykorzystasz mozliwości pasma LTE2600 które w PLAY ma 20MHz szerokości i w modulacji QAM64 pozwala na DL do 100Mb/s, na Allegro handlarze oferują ten elektrozłom za około 250 zł i jest kupa chętnych na elektrosmieci kupowane w T-mobile Niemcy po utylizacji jako elektrozłom, w ten sposób u ludzi jest tego od groma, 95% sprzętu na tym portalu to zabytki nie warte nawet 50 zł tak jak B593U-12/S-12.
    Jaki budżet na router, koszt anteny z kablami maksimum 10m to około 200 zł?
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #15 20020492
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    B593 mam za friko więc nie narzekam. Od wczoraj zrzuciłem ten "kłopot" Plusa z dachu i jak długo działa Netflix i działa zawsze to jestem zadowolony. Córka też przestała narzekać. Jeżeli antena będzie z potencjałem na przyszłość to 200pln spoko. Teraz jeżeli za kolejne kilka stów znacząco poprawie router to spróbuję. Jak to nie kłopot to zaproponuj opcje w różnym budżecie. Jak nie teraz to będę wiedział na przyszłość co reprezentuje jaki poziom.
  • Pomocny post
    #16 20020515
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    Darowany więc chociaż z tej strony dobrze, do testów posłuży z anteną, za około 600 zł masz nowy B628-350, to router z agregacją 3 pasm LTE w modulacji QAM256, ma złacza anten zew. TS-9 więc do anteny konieczne będą konektory SMA-TS9, za około 300-400 zł nowy B535-333 z agregacją 2 pasm LTE w QAM256, uzywane wersje B535-232 z agregacją 2 pasm LTE QAM64 można mieć za około 200 zł. Potem uzywane B818 za około 800 zł i agregacja 4 pasm QAM256 a na koniec ekstraklasa czyli Netgear LBR20 tez 4 pasma agregacji i QAM256. B818 tak jak B628-350 złacza TS9 a B535 obydwie wersje oraz LBR20 mają SMA jak B593.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #17 20020537
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Pozostało mi tylko podziękować. Nie spodziewałem się że można liczyć na tak fachową i szybką reakcję.
    Dziękuję.
  • #18 20036734
    rav1g
    Poziom 4  
    Posty: 11
    Panowie,
    Jest antena na zew i jest nowy B353 a wyniki gorsze niż na B593.
    Co jest grane ?

    ref:
    Informacje O Urządzeniu
    Nazwa urządzenia: B535-333
    IMEI: 861944053529159
    IMSI: 260066010449636
    Wersja sprzętu modemu: WL4B535SW
    Wersja oprogramowania modemu: 11.0.2.51(H380SP4C983)
    Wersja interfejsu internetowego: WEBUI 11.0.2.51(W2SP7C7201)
    Wersja pliku konfiguracyjnego: B535-333-CUST 11.0.2.51(C965)
    Adres IP WAN: 10.195.49.22
    CELL_ID: 1775943
    RSRQ: -10.0dB
    RSRP: -79dBm
    RSSI: -46dBm
    SINR: >=30dB
    Moc transmisji bezprzewodowej
    PPusch:-3dBm PPucch:-30dBm PSrs:-40dBm PPrach:-11dBm
    PLMN: 26006
    Częstotliwość wysyłania 4G: 8700
    Częstotliwość pobierania 4G: 26800
    Pasmo: 7

    ===============================================


    Ping: 50
    Download: 12.86
    Upload: 0.18
  • #20 20037379
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31157
    Pomógł: 4338
    Ocena: 5771
    Test na karcie Orange bo speedtest pokazuje tego operatora?
    Pomogłem? Kup mi kawę.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problemy z niestabilnym transferem danych na urządzeniu IDU/ODU-300, mimo dobrych wyników testów prędkości. Po przełożeniu karty SIM do smartfona, wyniki różnią się, co sugeruje problemy z sygnałem LTE. Użytkownik zauważa, że stabilność połączenia jest lepsza na routerze Huawei B593u-12, mimo niższych prędkości. W dyskusji poruszane są kwestie dotyczące jakości sprzętu, zasięgu BTS-ów oraz możliwości poprawy sygnału poprzez zastosowanie zewnętrznych anten. Użytkownicy sugerują różne modele routerów i anten, które mogą poprawić stabilność połączenia.
REKLAMA