Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra T3015 potrzebny opis przestrojenia

Qba_FC 20 May 2002 22:16 16550 22
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Qba_FC
  Level 12  
  Witam.
  Czy moglby mi ktos powiedziec skad sciagnac lub podeslac opis przestrojenia tego tunera?

  Pozdrawiam Qba
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Serwis Elektroniki nr6/2000.
 • #3
  Qba_FC
  Level 12  
  Czy moglbys moze przeskanowac mi te 2 strony?
  Nie udalo mi sie znalezc nigdzie u mnie tego akurat numeru archiwalnego...
  Za sciagniecie jednego numeru od wydawcy pewnie tez zaplace jak za zboze...

  pozdrawiam Qba
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Nie mam skanera.Może ktoś z kolegów zeskanuje.W ostateczności wyślij na prv swój e-mail to prześlę Ci skróconą procedurę.
 • #5
  olcha0098
  Level 28  
  Jak chcesz to ci podeśle skan tego artykułu.
 • #6
  h jaworski
  Home appliances specialist
  opis i schemat pochodzi z serwisu elektroniki
  1. Zdemontować zespół ekranujący głowicę, włącznie z elementem ekranującym umieszczonym od strony elementów.
  2. Sprawdzić zakres napięcia przestrajania obwodów głowicy – nominalnie powinno zawierać się ono w granicach od 3.4V do 28V. W tunerze CS200 można to sprawdzić, przez pomiar napięcia pomiędzy punktami pomiarowymi PP1 i PP2, w tunerach T3015 i T8015 pomiędzy PP306 i PP307. W tunerze T9015 dokonać tego poprzez pomiar napięcia na suwaku potencjometru R84 (100k) sprzężonego mechanicznie z kondensatorem obrotowym AM, po uprzednim wybraniu zakresu “U” przełącznika, umieszczonego na płycie czołowej tunera.
  3. Wyłączyć układ ARCz poprzez zwarcie wyprowadzeń kondensatora 100nF w obwodzie ARCz. W tunerze CS200 jest to kondensator C122, w tunerach T3015 i T8015 – kondensator C354, a w tunerze T9015 - C28.

  Uwaga: Kondensator 100 nF (układu ARCz) jest stosunkowo łatwy do zlokalizowania, ponieważ jego „gorące” wyprowadzenie jest połączone z wyprowadzeniem ARCz głowicy.

  4. Wylutować kondensatory ceramiczne 20pF umieszczone w strojonych obwodach rezonansowych głowicy. Nie polecam odcinania jednego wyprowadzenia kondensatora i pozostawienia go w układzie głowicy, ponieważ taki sposób postępowania zwiększa niepotrzebnie pojemność rozproszoną obwodów rezonansowych, wpływając niekorzystnie na ich stabilność termiczną. Pomimo, że brak jest opisu oznaczeń schematowych na płytce drukowanej głowicy, kondensatory 20pF można łatwo zlokalizować - są to jedyne kondensatory o tej pojemności w układzie głowicy.
  Elementy podlegające wymianie dla głowic poszczególnych tunerów przedstawiono w tabelach
  5. Z cewki heterodyny L5 (wyposażonej w rdzeń mosiężny) odwinąć dwa zwoje od jej górnego końca.

  Uwaga: W głowicach tunerów CS200, T3015 i T8015 nie zachodzi potrzeba zmniejszania liczby zwojów w cewce heterodyny.

  6. Procedurę strojenia należy rozpocząć od heterodyny. Dla górnej wartości napięcia strojenia (pokrętło strojenia w położeniu górnym skrajnym zakresu UKF) regulować górną częstotliwość heterodyny na wartość 118.7MHz + 0.5MHz przy pomocy trymera 3.5/12pF umieszczonego w sąsiedztwie cewki heterodyny. Dolną wartość częstotliwości heterodyny (98.2MHz – 0.5MHz) regulować rdzeniem (mosiężnym) cewki heterodyny. Wymienione czynności należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania pełnego pokrycia zakresu przestrajania heterodyny.
  7. Następnie przystąpić do zestrojenia obwodów wzmacniacza w.cz. W tym celu dla częstotliwości sygnału wejściowego głowicy wynoszącego 108MHz regulować trymerami obwodów strojonych wzmacniacza na maksymalne wzmocnienie, kontrolowane zgrubnie przy pomocy wskaźnika poziomu sygnału zrealizowanego na diodach LED i układzie UAA180 (UL1980) lub dokładniej przy pomocy woltomierza cyfrowego DC przyłączonego do n.14 układu scalonego TDA 1047 oraz masy. Kolejno, dla częstotliwości sygnału wejściowego 88MHz regulować rdzeniami cewek trzech obwodów strojonych wzmacniacza w.cz. również na maksymalne wzmocnienie. Czynności te należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do wyrównania wzmocnienia w całym paśmie przenoszenia.
  8. Usunąć zwarcie wyprowadzeń kondensatora 100nF i sprawdzić działanie układu ARCz.

  Uwaga: Podczas przestrajania można natknąć się na niesprawne trymery ceramiczne. Uniemożliwia to prawidłowe przestrojenie głowicy w wyniku braku współbieżności przestrajania obwodów rezonansowych. Niesprawne trymery można wymienić na sprawne o zakresie regulacji pojemności 3÷10 pF.
 • #7
  Ptolek
  Level 36  
  :arrow: Qba_FC
  Przestrajałem ten tuner według powyższego opisu. Wszystko w porządku, poza tym, że może być konieczne odwinięcie jednego albo dwóch zwojów z cewki heterodyny w tunerze T3015. W przypadku moim i mojego kolegi było to konieczne. Bez tego nie udało się pokryć całego zakresu, po prostu zakres był za duży. Ale może akurat w twoim tunerze nie będzie to potrzebne.
 • #8
  Zwierzak81
  Level 24  
  CZesc, ja staram sie przestroic T3015 ale mam problemy...
  pkt 2. Gdzie znajduja sie punkty pomiarowe ? (bo opis na plytce drukowanej jest tragiczny). I co w przypadku gdyby napiecie nie zgadzalo sie ?
  pkt. 3 Gdzie znajduje sie kondensator C354, jakiego jest typu, jaka ma pojemnosc ? Na schemacie pisze 10 n, w opisie przestrojenia 100 n. Jakby ktos mogl jasniej napisac, albo narysowac (to juz byloby super). Bo narazie nie potrafie go odnalezc, a z moim skromnym doswiadczeniem to dlugo potrwa szukanie po sciezkach.
 • #9
  Ptolek
  Level 36  
  :arrow: Zwierzak81
  Ale się namieszało, najpierw odpowiedziałem na twojego maila, a potem zauważyłem że na forum napisałeś to samo, więc ja też odpowiem na forum to samo co ci odpisałem na maila:

  2. Domyślam się, ze chodzi ci o punkty pomiarowe, na których można sprawdzić
  napięcie strojenia (3,4 - 28 V). Ja w swoim tunerze
  (T3015 oczywiście) tych punktów nie znalazłem. Napięcie to można zmierzyć na nóżkach kondensatora (lub między jedną z nózek a masą, druga nóżka i tak jest połączona z masą), który o ile dobrze pamiętam znajduje się z lewej strony głowicy (poza ekranem). Gdyby napięcie się nie zgadzało, należy je skorygować PR-kiem (podkówką), który siedzi na dolnej płycie tunera, obok trzech potencjometrów wieloobrotowych do programowania. Jest ważne, aby napięcie strojenia korygować przed przestrajaniem.
  3. Nie pamiętam gdzie jest ten kondensator, musiałbym otworzyć tuner (co uczynię za parę dni, bo muszę wprowadzić poprawki). Ale jeżeli ma on wartość 10nF albo 100nF to na pewno nie ma potrzeby go ruszać przy przestrajaniu. Jak ja przestrajałem to po prostu wyłączyłem AFC ( ARCz) przyciskiem z przodu tunera. Nie powinno się ruszać niczego poza tym,
  co jest w głowicy (tam wszystkim trza kręcić).
  Po za tym:
  1. Czasami dobrze jest odwinąć 1 - 2 zwoje z cewki heterodyny (ta w lewej
  górnej cześci głowicy, patrząc na otwarty tuner od przodu)
  2. Postaraj się, bo to naprawdę fajny tunerek :)
  3. Naprawdę warto stroić według miernika podłączonego do nóżki 14 układu TDA1047, najlepiej używając miernika wychyłowego nastawionego na zakres 1,5V - 3V.
 • #10
  Zwierzak81
  Level 24  
  ok sprawa kondensatorow juz za mna, a radio wbrew oczekiwaniom juz dziala, ale trzeba jeszcze dostroic. I znow mam problem...

  6. Procedurę strojenia należy rozpocząć od heterodyny. Dla górnej wartości napięcia strojenia (pokrętło strojenia w położeniu górnym skrajnym zakresu UKF) regulować górną częstotliwość heterodyny na wartość 118.7MHz + 0.5MHz przy pomocy trymera 3.5/12pF umieszczonego w sąsiedztwie cewki heterodyny. Dolną wartość częstotliwości heterodyny (98.2MHz ? 0.5MHz) regulować rdzeniem (mosiężnym) cewki heterodyny. Wymienione czynności należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania pełnego pokrycia zakresu przestrajania heterodyny.

  Jak to wyregulowac ? Nie posiadam miernika do pomiaru czest. zreszta z tego co wiem mierniki nie posiadaja zakresu MHz. Jak sobie z tym poradziles ?
 • #11
  olcha0098
  Level 28  
  Są takie mierniki. A co do ustawienia to ustawiaj na słuch.
 • #12
  Ptolek
  Level 36  
  Po prostu musisz mieć inny tuner, znajdź na nim stację, która jest najwyżej (blisko częstotliwości 108 MHz) i pokręć trymerem w heterodynie tak, żeby właśnie ta stacja była u samej góry skali. To samo robisz dla częstotliwości 87,5, tylko kręcisz mosiężnym rdzeniem (kiedy go wkręcasz częstotliwość się zwiększa).
  Ja też nie mam miernika częstotliwości, a przestroiłem już dużo radiów :)
 • #13
  Zwierzak81
  Level 24  
  Wszystko zrobione, gra niezle bo jeszcze musze doregulowac jedna stacje, ma delikatne zaklocenia, ale to juz szczegol. Dzieki za pomoc.

  A co dotego ze to swietny tuner... pamietam jak kiedys moj ojciec dosc czesto zawozil tuner do serwisu bo stacja sie gubila, nie trzymal czestotliowsci. Ale to byla jedyna powtarzajaca sie usterka.

  Jeszcze raz dzieki, pozdrawiam, papa
  Zwierzak
 • #14
  mikm
  Level 12  
  mam problem
  nie moge znalezc czwartego kondensatora
  chyba C349 (20p)
  moze mi ktos narysuje jak ta glowica wyglada i gdzie sa te kondy
  oznaczenia sa fatalne
 • #15
  Ptolek
  Level 36  
  Rzeczywiście, oznaczeń prawie w ogóle nie ma, ale te cztery kondensatory 20pF to jedyne kondensatory w głowicy o tej wartości (w obrębie zaekranowanym). Było to już wspomniane w opisie przestrojenia. Wszystkie są połączone równolegle z diodami pojemnościowymi BB104B oraz z cewkami. Dwa kondensatory są w prawej dolnej części, i po jednym w lewej górnej i lewej dolnej części.
 • #16
  DJ Max
  Level 30  
  Zwierzak81 wrote:
  pamietam jak kiedys moj ojciec dosc czesto zawozil tuner do serwisu bo stacja się gubila, nie trzymal czestotliowsci. Ale to byla jedyna powtarzajaca się usterka.
  Hmm... mam ten sam problem z moją Toscą. Co powinienem naprawić??
 • #17
  szogun
  Level 23  
  DJ Max-użyj przycisku szukaj albo
  wrzuć nowy post . Tutaj w temacie
  jest tuner 3015 i nikt kto się nim
  nie interesuje nie zauważy Twojego pytania.
  W ten sposób zawężasz liczbę
  odpowiedzi na Twoje pytanie.


  Szogun
 • #18
  djpiet
  Level 2  
  Witam wszystkich!
  W nawiązaniu do wcześniejszych , Waszych wypowiedzi ....udało mnie się przestroić mojego T3015...po długich trudach...haha.....związanych z pięknym opisem płytki drukowanej.......
  Mam jedno pytanie...może ktoś z Was mnie pomoże?....
  Po przestrojeniu mam już ustawiony pełen zakres fal, ale są na wszystkich odbieranych stacjach radiowych zakłócenia. Jak można lub czym wyregulować?

  Pozdrawiam
 • #19
  mikm
  Level 12  
  juz przestrojony...lewa gorna cwiatrka glowicy zamiast 20p byl 16p (bez schematu nie ma co podchodzic do tego sprzetu)
 • #20
  szynkus
  Level 11  
  przestrajam to ustrojstwo i choć jestem cierpliwym człowiekiem to nie wytrzymuje i pisze co zrobić żeby mieć cały zakres? (od BIS po RMF (tak jesp przynajmniej u mnie)) błagam pomóżcie bo to fajny tunerek i nie chce żeby fruwał z balkony:(
  pozdrawiam!
 • #21
  Ptolek
  Level 36  
  Trudno ci pomóc. Od BIS po RMF ? Te radia nadaja na kilkudziesieciu czestotliwościach z calego kraju, wiec troche nie precyzyjnie to określiłeś :D Napisz w MHz albo chociaż gdzie mieszkasz. W każdym razie jak nie odbierasz pełnego pasma, to albo w tunerze coś było grzebane, albo coś zrobiłeś źle. Przede wszsytkim cierpliwości. Próbowałeś odwinąć ze 2 zwoje z cewki heterodyny? (ta z mosiężnym rdzeniem)
 • #22
  szynkus
  Level 11  
  przepraszam za nieprecyzyjnosc, próbowałem odwijać, jak se nastroje górna granice to w momencie ustawienia GAŁKI na dolne czestotliwości to łapie stacje gdzieś w połowie rzeczywistego zakresy i podobie z tym że odwrotnie dla ustawiania dołu:P
 • #23
  djtemi
  Level 10  
  Ma ktoś zdięcię głowicy od strony elementów?? Chodzi mi o to żeby były ponumerowane elementy bo u mnie niema oznaczeń:(