Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie piecem centralnego ogrzewania + cwu

09 Kwi 2003 11:58 24685 20
 • Poziom 11  
  Mam piec CO węglowy ze specjalnym podajnikiem węgla. Zimą grzeje dom i wodę do użytku typu mycie, kąpiel, latem grzeje tylko wodę użytkową poprzez zbiornik z wymiennikiem ciepła. Posiada naped podajnika węgla oraz wentylator. Zrobiłem sterowanie temperaturą wody w obiegu pieca ale jest tormostat plus przyległości do sterowania niezależnego wentylatorem i podajnikiem węgla w zależności od temperatury. Parcuje to już bez wyłączania bite 2 lata ale chciałbym to wymienić i dać sterowanie czysto elektroniczne. Czy ktoś ktoś ma jakieś doświadzcenie w tym zakresie.
  Niekoniecznie to musi być na procu, może być w analogu

  barins
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 11  
  Do tego podajnika węgla pewno lepiej jest gdy węgiel jest drobny np grosek, orzech? Gruby jest bardziej wydajny - mimo że nie jest rozdrobniony.
  Sterowanie wentylatora najlepiej gdy polega na włączaniu/wyłączaniu tej samej prędkości wiatraka. Podobnie z pompką wody, ok. 60 W, która powinna być ustawiona największą szybkość (i włączana dość wcześnie gdy temp. na piecu jest już powyżej określonej).
  Wentylacja powinna być otwarta maksymalnie, niezależnie od pogody, temperatury itp., to ze wzgledow bezpieczenstwa. Nie polecam regulować intensywności palenia wentylacją. Natomiast jeśli chodzi o wentylator, to dobrą alternatywą (lub dodatkiem) jest mech. sterowanie klapką pod popielnikiem - kiedy temp spada poniżej np. 40 st. klapka jest podnoszona całkowicie, a kiedy temp. wzrasta powyżej np.50, zamykana (temperatury można ustawiać - określają one temperaturę w jakiej chcemy utrzymać wodę)
 • Poziom 11  
  Różnica jest oczywiście gdy piec ogrzewa 2 obiegi czy tylko jeden. Termostat sterujący wentylatorem (czy klapką pod popielnikiem) powinien sterować też blokadą wymiany wody dla każdego obiegu (grzejniki, woda do mycia).
  Należy pamietac o sytuacji gdy nie ma prądu, aby temp. nie skoczyłą ponad 100stopni. Najlepiej stosować tradcyjny termostat zamykający i otwierający dopływ powietrza (wentylator już nie działa). Poza tym w przypadku gdy chwilowo nie było prądu, ogrzewanie powinno się "podnieść".
  Jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne, trzeba zapewnić stałe zasilanie z baterii. Teraz problem, co gdy zawiesi sie program (np. procek), siądzie bateria...Nie powinno spowodować to awarii, najlepiej gdy gdzieś "szeregowo" będzie działał tradycyjny termostat.
 • Poziom 11  
  Jeśli ma być cyfrowo, to polecam przetwornik temperatury Dallasa DS1621, ma on wyjście Tout, które może służyć jako termostat, a do procka łączy sie przez magistrale I2C, ma też 3 wejścia adresowe ( można łączyć kilka takich układów)
 • Poziom 23  
  Ja tylko na chwilkę dzisiejsze procesory posiadają układy watchdog które przygotowane są na zresetowanie procka gdyby ten przypadkowo się zawiesił. Co do buforowanych układów zasilania jest też dużo tematów. Natomiast zastosowanie procka rozwiązuje wiele problemów, a co do czujników to sądze że urządznie powinno być tanie stoswanie czujników z przetwornikiem jest bardzo drogie w porównaniu z przetwornikami temperatura/napięcie + A/C w procku proponuję taki uklad

  LM335 około 5PLN ( więc spokojnie stosujemy 4 czujniczki lub wedle potrzeb np.
  1- temp wody wychodzącej
  2- temp powrotu
  3- otoczenia
  4 -temp w zbiorniku

  do tego AVR at mega8 21PLN

  + LCD 2*16 30 PLN
  + klawiaturka i układy wykonawcze niech będzie nawet 50PLN

  raptem nie wiele ponad 100PLN a mamy calkiem zaawansowany system sterowania i pomiaru, bez dodatkowych scalaków rozdzielczość temp. wynosi okolo 1 stopnia , ale przy bezwładności wody sądze że wystarczy. Po zastosowaniu wzmacniaczy operac. rozdzielczość można zwiększyć do 0.1 stopnia

  Na razie jest prototyp ale ciąglę unowoczęśniam :)
 • Poziom 28  
  Jestem zainteresowany sterowaniem pieca właśnie we wspomniany ów sposób. Jeśli macie jakieś materiały chętnie przeglądnę. Ponadto jak rozwiązywane jest utrzymywanie temp. tzn. czy piec pali mieszanke paliwową (węgiel) w sposób "przerywany" - myślę tu o przedmuchu pieca w razie większego zapotrzebowania na energię i tłumieniu gdy jej nie potrzebujemy. Tak sobie myślełem i wymyśliłem że możnaby zamykać dopływ powietrza i przymykać nieco wypływ spalin (nie za mocno - BEZPIECZEŃSTWO) ale skąd wiedzieć czy piec po takim uśpieniu będzie w stanie się rozpalić? Może jakaś termopara?

  Najlepiej to niech ktoś kto ma z Was taki piec wyłoży mi jak to się odbywa. Jak podawany jest węgiel i czy taki piec wymaga częstego nadzoru?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  Dzięki Rycho T

  Poczytałem sobie i zorientowałem sie w temacie. Jak już zacznę nad czymś pacę to będę kombinował z czymś w stylu WRT-7.
  Zastanawia mnie tylko jedna sprawa, może dałoby się coś w tej kwestii pokombinować. Podajnik węgla: jak jest rozwiązane to w praktyce, przecież zasobnik i sam pic są blisko, jak technicznie jest to rozwiązane, że nie dochodzi do zapłonu podajnika :) No i co z prędkością podawania węgla. Jak ją regulować, bo przecież w różnych okresach zapotrzebowanie na węgiel jest różne? jak zorganizować pomiar węgla w komorze spalania (tak żeby wiedzieć że piec jest już zapchany na maksa)? Może jakoś inaczej jest to rozwiązywane? Czekam na odpowiedzi i podpowiedzi. Temat z zakresu automatyki bardzo interesujący :!:
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  Jestem jak najbardziej zainteresowany budową takiego pieca z podajnikiem. Pewnie zbuduję podajnik ślimakowy, prostszy według mnie do wykonania. Piec też chciałbym sam wykonać, ale się jeszcze zobaczy. Narazie nie spieszy się a instalkę najszybciej wykonam w przyszłym roku (pewnie latem) Narazie chciałbym jednak wszystko dokładnie przemyśleć, maksymalnie zautomatyzować i wykonać masę zabezpieczeń, może nawet z automatycznym systemem gaśniczym. Materiały możesz wysłać na adres: w_o_z_n_y(malpa)wp.pl lub na PW, ale chyba lepiej zamieścić na forum, moze ktoś jeszcze prócz mnie skorzysta. Dzięki za zainteresowanie :!:
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Barins,Woźny

  mam kocioł z podajnikiem ślimakowym od 3 lat.
  pytajcie, co konkretnie Was interesuje.
 • Poziom 10  
  Witam ja również mam taki piec z podajnikiem utomatycznym nawiewem komputerem itd. chciałbym abym mógł sterować piecem przez internet tz. wysyłać jakieś polecenia np. dzień przed przyjazdem wydać polecenie aby piec się włączył i zaczął ogrzewać dom. Oczywiście piec podłączył bym do komputera z dostępem do internetu. Czy ma ktoś jakieś pomysły??
 • Poziom 9  
  Witam, myślał ktoś nad takim czymś jak to http://www.sensu.pl/?go=product&id=391&cat_id=54 , może by się spisało bo ja też bym chciał mieć możliwość podłączenia pieca do internetu tak jak to mają firmy posiadające podajnik z palnikiem Brucera eCoal.pl tam macie jak wygląda zarządzanie przez internet,
 • Poziom 9  
  Też miałem kupić eCoala ale okazało się, że dostęp przez internet ma tez sterownik bruli.pl:

  http://www.bruli.pl/

  W tym sterowniku wszystkie nastawy spalania ustawia się ręcznie i dodatkowo jest portal ze Zdalnym dostępem dla użytkowników - widać że już się tam jacyś pojawiają.

  Właśnie zakupiłem sterownik i czekam aż przyjdzie do mnie
 • Poziom 10  
  Witam,czy korzysta ktos ze sterownika WRT-7,poszukuje optymalnego ustawienia w okresie letnim do ogrzewania wody.posiadam piec z podajnikiem szufladowym.
 • Poziom 2  
  Witam, mam problem. Może był na taki temat post, ale jestem bez ciepłej wody i chciałbym rozwiązać problem jak najszybciej. A zatem dzisiaj zrobiłem wyłącznik do pompy wody odpowiedzialnej za ogrzewanie domu. Wydaje mi się, że wszystko jest ok, ale programator się nie włączy tylko wybija bezpiecznik. Czy ta pompa ma jakieś zabezpieczenia przed czymś takim czy jest jakiś inny powód tego? Proszę o szybka pomoc.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Spokojnie, już ogarnąłem to. Już działa. W wyłączniku robiło zwarcie co na początku nie zauważyłem