Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niedrogi modem, oparty na Snapdragon 410 z uruchomionym Debianem 11

ghost666 17 Sep 2022 18:19 840 0
Computer Controls
 • Niedrogi modem, oparty na Snapdragon 410 z uruchomionym Debianem 11
  Niektóre ultrakompaktowe routery bezprzewodowe 4G LTE dostępne są w formie urządzeń przypominających swoją wielkością pendrive na USB. Nierzadko modemy te oparte są na czterordzeniowym SoC od Qualcomm — Snapdragon 401 (MSM8916) — wykorzystującym rdzenie ARM Cortex-A53. Doniesiono właśnie o pierwszym uruchomieniu na tego rodzaju urządzeniu systemu operacyjnego Linux 5.15, zamiast wstępnie załadowanego tam Androida. Omawiana w tym wypadku dystrybucja Linuxa to Debian 11.

  Autor tej modyfikacji ukrywa się pod pseudonimem Extrowerk. Wkrótce po zakupie: „4G LTE WiFi modem”, który kosztował 20 dolarów, zauważył, że całość po podłączeniu do komputera wyświetla się jako: „Android” w menedżerze urządzeń. Okazało się również, że chiński haker HandsomeYingYan wykonał już trochę pracy nad tym sprzętem, modując bootloader lk2nd i jądro Linuksa w ramach projektu OpenStick dla: „mainline Linux na modemie USB 4G opartym na układzie MSM8916”. A ostatecznie i udokumentował swoją pracę (w języku chińskim), co pozwoliło na uruchomienie Debiana 11 na przedstawionym na zdjęciu po lewej urządzeniu. W dalszej części artykułu przyjrzymy mu się bliżej oraz omawianej przeróbce.

  Specyfikacja wspomnianego routera bezprzewodowego:

  * SoC — czterordzeniowy procesor ARM Corte-A53 Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916) z:
  — pamięć systemowa — 512 MB RAM,
  — pamięć masowa — 4 GB Flash eMMC (3,3 GB dostępne dla systemu).
  * Łączność — modem 4G LTE oraz WiFi 4;
  * Debugowanie — interfejs UART.

  Snapdragon 410 występuje również jako MSM8916 w telefonach komórkowych z modemem 4G LTE. Jednak jest także dostępna wersja APQ8016E, która nie ma modemu, ale została zintegrowana z komputerami jednopłytkowymi takimi jak Dragonboard 410c, kompatybilnymi z formatem 96Boards. Na płytkach tych Linaro pracowało z systemami Linux głównej linii i nie tylko. Było to już kilka lat temu, a to oznacza, że obecnie Snapdragon 410 jest dobrze obsługiwany, a to z pewnością pomoże w tej przeróbce.

  Proces instalacji Debiana 11 na tym modemie nie jest zbyt skomplikowany, jak wyjaśnia Extrowerk. Wystarczy mieć dostęp do komputera z systemem Ubuntu, a następnie zrealizować po kolei poniższe kroki:

  1. Przełącz urządzenie w tryb fastboot:
  Code: bash
  Log in, to see the code

  2. Pobierz i rozpakuj obraz Debiana (Link) przed zainicjowaniem skryptu flash.sh z folderu debian.
  3. Uruchom skrypt base/flash.sh po wyodrębnieniu ogólnego obrazu (Link).
  4. Instalacja została zakończona i można załadować powłokę ADB, aby uzyskać dostęp do systemu Linux na kluczu USB:

  Niedrogi modem, oparty na Snapdragon 410 z uruchomionym Debianem 11


  Extrowerk mówi dalej, że RNDIS i ADBD są domyślnie uruchamiane i możliwe jest połączenie z SSH przez ADB przy użyciu adresu IP 192.168.68.1. Wyjaśnia również, jak skonfigurować WiFi i stamtąd instalować pakiety poprzez apt. Na tym małym układzie można również uruchomić nawet GCC.

  To wszystko bardzo dobrze brzmi, ale jak łatwo się domyślić, nie można oceniać książki po okładce — jednako nie każdy: „modem 4G LTE WiFi” wyglądający podobnie będzie działał tak samo, znane są routery tego rodzaju, które nie zgłaszają się jako: „Android” w menedżerze urządzeń i najpewniej oparte są na platformie Qualcomm MDM9200. Ciężko jest znaleźć konkretnie ten układ z procesorem MSM8916 na zwykłych stronach takich jak AliExpress i Banggood, ale jego zakup nadal powinien być możliwy.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/08/04/inexpensive-snapdragon-410-4g-lte-wifi-modem-debian-11/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11288 posts with rating 9547, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls