quish napisał: ale w Windows zostanie plik *.lnk , a tu masz Linux gdzie dowiązania są na poziomie systemu plików
Też nie, bo w tym przypadku to nie są dowiązania a skróty zrobione na poziomie launchera. To nie występuje jako pliki, czy dowiązania do plików, a przykładowo jako wpis w pliku konfiguracyjnym danego lauchera czy jakiejś bazie danych w którym ten trzyma swoje ustawienia.
Można by na upartego zresetować ustawienia launchera, co powinno przywrócić domyślne ustawienia "pulpitu".
Rozwiązanie z kolei już padło, a nawet kilka, albo użycie myszki podpiętej pod OTG, albo włączenie sobie ADB i pełny dostęp do "pulpitu" poprzez scrcpy włącznie z kontrolą za pomocą myszki/klawiatury komputera, ewentualnie instalacja aplikacji typu VNC, Teamviewer czy Rustdesk, połączenie się telefonem zdalnie w ten sposób i usuniecie skrotów.