logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Spadki FPS w Fortnite na nowym PC - Ryzen 5600, RTX 3060, ASRock X570S

oskarmolag 07 Lut 2024 16:44 945 19
REKLAMA
  • #1 20949932
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    Siema mam nowego kompa i mam problem ze spadkami fps podczas gry np. w fortnite. podczas grania mam chwilowe spadki fps np do 20 albo czasami do 0. W menedżerze zadań widać jak spadek pracy karty graficznej oraz procesorea do 0%, podczas gry są obciążone na jakos 45% obydwa. Podczas normalnego korzystania z komputera nic takiego sie nie dzieje.
    Specyfikacja:
    ryzen 5600
    rtx 3060 12gb
    32gb ramu ddr4 4000 2 kości
    zasilacz 750w corsair
    płyta główna asrock X570S PG Riptide

    w innych grach jak np cs2 są lekkie spadki fps ale nie takie żeby gra sie zwieszała albo żeby było to tak odczuwalne jak w fortnite
  • REKLAMA
  • #2 20949952
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Co jest w podglądzie zdarzeń kiedy występuje taka sytuacja?

    Win + X -> Podgląd zdarzeń. Jakaś aplikacja/system wykazuje błąd?
  • #3 20949985
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    teraz rozegrałem 2 gry i oprócz spadków nie miałem freeza gry ale w podglądzie zdarzeń nic nie widziałem żeby podczas tych spadków wyświetlał

    Dodano po 40 [minuty]:

    teraz grałem i miałem spadek do 0% karty i 0 fps i jedyne błędy jakie w ostatniej godzine pokazuje podgląd toDeviceSetupManager i DistributedCOM ale czasowo to ten 1 sie zgrywa z lagiem gry
  • REKLAMA
  • #4 20951123
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    więc co mam zrobić @Kasek21 ?
  • #5 20951164
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Wykonaj Clear CMOS.

    Jaki masz wynik w 3DMarku? Podczas testu dzieje się to samo co w grze?

    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 20min. i zamieść screen z programu.
  • REKLAMA
  • #6 20952376
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21

    Nie wiem, dostałem blue screena przy 3DMarku.

    Dodano po 3 [minuty]:

    A i mam pytanie @Kasek21, czy monitor mógł uszkodzić kartę graficzną? Bo czasami na dole lekko migocze, ale po chwili przestaje. Najczęściej to się dzieje przy włączeniu komputera.
  • #7 20964042
    LightOfWinter
    Poziom 38  
    Posty: 4377
    Pomógł: 365
    Ocena: 924
    Monitor raczej nie powinien uszkodzić karty graficznej. Obstawiam że karta graficzna jest uszkodzona.
  • #8 20965352
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21

    Tylko robiłem Valley Benchmark i wszystko było ok bez lagów ani przycinek @LightOfWinter więc nie wiem czy to po prostu np. wina Fortnite albo coś? Masz jakieś inne pomysły co może powodować takie coś w Fortnite?
  • #9 20965425
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Pobierz Prime95, uruchom test Blend - tak na godzinkę.
  • #10 20965558
    M.R-V4
    Poziom 24  
    Posty: 508
    Pomógł: 76
    Ocena: 161
    oskarmolag napisał:
    32gb ramu ddr4 4000 2 kości

    Dość wysokie progi dla Ryśka 5600 :) Sam ustawiałeś timingi czy wrzuciłeś profil XMP?
  • REKLAMA
  • #11 20965561
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    @M.R-V4 jest ustawione stockowo 2667 i nic nie zmnieniałem
  • #12 20965585
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Kasek21 napisał:
    Pobierz Prime95, uruchom test Blend - tak na godzinkę.


    Kasek21 napisał:
    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 20min. i zamieść screen z programu.


    Zamieść screen z programu CPU-Z -> zakładki Memory oraz SPD (dla zajętych slotów).
  • #13 20965636
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    Zrzut ekranu z informacji o pamięci RAM DDR4-4000 G.Skill. Okno programu z informacją o RAM, w tym producent, numer części i szczegóły czasowe. Zrzut ekranu z ustawieniami pamięci RAM DDR4 w programie komputerowym.

    zrobiłem również prime95 przez godzine i był0 0 błędów i 0 ostrzeżeń na wszystkich worker
  • #14 20965650
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Jeżeli przeszedł Prime95, a wywalił się na 3DMark'u to najprawdopodobniej problem z kartą graficzną.

    Trzeba sprawdzić jakie ma temperatury.

    Kasek21 napisał:
    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 20min. i zamieść screen z programu.


    Moduły pamięci RAM powinny być zamontowane w slocie 2 i 4 - tak przy okazji :P
  • #15 20965686
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    podczas grania np w fortnite temperatura max wynosiła jakies 52 stopnie przy użyciu jakies 50% karty a podczas Valley Benchmark było max 60-61 stopnie bez żadnych freezów jak podczas grania w wymienioną grę.

    Dodano po 50 [sekundy]:

    czy mógłbyś podać link do pobrania 3dmarka bo jak wyszukuje to widzę tylko płatne wersje.
  • #16 20965726
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45617
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
  • #17 20965748
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    Wyniki testu 3DMark Time Spy dla NVIDIA GeForce RTX 3060 z wynikiem 8954.
    @Kasek21 zrobiłem test i był bez freeza ani laga wysyłam wyniki.

    Dodano po 46 [sekundy]:

    może to być spowodowane monitorem 60hz bo czekam na przesyłkę na nowy 165hz
  • #18 20968261
    LightOfWinter
    Poziom 38  
    Posty: 4377
    Pomógł: 365
    Ocena: 924
    oskarmolag napisał:
    może to być spowodowane monitorem 60hz bo czekam na przesyłkę na nowy 165hz


    Oczywiście nowy monitor jest jak najbardziej OK, ale monitor nie wpływa na spadki FPS-ów.

    Klatki generuje GPU przy wsparciu reszty sprzętu, monitor tylko wyświetla obraz - jest odbiornikiem.
  • #19 20968539
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    no to już nie wiem wszystkie benchmarki bez problemu chodzą a w grach mam czasami freezy
  • #20 20970688
    oskarmolag
    Poziom 3  
    Posty: 21
    a te chwilowe spadki mogą być spowodowane np tym że karta graficzna ma tryb pół pasywny? Albo macie jakies inne sugestje co zrobić? @Kasek21

    Dodano po 1 [minuty]:

    może jakies ustawienia w panelu nvidia albo w windows?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z nagłymi spadkami FPS w grze Fortnite na nowym komputerze z procesorem Ryzen 5600, kartą graficzną RTX 3060 oraz płytą główną ASRock X570S. Podczas gry występują spadki FPS do 0, a w menedżerze zadań zauważono spadki obciążenia GPU i CPU. W podglądzie zdarzeń nie znaleziono błędów związanych z tymi spadkami. Użytkownik przeprowadził testy w 3DMarku, które zakończyły się błędem, ale inne benchmarki, takie jak Valley Benchmark, działały poprawnie. Sugerowane rozwiązania obejmują wykonanie Clear CMOS, sprawdzenie temperatury komponentów oraz testy stabilności pamięci RAM. Użytkownik zastanawia się również, czy monitor 60Hz może wpływać na problem, mimo że eksperci wskazują, że monitor nie generuje FPS-ów. Problemy mogą być związane z trybem półpasywnym karty graficznej lub ustawieniami w panelu NVIDIA.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA